High school scoreboard 11/3

By

Published:

 

Thursday’s schedule

VOLLEYBALL

2A District tournament at Black Hills

W.F. West vs. Tumwater, 4 p.m.

Centralia vs. Hockinson, 4 p.m.

Woodland vs. North Thurston, 6 p.m.

Black Hills vs. Mark Morris, 6 p.m.

Loser-out matches, 8 p.m.

1B District tournament

Three Rivers Christian at King’s Way Christian

Seton Catholic at Lake Quinault

Girls soccer

4A bi-district playoff

Union vs. Thomas Jefferson, 5 p.m. at Curtis HS, University Place

2A district tournament

Washougal vs. Mark Morris, 5 p.m. at Longview Memorial Stadium

Hockinson vs. Centralia, 7:30 p.m. at District Stadium, Battle Ground

GIRLS Soccer

1A District championship at Kalama

Ridgefield vs. Montesano, 7:30 p.m.

1A district winner-to-state

La Center vs. Tenino, 5:30 p.m.

GIRLS SWIMMING

3A district meet at Kelso, prelims 4 p.m.

Volleyball

4A bi-district tournament

At Kentwood HS

Friday’s matches

First round

Skyview vs. Gig Harbor, 1:45 p.m.

Union vs. Curtis, noon

Heritage vs. Auburn Riverside, 10 a.m. (play-in match; winner faces Puyallup at 1:45 p.m.)

3A bi-district tournament

At Auburn Mountainview HS

Friday’s matches

First round

Camas vs. Bonney Lake, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay vs. Kennedy, 3:30 p.m.

Columbia River vs. Timberline, 3:30 p.m.

Semifinals

Wilson-Enumclaw winner vs. Prairie, 6 p.m.

Class 1A district tournament

Wednesday’s matches

FIRST ROUND

Montesano d. Stevenson, 23-25, 25-17, 25-15, 25-16

Ridgefield d. Forks, 25-7, 25-27, 25-14, 25-20

Kalama d. Onalaska 26-24, 25-16, 25-13

Castle Rock d. Hoquiam, 25-15, 25-11, 25-10

LOSER-OUT MATCHES

Stevenson d. Forks, 3-0

Onalaska d. Hoquiam, 25-10, 25-16, 25-19

SEMIFINALS

Montesano d. Ridgefield, 25-22, 22-25, 25-14, 19-25, 15-13

Castle Rock d. Kalama, 25-10, 25-20, 25-10.

Saturday’s matches at Castle Rock

WINNERS-TO-STATE MATCHES

M9, Stevenson vs. Kalama, 10 a.m.

M10, Ridgefield vs. Onalaska, 11:30 a.m.

THIRD PLACE

M9 winner vs. M10 winner, 1 p.m.

CHAMPIONSHIP

Montesano vs. Castle Rock, 3:30 p.m.

RIDGEFIELD 3, FORKS 1

25-7, 25-27, 25-14, 25-20

Highlights — Lauren Ramey 8 kills 7 digs 1 ace 2 blocks; Beatrice Bremer 5 kills 4 blocks 1 dig; Claire James 11 digs 20 assists; Crista Zuniga 1 dig; Paige Smith 1 dig 1 kill; Shannon Boyle 4 digs 10 kills 3 aces 1 block; Shawntel Kalliainen 20 digs 1 ace; Katie Voshell 1 ace 2 digs 10 assists; Korrie Stephenson 11 kills 5 blocks 6 aces 1 assist; Megan Holeman 1 kill 5 digs; Marissa Morris 2 kills 1 block; Raigan Page 3 blocks 1 kill.

MONTESANO 3, RIDGEFIELD 1

25-22, 22-25, 25-14, 19-25, 15-13

Highlights — Lauren Ramey 3 kills 2 blocks 29 digs 1 aces; Beatrice Bremer 3 digs 6 kills 1 Block; Claire James 2 aces 18 digs 17 assists; Paige Smith 1 kill 1 block; Shannon Boyle 19 digs 16 kills 2 aces 1 block; Shawntel Kalliainen 35 digs 1 kill 4 aces; Katie Voshell 7 digs 3 aces; Korrie stephenson 12 kills 7 blocks 1 dig 4 aces; Megan Holeman 4 digs; Marissa Morris 1 kill 1 block.

CLASS 1B DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s semifinals

Three Rivers Christian at King’s Way Christian

Seton Catholic at Lake Quinault

Tuesday’s match

KING’S WAY CHRISTIAN 3, MARY M. KNIGHT 0

25-11, 25-6, 25-8

Highlights — Sarah Landstrom 21 assists, 15 aces, 6 digs; Erin Sprowls 1 ace, 8 kills, 2 solo blocks; Sophie Kuehl 13 aces, 13 digs; McKenzie Davis 11 aces, 5 kills, 9 digs; Hannah Snyder 5 kills, 2 blocks; Tayler Nein 6 digs; Tiffany Hansen 1 ace, 2 kills, 2 assists, 4 digs; Bria Roberts 2 kills, 1 block, 1 dig. Hannah Hutchin 2 kills, 2 digs.

Girls Soccer

4A BI-DISTRICT PLAYOFFS

Thursday

Union vs. Jefferson, 7 p.m. at Curtis HS, University Place

Saturday

Skyview vs. South Kitsap, 1 p.m. at Kiggins Bowl

Evergreen vs. Kentridge, noon at Art Crate Stadium

3A BI-DISTRICT PLAYOFFS

Saturday

Camas vs. SPSL/Seamount No. 5, 2:30 p.m. Nov. 5 at Doc Harris Stadium

Prairie vs. Timberline, 11 a.m. Nov. 5, Sunset Chev Stadium, Sumner

Columbia River vs. Auburn Mountainview, 3 p.m. Nov. 5 at Highline Stadium, Burien

Kelso vs. Hazen, 1 p.m. Nov., Sunset Chev Stadium, Sumner

2A DISTRICT TOURNAMENT

Championship, Thursday

Black Hills vs. W.F. West

Loser-out games, Thursday

Washougal at Mark Morris, 5 p.m.

Centralia vs. Hockinson, 7:30 p.m. at District Stadium, Battle Ground

Class 1A DISTRICT TOURNAMENT

Thursday

La Center vs. Tenino, 5:30 p.m. at Kalama HS (winner to state, loser out)

Ridgefield vs. Montesano, 7:30 p.m. Thursday at Kalama HS (for state seeding)

Football

WASHINGTON STATE POLLS

SEATTLE (AP) — How a panel of sports writers and editors from around the state rate Washington high school football teams by classification in the final Associated Press poll of 2011:

Class 4A

  1. Bellarmine Prep (10) 9-0 109

  2. Chiawana 8-0 90

  3. Woodinville (1) 9-0 88

  4. Eastlake 8-1 63

  5. Ferris 8-1 62

  6. Federal Way 9-0 47

  7. Olympia 8-1 37

  8. Kentlake 9-0 33

  9. Mead 8-1 28

  10. Lake Stevens 9-0 20

Others receiving 6 or more points: Skyline 16, Skyview 11.

Class 3A

  1. Bellevue (11) 9-0 110

  2. Lakes 9-0 98

  3. O’Dea 9-0 84

  4. Kamiakin 9-0 78

  5. Camas 8-1 64

  6. Meadowdale 9-0 57

  7. Peninsula 8-1 42

  8. Seattle Prep 8-1 28

  9. Kennewick 8-1 23

  10. Oak Harbor 8-1 9

Class 2A

  1. Lynden (9) 9-0 108

  2. Tumwater (2) 7-1 100

  3. Prosser 8-1 86

  4. North Thurston 8-1 77

  5. Archbishop Murphy 8-1 64

  6. Othello 7-2 46

  7. Lakewood 8-1 40

  8. Deer Park 8-1 32

  9. Cheney 7-1 25

  10. Sequim 8-1 12

Class 1A

  1. Cashmere (9) 9-0 108

  2. Montesano (2) 9-0 101

  3. Connell 8-1 88

  4. Meridian 7-2 60

  5. Cascade Christian 7-2 59

  6. Cle Elum Roslyn 8-1 51

  7. Chelan 6-3 36

  8. Royal 7-2 32

  9. Freeman 8-1 19

  10. Hoquiam 8-1 18

Others receiving 6 or more points: King’s 14, Nooksack Valley 12.

Class 2B

  1. Waitsburg-Prescott (2) 9-0 61

  2. Naselle (1) 8-0 60

  3. Colfax (4) 8-0 59

T4. Napavine 8-1 48

T4. MortonTWhite Pass 7-1 48

  1. Adna 8-1 39

  2. DeSales 6-2 22

  3. Lind-Ritzville 7-1 21

  4. Tacoma Baptist 6-2 15

  5. Toutle Lake 5-3 5

Class 1B

  1. Lummi (6) 9-0 78

  2. Almira Coulee-Hartline (2) 9-0 74

  3. Colton 8-1 61

  4. Pomeroy 7-1 42

  5. King’s Way Christian 7-1 26

Others receiving 6 or more points: Touchet 14, Neah Bay 12, Lopez 7.