High school scoreboard 10/07

By

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

Football

Battle Ground vs. Skyview, 8 p.m. at Kiggins Bowl

Evergreen at Kelso, 7 p.m.

Heritage vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Camas vs. Hudson’s Bay, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Prairie at Columbia River, 7 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

Washougal at Crook County, Ore., 7 p.m.

La Center at Castle Rock, 7 p.m.

Ridgefield at Kalama, 7 p.m.

White Salmon at Ilwaco, 7 p.m.

Toledo at Stevenson, 7 p.m.

VOLLEYBALL

Vancouver Christian at Franklin, 6:30 p.m.

BOYS TENNIS

Heritage at Skyview, 3:30 p.m.

Union at Battle Ground, 3:30 p.m.

Evergreen at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Stars of the Day

Brett Johnson, Ridgefield golf, shot a 1-under-par 36 at soggy Tri-Mountain for medalist honors.

Eddie Abellar, Union golf, shot an ever-par 36 at Camas Meadows for medalist honors as the Titans finished the 3A Greater St. Helens dual season 10-0.

Mikeala Norrish, Camas girls soccer, had a goal and an assist as Camas beat Mountain View 4-0 and reclaim first place in the 3A GSHL.

Aurora Bodenhamer, Hockinson girls soccer, had two goals and an assists as the Hawks beat Mark Morris 3-1 to move into first place in the 2A GSHL.

Easton Kawawaki, Columbia River girls soccer, had a goal and an assist as River sent Prairie to its first league loss.

Washougal at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 3:30 p.m.

FOOTBALL

Mountain View 47, Fort Vancouver 0

Lake Quinault 50, Washington School for the Deaf 8

Ferris 24, Mt. Spokane 7

Gig Harbor 28, Central Kitsap 9

Mead 63, Rogers (Spokane) 34

Rogers (Puyallup) 45, Spanaway Lake 13

VOLLEYBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (8-1) 7 1

Union (7-1) 6 1

Heritage (3-6) 3 4

Evergreen (2-5) 2 5

Battle Ground (0-8) 0 7

SKYVIEW 3, EVERGREEN 0

25-8, 25-10, 25-13

Skyview

Highlights — Jen Jakubek 9 digs, 1 ace; Brinley Hadfield 3 kills; Nicole Barth 4 kills, 2 digs, 2 blocks; Shelby Swanson 6 digs, 1 ace; Jordan Hunter 2 kills, 2 blocks; Lexie Skordahl 2 digs; Katie Swanson 4 kills, 7 blocks; Taylor Barrus 12 kills, 2 assists. 2 ace, 2block 6 digs, Larissa Hamilton 8 kills, 6 blocks, 1 ace; Bailey Beaman 13 assists, 3 digs; Kelsey Oliver 16 assists, 3 digs, 1 kill, 5 aces.

Evergreen

Highlights — Emma Hill 5 digs, 1 block; Kenia Cross 4 digs; Jennay Kennedy 2 kills, 6 digs; Sydney Haynes 3 kills, 2 blocks; Keisha Kennedy 5 kills, 4 blocks, 3 digs; Julia Rohr 11 assists, 3 digs. , kills, assists, digs, serving

JV — Skyview won

C — Skyview won

HERITAGE 3, BATTLE GROUND 0

25-19, 26-24, 25-18

Battle Ground

Highlights — Samantha Coates 26 digs; Megan Giesders 4 digs, 3 kills, 21 assists; Tanner Schwiesow 4 kills, 12 digs; Hallie Wyles 8 kills, 4 digs; Kyli Gardner 3 kills, 5 blocks; Jossilyn Blackman 1 kill, 4 blocks, 2 digs; Cassy Zinke 5 kills, 12 digs.

Heritage

Highlights — Kristine Madsen 5 kills, 28 assists, 8 service points, 8 digs; McKynze Lyons 11 kills, 10 digs; Vella Jackson 5 kills, 5 blocks; Emily Myers 9 kills, 5 blocks, 10 service points; Tawny Kolaci 13 digs, 5 service points; Amie Sowe 3 kills; Jennifer Price 12 service points, 6 aces, 10 digs; Hayley Clark 3 kills.

JV — Heritage 2-0; Freshmen — Battle Ground 2-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Prairie (9-0) 7 0

Camas (7-2) 6 1

Columbia River 5 2

Kelso 3 4

Hudson’s Bay 2 5

Mountain View 1 5

Fort Vancouver (0-8) 0 7

COLUMBIA RIVER 3, HUDSON’S BAY 0

25-13, 25-11, 25-17

Hudson’s Bay

Highlights — Treneisha Doyle 14 kills, 4 aces; Bailee Cragun 7 kills, Merhuinsa Krsin 2 kills, 21 assists

Columbia River

Highlights — no report

JV — Columbia River 2-0; C — Columbia River 2-0.

PRAIRIE 3, FORT VANCOUVER 0

25-9, 25-10, 25-15

Prairie

Highlights — Nikita DeMare 6 kills; Tori Porter 20 assists, 7 service points, 2 aces; Malea Doerfler 3 digs, 4 service points; Katie Pagel 9 digs, 3 service points; Carissa Campbell 6 kills, 8 service points, 4 aces, 5 blocks; Kaylee Warren 3 kills; Kaitlyn Sitton 1 kill, 2 blocks; Karlee Lubenow 5 kills, 1 block; Jamie Stilwell 10 assists; Kendal Warren 23 service points, 6 aces, 5 digs; Jessica McDonald 5 kills; Johna McEllrath 13 kills.

CAMAS 3, KELSO 1

18-25, 25-22, 25-16, 25-12

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (8-0) 6 0

Hockinson (5-3) 5 2

Woodland (4-5) 4 3

R.A. Long (3-6) 2 5

Washougal 0 7

WOODLAND 3, WASHOUGAL 0

25-14, 25-8, 25-4

Woodland

Highlights — Taylor Rosenbalm 10 kills; Brianne Koreing 11 kills; Cassidy Braggs 9 digs; Rikki Hall 9 assists, 15-15 serving; Nicolette Nesbitt 12 assists.

Washougal

Highlights — no report

JV — Woodland 2-1

MARK MORRIS 3, HOCKINSON 1

25-22, 24-26, 25-18, 25-19

Hockinson

Highlights — Chera-Lee Kinnunen 11 kills, 14 digs, 12 service points, 4 aces; Kelsey Whiles 30 assists; Taylor VanValey 7 kills, block; Jaymie Towne 8 kills, 4 blocks; Tiara Atchley 5 kills, 8 digs; Katie Macdonald 10 digs, 6 service points; Grace Bradley 12 digs, 8 service points.

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock 8 0

Ridgefield 7 1

La Center 5 3

Stevenson 4 3

Kalama 3 4

White Salmon 2 5

Ilwaco 0 6

Toledo 0 7

LA CENTER 3, TOLEDO 0

25-3, 25-5, 25-7

La Center

Highlights — Samantha Wise 3 blocks, 7 kills, 7 service points; KC Johnson 1 block; Madisen Moon 1 block; Karissa Walker 4 digs; Annie Baker 4 digs, 6 kills; Emma Yates 7 service points, 13 assists; Alyssa Carnes 4 kills; Carly Mairose 15 assists; Kersty Szekely 9 digs, 38 service points, 15 aces.

JV — La Center won.

RIDGEFIELD 3, WHITE SALMON 0

25-18, 25-11, 25-23

Ridgefield

Highlights — Lauren Ramey 4 kills, 14 digs; Beatrice Bremer 4 kills, 4 blocks; Claire James 22 assists, 6 digs; Crista Zuniga 2 digs; Shawntel Kalliainen 12 digs; Shannon Boyle 14 kills, 11 digs; Katie Voshell 4 digs, 5 assists; Korrie Stephenson 9 kills, 6 aces; Megan Holeman 4 digs; Raigan Page 3 kills, 1 block.

CASTLE ROCK 3, KALAMA 1

25-8, 25-7, 20-25, 25-16

CLASS B

SETON CATHOLIC 3, POPE JOHN PAUL II 0

25-8, 25-18, 25-12

Seton Catholic (8-1)

Highlights — Brynn Letang 1 ace, 2 kills, 10 asst.; Aili Nutter 2 aces, 2 digs, 1 kill; Madeline Hunter 18 serv. pts., 5 kills, 4 aces, 3 digs; Grace Brodeur 3 kills, 2 aces, 2 digs; Christina Lundy 3 kills, 3 aces, 2 digs; Katryna Ahloo 4 kills, 4 asst.; Cheyenne Cunning 4 kills, 1 block.

VANCOUVER CHRISTIAN 3, WSD 0

GIRLS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Skyview (8-0-3) 6 0 2 20

Evergreen 4 2 1 13

Union (3-6-2) 3 3 1 10

Battle Ground (4-3-2) 2 3 2 8

Heritage (0-9) 0 7 0 0

BATTLE GROUND 6, HERITAGE 0

Heritage

Goalkeeper saves — Ariana Walker 7.

Battle Ground

Goals (assists) — Brandie Segall (Lauren Uhl); Haley Grossman (Kassidy Hall); Madi Schilling (Marla Drimmel); Merisa La Pier (Grossman); Hall (Schilling); Allison Sprecher (Grossman). Goalkeeper saves — Nikki Winchell 0.

Halftime — Battle Ground 3-0

JV — Battle Ground won.

SKYVIEW 1, EVERGREEN 0 (2 OT)

Skyview (8-0-3, 6-0-2)

Goals (assists) — Sheaffer Skadsen (Becca Sikora). Goalkeeper saves — Hannah Johnson 3.

Evergreen

Goalkeeper saves — Samantha Burmester 3.

Halftime — 0-0

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (8-2) 6 1 0 18

Prairie (7-3-2) 5 1 1 16

Kelso (6-3-1) 5 2 0 15

Columbia River (5-4-2) 3 3 1 10

Mountain View 2 3 2 8

Hudson’s Bay (2-9) 1 5 0 3

Fort Vancouver 0 7 0 0

CAMAS 4, MOUNTAIN VIEW 0

Camas

Goals (assists) — Olivia Lovell (Mikeala Norrish); Norrish (Savannah Joyce); Emily Ponce pk; Lauren Oljar (Alex Dombek). Goalkeeper saves — Jaimie Carter 2.

COLUMBIA RIVER 3, PRAIRIE 0

Prairie

Goalkeeper saves — Baylee Dolph 7.

Columbia River

Goals (assists) — Easton Kawawaki (Charlene Burger), Marissa McKinnon (Kawawaki), Eden Behrens. Goalkeeper saves — Haley Case 3, Samantha Schoene 3.

Halftime — Columbia River 1-0

JV — Tied 1-1.

KELSO 13, FORT VANCOUVER 1

Fort Vancouver

Goals (assists) — Yaneli Valle (Cheyenne Anderson). Goalkeeper saves — Sabrina Osman 6.

JV — Kelso won

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Hockinson (7-2-1) 6 1 0 18

Mark Morris 5 1 0 15

Washougal (5-4) 3 4 0 9

Woodland (6-4) 2 4 0 6

R.A. Long 0 6 0 0

HOCKINSON 3, MARK MORRIS 1

Hockinson

Goals (assists) — Aurora Bodenhamer (Kavita Battan), Battan (Bodenhamer), Bodenhamer. Goalkeeper saves — Laura Morgan 7.

Halftime — Hockinson 2-1.

JV — Mark Morris 1-0.

WOODLAND 3, WASHOUGAL 2

Woodland wins on penalty kicks

Woodland (6-4, 2-4)

Goals (assists) — Kelly Nigro, Kelly Nigro. Goalkeeper saves — Madison Sorensen 7.

Halftime —2-2.

Penalty kicks — Woodland 4-1.

JV —Washougal

1A TRICO LEAGUE

W L

Ridgefield 10 0

La Center 8 2

Toledo 5 2

Castle Rock 4 3

White Salmon 1 4

Stevenson 1 4

Kalama 1 5

Seton Catholic 1 7

King’s Way Christian 1 5

RIDGEFIELD 3, LA CENTER 2

Ridgefield

Goals (assists) — Jordyn Boyles (Lizzie Vance), Karina Jimenez (Boyles), Boyles (unassisted). Goalkeeper saves — Jenna Rogers 9.

La Center (8-2)

Goals (assists) — Megan Vansoest (Kirsten Watkins); Watkins (Katlyn Bigley). Goalkeeper saves — Lacey Dykgraaf 14.

Halftime — Ridgefield 2-0

JV — La Center won 4-3.

TOLEDO 8, SETON CATHOLIC 0

Seton Catholic

Goalkeeper saves — Claire Snodgrass 11.

Halftime — 6-0

BOYS CROSS COUNTRY

HOCKINSON 15, HOCKINSON 54, WOODLAND 73

At Hockinson Meadows

Mark Morris — 1, Blake Bussing 16:40, 2. Maverick Knowles 16:43, 3. Aaron Brumbaugh 16:56, 4. David Kliginsmith 17:13, 5. Travis Milbrandt 17:41.

Hockinson — 8. Jack Klodt 18:01, 10. Ben Zora 18:38, 11. Taylor Ellensohn 18:49, 12. Ryan Logan 19:02, 13. Stuart Smith.

Woodland — 9. Dillan Beckwith 18:30, 14. Caleb Kaiser 19:11, 15. Michael Mentler 19:42, 16. Ronnie Ford 20:00, 19. Tim Nahring 20:07.

WASHOUGAL 16, R.A. LONG 46

At Lake Sacajawea, Longview, 5K

Washougal — 1, Sean Eustis 17:59; 2, Isaac Stinchfield 18:00; 3, Geer McGee 18:24; 4, Noah Collins 18:26; 6, Nicolas Velardi 19:01.

R.A. Long — 5, Ethan Johnson 18:34; 8, Travis Bright 19:13; 10, Ryan Hunter 19:55; 11, Andrew Davies 20:06; 12, Jake Davenport 20:16.

GIRLS CROSS COUNTRY

MARK MORRIS 29, HOCKINSON 31, WOODLAND 84

At Hockinson Meadows

Mark Morris — 1, Melissa Star 19:28, 4. Cassie Womelsdorff 20:44, 5. Julia Wygant 20:55, 9. Liz Wallace 22:06

Hockinson — 2. Jadyn Gourley 19:34, 3. Chantalle Bluyndell 19:40, 7. Malia Caswell 21:18, 8. Hannah Barclay 21:59, 11. Madison Picard 22:54

Woodland — 6. Kelsey Newburn 21:03, Emily Bashaw 26:06, Jamie Kitchen 26:34, Ashley Jones 26:45, Rachal Kaiser 29:12.

WASHOUGAL 17, R.A. LONG 44

At Lake Sacajawea, Longview, 5K

Washougal — 1, Karina Miller 22:25; 2, Kayla Lockard 22:32; 3, Kendall Utter 22:34; 5, Hannah Wright 23:07; 6, Kalli Light 23:08.

R.A. Long — 4, Jordyn Jansen 22:46; 8, Dani Roberson 23:40; 9, Arianna Ross 23:58; 10, Jolee Melink 25:26; 13, Maggie Gonzalez 25:49.

GIRLS SWIMMING

Wednesday

At LaCamas Swim and Sport

Team scores — Fort Vancouver 74, Battle Ground 16; Skyview 219, Battle Ground 16; Prairie 93, Fort Vancouver 53; Skyview 205, Prairie 55; Camas 224, Fort Vancouver 30; Camas 162, Skyview 124; Hockinson 107, Fort Vancouver 54; Fort Vancouver 74, Seton Catholic 33; Fort Vancouver 74, Stevenson 16; Fort Vancouver 75, Washougal 16; Fort Vancouver 77, Woodland 16; Skyview 179, Hockinson 87; Skyview 221, Seton Catholic 20; Skyview 224, Stevenson 11; Skyview 228, Washougal 7; Skyview 228, Woodland 11.

200 medley relay — 1, Camas 2:17.34; 2, Skyview 2:24.71; 200 freestyle — 1, Clare Ellis (S) 2:37.11; 2, Brianna Croucher (H) 2:53.34; 200 individual medley — 1, Bailee Christiansen (H) 2:41.85; 2, Anna Panebianco (C) 2:44.07; 50 freestyle — 1, Jamie Rogers (BG) 29.58; 2, Ada Beale (SC) 30.07; 100 butterfly — 1, Julia Sanders (H) 1:09.17; 2, Beth Abbay (C) 1:32.13; 100 freestyle — 1, Jamie Rogers (BG) 1:05.08; 2, Bailee Christiansen (H) 1:06.09; 400 freestyle — 1, CJ Schiller (H) 5:32.65; 2, Ali Olson (S) 5:54.05; 200 free relay — 1, Hockinson 2:10.11; 2, Battle Ground 2:19.70; 100 backstroke — 1, Anna Panebianco (C) 1:11.11; 2, Sami Yewman (S) 1:14.89; 100 breaststroke — 1, Julia Sanders (H) 1:21.35; 2, Gretchen Beyer (C) 1:28.60; 400 free relay — 1, Camas 4:50.44; 2, Skyview 5:10.48.

AT CASCADE FITNESS

Team scores — Union 98, Mountain View 71; Union 129, Kelso 39; Mountain View 115, Kelso 50; Union 120, Heritage 42; Mountain View 103, Heritage 51; Heritage 77, Kelso 73; Union 125, Evergreen 34; Mountain View 111.5, Evergreen 44.5; Kelso 88, Evergreen 65; Heritage 74, Evergreen 65.

200 medley relay — 1, Union (Alice Chang, Andrea Young, Felicia Williamson, Megan Pollard) 1:58.56; 2, Mountain View 2:06.41; 200 freestyle — 1, Darya Samiee (MV) 2:01.45; 2, Jenny Zheng (MV) 2:22.30; 200 individual medley — 1, Andrea Young (U) 2:14.58; 2, Nicole Woodbury (MV) 2:36.71; 50 freestyle — 1, Felicia Williamson 25.85; 2, Alicia Change (U) 27.10; 100 butterfly — 1, Alice Chang (U) 1:02.50; 2, Nicole Woodbury (MV) 1:11.37; 100 freestyle — 1, Kathran Dean (MV) 1:05.44; 2, Teresa Makar (H) 1:07.88; 500 freestyle — 1, Darya Samiee (MV) 5:24.35; 2, Felicia Williamson (U) 5:33.47; 200 free relay — 1, Union (Megan Lee, Kate Stengel, Jordynn Montero, Sarah Denney) 1:57.17; 2, Heritage 2:02.90; 100 backstroke — 1, Andrea Young (U) 1:03.81; 2, Thy Dang (U) 1:17.16; 100 breaststroke — 1, Lauren Woods (H) 1:15.85; 2, Samantha Ruiz (U) 1:22.22; 400 free relay — 1, Union (Alice Chang, Megan Pollard, Felicia Williamson, Andrea Young) 3:49.34; 2, Mountain View 4:13.96.

BOYS TENNIS

HUDSON’S BAY 5, FORT VANCOUVER 1

Singles — Trong Nguyen (FV) d. Tyler Urke 6-0, 6-3; Jacob Fengler (HB) d. Brandon vanSluis 2-6, 6-3, 6-4; Aaron Bode (HB) d. Oleg Korin 6-2, 6-0.

Doubles — Daniel Turner/Braiden Aneshansly (HB) d. Cody Culmer/Damien Saecheo 6-0, 6-1; Vance Brewer/Trey Longnecker (HB) d. Ian Brown/Nate Romaine 6-0, 6-0; James Brewer/Alec Burpee (HB) by default.

COLUMBIA RIVER 3, SKYVIEW 1

Singles — Chris Perez (CR) def. Will Wodrich 6-0, 6-0; Dylan Koester (CR) def. Jake Johnson 6-0, 6-0.

Doubles — Kent Andreasen/Max Smith (S) def. Ian Jones/Zach Jones6-3, 6-0; Ian David/Lane Cooper (CR) def. Matt Fleischauer/Nathen Wooden 3-6, 6-4, 6-2; Geo Cloakey/Mike Johnson (S) lead Nicolaos Skimas/Joey Colson 7-5, 3-5, rain.

JV — Columbia River 3-2

WASHOUGAL 5, R.A. LONG 1

Singles — Jeff Ashford (RAL) def Loring Moore 6-2, 6-3; Wyatt Eakins (W) def Wayne Ogle 6-1, 6-3; Andrew Bastian (W) def Julian Stalick 7-6 (7-4), 6-3.

Doubles — Regan Townsend/Andrew Kelly (W) def Tanner Ackerly/Alex Pickett 6-2, 6-0; Michael Stevens/David Choi (W) def Eyan Farnham/Alex Raymont 6-0, 6-1; Forfeit for Washougal

BOYS GOLF

UNION 163, FORT VANCOUVER 188

At par-36 Camas Meadows

Union — Eddie Abellar 36, Tyler Copp 41, Ryan Carlson 43, Reis Warman 43, Will Kellogg 44, Ian Spicer 46

Fort Vancouver — Boon Kusolsomboon 42, Trent Standard 46, Big Laochumranvanit 48, Joseph Schwager 52, Steven Connelly 55, Lucas Minter 56.

CAMAS 158, PRAIRIE 165, HERITAGE 189

At par-36 Green Meadows

Camas — Cosmo Peng 42, Brandon Waudby 41, Daniel Patterson 39, Brady Campbell 37, Eugene Hsu 41, Koda Robinson 48.

Prairie— Brian Siedelman 40, Marshall Ward 43, Jace Vavrosky 38, Tucker Reilly 48, Reid Maahs 44, Steven Whitlock 49.

Heritage — Taylor Ranjel 46, Michael Youngs 49, Gabe Brye 47, Tyler Edwards 47, Braden Erickson 61, Bron Wickum 50

JV— Camas 86, Prairie 100, Heritage 116

COLUMBIA RIVER 168, SKYVIEW 171

At par-37 Tri-Mountain

Columbia River— Brandon Barnes 38, Lucas Braafladt 44, Sam Walker 45, Michael Barnes 44, Grant Guernsey 47, Reed Guernsey 42.

Skyview— Garrett Kooistra 43, Sam Kujovich 38, Cody Christensen 46, Jacob Jones 47, Tyler Hoffman 44, Brady Nash 49

EVERGREEN 154, HUDSON’S BAY 201

At par-36 Green Mountain

Evergreen — Patrick Thrope 40, Marc Lodmell 43, Riley Ellison 46, Brant Cubhana 47

Team — Hudson’s Bay — A.J. Montes 47, Landon Joy, Ethan Lehman 52, Ryan Ziegler 55

JV — Evergreen 154-181

WOODLAND 165, R.A. LONG 208

At Mint Valley

Woodland — Trey Udy 37, Tanner Huddleston 41, Dalton Carter 42, Josh Wall 45

R.A. Long — Jon Watts 47, Dalton Burnett 48, Richard Jones 48, Spencer Bowman 50

RIDGEFIELD 216, LA CENTER 223, MONTESANO 261

At par-37 Tri Mountain

Ridgefield — Brett Johnson 36, Brady Williams 39, Declan Daly 41, Charlie Hauser 45, Kyle Morris 45, Jared Williams 58.

La Center — Dustin Ell 40, Derick Rivers 42, Zach Brown 43, Andrew Doiron 46, Justin Kemp 52, Keeten Willenberg 55.

Montesano — Lopez 44, Weber 49, Walker 59, Landry 58, Theisman 64.

HOCKINSON 153, TUMWATER 165, WASHOUGAL 177

At Cedars on Salmon Creek

Hockinson — Nick Huff 35, Casey Turner 38, Diego De La Torre 39, Jarred Gomez 41

Tumwater — Seth Nickerson 37, Thomas Coaters 42, Heath Ohnemus 42, Jackson Boe 44

Washougal — Beau Scott 38, Bryce Samwel 40, Joey Rubino 49, Michael Moran 50