High school scoreboard 11/20

By

Published:

 

FOOTBALL

4A state tournament

Quarterfinals

Saturday’s Games

Woodinville 21, Union 9

Skyline 52, Central Valley 17

Skyview 42, Bellarmine Prep 17

Lake Stevens 50, Eastlake 21

Semifinals

Woodinville vs. Skyline

Skyview vs. Lake Stevens

3A state tournament

Quarterfinals

Saturday’s Games

Kamiakin 22, Kennewick 14

Camas 40, Meadowdale 0

O’Dea 19, Capital 16

Semifinals

Bellevue vs. Kamiakin

Camas vs. O’Dea

2A state tournament

Quarterfinals

Saturday’s Games

Lynden 55, Interlake 28

Archbishop Murphy 34, Othello 0

Prosser 21, Ellensburg 14

Semifinals

Lynden vs. W.F. West

Archbishop Murphy vs. Prosser

1A state tournament

Quarterfinals

Saturday’s games

Chelan 27, Royal 23

Connell 20, Cashmere 9

Montesano 35, King’s 13

Cascade Christian 48, Toledo 15

Semifinals

Chelan vs. Connell

Montesano vs. Cascade Christian

2B state tournament

Quarterfinals

Saturday’s games

Waitsburgh 42, Lind-Ritzville-Sprague 7

Morton-White Pass 13, Adna 12

Semifinals

Colfax vs. Waitsburg-Prescott

Napavine vs. Morton-White Pass

1B state tournament

First round

Friday’s games

Neah Bay 58, Lummi 40

Saturday’s games

Pomeroy 68, Wellpinit 24

Odessa-Harrington 76, King’s Way Christian 36

Semifinals

Almira/Coulee-Hartline vs. Pomeroy

Neah Bay vs. Odessa-Harrington

Oregon state scores

Class 4A

Quarterfinal

La Salle 32, North Bend 30

Siuslaw 35, Baker 18

Class 3A

Quarterfinal

Cascade Christian 21, Horizon Christian 18

Rainier 58, Lakeview 17

Santiam Christian 18, Nyssa 14

Class 2A

Quarterfinal

Gold Beach 28, Regis 16

Scio 50, Lost River 0

Weston-McEwen 20, Kennedy 6

Class 1A

Quarterfinal

Camas Valley 60, Dufur 0

Crane 34, Sherman 28

Triad School 42, Imbler 14

GIRLS SOCCER

4A state tournament

At Sparks Stadium, Puyallup

Saturday’s games

Championship

Skyline 1, Bellarmine Prep 0

Third place

Tahoma 1, Gig Harbor 0

3A state tournament

At Sparks Stadium, Puyallup

Saturday’s games

Championship

Seattle Prep 3, Liberty 2

Third-place

Eastside Catholic 1, Meadowdale 0

2A state tournament

At Shoreline Stadium

Saturday’s games

Championship

Interlake 1, Cedarcrest 0

Third-place

Archbishop Murphy 2, East Valley-Spokane 0

1A state tournament

At Shoreline Stadium

Saturday’s games

Championship

Seattle Academy 2, Cashmere 1

Third place

University Prep 1, Newport 0

2B/1B state tournament

At Sunset Chev Stadium, Sumner

Saturday’s games

Championship

Bear Creek 1, Napavine 0

Third place

Crosspoint Academy 1, La Conner 0

BOYS SOCCER

2B/1B state tournament

At Sunset Chev Stadium, Sumner

Saturday’s games

Championship

Waitsburg-Prescott 1, Providence Classical Christian 0

Third place

St. George’s 3, Bear Creek 2