Community scoreboard 10/4

By

Published:

 

GOLF

HOLES-IN-ONE

At Camas Meadows

Sept. 1

Daniel Pfister of Murten, Switzerland, made a hole-in-one on Hole 17 from 125 yards with a pitching wedge.

YOUTH SOCCER

SW WASHINGTON YOUTH SOCCER

Oct. 1 scores

Boys Open

(U16-19)

BG JETS 11, CW Cheetahs 2

CW Rockets 9, BG FIREBALLS 1 0

VUSA Force 3, LR Comets 2

WS Silver Lightning 2, VUSA Ravens 1

WS Silver Lightning 2, KA Vancouver 0

Girls Open

(U16-U19)

VUSA Diamonds 94 5, EI Extreme 96 0

VUSA Strikers 1, VUSA Blitz 95G 0

WS Pumas 2, CW Cougars White 0

WS Huskies 1, CW Cougars Blue 0

U9 Boys

Division 1

PR Reign 5, WS Knights 3

VUSA Vipers 03 10, BG TIGERS 0

Division 2

VUSA Allstars 03 4, SC Blue Sharks BU9 0

VUSA Coyotes 10, BG FIREBALLS 0

VUSA Tigers 4, LRSC Tornadoes 3

Division 3

VUSA Wolvert 9, SC Screaming Eagles BU9 0

SC The Lightnings BU9 7, PR Salamanders 1

Division 4

EI Rangers 5, BG TORNADOS 0

PR Gladiators 7, BG ARROWS 2

VUSA Huskies 3, LR Steel 2

SC Wild Things BU9 5, VUSA Cougars 03 2

U9 Girls

Division 1

EI Queen Bees 2, LR Breeze 2

VUSA Thundercats 6, BG SPEEDY GIRLS 4

Division 2

LR Jewels 4, SC Bumble Bees GU9 2

PR Blue Thunder 11, LR Lightning 0

VUSA Ladybirds 5, SC Blue Thunder GU9 1

Division 3 (Girls U-09 Div 3 U9 Girls Div 3)

WS Shooting Stars 7, VUSA Screamers 0

LR Diamonds 1, BG STORM 0

Division 4

BG SCORES 4, SC Sparkle Fairies GU9 2

PR Gummy Bears 11, LR Thunder Monkeys 0

VUSA Cool Cats 3, BG TIGERS 1 1

Division 5

PR Crush 15, BG KICKERS 2

SC Blue Stars GU9 6, PR Thunder Kicks 0

VUSA Wild Monkeys 2, BG STRIKERS 0

U10 Boys

Division 1

VUSA Jets 7, BG VIPERS 1

SC Shockers BU10 5, LR Arsenal 1

CW Bandits 6, VUSA All Stars 02 1

Division 2

SC Kings BU10 4, WS JR Cheetahs 3

Division 3

CW Gremlins 6, CW Junkyard Dawgs 4

CW Magic 5, VUSA Cosmic FC 2

Division 4

PR Redhawks 12, LR Razorbacks 1

EI Pirates 3, BG SHARKS 1

U10 Girls

Division 1

PR Cheetahs 5, CW Saints 3

VUSA Shooting Stars 7, SC Dynamites GU10 2

Division 2

CW Bluebirds 4, PR Bulldogs 0

Division 3

EI Shooting Stars 2, PR Jaguars 2

CW Cyclones 5, VUSA Diamonds 2

Division 4

BG FIRECRACKERS 6, LR Crush 3

VUSA Thunder 7, CW Camas Stars 3

CW Twisters 9, EI Soccer Sisters 1

Division 5

VUSA Fire 7, SC HeartBreakers GU10 2

U11 Boys

Division 1

WS Cougars 4, CW Lightning Bolts 2

WS Cobras 6, LR Fire 3

Division 2

BG WILD CATS 4 VUSA Dragons 1

Division 3

VUSA Pumas United 5, CW Blue Lightening 1

PR Prairie Tigers 8, BG GALAXY 3

WS Blue Comets 3, VUSA Pumas United 2

U11 Girls

Division 1

CW Capehorn Cuties 3, VUSA Tiger Lilies 2

VUSA Strikers 00G 9, WS Silver Strikers 1

PR Stingers Bulder U11 3, VUSA Crushers 3

Division 2

SC Venom GU11 12, LR Dragonflies 0

EI Glory Girls 7, EI Pumas 0

Division 3

CW Pumas 3, PR Thunder Clan 3

VUSA Wildcats 3, CW Pumas 1

Division 4

VUSA Galaxy 6, BG SHOOTING STARS 01 1

LR Wolf Pack 12, CW Blaze 0

U12 Boys

Division 1

SC Fighting Hornets BU12 5, VUSA Warriors 3

VUSA Blackhawks 3, BG CHEETAHS 0

PR Eagles 6, CW Fusion 1

Division 2

VUSA Titans 6, SC Thunder BU12 1

WS FC United 3, BG United 1

VUSA Vipers 3, PR Prairie Hawks 3

LR Blazers 2, CW Spitfire 2

U12 Girls

Division 1

LR Angels 2, CW Kicks 0

EI The Girlfriends 4, VUSA Thunder Bolts 1

Division 2

CW Tigers 5, WS Diamonds 1

VUSA Shooting Stars 99 6, PR Tornadoes 0

PR Rockstars 7, LR Dynamos 2

U13 Boys

WS Cheetahs 9, BG REVOLUTION 1 0

VUSA All Stars 99 7, CW Wildcats 0

WS Cheetahs 3, CW Blue Lightning 0

WS Revolution 3, VUSA Cheetahs 1

VUSA Timbers 6, SC Cyclones BU13 2

U13 Girls

Division 1

VUSA Blue Storm 3, WS Dragons 0

PR Sparks 5, CW Ladybugs 1

Division 2

WS Panthers 2, CW Blue Wildcats 0

WS Panthers 1, SC Fire GU13 1

CW Wild Sneakers 4, LR Twisters 2

U14/15 Boys

Division 1

VUSA Lightning 97 6, BG Panthers 2

EI Dragons 9, PR Moose 1

VUSA Vipers 97 6, VUSA Cougars 98 0

Division 2

CW Jaguars 2, BG SHARKS 1 2

VUSA Vortex 4, PR Wolves 2

BG VOLCANOES 5, CW Black Panthers 5

U14/15 Girls

Division 1

LR Woodland Stryckers 1, VUSA The Explosion 0

VUSA Sun Devils 7, SC Team Vortex GU14 0

PR Silver Stars 2, WS Earthquakes 1

Division 2

BG LIGHTNING GIRLS 3, PR Angels 2

EI Jaguars 4, CW Foxes 1

PR Angels 1, PR Dolphins 0

WS Wild Cats 1, White Salmon Community Youth 1

VUSA Timbers

Sept. 24-25

Girls under 10

VUSA Timbers Reds 8, THUSC Plutonium 0

Girls under 11

Clackamas United SC FORCE 1, VUSA Timbers Red 0

Girls under 12

VUSA Timbers Red 1, Washington Premier 1

Seattle United 3, VUSA Timbers Red 0

Girls under 13

VUSA Timbers Azul 1, HSC Patriots 0

VUSA Timbers Blue 3, Canby Velocity 3

Girls under 14

VUSA Timbers Blue 2, Seattle United Copa 1

VUSA Timbers Red 2, Eastside FC Red 1

VUST Timbers Red 1, Crossfire Premier Reynolds 0

VUSA Timbers Royals 4, PCU Knockouts Black 0

VUSA Timbers Royals 4, Tualatin Metros Thunder 0

Boys under 11

Timbers Rojo 4, HSC Lorber 0

VUSA Timbers Red 3, FC Portland 2

Timbers Red 2, BSC Portland 0

VUSA Timbers WEST 5, CUSC Nova 0

Boys under 12

VUSA Timbers Red 3, THUSC Iridium 2

Boys under 16

VUSA Timbers Red 2, NWN 95 Blue 0

Boys under 17

VUSA Timbers Northstar 12, SCSC Boca Jr Einarsson 0

BU94 Red VUSA Timbers 4, Spokane Shadow 0

Eastside FC 1, BU94 Red VUSA Timbers 0

Boys under 18

VUSA Timbers Blue 2, BFC Boys under 18 (Gress): 0

VUSA Timbers Red 3 Spokane FC 2

VUSA Timbers Red 5, Harbor FC 1

VUSA Timbers 2, BSC (Blackhills Soccer Club ) 0

Oct. 1-2 scores

Girls under 10

VUSA Timbers G01 Reds 5, Lake Oswego Jr Blues 1

Girls under 11

Timbers G99 Azul 7, Thelo United Phoenix 1

VUSA Timbers G00 Blue 2, Clackamas United Red Storm 1

Girls under 12

VUSA Timbers G99 Red 2, DOS FC 1

Washington Rush 4, VUSA Timbers G99 Red 1

VUSA Timbers G99 Blue 2 ,EMFC 99 Athletic White 1

Southside SC Fury 18 3, VUSA Timbers G99 Blue 1

Girls under 13

VUSA Timbers 98 Blue 2 Kaiser United 1

Girls under 14

VUSA Timbers Blue 2, Federal Way Reign 1

VUSA Timbers Blue 3, Three Rivers SC 97 1

VUSA Timbers Royal 1, Clackamas United SC Cosmos 1

VUSA Timbers Royal 1, ESUFC Benfica 0

Boys under 10

Timberbarons 4, VUSA Timbers B01 WEST 1

FC West-Inter 8, VUSA Timbers B01 WEST 1

Boys under 12

VUSA Timbers B99 Red 2, Cascade FC Barcelona 0

WSA Galaxy 99 3, VUSA Timbers B99 Red 1

Boys under 13

VUSA Timbers B98 Red 2, ESUFC Bayern 1

VUSA Timbers B98 Red 1, NEU Gamba 1

Boys under 16

VUSA Timbers B95 Red 3, Thre Rivers SC 95 0

VUSA Timbers B95 Red 0, Whatcom FC Rangers 0

Boys under 17

VUSA Timbers B94 Northstar 3, WAFC Fires 1

VUSA Timbers B94 Nothstar 5, CYSA Timber Barons 95 2

Boys under 18

VUSA Timbers B93 Blue 2, Eastside FC 2

YOUTH FOOTBALL

CLARK COUNTY YOUTH FOOTBALL

Oct. 1 scores

Grades 2-3

Ducks 42, Tigers 16

Vandals 33, Cubs 21

Cougars 19, Sharks 12

Grades 4-5

Colts 12, Tigers 0

Packers 43, Falcons 20

Rebels 46, Sharks 0

Bears 34, Beavers 20

Thunder 14, Cardinals R 6

Bruins 7, Cardinals B 0

Hawks 41, Coyotes 0

Mustangs 14, Panthers 7

Grade 6

Sharks 28, Seahawks 13

Panthers 18, Hawks 13

Tigers 26, Rebels 20

Titans 32, Chieftains 19

Huskies 35, Falcons 13

Wildcats 2,0 Cardinals 6

Grade 7

Beavers 14, Tigers O 12

Falcons 19, Texans 0

Wolves 43, Sharks 6

Vandals 38, Hawks 13

Lions 18, Tigers B 0

Grade 8

Storm 24, Falcons 6

Hawks 26, Aztecs 8

Thunder 30, Chieftains 6

RUNNING

MIDDLE SCHOOL CROSS COUNTRY

Sept. 29

Southwest Christian Invitational

3,000 meters

Cornerstone Christian School results

Boys

6, Kevin McCartney 12:00. 8, Kyle McCartney 12:16. 15, Celeb Schleicher 12:47. 20, Noah Puckett 12:58. 38, Connor Wren 14:22. 43, Kyudong Lim 14:24. 83, David McCauley-Nichols 16:25. 84, Kody Pou 16:26.

Girls

32, Amy Spatacian 16:46. 33, Eve Anderson 16:47. 36, Sierra Fakler 17:06. 38, Lindsay MacKenzie 17:13. 56, Samantha Duvall 19:30.

BOWLING

LOCAL LEAGUES

At Allen’s Crosley Lanes

Sept. 20

Phone Rangers — Men: Dave Sutherland 654. Women: Pam Cirasole 495.

Sept. 21

Renegades — Men: Dennis Wirkkala 225-208-232 665. Women: Sally Rawlings 201-204-216 621. Betty’s Senior Quartet — Men: Wayne Eads 640. Women: Diane Crouch 610. Wednesday Surprise — Men: Jeff Adams 663. Women: Beth Cross 496.

Sept. 22

Manhattan — Men: Mike Wright 256-258-140 660.

Sept. 23

Merry Mixers — Men: Steve McGee 234-184-234 652. Women: Nina Brown 167-173-201 541.

Sept. 24

Max Vanek — Men: Dan Jackson 259-289-276 824.

Sept. 28

Wednesday Surprise — Men: Anthony Hamilton 604; Rob White 604. Women: Lacy Steinbach 489. Allen’s Crosley Invitational — Men: Steve Menning 267-268-253 788. Women: Sharron Wannamaker 197-202-201 600.

Sept. 29

Swingers — Women: Lori Mills 178-161-177 516. Merry Mixups — Men: Dale Combs 246-223-234 703. Women: Barbara Frank 211-191-211 613. Manhattan — Men: Jack Crosley 210-247-259 716.

At Big Al’s

Sept. 29

Mixed Classified — Men: Marc Johnson 199-246-236 681. Women: Carolyn Osten 153-165-191 509.

At Husted’s Hazel Dell Lanes

Sept. 9

Friday Premier — Men: Rohn Morton 778. Women: Marlys Gagliardy 548.

Sept. 10

Saturday Nite Sudsers — Men: Jon Glenn 207-257-254 718. Women: Lynne Cummings 194-162-177 533.

Sept. 16

Friday Premier — Men: John Gain 709. Women: Robin Bailey 622. Senior Rollers — Men: Gary Liedtke 202-212-205 619. Women: Judy Dummond 177-182-200 558. Playmates — Men: Corey Stackhouse 267-218-207 692. Women: Kristin Stackhouse 289-241-236 766.

Sept. 17

Saturday Nite Sudsers — Men: Wayne Edwards 192-187-279 658. Women: Lynne Cummings 176-147-212 535. Saturday Juniors — Boys: Alex Van Dinter 254-243-174 671. Girls: Parker Bonife 173-196-244 613. Saturday Preps — Boys: Tim Laible 131-123-161 415. Girls: Miriah Sherpersky 57-69-87 213. Bumper Buddies — Boys: Joseph Simmet 76-88 164. Girls: Nikiah Scott 87-89 176.

Sept. 18

Sunday Mixed Fours — Men: Leroy Crouch 659. Women: Dena Thorp 582.

Sept. 19

Moose Mixed — Men: Mike Speck 199-195-199 593. Women: Shirley Ridley 183-201-194 578. Timber Seniors — Men: Norm Davis 606. Women: Judy Dummond 549.

Sept. 20

Spotter’s — Women: Lilly Nickelson 188-195-170 553.

Sept. 21

Senior Tappers — Men: Wylie Ott 243-365-388 796. Women: Laverne Rupe 210-243-196 649. 99 Strippers — Women: Cathi Terwilleger 188-186-190 564.

Sept. 22

H.D. Commercial — Men: Ryan Costello 205-262-244 711. Economy — Men: Rick Carlson 196-220-221 637. Women: Deja Carlson 125-137-134 396. Women’s Classic — Jackie Unger 159-181-169 509.

Sept. 23

Playmates — Men: Chuck Hawkins 246-288-210 744. Women: Kristin Stackhouse 170-205-260 635. Senior Rollers — Men: Gary Liedtke 193-157-175 525. Women: Paige Myers 148-188-154 490.

Sept. 24

Saturday Juniors — Boys: Nick Burketta 168-216-245 627. Girls: parker Bonife 216-188-148 552. Saturday Preps — Boys: Anthony Shaner 129-115-121 365. Girls: Miriah Sherpersky 70-88-89 247. Saturday Bumpers — Boys: Joseph Simmet 79-81 160. Girls: Nikiah Scott 83-94 177. Saturday Nite Sudsers — Men: Mark Deakins 224-225-172 621. Women: Julie Bocanegra 188-183-150 521.

Sept. 25

Ball and Chain — Men: Adam Coleman 727.

Sept. 26

Moose Mixed — Men: Dave Jones 180-300-232 712. Women: Shirley Davis 151-184-182 504.

Sept. 27

Home School Juniors — Boys: Brian Stoltenberg 133-108-88 329. Girls: Mikayla Stoltenberg 107-83-97 387. Home School Bumpers — Boys: Nathan Kintz 111-95-124 330. Women: Averi Morse 66-66-74 206. Spotter’s — Women: Kathy Clement 187-169-169 525.

Sept. 28

Senior Tappers — Men: Wylie Ott 244-246-277 767. Women: Jan Eklof 231-191-255 677. 99 Strippers — Women: Bev Sisson 245-214-228 687.

Sept. 29

H.D. Commercial — Men: Kevin Rose 190-288-220 698. Economy — Men: Mitch Johnson 176-239-241 659. Women: Cherie Cassidy 171-180-171 522. Women’s Classic — Women: Bonnie Duback 141-171-221 533.

At Tiger Bowl

Sept. 26

Monday Classic — Men: Harold Lynse 770. Women: Kathy Dietrich 590.

Sept. 27

Men’s Commercial — Jason Miller 580.

Sept. 30

Sundowners-Reno — Men: Brian Schmit 248-247-279 — 774.

HONOR SCORES

Men

300 — Dave Jones, Sept. 26, Hazerl Dell Moose Mixed.

299 — Wally Hise, Hazel Dell Friday Premier.

299 — Mitchell Hensley, Sept. 29, Crosley Merry Mixups.

297 — John Howard, Sept. 29, Crosley Merry Mixups.

289, 279 — Rohn Morton, Sept. 9, Hazel Dell Friday Premier.

289, 276 — Dan Jackson, Sept. 27, Crosley Max Vanek.

288 — Chuck Hopkins, Sept. 23, Hazel Dell Playmates.

288 — Kevin Rose, Sept. 29, Hazel Dell Commercial.

279 — Wayne Edwards, Sept. 17, Hazel Dell Saturday Nite Sudsers.

278 — Art Moye, Sept. 27, Crosley Max Vanek.

277 — Bobby Cook, Sept. 9, Hazel Dell Friday Premier.

270 — Matt Peterson, Sept. 23, Hazel Dell Playmates.

268 — John Gain, Sept. 16 Hazel Dell Friday Premier.

268, 267 —Steve Menning, Sept. 28, Crosley Invitational.

267 — Mick Mickles, Sept. 16, Hazel Dell Playmates.

267 — Corey Stackhouse, Sept. 16, Hazel Dell Playmates.

263 — Brian Whitlock, Sept. 18 Hazel Dell Sunday Mixed 4s.

262 — Ryan Costello, Sept. 22, Hazel Dell Commercial.

Women

289, 241, 236 — Kristin Stackhouse, Sept. 16, Hazel Dell Playmates.

260 — Kristin Stackhouse, Sept. 23, Hazel Dell Playmates.

246 — Diane Crouch, Sept. 21, Crosley Betty’s Senior Quartet.

235 — Kathy Dietrich, Tiger Monday Classic.

Juniors

254, 243 — Alex Van Dinter, Sept. 17, Hazel Dell Saturday Juniors.

245 — Nick Burketta, Sept. 24, Hazel Dell Saturday Juniors.

244 — Parker Bonife, Sept. 17, Hazel Dell Saturday Juniors.