With one day left, 116 have filed for local elected offices

Craig Riley will face Sharon Wiley for legislative seat

By

Published:

 

As of Thursday evening, the fourth day of filing week, 116 people have signed up to run for elected office in Clark County.

Craig Riley, R-Vancouver, filed to run against 49th District Rep. Sharon Wylie Thursday morning. Michael Reid, who filed to run against Joan Skelton for Position 2 on the Evergreen Public Schools Board of Directors, withdrew Thursday morning.

Candidates can file at the Clark County Elections Department, 1408 Franklin St., or online at http://clarkvotes.org.

The deadline for online registration is 4 p.m. today and 5 p.m. today for in-person filing. The primary election is Aug. 16. The general election is Nov. 8.

Here’s a list of candidates who had filed as of 5 p.m. Thursday. Candidates with an asterisk by their name are those who filed after 5 p.m. Wednesday through 5 p.m. Thursday. With the exception of the legislative position, all offices are nonpartisan.

To keep tabs on the latest filings, go to http://clarkvotes.org and click on “Candidates who have filed.”

• 49th District State Representative, Position 1: Sharon Wylie, D-Vancouver, Craig Riley, R-Vancouver.

• Battle Ground City Council, Pos. 2: Phil Haberthur, Shane Bowman*.

• Battle Ground City Council, Pos. 3: Adrian Cortes.

• Battle Ground City Council, Pos. 7: Chris Regan, Philip L. Johnson.

• Camas Mayor: Scott Higgins, Ken Kakuk*.

• Camas City Council, Ward 1, Pos. 1: Tim Hazen.

• Camas City Council, Ward 2, Pos. 1: Linda Dietzman.

• Camas City Council, Ward 3, Pos. 1: Greg Anderson.

• Camas City Council, at-large position: Don Chaney.

• La Center City Council, Pos. 1: Kristine Carmona.

• La Center City Council, Pos. 3: T.R. (Randy) Williams*.

• La Center City Council, Pos. 4: Greg Thornton.

• La Center City Council, Pos. 5: Linda Tracy*.

• Ridgefield City Council, Pos. 2: David Taylor.

• Ridgefield City Council, Pos. 3: Lee Wells*.

• Ridgefield City Council, Pos. 5: Darren Wertz.

• Vancouver City Council, Pos. 4: Bart Hansen, Josephine Wentzel, Don Hails.

• Vancouver City Council, Pos. 5: Cory Barnes, Larry Smith.

• Vancouver City Council, Pos. 6: Anne McEnerny-Ogle, Bill Turlay, Pat Campbell.

• Washougal City Council, Pos. 2: Rod Morris, Mike Moreau, George Kolin.

• Washougal City Council, Pos. 4: Michael Delavar, Joyce Lindsay.

• Washougal City Council, Pos. 5: Jennifer McDaniel, Mark Rohr.

• Washougal City Council, Pos. 7: Molly Coston, Connie Jo Freeman, Hugh Roberts*.

• Woodland Mayor (Clark and Cowlitz counties): Janna Lovejoy, Grover Laseke, Marilee McCall, John “JJ” Burke, Darwin Rounds*.

• Woodland City Council, Pos. 4: Anthony Brentin*.

• Woodland City Council, Pos. 5: Susan Humbyrd.

• Town of Yacolt, Mayor: Skip Benge, James Weldon*.

• Town of Yacolt, Pos. 1: Jimmy Robertson*.

• Town of Yacolt, Pos. 2: Patrick Spence.

• Town of Yacolt, Pos. 4: Gary Brooks*.

• Town of Yacolt, Pos. 5: Richard Urias, David Ayers.

• Cemetery District No. 1, Pos. 1: William Zalpys.

• Cemetery District No. 4, Pos. 1: Ruth Ham*.

• Cemetery District No. 4, Pos. 2: Heidi Zimmerman.

• Cemetery District No. 4, Pos. 3: Bob McClellan.

• Cemetery District No. 5, Pos. 3: Margaret Colf Hepola*.

• Cemetery District No. 6, Pos. 1: Barbara (Kaye) Goheen, Murray Falk.

• Clark Regional Wastewater District Commission, Pos. 3: Denny Kiggins.

• Clark County Fire District No. 2 Commission, Pos. 3: Frank Stanley*.

• Clark County Fire District No. 3 Comission, Pos. 3: Dick Deleissegues.

• Clark County Fire District No. 5 Commission, Pos. 1: Mike Lyons.

• Clark County Fire District No. 6 Commission, Pos. 1: Brad Lothspeich.

• Clark County Fire District No. 10 Commission, Pos. 3: Danny L. Walling, Gerard Brintz*.

• Clark County Fire District No. 13 Commission, Pos. 3: Louis A. Ferreira.

• Clark County Fire & Rescue Commission, Pos. 3: Gerald Kolke.

• Clark County Fire & Rescue Commission, Pos. 4: Jon Babcock.

• Clark County Fire & Rescue Commission, Pos. 5: Richard Britschgi.

• East County Fire & Rescue Commission, Pos. 1: Gary Larson, Kenny Cochran.

• East County Fire & Rescue Commission, Pos. 4: John E. Clancy, Brooks Cooper.

• East County Fire & Rescue Commission, Pos. 5: George (Jack) Hoober, Thomas Gianatasio.

• Battle Ground Public Schools, Pos. 2: Ken Root.

• Battle Ground Public Schools, Pos. 4: Mavis Nickels, Chris Webber.

• Camas School District, Pos. 3: Connie Hennessey.

• Camas School District, Pos. 4: Doug Quinn.

• Camas School District, Pos. 5: Mary Tipton.

• Evergreen Public Schools, Pos. 2: Joan Skelton.

• Evergreen Public Schools, Pos. 3: Victoria Bradford.

• Evergreen Public Schools, Pos. 4: Todd Yuzuriha.

• Green Mountain School District, Pos. 1: Rick Syring.

• Green Mountain School District, Pos. 4: Steve Hoffman.

• Green Mountain School District, Pos. 5: Wendy Arends.

• Hockinson School District, Pos. 3: Dave Olson.

• Hockinson School District, Pos. 4: Greg Gospe.

• La Center School District, Pos. 1: Cris Yaw.

• La Center School District, Pos. 2: Todd Jones*.

• La Center School District, Pos. 4: Wendy Chord.

• La Center School District, Pos. 5: John T. Parsons.

• Ridgefield School District, Pos. 2: Wendi Morris, Joe Vance, Brad Bauges.

• Ridgefield School District, Pos. 3: Steve Radosevich.

• Ridgefield School District, Pos. 5: Scott Gullickson.

• Vancouver Public Schools, Pos. 1: Dale Q. Rice.

• Vancouver Public Schools, Pos. 4: Edri Geiger.

• Vancouver Public Schools, Pos. 5: Mari Greves.

• Washougal School District, Pos. 1: Terrie Hutchins.

• Washougal School District, Pos. 2: Elaine Pfeifer.

• Washougal School District, Pos. 4: Karen Rubino.

• Woodland School District (Clark and Cowlitz counties), Pos. 1: Jimmy L. Bays.

• Woodland School District, Pos. 2: Janice Watts.

• Woodland School District, Pos. 3: Tina Cayton*.

• Port of Camas-Washougal Commissioner, Pos. 2: Neil T. Cahoon, Bill Ward, David Luse.

• Port of Ridgefield Commission, Pos. 1: Bruce Wiseman.

• Port of Vancouver Commission, Pos. 1: Brian Wolfe*.

• Woodland Pool and Recreation District (Clark and Cowlitz counties), Pos. 2: Sharyn Crosby.

• Woodland Pool and Recreation District, Pos. 4: Bruce Hulett.