Weekly prep sports schedule for Dec. 12-17

By

Published:

 

MONDAY, DECEMBER 12

BOYS BASKETBALL

Columbia River at Hudson’s Bay, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Skyview, 7 p.m.

Kelso at Camas, 7 p.m.

Mountain View at Battle Ground, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Heritage vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Hudson’s Bay vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Mark Morris vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Battle Ground vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Kelso vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Mountain View vs. Union, 3:15 p.m. at Big Als

Columbia River vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

TUESDAY, DECEMBER 13

BOYS BASKETBALL

Heritage at Evergreen, 7 p.m.

Union at Skyview, 7 p.m.

Camas at Kelso, 7 p.m.

Mountain View at Battle Ground, 7 p.m.

Fort Vancouver at R.A. Long, 7 p.m.

Tumwater at Hockinson, 7:30 p.m.

Stevenson at La Center, 5:45 p.m.

Kalama at Ilwaco, 5:45 p.m.

Castle Rock at Toledo, 7:15 p.m.

Washington School for Deaf at King’s Way Christian, 7 p.m.

Vancouver Christian at Pope John Paul II, 7 p.m. at St. Martin’s Univ.

Columbia Adventist at Three Rivers Christian, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at Evergreen, 5:30 p.m.

Hudson’s Bay at Columbia River, 7 p.m.

Battle Ground at Prairie, 7 p.m.

Mountain View at Mark Morris, 7 p.m.

Ridgefield at White Salmon, 7:15 p.m.

Toledo at Castle Rock, 7:15 p.m.

Stevenson at La Center, 7:15 p.m.

Kalama at Ilwaco, 7:15 p.m.

Washington School for Deaf at King’s Way Christian, 5:30 p.m.

Columbia Adventist at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

WRESTLING

Prairie at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Columbia River at Fort Vancouver, 7 p.m.

Kelso at Mountain View, 7 p.m.

WEDNESDAY, DECEMBER 14

BOYS BASKETBALL

Fort Vancouver at Prairie, 7 p.m.

Tenino at Washougal, 7 p.m.

Australian Team at Mark Morris, 7 p.m.

R.A. Long at Scappoose (Ore.), 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Fort Vancouver at Prairie, 5:30 p.m.

Columbia River at Kelso, 7 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 7:15 p.m.

WRESTLING

Skyview at Union, 7 p.m.

Battle Ground at Evergreen, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Hudson’s Bay, Columbia River vs. Camas, North County, 4 p.m. at LaCamas Swim and Sport

Evergreen, Heritage, Union, Mountain View at Mark Morris, R.A. Long, 4 p.m.

GIRLS BOWLING

Camas vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Prairie vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Kelso vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

Skyview vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Evergreen at R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Columbia River vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Hudson’s Bay vs. Mark Morris, 3:15 p.m. Triangle Bowl

THURSDAY, DECEMBER 15

BOYS BASKETBALL

Evergreen at Union, 7 p.m.

Battle Ground at Heritage, 7 p.m.

Toledo at Ridgefield, 7:15 p.m.

Stevenson at Kalama, 5:45 p.m.

Seton Catholic at Washington School for Deaf, 7 p.m.

Vancouver Christian at Columbia Adventist, 7 p.m.

Three Rivers Christian at King’s Way Christian, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Evergreen at Union, 5:30 p.m.

Battle Ground at Heritage, 5:30 p.m.

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

Mark Morris at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Stevenson at Kalama, 7:15 p.m.

Seton Catholic at Washington School for Deaf, 5:30 p.m.

Vancouver Christian at Columbia Adventist, 5:30 p.m.

Three Rivers Christian at King’s Way Christian, 5:30 p.m.

WRESTLING

Kelso at Fort Vancouver, 7 p.m.

Prairie at Columbia River, 7 p.m.

Camas at Mountain View, 7 p.m.

Hockinson at Mark Morris, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Skyview, Fort Vancouver at Kelso, 3:30 p.m.

FRIDAY, DECEMBER 16

BOYS BASKETBALL

Prairie at Columbia River, 7 p.m.

Camas at Fort Vancouver, 7 p.m.

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

Mountain View (Ore.) at Evergreen, 7 p.m.

Skyview at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Sandy (Ore.) at Mark Morris, 7 p.m.

Kalama at Woodland, 6 p.m.

Yelm at R.A. Long, 7 p.m.

Ilwaco at La Center, 5:45 p.m.

Castle Rock at White Salmon, 5:45 p.m.

Trout Lake at King’s Way Christian, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Prairie at Columbia River, 5:30 p.m.

Fort Vancouver at Camas, 7 p.m.

R.A. Long at W.F. West, 7 p.m.

Kalama at Woodland, 7:30 p.m.

Castle Rock at White Salmon, 7:15 p.m.

Ridgefield at Toledo, 7:15 p.m.

Ilwaco at La Center, 7:15 p.m.

Wishkah Valley vs. Seton Catholic, 6 p.m. at Skyridge MS

Trout Lake at King’s Way Christian, 6 p.m.

WRESTLING

Woodland at Ridgefield, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Heritage vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Skyview vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Mountain View vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Prairie vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Camas vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Fort Vancouver vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

R.A. Long vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

GYMNASTICS

Evergreen, Fort Vancouver vs. Heritage, 7:15 p.m. at Naydenov

SATURDAY, DECEMBER 17

BOYS BASKETBALL

Woodland at La Center, 5:30 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 7:30 p.m.

Ilwaco at Knappa (Ore.), 7:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

La Center at Woodland, 7:30 p.m.

Stevenson at Washougal, 7 p.m.

Warrenton (Ore.) at Ilwaco, 7:15 p.m.

WRESTLING

Heritage at Shelton Invitational

Skyview at Hammerhead Tournament

Evergreen, Fort Vancouver, Columbia River at Centralia Tournament

GYMNASTICS

Skyview, Columbia River, Fort Vancouver vs. Union, 9 a.m. at Naydenov

Mountain View vs. Prairie, 2 p.m. at VEGA