91, Meghaan Jennings, 27, Vancouver, 30:31. 92, Mike Milligan, 40, Portland, 30:33. 93, Melissa Standefer, 29, Vancouver, 30:35. 94, Glen Hostetter, 56, Vancouver, 32:41. 95, Jenny Deacon Nelly, 53, Vancouver, 32:47. 96, Heather Lahti, 31, Vancouver, 32:52. 97, Emily Soelberg, 13, Vancouver, 33:48. 98, Alex Sdpagel, 8, Vancouver, 34:06. 99, Casey Caroll, 25, Vancouver, 34:13. 100, Debbie Mansell, 50, La Center, 36:25.
101, Frank Vanderwart, 44, 37:36. 102, Sarah Beck, 27, Vancouver, 42:55. 103, Bill Burrus, 50, Vancouver, 46:35. 104, Mike McKinney, 42, Vancouver, 46:35.
TRACK AND FIELD
LOCAL RESULTS
Ridgefield Youth Meet
May 23
NOTE — Results provided by meat organizers. Events without last names listed cannot be published and are not listed here.
Turbo Javelin
Boys 9-10 — 1, Nathan Nesbitt, NW, 61-0. 2, Carson Cossette, 30-4.5. 3, Zeke Dixson, NW, 30-4.
Boys 11-12 — 1, Austin Sweringen, LC, 55-4. 2, Seth Colpits, NW, 35-7.5. 3.
Boys 13-14 — 1, Allen Ford, NW, 93-5. 2, Ryan Jessee, NW, 64-0. 3, Tanner Cates, NW, 62-11.5.
Girls 6-8 — 1, Cailyn Broten, LC, 34-5. 2, Makiya King, RF, 29-3. 3, Ellie Seckins, 29-3.
Girls 9-10 — 1, Elyse Booker, FC, 46-9.5. 2, Kira Copley, RF, 35-5. 3, Sydney Jenkins, NW, 26-8.
Girls 11-12 — 1, Sarah Retter, FC, 44-1.5. 2, Maraya Hernandez, FC, 42-3.5. 3, Ivana Ilic, RF, 40-2.
Girls 13-14 — 1, Mackenzie Arnold, FC, 57-9.5. 2, Sierra Ratcliff, NW, 55-9. 3, Hannah Arn, FC, 53-10.
Discus
Boys 6-8 — 1, James Hallstrom, LC, 31-0. 2, Callum Robinson, LC, 29-6..
Boys 9-10 — 1, Nathan Nesbitt, NW, 49-10. 2, Tucker Courtney, LC, 57-7. 3, Ewan Robinson, LC, 35-0.
Boys 11-12 — 1, Dusten Shop, NW, 38-0.
Boys 13-14 — 1, Greg Michael, NW, 66-7. 2, Ryan Jessee, NW, 53-4. 3, Tanner Cates, NW, 43-2.
Girls 6-8 — 1, Grace Wyckoff, NW, 16-0. 2, Kayla Hoklen, BG, 11- .5. 3, Taegen Smith, NW, 9-2.
Girls 9-10 — 1, Kira Capley, RF, 36-7. 2, Eilise Petersen, RF, 30-0. 3, Sierra Harris, LC, 29-6.
Girls 11-12 — 1, Hanna Hill, FC, 46-10. 2, Taylor Irwin, 36-11. 3, Peyton Timnmes, 38-8.
Girls 13-14 — 1, Mimi Kalani, LC, 71-9. 2, Shelby Vermeuln, FC, 61-7. 3, Mackenzie Arnold, 58-5.
Shot Put
Boys 6-8 — 1, James Hallstrom, LC, 16-5.5. 2, Callum Robinson, LC, 14-1..
Boys 9-10 — 1, Nathan Nesbitt, NW, 21-2. 2, Cole Anderson, RF, 18-6. 3, Hunter Mallicoat, LC, 18-1.5.
Boys 11-12 — 1, Colby Enquist, RF, 21-6. 2, Collin Stone, RF, 13-5.5. 3, Xander Williams, NW, 9-1.
Boys 13-14 — 1, Greg Michael, NW, 33-9.5. 2, Ryan Jessee, NW, 26-5. 3, Tanner Cates, NW, 25-3.5.
Girls 9-10 — 1, Hannah Richardson, LC, 15-0. 2, Madalynn Forst, LC, 10-4..
Girls 11-12 — 1, Lexi Dixson, NW, 19-2. 2, Peyton Timmons, 18-6. 3, Taylor Irwin, 18-3.5.
Girls 13-14 — 1, Shelby Vermeulen, FC, 25-3.5. 2, Mimi Kalani, LC, 24-6.5. 3, McKenzie Arnold, FC, 19-10.
High Jump
Boys 9-10 — 1, Steven Schmidt, NW, 4-1.5. 2, AJ Dixson, NW, 4-.1. 3, Riley Hooks, NW, 3-3.
Boys 11-12 — 1, Levi Dixson, NW, 3-11.
Boys 13-14 — 1, Michael Schmidt, NW, 4-3.
80m Hurdles
Girls 11-12 — 1, Christina Blackman, FC, 15.42. 2, Mavaya Hernandez, FC, 18.22. 3, Kayla Beard, 18.42.
High Jump
Girls 11-12 — 1, Christina Hackman, FC, 4-2. 2, Jaden Irwin, 3-9. 3, Nikki Willson, FC, 3-6. 3, Sara Retter, FC, 3-6. 3, Ivana Ilic, FC, 3-6.
Girls 13-14 — 1, Rachel Willson, FC, 4-5. 2, Shelby Orr, NW, 4-1. 3, Hannah Arn, FC, 3-11.
100m Hurdles
Girls 13-14 — 1, Shelby Vermeulen, FC, 18.48. 2, Julia Huatt, 20.61. 3, Elyce Cedarholm, NW, 21.99.
Boys 13-14 — 1, Greg Michael, NW, 17.65. 2, Allen Ford, NW, 18.56. 3, Michael Schmidt, NW, 19.32.
100m
Boys 6-8 — 1, James Hallstrom, LC, 18.12. 2, Daniel Keller, NW, 18.29. 3, Tucker Courtney, LC, 19.32.
Boys 9-10 — 1, AJ Dixon, NW, 15.81. 2, Zeke Dixon, NW, 15.88. 3, Ethan Wyckoff, NW, 16.11.
Boys 11-12 — 1, Carson Blakeslee, LC, 14.06. 2, Cole Wyckoff, NW, 14.16. 3, Dawson Shoup, NW, 14.26.
Boys 13-14 — 1, Justin Feldman, LC, 11.92. 2, Timothy Witcher, NW, 12.13. 3, Daniel Andrews, NW, 13.64.
Girls 6-8 — 1, Cailyn Broten, LC, 17.14. 2, Makayla King, RF, 17.52. 3, Erika Holden, RF, 18.10.
Girls 9-10 — 2, Sarah Edmonds , NW, 16.10. 3, Haidyn Woodside, RF, 16.48.
Girls 11-12 — 1, Selina Sakrisson, LC, 15.18. 2, Presley Timmons, 15.26. 3, Valerie Schmidt, NW, 15.53.
Girls 13-14 — 1, Shelby Orr, NW, 14.62. 2, Tori Keger, NW, 15.12. 3, Mercedes McLead, NW, 15.50.
200m
Boys 9-10 — 1, AJ Dixon, NW, 35.23. 2, Zeke Dixon, 36.82. 3, Steven Schmidt, NW, 38.41.
Boys 11-12 — 1, Justin Feldman, LC, 25.46. 2, Josuah Schmidt, NW, 27.38. 3, Michael Schmidt, NW, 29.04.
Girls 6-8 — 1, Cailyn Broten, LC, 38.42. 2, Hahhah Shields, RF, 39.92. 3, Erika Holden, RF, 40.07.
Girls 9-10 — 1, Elyse Boder, FC, 38.41. 2, Maddi Cedarholm, NW, 42.17. 3, Elic Macbet, RF, 45.26.
Girls 11-12 — 1, Presley Timmens, 32.20. 2, Taylor Irwin, 32.39. 3, Valrie Schmidt, NW, 33.16.
400m
Boys 6-8 — 1, James Hallstrom, LC, 1:25.08.
Boys 9-10 — 1, Ethan Wyckoff, NW, 1:20.50. 2, Zeke Dixon, NW, 1:20.69. 3, AJ Dixson, 1:21.38.
Boys 11-12 — 1, Eric Cramer, NW, 1:04.12. 2, Daniel Andrews, NW, 1:04.76. 3, Dawson Shoup, NW, 1:09.76.
Girls 6-8 — 1, Cailyn Broten, LC, 1:33.91. 2, Rachel Edmunds, NW, 1:38.00. 3, Grace Wyckoff, NW, 1:41.91.
Girls 9-10 — 1, Kaija Olson, FC, 1:25.62. 2, Cassodu I[spm, FC, 1:28.21. 3, Ellie Peterson, 1:34.56.
Girls 11-12 — 1, Selina Sakrisson, LC, 1:15.38. 2, Tori Kehler, NW, 1:17.57. 3, Savannah Wetler, NW, 1:19.08.
800m
Boys 6-8 — 1, Sumer Nolan, RF, 3:42.50. 2, Micah Willson, NW, 4:08.03.
Boys 9-10 — 1, Cole Anderson, RF, 3:23.46. 2, Carson Rossette, 3:50.57. 3, Hunter Mallicoat, LC, 3:56.78.
Boys 11-12 — 1, Austin Sweringen, LC, 3:09.06. 2, Austin Nolan, RF, 3:28.20.
Girls 13-14 — 1, Shelby Orr, NW, 31.59. 2, Troi Schler, NW, 32.59. 3, Savannah Wetzler, NW, 34.38.
Girls 6-8 — 1, Melina Karlson, NW, 3:58.50.
Girls 11-12 — 1, Riley Seekins, 2:58.64. 2, Nikki Willson, FC, 3:10.40. 3, Jadan Irwin, 3:17.50.
Boys 13-14 — 1, Allen Ford, NW, 2:59.68. 2, Curtis Cates, NW, 3:17.20.
1,500m
Boys 6-8 — 1, Micah Willson, NW, 7:48.08.
Boys 9-10 — 1, James Carmona, LC, 6:42.87. 2, Zack Smit, RF, 6:52.88. 3, Patrick Ryan, RF, 6:55.62.
Boys 11-12 — 1, Austin Swerigen, LC, 6:33.87. 2, Kenny Ford, NW, 7:11.43.
Boys 13-14 — 1, Erik Cramer, NW, 5:42.38.
Girls 6-8 — 1, Kira Newman, RF, 7:38.47.
Girls 9-10 — 1, Samantha Sweringen, LC, 7:43.31. 2, Sydney Jenkins, NW, 7:43.52. 3, Sarah Mayolo, LC, 7:46.78.
Girls 11-12 — 1, Alison Botterberger, FC, 6:41.40. 2, Savanah Lipston, FC, 8:30.91. 3, Kendra Huntington, NW, 8:56.56.
Girls 13-14 — 1, Hannah Arn, FC, 3:00.58. 2, Rachel Willson, FC, 3:07.14. 3, Maggie Arnold, FC, 3:10.09.
TENNIS
Players/VTC Grand Slam #2
The French Doubles
June 3-5
Men’s 3.0 (Round Robin) — 1, Papadopoulos, Alex/Nguyen, Minh def. Crouch, Jeffrey/Crouch,Nicholas 6-2, 7-5; Papadopoulos, Alex/Nguyen, Minh def.Reis, Scott/Barabas, Zsolt 6-2, 6-3. 2, Crouch, Jeffrey/Crouch,Nicholas def. Kennedy Reis, Scott/Barabas, Zsolt 7-5, 3-6, 1-0(8)