Community scoreboard, Nov. 15

By

Published:

 

GOLF

HOLES-IN-ONE

At Camas Meadows

Nov. 8

MIKE VEACH of Camas aced the 120-yard No. 17 hole with a 9-iron. No other details reported.

BOWLING

LOCAL LEAGUES

At Allen’s Crosley Lanes

Oct. 30

Sunday Mixed 4s — Men: Brian Whitlock 608. Women: Dena Thorp 509.

Oct. 31

Timber Seniors — Men: Larry Bissonnette 633. Women: Judy Dumond 515.

Nov. 1

Phone Rangers — Men: Curtis Hathaway 690. Women: Jackie Payne 567.

Nov. 2

Betty’s Senior Quartet — Men: Miles Kullberg 636. Women: Debbie Wilcox 551.

Nov. 4

Merry Mixers — Men: Robert Eddings 275-243-213 731. Women: Bev Sisson 174-196-246 616.

Nov. 8

Max Vanek — Men: Dan Jackson 298-258-279 835.

Nov. 9

Allen’s Crosley Invitational — Men: Nate Davis 263-289-225 777. Women: Cathi Terwilleger 202-256-233 691.

Renegades — Men: kevin Convirs 221-249-208 678. Women: Patty Convirs 225-203-176 604.

Nov. 10

Manhattan — Men: Matt Dowd 246-227-213 686.

Merry Mixups — Men: Dale Combs 243-248-245 736. Women: June Francisco 202-187-210 599.

Swingers — Women: Lori Mills 223-181-213 617.

At Bailey’s Classic Lanes

Oct. 6

Half Timers — Men: Peter Anderson 268-198-279 745. Women: Gayle Holland 234-182-206 622.

Oct. 11

Renegades — Women: Gayle Holland 213-214-227 654; Lori Hausler 225-204-224 653.

Oct. 13

Half Timers — Men: Bill Marston 258-263-211 732. Women: Trish Sallee 173-163-245 581.

B-Esers — Men: Tom Pennington 211-247-211 669. Women: Waunda Blaumer 181-228-181 590.

Oct. 18

Renegades — Women: Diana Sowards 1999-246-269 624.

Oct. 20

Half Timers — Men: Sean McNamee 203-298-211 712. Women: Teri Sawyer 166-203-202 571.

B-Esers — Men: Tom Pennington 242-179-224 645. Women: Melanie Pennington 142-139-134 415.

Oct. 27

B-Esers — Men: Rob Arsenault 266-181-172 619. Women: Waunda Blaumer 159-179-145 483.

Nov. 1

Renegades — Women: Diana Sowards 197-225-192 614.

Nov. 3

Half Timers — Men: Jeff Cammack 191-202-286 679. Women: Teri Sawyer 268-187-159 614.

B-Esers — Men: Tony Pridemore 216-184-181 581. Women: Melanie Pennington 146-160-142 448.

Renegades — Women: Diana Sowards 197-225-192 614.

At Big Al’s

Week ending Nov. 13

HP Friends and Family — Men: Charlie Stanton 652.

Monday Night Mixed — Men: Mike Lewis 665. Women: Mary Lewis 673.

Young at Heart Seniors — Men: Brian Hodgins 721. Women: Jan Long 544.

Renegades — Men: Paul Hardy 652; Matthew Cannon 652. Women: Barb Carothers 576.

Swing Shifters Monte Carlo — Men: Mark Callaham 653.

At Husted’s Hazel Dell Lanes

Oct. 29

Saturday Nite Sudsers — Men: Wayne Edwards 235-269-206 710. Women: Jeanni Wilson 203-149-202 554.

Mixed Classified — Men: Dan Modrall 166-183-173 522. Women: Bobbi Croucher 104-138-147 389.

Nov. 4

Senior Rollers — Men: Gary Liedtke 234-184-214 632. Women: Carole Hess 126-200-233 559.

Nov. 5

Playmates — Men: Tom Mills 256-268-232 756. Women: Dawn Barnes 190-215-180 585.

Nov. 6

Ball and Chain — Men: Herman Bain 246-236-215 697. Women: Mary Jones 206-210-197 613.

Nov. 7

Moose Mixed — Men: Mike Hollada 200-223-227 650. Women: Shirley Ridley 210-188-178 576. Cosmopolitan — Men: Larry Romero 244-259-278 781.

Nov. 8

Spotter’s — Women: Lori Ehmke 211-156-180 547.

Alki Nuts — Men: Marvin Stanley 233-345-300 778.

Nov. 9

Senior Tappers — Men: Dick Doty 228-244-266 738. Women: June Black 226-240-176 642.

99 Strippers — Women: Pam Pulse 145-182-203 530.

Wednesday Juniors — Boys: Kyle Paynter 226-181-174 581. Girls: Carissa Froeber 111-134-126 371.

Nov. 10

Economy — Men: Mitch Johnson 210-259-162 630.

Women’s Classic — Jan Long 184-167-178 529.

H.D. Commercial — Men: Kevin Rose 213-222-279 714; Darin Jones 225-265-223 713.

Ross Complex — Men: Walt Emerson 244-279-181 704; Greg Katayama 223-246-233 702. Women: Wendy Overlin 194-202-222 618.

At Tiger Bowl

Nov. 7

Monday Classic — Men: Tony Bureker 214-219-255 688. Women: Kathy Dietrich 181-155-148 484.

Nov. 8

Men’s Commercial — Harold Tellock 190-216-224 630.

Battle Ground School Employees — Men: Kent Farmer 189-202-190 581. Women: Reyna Trahan 153-111-232 496.

Nov. 11

Sundowners-Reno — Men: Brian Schmit 228-202-167 597. Women: Shannon Morrow 170-151-140 461.

HONOR SCORES

Men

300 — Marvin Stanley, Nov. 8, Hazel Dell Alki Nuts.

298, 279 — Dan Jackson, Nov. 8, Crosley Max Vanek.

298 — Sean McNamee, Oct. 20, Bailey’s Half Timers.

298 — J. Mike Searls, Nov. 9, Allen’s Crosley Invitational.

289, 263 — Nate Davis, Nov. 9, Allen’s Crosley Invitational.

286 — Jeff Cammack, Nov. 3, Bailey’s Half Timers.

279 — Mark Lewis, Nov, 7, Big Al’s Monday Night Mixed.

279 — Walt Emerson, Hazel Dell Ross Complex.

279 — Curtis Hathaway, Nov. 1, Crosley Phone Rangers.

279 — Jeff Myers, Nov. 8, Crosley Max Vanek.

279 — Cliff Pepper, Nov. 7, Hazel Dell Cosmopolitan.

279 — Kevin Rose, Nov. 10, Hazel Dell Commercial.

278 — Larry Romero, Nov. 7, Hazel Dell Cosmopolitan.

278 — Andy Solberg, Nov. 8, Crosley Max Vanek.

275 — Robert Eddings, Nov. 4, Crosley Merry Mixers,

275 — Brian Hodgins, Big Al’s Young at Heart Seniors.

275 — Charlie Simmons, Big Al’s Renegades.

269 — Wayne Edwards, Oct. 29, Hazel Dell Saturday Nite Sudsers.

268 — Johnny Butler, Nov. 7, Hazel Dell Cosmopolitan.

268 — Tom Mills, Nov. 4, Hazel Dell Playmates.

268 — Larry Shay, Nov. 4, Hazel Dell Playmates.

267 — Pete Anderson, Oct. 20, Bailey’s Half Timers.

267 — Scott Dees, Nov. 7, Hazel Dell Cosmopolitan.

266 — Rob Arsenault, Oct. 27, Bailey’s B-Esers.

266 — Scott Mallory, Nov. 6, Hazel Dell Ball and Chain.

265 — Ryan Costello, Nov. 10, Hazel Dell Commercial.

265 — Jason Fischer, Oct. 20, Bailey’s Half Timers.

265 — Darin Jones, Nov. 10, Hazel Dell Commercial.

265 — Alan Latawire, Nov. 3, Bailey’s Half Timers.

Women

268 — Teri Sawyer, Nov. 3, Bailey’s Half Timers.

267 — Mary Lewis, Nov, 7, Big Al’s Monday Night Mixed.

257 — Carrie Johnson, Oct. 18, Bailey’s Renegades.

256, 233 — Cathi Terwilleger, Nov. 9, Allen’s Crosley Invitational.

246 — Bev Sisson, Nov. 4, Crosley Merry Mixers,

246 — Diana Sowards, Oct. 18, Bailey’s Renegades.

245 — Trish Sallee, Oct. 13, Bailey’s Half Timers.

244 — Mallory Huerta, Nov. 6, Hazel Dell Ball and Chain.

239 — Shelley Larsen, Oct. 18, Bailey’s Renegades.

235 — Lori Hausler, Nov. 1, Bailey’s Renegades.

Juniors

226 — Kyle Paynter, Nov. 9, Hazel Dell Wednesday Juniors.

Milestones

Charlotte Johnson bowled her first 200 game, a 205, Nov. 9 in Hazel Dell 99 Strippers.

RUNNING

CLARK COUNTY RUNNING CLUB

Lewis River 5-Mile Run

Nov. 12

1, Mark Tedder, 16, Battle Ground, 28:33. 2, Louis Galatz, 54, Portland, 28:42. 3, Nick Hurst, 16, Vancouver, 29:41. 4, Connor Niemi, 17, Vancouver, 29:43. 5, Kaden Harbertson, 15, Vancouver, 29:55. 6, Noel Reyes, 15, Battle Ground, 32:11. 7, Juan Picho, 50, Vancouver, 32:34. 8, Jenny Knight, 40, Vancouver, 32:50. 9, Erin Heurel, 25, Spokane, 33:15. 10, Laurie Porter, 50, Washougal, 33:32.

11, Ken Stickney, 58, 33:36. 12, Rob Nelly, 54, Vancouver, 33:38. 13, Stacia Matson, 16, Yacolt, 35:03. 14, Curtis Roth, 56, Portland, 35:07. 15, Joe Rowley, 56, Troutdale, 35:35. 16, Mark Staub, 55, Vancouver, 36:26. 17, Jim Thorne, 42, Vancouver, 36:31. 18, Madeleine Sellers, 53, Washougal, 36:42. 19, Leslie Brown, 54, Yacolt, 37:08. 20, Amy Campbell, 29, Vancouver, 37:15.

21, Lou Diaz, 55, Vancouver, 38:49. 22, Joseph Turner, 14, Vancouver, 39:16. 23, Rachel Turner, 16, Vancouver, 39:16. 24, Del Scharffenberg, 66, Milwaukie, 39:43. 25, Bill Burrus, 50, Vancouver, 39:59. 26, Russ Zornick, 55, Vancouver, 40:21. 27, Mark Mansell, 51, La Center, 40:46. 28, Peggy Burrus, 48, Vancouver, 40:48. 29, Bryan Chapman, 60, Woodland, 41:43. 30, Amber Hill, 16, Ridgefield, 43:18.

31, K. Walker, 45, Vancouver, 43:41. 32, Alice Arwwad, 47, Camas, 43:58. 33, Denis Daly, 73, 44:44. 34, Ron Rushford, 68, Vancouver, 44:45. 35, Odene Turner, 52, Vancouver, 45:00. 36, Megan Carroll, 30, Vancouver, 46:07. 37, Jeanne Webb, 51, Battle Ground, 46:51. 38, Jenny Deacon Nelly, 53, Vancouver, 47:48. 39, Ben Katz, 25, Vancouver, 48:15. 40, Nancy Dickinson, 60, Yacolt, 49:25. 41, Glen Hostetter, 56, Vancouver, 59:06.

YOUTH SOCCER

SW WASHINGTON YOUTH SOCCER ASSOCIATION

Nov. 12 scores

Boys U16-U19 Open

Division 1

WS Silver Lightning 2, VUSA Ravens 1

VUSA Force 3, SC Pythons BU17 1

BG JETS 1, CW Rockets 1

Division 2

LR Comets 8, KA Vancouver U16 0

Girls U16-U19 Open

WS Pumas 3, CW Cougars Blue 2

WS Huskies 4, VUSA Diamonds 94 2

WS Pumas 1, VUSA Blitz 95G 0

Boys U9

Division 1

VUSA Allstars 4, VUSA Coyotes 4

VUSA Dragons 5, VUSA Wolvert 1

Division 2

PR Reign 3, BG TIGERS 2

VUSA Super Thundercats 5, LR Tornadoes 3

SC Avalanche BU9 7, VUSA Tigers 0

Division 3

LR Ireland 1, PR Gladiators 0

SC The Lightnings BU9 5, SC Wild Things BU9 3

SC Screaming Eagles BU9 6, EI Rangers 2

Division 4

BG REDS 6, VUSA Huskies 4

BG FIREBALLS 6, VUSA Cougars 03 1

PR Salamanders 10, BG TORNADOS 1

Boys U10

Division 1

VUSA Jets 3, VUSA All Stars (Barnes) 1

CW Bandits 5, PR Blackhawks 1

Division 2

BG VIPERS 9, LR Arsenal 5

Division 3

CW Junkyard Dawgs 4, PR Redhawks 4

WS JR Cheetahs 3, VUSA Cosmic FC 1

Division 4

BG SHARKS 5, SC Tiger Sharks BU10 2

EI Pirates 12, LR Razorbacks 2

CW Claymores 8, PR Timberwolves 1

Boys U11

Division 1

LR Fire 2, LR United 1

WS Cobras 10, BG WILD CATS 2

VUSA Titans 01 2, WS Cougars 0

Division 2

WS Blue Comets 3, WS Scorpions 3

VUSA Dragons Peterson 5, SC Fire BU11 0

Division 3

PR Hurricanes/Red Dragons 4, CW Blue Lightening 3

Boys U12

Division 1

WS FC United 5, VUSA Blackhawks 0

SC Fighting Hornets BU12 3, BG CHEETAHS 2

Division 2

CW Fusion 5, LR Blazers 1

PR Prairie Hawks 1, SC Thunder BU12 0

PR Eagles 5, VUSA Vipers 00 2

Boys U13

WS Revolution 5, VUSA Timbers 0

WS Cheetahs 1, VUSA All Stars 99 1

Boys U14-U15

Division 1

BG SHARKS 6, PR Moose 0

BG PANTHERS 4, CW Jaguars 2

Division 2

SC Charge BU14 10, LR Warriors 0

VUSA Vortex 6, PR Wolves 1

VUSA Vortex 3, BG VOLCANOES 1

Girls U9

Division 1

PR Blue Thunder 8, BG SPEEDY GIRLS 0

PR Hot Shots 4, EI Queen Bees 1

Division 2

LR Diamonds 6, SC Pixie Chicks GU9 1

LR Jewels 8, SC Blue Thunder GU9 0

Division 3

SC Bumble Bees GU9 11, WS Shooting Stars 8

PR Crush 5, PR Gummy Bears 3

Division 5

SC Shooting Stars GU9 5, SC Sparkle Fairies GU9 1

PR Thunder Kicks 3, VUSA Screamers 0

Girls U10

Division 1

VUSA Thunder 3, VUSA Shooting Stars 3

PR Cheetahs 8, BG FIRECRACKERS 0

Division 2

BG STRIKERS 4, LR Stars 2

Division 3

PR Jaguars 2, PR Bulldogs 2

SC Dynamites GU10 5, CW Cyclones 0

Division 4

CW Twisters 3, CW Camas Stars 1

Division 5

EI Soccer Sisters 6, BG FIREFLIES 5

EI Soccer Sisters 2, CW All Stars 2

Girls U11

Division 1

VUSA Strikers 00G 6, VUSA Crushers 0

EI Glory Girls 2, VUSA Wildcats 2

VUSA Tiger Lilies 2, CW Capehorn Cuties 2

SC Venom GU11 6, PR Stingers Bulder U11 3

Division 2

LR Wolf Pack 8, CW Pumas 4

PR Volcanoes 5, CW Stealers 1

Division 3

PR Thunder Clan 2, WS Silver Strikers 0

VUSA Galaxy 5, BG SHOOTING STARS 0

Girls U12

Division 1

EI The Girlfriends 6, PR Rockstars 0

CW Kicks 0, CW Hurricanes 0

VUSA Shooting Stars 99 1, LR Angels 0

Division 2

BG CRUSH 3, LR Dynamos 2

SC Avengers GU12 2, PR Tornadoes 1

Girls U13

Division 1

VUSA Blue Storm 6, WS Dragons 2

WS Panthers 2, SC Rockin Robins GU13 2

PR Sparks 2, CW Blue Wildcats 0

Division 2

LR Dream Team 2, PR Screaming Bananas 2

LR Twisters 4, CW Wild Sneakers 1

SC Fire GU13 0, BG VELOCITY 0

Girls U14-U15

Division 1

PR Silver Stars 2, PR Dolphins 1

VUSA Sun Devils 0, LR Woodland Stryckers 0

EI Jaguars 5, EI Extreme 96 2

Division 2

SC Venom GU14 2, WS Wild Cats 0

VUSA Cougars 1, White Salmon Community Youth 0

CW Foxes 1, PR Angels 0

SC Team Vortex GU14 3, WS Earthquakes 0