Wylie will try to retain state House seat

First day of filing week for elected office draws 48 local candidates

By

Published:

 

Filing week opened Monday with 48 candidates signing up to run for elected office.

Candidates can file at the Clark County Elections Department, 1408 Franklin St., or online at http://clarkvotes.org.

The deadline for online registration is 4 p.m. Friday, and 5 p.m. Friday for in-person filing.

The primary election is Aug. 16; the general election is Nov. 8.

Here’s a list of candidates who filed as of 5 p.m. Monday.

With the exception of one state legislative position, all offices are nonpartisan.

To keep tabs on the latest filings, go to http://clarkvotes.org and click on “Candidates who have filed.”

• 49th District State Representative, Position 1: Sharon Wylie, D-Vancouver.

• Battle Ground City Council, Pos. 2: Phil Haberthur.

• Battle Ground City Council, Pos. 3: Adrian Cortes.

• Battle Ground City Council, Pos. 7: Chris Regan.

• Camas Mayor: Scott Higgins.

• Camas City Council, Ward 2, Pos. 1: Linda Dietzman.

• Camas City Council, at-large position: Don Chaney.

• Vancouver City Council, Pos. 4: Bart Hansen.

• Vancouver City Council, Pos. 5: Cory Barnes, Larry Smith.

• Vancouver City Council, Pos. 6: Anne McEnerny-Ogle, Bill Turlay, Pat Campbell.

• Washougal City Council, Pos. 2: Rod Morris, Mike Moreau, George Kolin.

• Washougal City Council, Pos. 5: Jennifer McDaniel, Mark Rohr.

• Washougal City Council, Pos. 7: Molly Coston.

• Woodland Mayor (Clark and Cowlitz counties): Janna Lovejoy, Grover Laseke, Marilee McCall.

• Clark Regional Wastewater District Commissioner, Pos. 3: Denny Kiggins.

• Clark County Fire District No. 6 Commissioner, Pos. 1: Brad Lothspeich.

• Clark County Fire District No. 13 Commissioner, Pos. 3: Louis A. Ferreira.

• Clark County Fire & Rescue Commissioner, Pos. 4: Jon Babcock.

• East County Fire & Rescue Commissioner, Pos. 1: Gary Larson.

• East County Fire & Rescue Commissioner, Pos. 4: John E. Clancy.

• East County Fire & Rescue Commissioner, Pos. 5: George (Jack) Hoober.

• Battle Ground Public Schools, Pos. 2: Ken Root.

• Battle Ground Public Schools, Pos. 4: Mavis Nickels.

• Camas School District, Pos. 3: Connie Hennessey.

• Camas School District, Pos. 4: Doug Quinn.

• Camas School District, Pos. 5: Mary Tipton.

• Evergreen Public Schools, Pos. 2: Michael Reid, Joan Skelton.

• Evergreen Public Schools, Pos. 3: Victoria Bradford.

• Evergreen Public Schools, Pos. 4: Todd Yuzuriha.

• Green Mountain School District, Pos. 1: Rick Syring.

• Ridgefield School District, Pos. 5: Scott Gullickson.

• Vancouver Public Schools, Pos. 4: Edri Geiger.

• Vancouver Public Schools, Pos. 5: Mari Greves.

• Woodland School District (Clark and Cowlitz counties), Pos. 1: Jimmy L. Bays.

• Port of Camas-Washougal Commissioner, Pos. 2: Neil T. Cahoon, Bill Ward.

• Port of Ridgefield Commissioner, Pos. 1: Bruce Wiseman.

• Woodland Pool and Recreation District (Clark and Cowltiz counties), Pos. 2: Sharyn Crosby.

• Woodland Pool and Recreation District, Pos. 4: Bruce Hulett.