Ridgefield 10 13 12 7—42
Columbia River 2 7 6 19—34
St. PAUL TOURNAMENT
JEWELL 48, KING’S WAY/SETON 23
KING’S WAY/SETON (2-7) — Callie Crawford 6, Sarah Ferguson 7, Sarah Landstrom 2, Danielle Dunn 0, Kayla Thornton 2, Jessica Fernandez 6. Totals 11 1-3 23.
JEWELL — Ulm 13, Dimaggio 10, Marlo 7, Armstrong 5, Harhart 5, Swearingen 4, Oingerang 4. Totals 21 6-13 48.
King’s Way/Seton 6 6 5 6—23
Jewell 17 12 13 6—48
NON-LEAGUE
MOUNTAIN VIEW 40, HERITAGE 17
MOUNTAIN VIEW — Carly Holboke 11, Emily Donovan 2, Kimmi Reed 0, Raina Shadle 0, Sarah Pongon 8, Emma DuChesne 0, Destiny Ballard 3, Jenna Jones 4, Haley Holboke 9, Kylie Gaspar 2, Bailey Lindsley 0, Katie Dean 1. Totals 16 (5) 3-10 40.
HERITAGE (2-5) — Demi Browning 0, Vella Jackson 0, McKynze Rogers 3, Nesija Selava 1, Tashawna Gordon 3, Emily Myers 7, Jordan Hunter 3, Shalimar Allen 0. Totals 4 9-16 17.
Mountain View 5 8 16 11—40
Heritage 4 5 0 8—17
JV — Heritage 40-24
WASHINGTON STATE SCORES
BOYS
Aberdeen 57, R.A. Long 49
Asotin 71, Tekoa-Oakesdale 66
Bear Creek School 55, Tyee 47
Bellevue Christian 49, Coupeville 25
Bethel 70, Foss 60
Bremerton 58, Olympic 53
Burlington-Edison 76, Squalicum 70
Cascade (Everett) 61, Archbishop Murphy 55
Cashmere 71, Granger 67
Cedarcrest 90, Interlake 69
Central Valley 57, Shadle Park 53
Charles Wright Academy 70, Tacoma Baptist 18
Chiawana 67, Kamiakin 60
Coeur d’Alene Charter Academy, Idaho 69, St. Michael’s 37
Colville 54, Okanogan 49
Davis 72, Sunnyside 60
Deer Park 58, Bonners Ferry, Idaho 54
Eisenhower 55, West Valley (Yakima) 51
Ellensburg 69, Ephrata 42
Ferris 68, University 50
Garfield 95, Eastlake 65
Glacier Peak 64, Lynnwood 26
Gonzaga Prep 61, Rogers (Spokane) 43
Grandview 66, East Valley (Yakima) 57
Hoquiam 66, Castle Rock 43
Inglemoor 67, Issaquah 54
Ingraham 49, Highline 47
Jackson 77, Mariner 50
Kamiak 63, Edmonds-Woodway 57
Kingston 82, Klahowya 54
Lake Stevens 52, Marysville-Pilchuck 31
Lewis and Clark 81, Mt. Spokane 59
Lind-Ritzville 72, Mary Walker 48
Logos, Idaho 54, Pullman Christian 36
Lummi 58, Muckleshoot Tribal School 57
Meadowdale 64, Shorecrest 40
Monroe 66, Arlington 63
Mount Vernon 69, Lynden Christian 66
Naselle 57, Raymond 48
Newport 57, Timberlake, Idaho 43
Newport (Bellevue) 63, Roosevelt 61
North Central 43, Mead 40
North Mason 39, Port Townsend 36
North Thurston 45, Yelm 43
Northwest Christian (Colbert) 62, Reardan 41
Northwest Christian (Lacey) 67, Lake Quinault 30
Omak 64, Republic 48
Port Angeles 55, North Kitsap 42
Priest River, Idaho 70, Freeman 39
Pullman 68, Lakeland, Idaho 54
Rainier 64, Elma 45
Redmond 71, Ballard 58
Richland 89, Pasco 48
Ridgefield 54, Kalama 53
River View 49, Highland 46
Rosalia 64, Cusick 46
Seattle Lutheran 55, Concrete 49
Sedro-Woolley 63, Blaine 44
Sehome 60, Nooksack Valley 56
Selah 69, Prosser 56
Shoreline Christian 76, Overlake School 65
Shorewood 70, Everett 54
Skyline 40, Woodinville 38
St. George’s 48, Liberty (Spangle) 46
Stadium 73, Rogers (Puyallup) 64
Stanwood 69, Snohomish 43
Sunnyside Christian 76, LaSalle 40
Toledo 54, Onalaska 52
Toppenish 68, Othello 58
Tri-Cities Prep 54, LaCrosse/Washtucna 38
Tulalip Heritage 55, Neah Bay 49
Valley Christian 47, Selkirk 28
Vashon Island 52, Steilacoom 35
Waitsburg-Prescott 59, McLoughlin, Ore. 23
Wapato 76, Quincy 60
Wellpinit 75, Curlew 49
West Seattle 72, Renton 59
White Swan 67, Warden 61
Wilbur-Creston 51, Soap Lake 43
Willapa Valley 60, North Beach 37
Bothell Holiday Tournament
Bothell 61, Juanita 51
Olympia 78, Kelowna, British Columbia 62
Mountlake Terrace Tourney
Oak Harbor 69, Mountlake Terrace 62
North Marion Tournament
Columbia River 80, Molalla, Ore. 69
Hudson’s Bay 63, Yamhill-Carlton, Ore. 47
Saint Martins Tournament
Lakes 63, Prairie 51
Sumner Holiday Tournament
Bonney Lake 80, Foster 74
Cascade Christian 72, Spanaway Lake 60
Evergreen (Seattle) 52, Centralia 50
Sumner 75, Peninsula 55
US Bank NCW Basketball Showcase
Almira/Coulee-Hartline 71, Manson 39
Chelan 65, Brewster 40
Eastmont 60, Moses Lake 57
GIRLS
Aberdeen 57, R.A. Long 34
Adna 61, Pe Ell 60
Archbishop Murphy 74, Lindbergh 45
Asotin 62, Tekoa-Oakesdale 32
Ballard 50, Redmond 48
Ballard 50, Redmond 48
Battle Ground 53, Camas 46
Burlington-Edison 72, Squalicum 35
Chiawana 62, Kamiakin 47
Cle Elum/Roslyn 42, Columbia (Burbank) 41
Colville 59, Okanogan 57
Concrete 58, Seattle Lutheran 54
Davis 68, Sunnyside 45
Deer Park 50, Bonners Ferry, Idaho 44
East Valley (Yakima) 47, Grandview 30
Eastlake 51, Garfield 41
Ellensburg 48, Ephrata 39
Enumclaw 43, Kentridge 33
Foster 50, Blanchet 47
Freeman 54, Priest River, Idaho 33
Gonzaga Prep 58, Rogers (Spokane) 15
Granger 54, Cashmere 45
Kingston 56, Klahowya 25
Kittitas 65, Royal 22
Lakeland, Idaho 49, Pullman 40
Lewis and Clark 61, Mt. Spokane 44
Liberty (Spangle) 37, St. George’s 25
Lind-Ritzville 50, Mary Walker 29
Lopez 32, Highland Christian Prep 29
Lynden Christian 52, Mount Vernon 47
Mead 42, North Central 37
Mossyrock 61, Wahkiakum 22
Mount Si 61, Eastside Catholic 43
Mountain View 40, Heritage 17
Naches Valley 49, Cascade (Leavenworth) 34
Naselle 37, Montesano 36
North Mason 40, Port Townsend 36
Northwest Christian (Lacey) 45, Tenino 39
Olympic 57, Bremerton 49
Port Angeles 78, North Kitsap 27
Prosser 66, Selah 40
Reardan 63, Northwest Christian (Colbert) 23
Republic 51, Omak 36
Richland 57, Pasco 28
Ridgefield 42, Columbia (Burbank) 34
River View 50, Highland 24
Rosalia 50, Cusick 20
Sedro-Woolley 48, Blaine 42
Sehome 43, Nooksack Valley 30
Selkirk 66, Valley Christian 33
Sequim 49, Forks 29
Shadle Park 55, Central Valley 47
Spanaway Lake 67, Shelton 33
Tacoma Baptist 43, Charles Wright Academy 39
Taholah 51, Ocosta 47
Tahoma 67, Bothell 45
Timberlake, Idaho 45, Newport 36
Toppenish 49, Othello 34
Toutle Lake 62, Morton/White Pass 21
University 65, Ferris 59
Vashon Island 46, Steilacoom 38
Wapato 49, Quincy 37
Wellpinit 63, Curlew 50
White Swan 62, Warden 33
Wilbur-Creston 46, Soap Lake 13
Woodinville 36, Skyline 35
Las Vegas Invitational
Gig Harbor 53, Moapa Valley, Nev. 48
Nike Tournament of Champions
Issaquah 51, Tolleson, Ariz. 41
Saint Martin’s Tournament
Lakes 48, Franklin 39
Lincoln 44, Black Hills 39
River Ridge 61, Bonney Lake 35
South Salem Tournament
Lake Washington 59, Corvallis, Ore. 45
US Bank NCW Basketball Showcase
Almira/Coulee-Hartline 63, Manson 13
Brewster 46, Chelan 41
Moses Lake 56, Eastmont 44
FOOTBALL
ASSOCIATED PRESS ALL-STATE TEAMS
Player of the Year, all classes — Kasen Williams, sr., Skyline.
CLASS 4A
Player of the Year — Kasen Williams, sr., Skyline.
First team
Quarterback — Max Browne, so., Skyline.
Running back — Bishop Sankey, sr., Gonzaga Prep; Kei’Varae Russell, jr., Mariner; Jordan Downing, jr., Chiawana.