BOYS BASKETBALL
4A STATE TOURNAMENT
Saturday’s games
Fifth place
Mead 49, Skyline 39
Fourth place
Walla Walla 48, Decatur 38
Third place
Federal Way 53, Wilson 44
Championship
Kentwood 67, Jackson 58
2A DISTRICT TOURNAMENT
Saturday’s games
Winner-to-state/loser-out games
Tumwater 81, R.A. Long 67
Hockinson 60, W.F. West 49
HOCKINSON 60, W.F. WEST 49
W.F. WEST (13-10) — Ben Ternan 11, Mitch Gueller 16, Brock Wade 6, Zach Flynn 4, Q Daviks 0, Tyler Coleman 6, Yasser Khan 2, Andy Robertson 0. Totals: 17-43 (4-10) 11-19 49.
HOCKINSON (15-7) — Mitch Tugaw 19, Joshua Hall 17, Cole Larson 10, Dexter Kalliainen 6, Lucas Schwanz 6, Christian Whiles 2, Joey Jeschke 0. Totals: 19-45 (4-13) 18-19 60.
W.F. West 16 8 9 16—49
Hockinson 12 13 15 20—60
1A STATE TOURNAMENT
At Yakima SunDome
Today’s games
Fifth place
Chelan 62, Nooksack Valley 60
Fourth place
Bellevue Christian 82, Granger 61
Third place
Vashon Island 65, King’s 46
Championship
Cascade Christian 45, Meridian 35
2B STATE TOURNAMENT
At Spokane Arena
Today’s games
Fifth place
Bear Creek 63, Colfax 33
Fourth place
Napavine 64, Chief Leschi 43
Third place
Davenport 53, La Conner 45
Championship
Pe Ell 66, Liberty Christian 41
OTHER WASHINGTON STATE SCORES
2A District 5/6
Championship
Wapato 78, Ephrata 76
2A Northeast District 7
Third Place
Clarkston 64, Pullman 62, OT
2A Northwest District 1
Third Place
Lynden 64, Mount Baker 45
Championship
Squalicum 92, Burlington-Edison 65
2A West Central District 3
Second Place
Steilacoom 53, North Mason 47
3A Eastern Regional
Second Place
North Central 80, Rogers (Spokane) 72
3A Northwest District 1
Second Place
Meadowdale 45, Shorecrest 33
3A Sea King District 2
Third Place
O’Dea 59, Franklin 57
Championship
Rainier Beach 67, Bellevue 59
3A West Central-Southwest Bi-District
Seventh Place
Renton 61, Bremerton 56, OT
GIRLS BASKETBALL
4A STATE TOURNAMENT
At Tacoma Dome
Saturday’s games
Fifth place
Edmonds-Woodway 44, Moses Lake 38
Fourth place
Bellarmine Prep 61, Chiawana 57
Third place
Garfield 71, Issaquah 54
Championship
Auburn Riverside 56, Mead 52, OT
2A DISTRICT TOURNAMENT
Saturday’s games
Winners-to-state/losers-out
Black Hills 47, WF West 40
Tumwater 73, Woodland 56
TUMWATER 73, WOODLAND 56
WOODLAND (15-8) — Taylor McCullough 17, Charity Arn 15, Kaitlyn Moses 9, Emily Smith 8, Mia Patterson 5, McKenzie Heberer 2, Hannah Ingraham 0. Totals 17-43 (4-11) 18-30 56.
TUMWATER (14-9) — Tayler Weiks 15, Katie Berquist 13, Mackenzie Cooper 10, Abby Berquist 10, Carly McIsaac 9, Haley VandenzHazel 6, Kelsie Nickerson 4, Masey Schrader 3, Megan Herbert 3, Madison Davis 0. Totals 26-66 (8-18) 13-19 73.