97 candidates file so far for local elections; deadline Friday

By

Published:

 

As of Wednesday evening, the third day of filing week, 97 people have signed up to run for office in Clark County.

Candidates can file at the Clark County Elections Department, 1408 Franklin St., or online.

The deadline for online registration is 4 p.m. Friday, and 5 p.m. Friday for in-person filing.

The primary election is Aug. 16. The general election is Nov. 8.

Here’s a list of candidates who had filed as of 5 p.m. Wednesday. Candidates with an asterisk by their name are those who filed after 5 p.m. Tuesday through 5 p.m. Wednesday.

With the exception of a legislative position, all offices are nonpartisan.

To keep tabs on the latest filings, go to the Elections Department website and click on “Candidates who have filed.”

• 49th District State Representative, Position 1: Sharon Wylie, D-Vancouver.

• Battle Ground City Council, Pos. 2: Phil Haberthur.

• Battle Ground City Council, Pos. 3: Adrian Cortes.

• Battle Ground City Council, Pos. 7: Chris Regan, Philip L. Johnson.

• Camas Mayor: Scott Higgins.

• Camas City Council, Ward 1, Pos. 1: Tim Hazen*.

• Camas City Council, Ward 2, Pos. 1: Linda Dietzman.

• Camas City Council, Ward 3, Pos. 1: Greg Anderson*.

• Camas City Council, at-large position: Don Chaney.

• La Center City Council, Pos. 1: Kristine Carmona*.

• La Center City Council, Pos. 4: Greg Thornton*.

• Ridgefield City Council, Pos. 2: David Taylor.

• Ridgefield City Council, Pos. 5: Darren Wertz.

• Vancouver City Council, Pos. 4: Bart Hansen, Josephine Wentzel, Don Hails.

• Vancouver City Council, Pos. 5: Cory Barnes, Larry Smith.

• Vancouver City Council, Pos. 6: Anne McEnerny-Ogle, Bill Turlay, Pat Campbell.

• Washougal City Council, Pos. 2: Rod Morris, Mike Moreau, George Kolin.

• Washougal City Council, Pos. 4: Michael Delavar, Joyce Lindsay.

• Washougal City Council, Pos. 5: Jennifer McDaniel, Mark Rohr.

• Washougal City Council, Pos. 7: Molly Coston, Connie Jo Freeman.

• Woodland Mayor (Clark and Cowlitz counties): Janna Lovejoy, Grover Laseke, Marilee McCall, John “JJ” Burke*.

• Woodland City Council, Pos. 5: Susan Humbyrd.

• Town of Yacolt, Mayor: Skip Benge.

• Town of Yacolt, Pos. 2: Patrick Spence.

• Town of Yacolt, Pos. 5: Richard Urias, David Ayers*.

• Cemetery District No. 1 Pos. 1: William Zalpys.

• Cemetery District No. 4 Pos. 2: Heidi Zimmerman*.

• Cemetery District No. 4 Pos. 3: Bob McClellan.

• Cemetery District No. 6 Pos. 1: Barbara (Kaye) Goheen, Murray Falk.

• Clark Regional Wastewater District Commission, Pos. 3: Denny Kiggins.

• Clark County Fire District No. 3, Pos. 3: Dick Deleissegues*.

• Clark County Fire District No. 5 Commission, Pos. 1: Mike Lyons.

• Clark County Fire District No. 6 Commission, Pos. 1: Brad Lothspeich.

• Clark County Fire District No. 10 Commission, Pos. 3: Danny L. Walling.

• Clark County Fire District No. 13 Commission, Pos. 3: Louis A. Ferreira.

• Clark County Fire & Rescue Commission, Pos. 3: Gerald Kolke*.

• Clark County Fire & Rescue Commission, Pos. 4: Jon Babcock.

• Clark County Fire & Rescue Commission, Pos. 5: Richard Britschgi.

• East County Fire & Rescue Commission, Pos. 1: Gary Larson, Kenny Cochran*.

• East County Fire & Rescue Commission, Pos. 4: John E. Clancy, Brooks Cooper.

• East County Fire & Rescue Commission, Pos. 5: George (Jack) Hoober, Thomas Gianatasio.

• Battle Ground Public Schools, Pos. 2: Ken Root.

• Battle Ground Public Schools, Pos. 4: Mavis Nickels, Chris Webber*.

• Camas School District, Pos. 3: Connie Hennessey.

• Camas School District, Pos. 4: Doug Quinn.

• Camas School District, Pos. 5: Mary Tipton.

• Evergreen Public Schools, Pos. 2: Michael Reid, Joan Skelton.

• Evergreen Public Schools, Pos. 3: Victoria Bradford.

• Evergreen Public Schools, Pos. 4: Todd Yuzuriha.

• Green Mountain School District, Pos. 1: Rick Syring.

• Green Mountain School District, Pos. 4: Steve Hoffman.

• Green Mountain School District, Pos. 5: Wendy Arends.

• Hockinson School District, Pos. 3: Dave Olson.

• Hockinson School District, Pos. 4: Greg Gospe.

• LaCenter School District, Pos. 1: Cris Yaw.

• La Center School District, Pos. 4: Wendy Chord*.

• La Center School District, Pos. 5: John T. Parsons*.

• Ridgefield School District, Pos. 2: Wendi Morris, Joe Vance, Brad Bauges.

• Ridgefield School District, Pos. 3: Steve Radosevich.

• Ridgefield School District, Pos. 5: Scott Gullickson.

• Vancouver Public Schools, Pos. 1: Dale Q. Rice.

• Vancouver Public Schools, Pos. 4: Edri Geiger.

• Vancouver Public Schools, Pos. 5: Mari Greves.

• Washougal School District, Pos. 1: Terrie Hutchins.

• Washougal School District, Pos. 2: Elaine Pfeifer*.

• Washougal School District, Pos. 4: Karen Rubino*.

• Woodland School District (Clark and Cowlitz counties), Pos. 1: Jimmy L. Bays.

• Woodland School District, Pos. 2: Janice Watts*.

• Port of Camas-Washougal Commissioner, Pos. 2: Neil T. Cahoon, Bill Ward, David Luse*.

• Port of Ridgefield Commission, Pos. 1: Bruce Wiseman.

• Woodland Pool and Recreation District (Clark and Cowlitz counties), Pos. 2: Sharyn Crosby.

• Woodland Pool and Recreation District, Pos. 4: Bruce Hulett.