Prep sports schedule for week of Nov. 28

By

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, Nov. 28

BOYS BASKETBALL

Heritage at Mountain View, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at Mountain View, 5:30 p.m.

Union, Camas, Ridgefield at Prairie Jamboree, 5 p.m.

GIRLS BOWLING

Evergreen vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Heritage vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

Battle Ground vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Camas vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Kelso vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Columbia River vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

R.A. Long vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

TUESDAY, Nov. 29

BOYS BASKETBALL

Prairie at Skyview, 7 p.m.

Federal Way at Evergreen, 7 p.m.

Black Hills at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Ridgefield at Fort Vancouver, 7 p.m.

Columbia River at Hockinson, 7:30 p.m.

La Center at Washougal, 7 p.m.

Three Rivers Christian at Woodland, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Columbia River at Hockinson, 6 p.m.

Hudson’s Bay at Evergreen, 7 p.m.

Fort Vancouver at La Center, 7 p.m.

Woodland at King’s Way Christian, 7:30 p.m.

WEDNESDAY, Nov. 30

BOYS BASKETBALL

Skyview at Camas, 7 p.m.

Kelso at Heritage, 7 p.m.

Federal Way at Union, 7 p.m.

Hockinson at Battle Ground, 7 p.m.

Evergreen at Fort Vancouver, 7 p.m.

Aberdeen at R.A. Long, 7 p.m.

Ilwaco at Naselle/Grays River, 7:30 p.m.

Corbett at White Salmon, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at Kelso, 7 p.m.

Washougal at Black Hills, 7 p.m.

Corbett at White Salmon, 6 p.m.

GIRLS BOWLING

Prairie vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Heritage vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Mountain View vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Lanes

Hudson’s Bay vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

R.A. Long vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Kelso vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Columbia River vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

THURSDAY, Dec. 1

BOYS BASKETBALL

La Center at Rochester, 7 p.m.

Washougal at Stevenson, 7 p.m.

Terry Fox vs. Seton Catholic, 8 p.m. at Columbia Adventist HS

GIRLS BASKETBALL

Camas at Skyview, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Ridgefield, 7 p.m.

Fort Vancouver at R.A. Long, 7 p.m.

Mark Morris at Columbia River, 7 p.m.

Woodland at La Center, 7 p.m.

Terry Fox vs. Seton Catholic, 6 p.m. at Columbia Adventist HS

Morton vs. Vancouver Christian, 6 p.m. at WSD

BOYS SWIMMING

GSHL Relays at Kelso, 3:30 p.m.

FRIDAY, Dec. 2

BOYS BASKETBALL

Columbia River at Skyview, 7 p.m.

Fort Vancouver at Heritage, 7 p.m.

Mountain View at Evergreen, 7 p.m.

Hockinson at Prairie, 7 p.m.

Battle Ground at River Ridge, 7 p.m.

Ridgefield at R.A. Long, 7 p.m.

Kelso at Spokane Tournament

Camas vs. Lewis & Clark at Fitz Showcase in Spokane

Mark Morris at Tumwater, 7:30 p.m.

White Salmon at Washougal, 7 p.m.

Woodland at Kalama, 7:30 p.m.

Seton Catholic at Wishkah Valley, 7 p.m.

Lyle at King’s Way Christian, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Columbia River at Skyview, 5:30 p.m.

Heritage at Fort Vancouver, 7 p.m.

Mountain View at Evergreen, 5:30 p.m.

Union at Scappoose, 7 p.m.

Kelso at Battle Ground, 7 p.m.

R.A. Long at Centralia, 7:30 p.m.

Tumwater at Mark Morris, 7 p.m.

Washougal at White Salmon, 7 p.m.

Woodland at Kalama, 6 p.m.

Castle Rock at Montesano, 7 p.m.

Lyle at King’s Way Christian, 5:30 p.m.

WRESTLING

Union, Battle Ground, Willamina at Hudson’s Bay, 4:30 p.m.

GIRLS BOWLING

Columbia River vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Mountain View vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Hudson’s Bay vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Battle Ground vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Mark Morris vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Camas vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Union vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

SATURDAY, Dec. 3

FOOTBALL

4A state championship: Skyview vs. Skyline, 7:30 p.m. at Tacoma Dome

BOYS BASKETBALL

Battle Ground at Centralia, 7:30 p.m.

Kelso at Spokane Tournament

Camas vs. TBA at Fitz Showcase in Spokane

Stevenson at Lyle, 6:30 p.m.

Seton Catholic at Oakville, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Battle Ground at Northwest Invitational at Beaverton, Ore.

La Center at Washougal, 7 p.m.

Stevenson at Lyle, 5 p.m.

Seton Catholic at Oakville, 5:45 p.m.

King’s Way Christian at Chief Leschi, 2 p.m.

WRESTLING

Skyview at Timberline Tournament

Heritage, R.A. Long, Mountain View, Hockinson, Woodland at Mark Morris Tournament

Prairie at AC Davis Invitational

Camas at West Valley Tournament

Union at McKay Tournament

Washougal at Estacada Invitational

GIRLS WRESTLING

Mountain View, Washougal at Yelm Tournament

GYMNASTICS

Jamboree at Naydenov