High school scoreboard 12/17

By

Published:

 

SATURDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Woodland at La Center, 5:30 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 7:30 p.m.

Ilwaco at Knappa (Ore.), 7:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

La Center at Woodland, 7:30 p.m.

Stevenson at Washougal, 7 p.m.

Warrenton (Ore.) at Ilwaco, 7:15 p.m.

WRESTLING

Heritage at Shelton Invitational

Skyview at Hammerhead Tournament

Evergreen, Fort Vancouver, Columbia River at Centralia Tournament

GYMNASTICS

Skyview, Columbia River, Fort Vancouver vs. Union, 9 a.m. at Naydenov

Mountain View vs. Prairie, 2 p.m. at VEGA

BOYS BASKETBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia RIver (5-1) 2 0

Mountain View (3-2) 1 0

Prairie (5-2) 1 1

Kelso (3-4) 1 1

Fort Vancouver (4-3) 1 1

Hudson’s Bay (0-5) 0 1

Camas (2-5) 0 2

MOUNTAIN VIEW 64, KELSO 41

MOUNTAIN VIEW — Akash Sanghera 4, Zach Torson 14, Taylor Drey 6, Ryan Johnson 19, Grayson Anderson 3, Rico Bolivar 5, Luke Duchesne 5, Sean McCauley 2, Shane McCauley 6. Totals 21 (3) 19-29 64.

KELSO — Adams 7, Giles 2, Johnson 4, Gillihan 2, Williams 18, Bowlby 6, Covel 2. Totals 16 (1) 8-11 41.

Mountain View 14 11 20 19—64

Kelso 8 8 13 12—41

JV — Kelso won; Frosh — Kelso won.

COLUMBIA RIVER 70, PRAIRIE 43

PRAIRIE — Colton Prestwich 4, Reece Burnett 4, JaMariay McDonald 0, Preston Brooks 4, James Phillips 5, Ryan Denny 15, Andy Hak 9, Dane Brooks 0, Nathan Cherzan 2. Totals 15 (3) 10-13 43.

COLUMBIA RIVER (5-1, 2-0) — Devin Bolds 8, Eli Evenson 0, Bryan Wyche 3, Michael Barnes 0, Lance Voorhees 6, Rian Bassett 23, John Hanberg 6, Chad Love 4, Curtis Shuck 2, Clark Bryant 0, J.C. Ringold 1, Austin Cloyd 0, Justin Guinn 0, Mack Stromme 2, Isaiah Smith 15. Totals 24 (11) 11-21 70.

Prairie 11 10 10 12—43

Columbia River 13 22 17 18—70

JV — Columbia River 64-28. C — River 51-27.

FORT VANCOUVER 62, CAMAS 49

CAMAS — Trent Johnson 19, Zach Eagle 9, Anthony Fallin 7, Tyler Macrae-Smith 2, Austin Dubay 3, Austin Vaughan 4, Nate Culver , Kyle Friend 5, Leonard 0. Totals 19-34 (5-12) 6-19 49.

FORT VANCOUVER — K-Last Karue 0, Matthew Delisle 19, Mario Eyler 10, Deonte Hawkins 0, Jacob Howard 4, Jordan Howard 2, Sean Lennon 4, Isaiah Miller 0, Quinton Whitfield 23. Totals 19-41 (5-20) 19-23 62.

Camas 16 8 12 13—49

Fort Vancouver 11 19 14 18—62

JV — Fort won. C — Camas won.

1A TRICO LEAGUE

W L

Toledo (4-1) 2 0

Kalama (4-3) 2 0

La Center (3-3) 1 1

Ridgefield (4-1) 1 1

Ilwaco (1-3) 1 1

Castle Rock (2-2) 0 1

White Salmon (0-4) 0 1

Stevenson (0-5) 0 2

ILWACO 41, LA CENTER 38

ILWACO — Ross Kukula 18, Cody Wright 0, Ryan Tapio 11, Eric McMillan 0, Corey Dunn 3, Kasey Plato 3, Clark Wilson 6. Totals 16-38 (6) 3-10 41.

LA CENTER (3-3, 1-1) — Connor Wonderly 0 , Scott Barger 0, Jeremiah Arn 2, Dylan King 7, Matt Braaten 9, Jon Griffee 3, Austin Myers 13, Levi Van Tol 4. Totals 14-48 (5) 5-8 38.

Ilwaco 13 9 15 4—41

La Center 10 3 7 18—38

NON-LEAGUE

SKYVIEW 47, HUDSON’S BAY 34

SKYVIEW — Austin Bonds 8, Spencer Paulin 2, Brian Brady 1, Keegan Leibelt 6, Levi Gellatly 2, Ryan Bickford 20, Jordan Berni 2, Ross Armstrong 0, Willie Lopez 4, Anthony Chamberlain 2. Totals 20 (4) 3-6 47.

HUDSON’S BAY — Erkinson Bossy 0, Micah Fitzpatrick 0, Andy Phu 5, Jacob Buslach 4, Dewayne Whitley 0, Ane Sipaia 11, TJ Brumfield 12, O’Shea Jackson 2. Totals 13 (4) 2-6 34.

Skyview 8 15 12 12—47

Hudson’s Bay 8 11 7 8—34

JV — Skyview won; C — Skyview won.

MOUNTAIN VIEW (ORE.) 67, EVERGREEN 50

MOUNTAIN VIEW (Ore.) — Baughman 2, Reed 17, Moden 18, McNellis 1, Lannin 2, Logan 8, Hollister 5, Hollister 2, Sieften 4, Bosch 8. Totals 23 (4) 9-11 67.

EVERGREEN — Jared Price 2, Jalen Ballard 5, Ajay Jenkins 0, David Shirts 1, Jahmil Johnson 3, Zach Smith 2, Tre Clark 4, Austin Gurnsey 2, Andrew White 4, Caleb Dressler 16, Thomas Phillips 11. Totals 15 (3) 11-14 50.

Mountain View 16 20 13 18—67

Evergreen 13 18 9 10—50

JV — Mountain View won; C — Mountain View won.

KALAMA 53, WOODLAND 43

KALAMA (4-3) — Josh Wall 14, Devin Truesdell 2, Ethan Oomittuk 7, Tanner Vossen 10, Jared Shagool 0, Austin Lien 0, Elijah Bannister 13, Jared Neiman 4, Elias Coulson , Nolan Emrich 3. Totals 17 (0) 19-27 53.

WOODLAND (2-3) — Mason Knight 0, Ryan Sturdivan , Tanner Huddleston 15, Zach Lacey 0, Logan Piper 0, Henry Warndahl 1, Harley Bean 9, Randy Shields 0, Tannyr Knight 4, Kyle Hendrix 8, Troy Flanagan 6. Totals 15 (5) 8-15 43.

Kalama 17 10 16 10—53

Woodland 6 13 6 18—43

JV — Woodland 50-33.

KING’S WAY 66, TROUT LAKE 40

TROUT LAKE — Cox 0, Nakae 6, Johnson 2, L. King 5, A. King 16, Modrich 9.

KING’S WAY CHRISTIAN (6-0) — Jay Becker 12, Chris Crenshaw 10, Ben Nelson 4, Matt Friesen 2, Daniel Justus 0, David Velkemp 8, Sundeep Sandhu 3, Hayden York 0, Carter Coval 4, Josh Snyder 6, Christain Bukant 17. Totals 0-0 0-0 00.

Trout Lake 11 4 11 14—40

King’s Way 15 19 18 14—66

GIRLS BASKETBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (3-1) 2 0

Prairie (4-1) 2 0 Hudson’s Bay (2-4) 1 0

Kelso (3-4) 2 1

Mountain View (1-4) 0 1

Fort Vancouver (0-8) 0 2

Columbia RIver (0-9) 0 3

PRAIRIE 56, COLUMBIA RIVER 22

PRAIRIE — Lindsay Asplund 3, Cori Woodward 9, Heather Corral 14, Kelsey Asplund 12, Nicole Goecke 1, Emily Peters 0, Megan Lindsley 4, Jackie Lanz 13. Totals 21 (4) 10-14 56.

COLUMBIA RIVER — Beth Lowery 4, Kim Lowery 3, Kelli Morin 0, Molly Polendey 0, McKynze Lyons , Leilani Cruz Wildman 0, Marion Lilly , Holli Chose 0, Sydney Moore 0, Trisha Johnson 2, Megan Martin , Morgan Anthony 5, Monica Sobolewski 8. Totals 10 (1) 1-9 22.

Prairie 23 15 10 8—56

Columbia River 4 4 7 7—22

JV — Prairie won.

CAMAS 59, FORT VANCOUVER 19

FORT VANCOUVER — Mayra Virgen-Vazquez 0, Mar’Shay Moore 11, Monica Mendez 0, Brianna Cardiel 2, Ibette Valle 2, Darryn Lunde 0, Anna DeLeo 4, Aneta Mamedova 0, Heidi Vasquez 0. Totals 8 3-10 19.

CAMAS — Sydney Allen 6, Sierra Brown 16, Paige Jackson 10, Kathryn Johnson 0, Brenna Khaw 6, Lauren Neff 3, Tatum Schroeder 4, Kimi Knight 10, Jenka Stiasna 4. Totals 26 7-9 59.

Fort Vancouver 2 3 3 11—19

Camas 19 28 6 6—59

JV — Camas won. C — Camas won.

1A TRICO LEAGUE

W L

Ilwaco (3-2) 2 0

Castle Rock (5-0) 1 0

White Salmon (1-4) 1 0

La Center (3-4) 1 1

Stevenson (5-1) 1 1

Ridgefield (1-5) 1 1

Kalama (1-6) 0 2

Toledo (2-3) 0 2

RIDGEFIELD 51, TOLEDO 27

RIDGEFIELD — Cami Pickett 9, Carly Estes 5, Beatrice Bremer 4, Brooke Kates 3, Emily Burton 0, Shannon Boyle 3, Elizabeth Vance 8, Rachael Thomas 3, Jessica Shaffer 12, Katie Maldonado 2, Miranda Ohs 2. Totals 13 (5) 10-23 51.

TOLEDO — Whipp 0, Trujillo 5, Hellem 5, Harlan 4, Kinzie 4, Oberg 2, Ch Rice 4, Ca Rice 3. Totals 9 (1) 6-12 27.

Ridgefield 14 10 19 8—51

Toledo 2 10 6 9—27

JV — Ridgefield 52-26.

ILWACO 34, LA CENTER 32

ILWACO — Elli Grieve 2, Grace McPhail 8, Elleigh Kaino 7, Cindy Pacheco 10, Jasmine Coffin 0, Amanda Bell 4, Logan Manecke 3, Kaylie Granlund 2, Jackie Smith 0. Totals 13 (4) 7-13 34.

LA CENTER — Annie Baker 1, Megan Vansoest 1, Danielle Larson 4, Samantha Wise 11, Alyssa Carnes 7, Katie Whitten 6, Rachel Moudy 2, Amanda Moudy 2. Totals 11 10-18 32.

Ilwaco 7 13 8 6—34

La Center 1 10 11 10—32

JV — La Center won

NON-LEAGUE

WOODLAND 60, KALAMA 21

KALAMA — Khloe Clark 6, Mackenzi Badger 0, Haley Bannister 1, Allison Olson 0, Jordyn Vandenberg 8, Hanna Clizbe 2, Stephanie Massey 0, Taylor Beck 2, Crum 2. Totals 8 4-13 21.

WOODLAND (5-2) — Kendall Grell 2, Madison Sorensen 17, Taylor McCullough 6, McKenna Mulder 2, Emily Smith 4, Brianne Koering 1, Sidra Malik 18, Kylie Osborn 10. Totals 25 5-9 60.

Kalama 4 4 9 4—21

Woodland 19 18 14 9—60

JV — Kalama 46-15

SETON CATHOLIC 34, WISHKAH VALLEY 24

WISHKAH VALLEY — Dahlstrom 5, West 0, Natious 7, Anderson 2, E. Anderson 6, Marbit 2, Reibel 0, Rurup 0, Zenbal 2. Totals 11 (0) 2-7 24.

SETON CATHOLIC (3-3) — Brynn Letang 2, Emma Young 6, Edrienne Chan 20, Paulina Barboza 4, Meg Spencer 0, Jessica Fernandez 2, Tessy Vetter 0, Molly Clark 0. Totals 14 (4) 2-8 34.

Wishkah 2 14 4 4—24

Seton Catholic 2 7 14 11—34

KING’S WAY 53, TROUT LAKE 33

TROUT LAKE — Chelsea Cox 3, Ashley Sampson 7, Dakota Jones 14, Val Vogt 2, Serena Jessup 0, Maggie Baker 2, Warren Hoodentyl 0, Beyyne Ozkan 3, Grace Antun 0, Tamara Huffsmith 2. Totals 13 (2) 5-14 33.

KING’S WAY — McKenna Christian 0, Harper Christian 24, Jessica Roy 4, Sarah Landstrom 0, Azaria Caokley 1, Dani Dunn 0, Callie Crawford 19, Hannah Snyder 2, Halle Colf 3. Totals 22 (1) 8-15 53.

Trout Lake 4 12 6 11—33

King’s Way 14 8 16 15—53

WRESTLING

WOODLAND 48, RIDGEFIELD 30

106 — Andrew Bosch (W) dec. Casey Oviatt 16-11; 113 — Josh Ornelia (W) pinned Adrian Montiel 3:49; 120 — Brian Alejo (W) won by forfeit; 126 — Lane Newburn (W) pinned Anthony Bruno :39; 132 — Dillan Beckwith (W) won by forfeit; 138 — Nathan Patterson (W) pinned Ryan Harris 1:20; 145 — Caleb Kaiser (W) pinned Miller Steinbrenner 5:41; 152 — Kurtis Patterson (W) pinned Gunner Long 1:20; 160 — Clayton Farr (R) pinned Zac Seevers 1:07; 170 — Kyle Carl (R) pinned Austin Reynolds 5:42; 182 — Steve Main (R) won by forfeit; 195 — Jordan Bauer (R) won by forfeit; 220 — Zach Wardle (W) dec. John White 6-3; 285 — John Lindholme (R) won by forfeit.

JV — Ridgefield 24-12

GIRLS BOWLING

HERITAGE 1987, COLUMBIA RIVER 1876

At Crosley Lanes

Heritage — Breeanna Allison 104-122; Katelin Burkhart 121-162; Michelle Vanek 234-193; Amanda VanMeter 188-178; Leila Stutesman 159-179. Baker games 178-169.

Columbia River — Anali Gomez 148-152; Brianna Gadaire 118-148; Marissa Bailey 143-184; Emily Basnett 145-178; Kendra Preuss 184-170. Baker games 193-103.

JV — Columbia River 1372-1181

KELSO 2018, MOUNTAIN VIEW 1939

At Triangle Bowl

Mountain View — Alvia Begay 151-207, Denver Babbitt 159-162, Maddie Crowell 129-104, Alex Lanning 156-162, Heather Halvorsen 183-142, Baker games 181-203.

Kelso — Mariyah Bossen 153-145, Cynthia Mitchell 190-171, Halie Brackney 185-146, Erika Gustin 150-152, Teanna Price 139-193. Baker games 222-172.

JV — Kelso 1404-1313

EVERGREEN 2008, PRAIRIE 1782

At Bailey’s Classic Lanes

Prairie — Katie Pagel 125-128, Erin Russell 150-140, Amy Walker 80-102, Brooke Updike 193-161, Tessa Friason 182-214. Baker games 158-149.

Evergreen — Allison Wines 154-141, Kaitlyn Jacobs 167-131; Melissa Henry 165-222, Justine Johnson-Cook 153-138, Stacey Dettling 172-213. Baker games 205-147.

JV — Evergreen 1405-1204

HUDSON’S BAY 1853, R.A. LONG 1527

At Crosley Lanes

R.A. Long — Ashley McFarland 116-121, Camille Andes 159-182, Laquisha Allen 116-89, Whitney White 107-138, Kayla Maki 126-142. Baker games 102-129.

Hudson’s Bay — Talia Gant 139-156, Amanda Trimble 156-193, Dakota Varela 109-134, Bri Williams 163-145, Allison Falkner 150-165. Baker games 173-170.

JV — Hudson’s Bay 1422-1278

BATTLE GROUND 1914, CAMAS 1652

At Tiger Bowl

Battle Ground — Bailee Standley 112-145, Makayla Thompson 146-159, Kayla Davisson 144-127, Felicia Nelson 157-173, Wylicia Faley 224-173. Baker games 171-183.

Camas — Emily Hull 115, Lauren Pucci 114, Katie Shin 156-145, Sam Hollingshead 110-144, Emily McDonald 120-128, Porsche Chartrand 173-149. Baker games 126-172.

JV — Battle Ground 1534-1017

FOOTBALL

SEATTLE (AP) — The 2011 Associated Press Washington all-state football team as voted on by writers and editors from around the state:

State player of the year, all classifications: Max Browne, jr. Skyline.

CLASS 4A All-State Team

Player of the year: Max Browne, jr., Skyline.

First-team

Quarterback: Max Browne, jr. Skyline.

Running backs: Ryan Lewis, sr., Eastlake, KeiVarae Russell, sr., Mariner, Parker Henry, sr., Skyview.

Wide receivers: Michael Rector, sr., Bellarmine Prep, Christian Gasca, sr., Lake Stevens.

Tight end: Caleb Smith, sr., Kentridge.

Offensive line: Joshua Garnett, sr., Puyallup, Mike Jones, sr., Eisenhower, Seth Regalado, sr., Mead, Cory English, sr., Auburn, Gates Michel, sr., Chiawana.

Defensive line: Uso Olive, sr., Federal Way, Sawyer Whalen, sr., Woodinville, Gino Bresolin, sr., Eastlake, Drew Sharkey, sr., Ferris.

Linebackers: Jordan Pulu, sr., Federal Way, Tanner Nelson, Union, Peyton Pelluer, jr., Skyline, Jordan Downing, sr., Chiawana.

Defensive backs: Russell Crippen, sr., Snohomish, D.J. May, sr., Federal Way, Cooper Kupp, sr., Davis, Miquiyah Zamora, sr., Chiawana.

All-purpose: David Fontennett, sr., Bethel.

Kicker: Austin Rehkow, jr., Central Valley.

Punter: Korey Durkee, sr., Washington.

Honorable mention:

Running back: Kole Heidinger, sr., Ferris.

Wide receivers: Denzel Jones, sr., Eisenhower, Reiley Henderson, jr., Skyview, Cooper Kupp, sr., Davis.

Tight end: Danny Mattingly, jr., Mead.

Offensive line: Max Kelly, sr., Gonzaga Prep, Cody Tupen, sr., Lake Stevens, Dylan Bratlie, sr., Skyview, Matt Cruz, Skyview, Conner Schultz, sr., Olympia.

Defensive line: Joel Ragazzo, sr., Bethel, Kyle Lanoue, sr., Central Kitsap.

Linebackers: Korey Young, sr., Lake Stevens, Bentley Tran, sr., Olympia, Kurt Karstetter, sr., Ferris, Danny Mattingly, jr., Mead.

Defensive backs: David Garlington, Skyview, Zed Higgs, sr., Olympia, Wes Bailey, sr., Mead.

All-purpose: Colten Hordyk, sr., Arlington, K.W. Williams, sr., Jefferson.

Punter: Marc David, sr., Mead.

CLASS 3A

Player of the year: Tyler Hasty, sr., Bellevue.

First-team

Quarterback: Jeff Lindquist, sr., Mercer Island.

Running backs: Zack Marshall, sr., Camas, Danny Welstad, sr., Peninsula, Kai Van Sickle, jr., Capital.

Wide receivers: Ansel Cecil, sr., Prairie, Chase Nacarrato, sr., Mt. Spokane.

Tight end: No nominees.

Offensive line: Josh Mitchell, sr., Mount Si, Nathan Dean, sr., Juanita, Sam Flor, sr., O’Dea, Michael Kneip, sr., Bellevue, Zach Banner, sr., Lakes.

Defensive line: Darien Freeman, jr., Bellevue, Joe Hunt, sr., Kamiakin, Kamari Brown, sr., Camas, Zaheer Webb, sr., Lakes.

Linebackers: Sean Constantine, jr., Bellevue, John Norcross, sr., Camas, Steven Malepeai, sr., Capital.

Defensive backs: Tyler Hasty, sr., Bellevue, Ma’ne Manaea, sr., Lakes, Cedric Dozier, sr., Lakes, Jayshawn Jordan, sr., O’Dea.

All-purpose: Israel Manzo, sr., Sunnyside.

Kicker: Cameron Van Winkle, jr., Mount Si.

Punter: Zak Porche, jr., Timberline.

Honorable mention

Running backs: Zach Umemoto, sr., Kamiakin, Levonte Littlejohn, sr., Lakes, Grant Woods, sr., Kennewick.

Wide receivers: Zach Zaragoza, jr., Bonney Lake, Skyler White, sr., Auburn Mountainview.

Offensive line: Daniel Canzater, sr., Ferndale, Joe Hunt, sr., Kamiakin.

Defensive line: Caleb Rodriguez, sr., Ferndale.

Linebackers: Charles Hall Jr., sr., Lakes, Brandon Wetzel, jr., Timberline, Kyle Prather, sr. Ferndale.

Defensive backs: Jason Thompson, sr., Kennedy Catholic, Kyler Larsen, sr., Meadowdale.

All-purpose: Bishard Baker, soph., Bellevue, Jesse Zalk, sr., Prairie.

CLASS 2A ALL-STATE TEAM

Player of the year: Jordan Todd, sr., Interlake

First-team

Quarterback: Josh Kraght, jr., Lynden.

Running backs: Jordan Todd, sr., Interlake, Mario Gobbato, jr., Blaine, Levi Wigg, sr., Mount Baker.

Wide receivers: Zach Vis, WR, jr., Lynden, Danny Raap, jr., Prosser.

Tight end: Zach Wimberly, sr., Tumwater.

Offensive line: Josh Hanson, sr., Tumwater, Taylor Witman, sr., Lynden, Alex Afuavi, sr., Franklin Pierce, Alec Postlewait, sr., Mount Baker, Scott Rose, sr., White River.

Defensive line: Caleb Newman, jr., Lynden, Jaimie Bryant, jr., Tumwater, Cody Roberts, sr, Selah, Blake Maresh, sr., White River.

Linebackers: Sam Shober, sr., Archbishop Murphy, Riley Prentice, jr., Tumwater, Jacob Tuivaiave, sr., Washington.

Defensive backs: Isaac Anderson, sr., Prosser, Tyler Forshaw, Sr., Sequim, Juston Lind, jr., Othello, Kris Janis, sr., East Valley (Yakima).

All-purpose: Mitch Gueller, sr., Chehalis.

Kicker: Santiago Lopez, sr., Lynden.

Punter: Daniel Hernandez, sr., Selah.

CLASS 1A ALL-STATE TEAM

Player of the year: Matt Hadley, sr., Connell.

First-team

Quarterback: Billy Green, jr., King’s.

Running backs: Matt Hadley, sr., Connell, Evan Truax, sr., Montesano, Jake Clizbe, sr., Kalama.

Wide receivers: Trey Handy, sr., Nooksack Valley, Kade Eppich, sr., Connell.

Tight end: Joshua Schreffler, sr., Cascade Christian.

Offensive line: B.J. Salmonson, sr., Nooksack Valley, Bo Russell, sr., Montesano, Devon Winters, sr., Cle Elum, Kennan VanHollebeke, sr., Connell, Caleb Barnes, sr., Cashmere.

Defensive line: Jesse Wallace, sr., Toledo, Tyson Brook, sr., Connell, Josh Aho, sr., Zillah, Alex Pond, sr., Colville.

Linebackers: Jake Gall, jr., Cle Elum, Cole Schwartz, sr., Chelan, Joshua Schreffler, sr., Cascade Christian, Chandler Salsbury, sr., Connell.

Defensive backs: Austin Baker, sr., Montesano, Brady Widner, so. Zillah, Travis Kretschman, sr., Cle Elum, Jake Archer, sr., Cascade Christian.

All-purpose: Devante Harris, jr., Tenino.

Kicker: Braydon Ross, sr., Goldendale.

Punter: Antonio Gonzalez, sr., Highland.

CLASS 2B ALL-STATE TEAM

Player of the year: Zach Bartlow, sr., Waitsburg-Prescott.

First-team

Quarterback: Zach Bartlow, sr., Waitsburg-Prescott.

Running backs: Michael Neumeyer, sr., Willapa Valley, Alex Sampson, jr., White Swan.

Wide receivers: Dalton Estes, jr., Waitsburg-Prescott, Nathan Nobbs, sr., White Swan.

Offensive line: Walker Williams, sr., Tacoma Baptist, Roy Watlamet, sr., White Swan, Cadman Donavon, sr., Waitsburg-Prescott, Seth Scrabeck, sr., Naselle, Brent Conrad, sr., Colfax.

Defensive line: Walker Williams, sr., Tacoma Baptist, Seth Scrabeck, sr., Naselle, Brent Stromberger, sr., Lind/Ritzville-Sprague Sean Waters, jr., Lake Roosevelt.

Linebackers: Bubba Lara, sr., Adna, Roy Watlamet, sr., White Swan, Dustin Wooderchak, sr., Waitsburg-Prescott, Zach Finley, sr., Tacoma Baptist.

Defensive backs: Coy Hangar, Morton/White Pass, Alex Sampson, jr., White Swan, Ty Poole, jr., Kittitas.

Kicker: Jr. Alvarado, jr., White Swan.

Punter: Brent Stromberger, sr., Lind/Ritzville-Sprague.

CLASS 1B ALL-STATE TEAM

Player of the year: Josiah Green, So., Neah Bay.

First-team

Quarterback: Josh Straughn, sr., Colton.

Running backs: Titus Pascua, Sr., Neah Bay, Colin Deyarmin, jr., Almira/Coulee-Hartline.

Wide receivers: Austin Brockie, fr., Lummi, Jake Straughn, soph., Colton.

Offensive line: Jeremy Spotted Bear, jr. Lummi, Rufus Arnold, sr., Neah Bay, Jake Reidner, sr., Colton.

Defensive line: Shawn Prindle, sr., Almira/Coulee-Hartline, Jordan Ping, sr., Almira/Coulee-Hartline, Dan Can, sr., Touchet.

Linebackers: Luke Stevens, jr., Wishkah Valley, Jake Reidner, sr., Colton, Daniel Hardy, sr., Almira/Coulee-Hartline.

Defensive backs: Derek Isaak, sr., Almira/Coulee-Hartline, Tyler Morris, jr., Liberty Christian.

All-purpose: Josiah Green, So., Neah Bay.

Honorable mention

Defensive line: Brad Benton, King’s Way Christian.