BOYS BASKETBALL
4A BI-DISTRICT TOURNAMENT
Monday’s game
State seeding at Auburn HS
OLYMPIA 57, EVERGREEN 51
OLYMPIA — Rashack 9, Schmidt 2, Steen 5, Schlater 14, Franks 3, Braden 20, Whitenberg 4. Totals 12 (9) 6-7 57.
EVERGREEN — Warren Edmondson 11, Stefan Foulstone 9, Sjohn Williamson 0, Richie Townsend 0, Derrik Pleasant 0, Devante Jackson 3, Tre Clark 10, Oshay Piper 2, Caleb Dressler 16, Jalen Ballard 0. Totals 19 (3) 4-5 51.
Olympia 15 15 14 13—57
Evergreen 18 13 14 6—51
3A BI-DISTRICT TOURNAMENT
Monday’s game
Loser-out/winner-to-state game
HAZEN 73, CAMAS 68
CAMAS — Bryan Butler 10, Kevin Basilio 9, Addison Owen 8, Michael Neff 4, Jacob Kaler 15, Kyle Friend 11, Marc Eppinger 11, Dobilas Zalpys 0. Totals 25-58 (4-17) 14-27 68.
HAZEN — Frankie Johnson 5, R.J. Magar 9, De’Corrius Sampson 21, Dawit Kasa 13, Brody Graybeal 21, Michael Dampier 4, D.J. Perry 0, Cory Moorhead 0. Totals 23-45 (4-12) 23-37 73.
Camas 19 17 13 19—68
Hazen 19 5 22 27—73
1B DISTRICT TOURNAMENT
Monday’s game
Championship game
King’s Way Christian (18-4) vs. Columbia Adventist, no report
Other Washington scores
4A West Central District 3
Consolation
Kentridge 62, Gig Harbor 59
Third Place
Auburn 72, Puyallup 64
Championship
Curtis 59, Kentwood 43
3A West Central District 3
Losers Bracket
Kennedy 49, Kelso 47
Championship
Lincoln 79, Decatur 53
1B Southwest District 4
Third Place
Taholah 52, Mary Knight 44
2A West Central District 3
Consolation
Port Angeles 77, Lindbergh 75
Sumner 51, Renton 46
Championship
Clover Park 54, Fife 38
2B Southwest District 4
Toutle Lake 48, North Beach 41
Third Place
Pe Ell 64, Northwest Christian (Lacey) 59
Championship
Napavine 59, Adna 57, 2OT
GIRLS BASKETBALL
4A BI-DISTRICT TOURNAMENT
Monday’s game
State seeding
MOUNT TAHOMA 59, EVERGREEN 37
EVERGREEN (17-8) — Breonna Washington 0, Sydney Holland 0, Jennifer Patterson 2, Justine Joudrey 16, Deja Nicholas 0, Jessica Chatman 8, Shamerica Scott 8, Tori Conley 3, Phillips 0, Bynum 0, Cameryn Logan 0. Totals 17-62 (2) 1-4 37.