High school scoreboard 12/8

By

Published:

 

THURSDAY’s Schedule

(Schedule subject to change)

BOYS BASKETBALL

Centralia at R.A. Long, 7 p.m.

Hoquiam at Castle Rock, 7:30 p.m.

Seton Catholic at King’s Way Christian, 7 p.m.

Vancouver Christian at Three Rivers Christian, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Aberdeen at Hockinson, 7 p.m.

Ridgefield at Woodland, 7 p.m.

La Center at Roosevelt, 5:45 p.m.

Hoquiam at Castle Rock, 6 p.m.

Seton Catholic at King’s Way Christian, 5:30 p.m.

Vancouver Christian at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

WRESTLING

Hudson’s Bay at Fort Vancouver, 7 p.m.

Kelso at Camas, 7 p.m.

Mountain View at Columbia River, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Evergreen vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Fort Vancouver vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Boys Basketball

Non-League

EVERGREEN 53, COLUMBIA RIVER 46

COLUMBIA RIVER (3-1) — Eli Evenson 0, Bryan Wyche 0, Michael Barnes 0, Rian Bassett 17, John Hanberg 0, Chad Love 9, Curtis Shuck 0, Austin Cloyd 0, Mack Stromme 2, Isiah Smith 18. Totals 13 (6) 11-13 46.

EVERGREEN (5-0) — Jared Price 2, Jalen Ballard 8, Ajay Jenkins 6, David Shirts 1, Zach Smith 0, Tre Clark 7, Austin Gurnsey 2, Caleb Dressler 16, Thomas Phillips 11, Andrew Morris 0. Totals 20 (3) 4-8 53.

Columbia River 15 8 16 7—46

Evergreen 10 20 10 13—53

JV — Columbia River won; C — Columbia River won.

UNION 59, CAMAS 30

UNION (2-0) — Dionte Ceaser 2, Kyle Mercer 14, Tyler Copp 17, Dominique Ceaser 0, Seaver Whalen 3, Jordan Chatman 7, Trent Cowan 2, Kaben Humphrey-Butler 4, Gabe Rego 2, Micah Merfeld 8. Totals 28 (8) 3-6 59.

CAMAS (2-3)— Donneze Baxtron 0, Trent Johnson 3, Zach Eagle 2, Anthony Fallin 3, Tyler Macrae-Smith 4, Austin Dubay 2, Tyler Verbout 4, Austin Vaughan 4, Kyle Friend 8. Totals 6 (0) 18-36 30.

Union 11 24 18 6—59

Camas 6 11 10 3—30

JV — Camas 55-50. C — Camas 49-48.

PRAIRIE 65, HERITAGE 53

PRAIRIE (3-1)— Colton Prestwich 0, Reece Burnett 0, JaMariay McDonald 12, Preston Brooks 14, Ryan Denny 20, Andy Hak 3, Spencer Papworth 0, Dane Brooks 0, Nathan Cherzan 16. Totals 22 (4) 17-18 65.

HERITAGE (0-5) — Marquis Evans 0, David Martin 3, Daniil Karpyuk 6, Jeff Bersch 4, Timmy Hergert 26, Kevin Flewellen-Wiggins 0, Cherno Sowe 10, Ezekial Wells 4. Totals 20 (3) 10-11 53.

Prairie 14 15 15 21—65

Heritage 11 12 12 18—53

JV — Prairie won. C — Prairie won.

HOCKINSON 62, HUDSON’S BAY 37

HUDSON’S BAY (0-3)— Erkinson Bossy 0, Nathan Panosh 0, Micah Fitzpatrick 3, Andy Phu 7, Jacob Buslach 3, Dewayne Whitley 0, Jahmile Sipaia 14 , TJ Brumfield 8, O’Shea Jackson 2. Totals 14 (6) 3-6 37.

HOCKINSON (1-4)— Beau Sparks 0 , Everett Klodt 3, Abe Weiss 10, Wyatt Yearout 0, Doug Macdonald 7, Spencer Klug 9, Cole Kirkpatrick 2, Justin Schauer 16, Alan Haagen 0, Jess Krahn 2, Hayden Hal 13. Totals 24 (6) 8-10 62.

Hudson’s Bay 13 7 10 7—37

Hockinson 17 16 16 13—62

JV — Hockinson won; C — Hudson’s Bay won.

Washington state scores

Adna 69, Rochester 24

Archbishop Murphy 50, Fife 43

Central Kitsap 61, Wilson 58

Charles Wright Academy 77, Auburn Adventist Academy 52

Chimacum 45, Forks 43

Clatskanie, Ore. 49, Ilwaco 44

Ellensburg 59, Chelan 41

Evergreen (Vancouver) 53, Columbia River 46

Foss 55, Gig Harbor 52

Foster 72, Tyee 45

Granite Falls 70, Nooksack Valley 67

Hazen 66, Lindbergh 56

Hockinson 62, Hudson’s Bay 37

Kennedy 92, Evergreen (Seattle) 60

Lincoln 78, South Kitsap 71

North Thurston 67, Mark Morris 64

Northport 48, Inchelium 26

Olympia 64, Capital 42

Prairie 63, Heritage 53

Sequim 57, Peninsula 52

Timberline 58, Stadium 46

Willapa Valley 62, Wishkah Valley 38

Yelm 53, Shelton 42

Girls Basketball

Non-League

CAMAS 52, UNION 38

UNION (2-1) — Jessica Chatman 14, Angelique Williams 10, Tuileisu Anderson 10, Nicole Woodside 0, Molly Petrie 0, Hannah O’Donnell 0, Mykaila Forsyth 2, Amica Cranston 2, Cassie Anderson 0. Totals 10 (2) 16-28 38.

CAMAS (1-1) — Sydney Allen 15, Sierra Brown 4, McKenna Jackson 2, Paige Jackson 2, Kathryn Johnson 0, Brenna Khaw 2, Lauren Neff 11, Kendra Preuninger 3, Tatum Schroeder 1, Jenka Stiasna 12. Totals 20 (0) 12-28 52.

Union 10 15 9 4—38

Camas 19 12 10 11—52

JV — Union won 52-49. C — Union won by 4.

PRAIRIE 69, HERITAGE 43

PRAIRIE (1-1) — Lindsay Asplund 3, Cori Woodward 14, Heather Corral 19, Kelsey Asplund 4, Nicole Goecke 3, Emily Peters 6, Megan Lindsley 12, Rachel Deaton 4, Andrea Smith 4, Jackie Lanz 0. Totals 27 (11) 4-7 69.

HERITAGE (4-1) — Shanna Romig 6, TeeTee Martin 5, Kynze Lyons 6, Nesija Selava 2, Nakesha Hatchett 6, Vella Jackson 2, Emily Myers 14, Deanna Riggs 2. Totals 15 (1) 12-23 43.

Prairie 30 7 18 14—69

Heritage 5 10 12 16—43

JV — Prairie 45-14. C — Prairie 55-12.

EVERGREEN 49, COLUMBIA RIVER 20

EVERGREEN (2-1) — Deja Nicholas 8, Sydney Holland 11, Jennifer Patterson 6, Samantha Burmister 4, Marissa Shannon 0, Chaysee Telles 9, Ciara Shannon 2, Cashsha Bynum 6, Jocelyn Gerdue 0, Bailly Simms 2, Coppedge 1 . Totals 19 (2) 9-17 49.

COLUMBIA RIVER (0-5) — Beth Lowery 2, Kim Lowery 4, Kelli Morin 1, Molly Polendey 2, Leilani Cruz Wildman 0, Marion Lilly , Holli Chose 4, Sydney Moore 0, Trisha Johnson 2, Morgan Anthony 3, Monica Sobolewski 2. Totals 7 (1) 5-18 20.

Evergreen 8 12 11 18—49

Columbia River 3 5 9 3—20

JV — Columbia River 31-16.

BATTLE GROUND 63, HUDSON’S BAY 27

BATTLE GROUND (2-2) — Nikki Bond 11, Haley Hamilton 8, Haley Grossman 16, Tessa Vanderpool 18, Margaret Smith 0, Chelsie Aguigui 0, Taya O’Hanlon 0, Jocelyn Blackman 8, Liz Smarr 0, Barr 2, Dominqie Lyons 0. Totals 25 (2) 11 63.

HUDSON’S BAY (0-3)— CeCe Wooten 0, Treneisha Doyle 10, Paris Collins 7, Demia Browning 3, Ava Bartley 1, Ashley Pipkins 0, Lauren Urke 0, Traci Crollard 0, Tatiana Stanberry 2, Bailey Freeman 2, Selena Espey 2. Totals 9 (3) 6 27.

Battle Ground 17 19 18 9—63

Hudson’s Bay 3 7 11 6—27

JV — Battle Ground won; C — Battle Ground won.

STEVENSON 51, FORT VANCOUVER 47

STEVENSON (3-0) — Courtney Bradley 8, Jen Rathgeber 13, Jewel McKee 2, Hailey Ulery 7, Annie Leighton 4, Kennedy McGovern 13, Amelia Hanley 0, Claire Chapman 4. Totals 18 (1) 14-29 51.

FORT VANCOUVER (0-5)— Mayra Virgen-Vazquez 2, Mar’Shay Moore 26, Monica Mendez 0, Brianna Cardiel 0, Ibette Valle 3, Darryn Lunde 2, Anna DeLeo 4, Mikaela Overlin 6, Aneta Mamedova 4. Totals 17 (2) 11-24 47.

Stevenson 9 12 15 15—51

Fort Vancouver 9 11 14 13—47

JV — Stevenson won.

Washington state scores

Battle Ground 63, Hudson’s Bay 27

Blaine 38, Meridian 35

Blanchet 57, Bainbridge 50

Camas 52, Union 38

Eastlake 68, Ballard 56

Ellensburg 48, Chelan 36

Enumclaw 44, Franklin Pierce 28

Everett 68, Mountlake Terrace 40

Evergreen (Vancouver) 49, Columbia River 20

Franklin 53, Lakeside (Seattle) 46

Gig Harbor 43, Foss 21

Glacier Peak 52, Meadowdale 39

Granite Falls 47, Nooksack Valley 39

Holy Names 61, West Seattle 18

Inchelium 52, Northport 19

Jackson 56, Edmonds-Woodway 43

Juanita 52, Lake Washington 40

Klahowya 46, Crosspoint Academy 38

Lake Stevens 53, Snohomish 34

Lindbergh 67, Hazen 56

Lynnwood 73, Marysville-Getchell 33

Marysville-Pilchuck 42, Monroe 39

Ocosta 50, Taholah 34

Onalaska 52, Mossyrock 28

Pe Ell 57, Bear Creek School 47

Post Falls, Idaho 74, Cheney 45

Prairie 69, Heritage 43

River Ridge 45, Renton 27

Seattle Prep 71, Rainier Beach 4

Skyline 53, Roosevelt 36

South Kitsap 74, Lincoln 37

Stanwood 59, Arlington 44

Stevenson 51, Fort Vancouver 47

Tumwater 47, Napavine 41

Tyee 67, Foster 58

Willapa Valley 58, Wishkah Valley 13

Wilson 74, Central Kitsap 56

Wrestling

WOODLAND 53, KALAMA 24

106 — Andrew Bosch (W) d. Brandon Koenig 16-1; 113 — Josh Ornelia (W) p. Gunnar Meyer 2:34; 120 — Mike Clizbe (K) p. Brian Alejo 2:56; 126 — Lane Newburn (W) won by forfeit; 132 — Casey Heaton (K) p. Dillan Beckwith 5:24; 138 — Stephen Spading (K) p. Ronnie Ford 1:32; 145 — Caleb Kiser (W) won by forfeit; 152 — Forrest Ferdon (K) p. Kurtis Patterson 4:31; 160 — Zac Seevers (W) p. McKane Vigoren 3:59; 170 — Austin Reynolds (W) won by forfeit; 182 — Aaron Debolt (W) won by forfeit; 195 — Kegan Bianchi (K) won by forfeit; 220 — Zach Wardle (W) p. Zack Gonzales 1:06; 285 — Justin Ross (W) won by forfeit.

Mark Morris 43, Ridgefield 24

106 — (R) Grant Gaspar (R) pinned Jacob Thomasson, 1:00. 113 — Ca1sey Oviatt (R) dec. Christian Rivera 7-4. 120 — (MM) Jordan Stell (MM) pinned Adrian Montiel, 1:22. 126 Matt Mendez (MM) pinned Anthony Bruno, 0:41. 132 — Hayden Womeldorf (MM) pinned Daniel Rachert, 0:30. 138 — Andrew Langlois (MM) pinned Ryan Harris, 1:59. 145 — (MM) Jack Slape (MM) pinned Dominic Mulligan, 1:49. 152 — Tomas Jackson (MM) pinned Gunnar Long, 3:28. 160 — Jesse Anderson (R) pinned Connor Kilgore, 1:42. 170 — Tim Cachelin (MM) pinned Kyle Carl, 5:28. 182 — Jordan Baur (R) won by forfeit. 220 — John White (R) d. Steven McElyea, 5-0. 285 — Issac Schwartz (MM) pinned John Lindholme, 0:45.

JV — Mark Morris 17-6.

Girls bowling

SKYVIEW 1942, MOUNTAIN VIEW 1781

At Crosley Lanes

Mountain View (5-3) — Alvia Begay 132-154, Denver Babbitt 128-143, Maddie Crowell 166-173, Heather Halvorson 134-135, Alex Lanning 150-185. Baker games 118-155.

Skyview (6-2) — Jordan Hollamon 202-176, Lindsay Tyckson 120, Kenzie Hollamon 122, Emilee Wolf 147-185, Jordan Heard 149-182, Madison Crockett 191-151. Baker games 171-141.

JV — Mountain View 1692-1344

KELSO 2028, EVERGREEN 1967

At Bailey’s Classic Lanes

Kelso (6-2) — Mariyah Bossen 190-168, Cynthia Mitchell 213-160, Halie Brackney 146-148, Erika Gustin 194-220, Teanna Price 145-149. Baker games 127-168.

Evergreen (4-4) — Allison Wines 171-173, Melissa Henry 145, Becca Bryan 102, Justine Johnson-Cook 169-142, Stacey Dettling 147-189, Kaitlyn Jacobs 189-210. Baker games 147-189.

HUDSON’S BAY 1912, COLUMBIA RIVER 1909

At Crosley Lanes

Columbia River (4-4) — Marissa Bailey 134-141, Brianna Gadaire 171-110, Anali Gomez 162-135, Emily Basnett 166-176, Kendra Preuss 165-231. Baker games 207-111.

Hudson’s Bay (3-3) — Talia Gant 154-149, Amanda Trimble 147-187, Dakota Varela 181-154, Bri Williams 134-150, Allison Falkner 150-179. Baker games 191-136.

JV — Hudson’s Bay 1378-1251

C — Hudson’s Bay 1162-1069.

MARK MORRIS 1870, BATTLE GROUND 1699

At Triange Bowl

Battle Ground (2-6) — Bailee Standley 144-166, Makayla Thompson 106-122, Felicia Nelson 160-138, Wylicia Faley 124-194, Danielle Gates 154-120. Baker games 106-165.

Mark Morris (8-0) — Sativa Jaeger 131-112, Brittany Schlauch 162-141, Janae Kilgore 172-208, Natalie Johnsen 145-127, Brittney Yoke 207-200. Baker games 240-125.

JV — Mark Morris 1511-1293.

PRAIRIE 1865, UNION 1595

At Tiger Bowl

Union (0-8) — Kirstyn Dolson 94-109, Chessa Gratix 123-147, Heather Lacey 116-130, Madeleine Coe 146-114, Parker Bonife 192-166. Baker games 146-112.

Prairie (3-3) — Brooke Updike 162-134, Katie Pagel 136-140, Erin Russell 141-159, Amy Walker 141-127, Tessa Friason 201-210. Baker games 135-179.

JV — Union 964-940

RA LONG 1768, CAMAS 1582

At Big Al’s

R.A. Long (5-2) — Denee Bolyn 132-111, Ashley McFarland 140-123, Sadie West 129-152, Camille Andes 184-151, Kayla Maki 124-183. Baker games 174-165.

Camas (0-6) — Emily Hull 108-116, Sam Hollingshead 108-116, Emily McDonald 114-136, Porsche Chartrand 163-166, Katie Shinn 130-132. Baker games 161-103.

JV — RA Long 1194-803.

HERITAGE 1998, FORT VANCOUVER 1309

At Big Al’s

Fort Vancouver (0-7) — Ashley Cockler 109-88, Christina Patterson 78-113, Lauryn Heying 108-108, Emily Proudfoot 113-123, Kaileigh Oliphant 109-128. Baker games 123-109.

Heritage (6-2) — Bridget Sorenson 113-119, Katelin Burkhart 174-135, Michelle Vanek 191-161, Amanda VanMeter 181-145, ALeila Stutesman 224-171. Baker games 182-202.