PAST BEST OF CLARK COUNTY:2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008

Best Breakfast

Carol’s Corner Cafe ~ Winner
Biscuits
Cameo Café
Christine’s
Dulin’s
Linda’s Homeplate

Best Italian

Little Italy’s Trattoria~ Winner
Café Al Dente
La Bottega Café & Deli
Leonardo’s Italian Café
Olive Garden

Best Mexican

Provecho Mexican Grill ~ Winner
Cactus Yaya
El Rancho Viejo
El Tapatio
Muchas Gracias
Woody’s Tacos

Best Middle Eastern

Jerusalum Café ~ Winner
Chutney’s
Hidden House

Best Asian

Thai Orchid ~ Winner
Arawan Thai Cuisine
Eastland Sushi
Keo Thai Cuisine
Tiger’Garden

Best Comfort Food

Carol’s Corner Café ~ Winner
Big Al’s
Bill’s Chicken and Steak House
Burgerville

Best Ice Cream

Ice Cream Renaissance ~ Winner
Baskin-Robbins
Coldstone Creamery
Sheridan’s Frozen Custard

Best Coffee

Java House ~ Winner
Brewed Awakenings
DiTazza’s Coffee
Dolce Gelato
Legends Coffee

Best Sandwich Spot

Rosemary’s Café ~ Winner
City Sandwich
Panera Bread Co.
Sunrise Bagels

Best Family Dinner Value

Spaghetti Factory ~ Winner
Big Al’s
Bill’s Chicken and Steak House
Carol’s Corner Café
Hometown Buffet
Sweet Tomatoes

Best Beer Selection

By The Bottle ~ Winner
McMenamin’s ~ Winner
Big Al’s
Hazel Dell Brew Pub

Best Live Music

Cascade Tavern ~ Winner
Prairie Tavern
Dublin Down
Jollie’s

Best Place for Date Night

Cinetopia/Vinetopia ~ Winner
Dublin Down
Top Shelf

Best Happy Hour

Beaches ~ Winner
McGrath’s
Dublin Down
Tommy O’s

Best Place to Watch a Movie

Cinetopia ~ Winner
Kiggins
Regal Cinema City Center

Best Youth Entertainment Venue

Christian Youth Theater ~ Winner
Big Al’s
Firstenburg Center

Best Local Musical Group

Enation ~ Winner
River City Band
Misty River
Fabulous Fairlanes

Best Family Fun Value

Big Al’s ~ Winner
Steakburger Mini Golf
Firstenburg Community Center

Best Bicycle Shop

Bad Monkey ~ Winner
Battle Ground Bicycle ~ Winner
Vancouver Cyclery

Best Golf Course

Camas Meadows ~ Winner
Lewis River Golf
Royal Oaks
Skamania Lodge

Best Athletic Supply Store

Joe’s ~ Winner
Big 5
Athlete’s Corner

Best Outdoor Store

Joe’s ~ Winner
Sportsman’s Warehouse

Best Fitness Facility

Lakeshore Athletic ~ Winner
Anytime Fitness
Body and Soul Women’s Fitness
Oxford Athletic
Princeton Athletic

Best Fitness Trainer

Kristy Wright – Oxford ~ Winner
Donna Schorr – 24 Hour Fitness
Casey Stafford – Lacamas Swim & Sport

Best Yoga

Cheryl Lowe ~ Winner
Leta Parker ~ Winner

Best Auto Repair

Gaynor’s ~ Winner
Matt’s Alignment and Brake
Ron’s Automotive

Best Parts Store

NAPA ~ Winner
Cost Less Auto Parts
Schuck’s

Best Car Wash

Kaady Car Wash ~ Winner
Shine in No Time
Thunder Car Wash

Best Used Car Dealer

Art Kuzma Motors ~ Winner
Paul Christensen
Main Street Motors

Best Place to Consign

Spanky’s ~ Winner
Divine Consign
Old Glory Antique Mall

Best Antique Store

Old Glory Antique Mall ~ Winner
Main Street Trader
Accent on Antiques

Best Place for an Oil Change

Gaynor’s Automotive ~ Winner
Jiffy Lube
Oil Can Henry’s

Best Place to Buy Auto Electronics

Best Buy ~ Winner
Audio Source
Joe’s

Best Salon

Utopia Salon and Day Spa ~ Winner
Hunnie’s
Park West Studio
Rinnovo Spa Salon

Best Barber

The Barbers ~ Winner
Moe’s
Cecil’s

Best Spa Experience

Utopia Salon and Day Spa ~ Winner
Ashbrook Aesthetics
Rinnovo Spa and Salon

Best Tanning Salon

Solar Escape Tanning ~ Winner
Tropical Image
Pacific Beach Tan

Best Dentist

Smiles Family Dental ~ Winner
Gillespie Dentistry
Dr. Jeremy Dixson

Best Natural Food Store

Whole Foods ~ Winner
Trader Joe’s
Lingonberries Market

Best Chiropractors

Dr. Troy Dreilling ~ Winner
Body in Balance
Dr. Scott Brahmer

Best Florist/Gift Shop

Garside Florist ~ Winner
Luepke Florist
Petals

Best Apparel for Women

Nordstrom ~ Winner
Kohl’s
Willow’s
Macy’s

Best Apparel for Men

Nordstrom ~ Winner
JC Penney
Kohl’s
Fred Meyer

Best Place to Outfit the Kids

Boomba Toomba ~ Winner
Kohl’s
Spanky’s

Best Jewelry Store

Erik Runyan Jewelers ~ Winner
Fred Meyer
My Jeweler

Best Art Gallery

6th Street Gallery~ Winner
Art on the Boulevard
Altman Gallery

Best Decorator

Becky Dunning – Distinctively Home ~ Winner
PS & Company
Terry Murphy

Best Home Décor Store

Distinctively Home Fine Furnishings ~ Winner
PS & Company
Sparks Home Furnishings

Best Realtor

Scott Mikel – Mikel and Associates ~ Winner Jennifer Short – Manor Real Estate
Kevin Schubel – RE/Max

Best Plumber

Hick’s Plumbing ~ Winner
Hazel Dell Plumbing
A-1 Thrifty Plumbing

Best Electrician

Prairie Electric ~ Winner
Christensen Electric
Absolute Electric

Best Hardware Store

Parkrose Hardware ~ Winner
Loewe’s
Home Depot

Best Pet Store

All Natural Pet ~ Winner
Beastie Boutique
Natural Pet NW

Best Place to Board Your Pet

Mind Your Manners Dog Training ~ Winner
Suzy’s Country Inn
Montage Kennels

Best Veterinarian

Orchards Veterinary ~ Winner
Claws and Paws
Aldercreek Veterinary

Best Behavioral Training

Mind Your Manners ~ Winner
CJ’s Dog Training

Best Senior Discounts

Shari’s ~ Winner
Carol’s Café
Burgerville

Best Senior Discounts- Entertainment

Regal Cinemas ~ Winner
Big Al’s

Best Health Care

Kaiser Permanente ~ Winner
CDM In-Home Services
Community Home Health and Hospice

Best NW Getaway

Skamania Lodge ~ Winner
Bonneville Hot Springs
Cannon Beach

Best Place to Gather

Esther Short Park ~ Winner
Beaches
Big Al’s

Best Financial Institution

Columbia Credit Union ~ Winner
IQ Credit Union
First Independent
Riverview Community Bank

Best Financial Advisor

Linda Haines – Morgan Stanley ~ Winner
Jeff Dixon
Donna Mac – Merrill Lynch

Best Investment Brokerage

Morgan Stanley ~ Winner
Charles Schwab
Edward Jones

Best Apparel Resale

Spanky’s ~ Winner
Discovery Shoppe
Goodwill

Best Jewelry Resale

Discovery Shoppe ~ Winner
Old Glory Antique Mall
My Jeweler

Best Home Furnishings Resale

Divine Consign ~ Winner
Discovery Shop
Once and Again