High school scoreboard 10/14

By

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

Football

Skyview vs. Evergreen, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Camas vs. Heritage, 8 p.m. at McKenzie Stadium

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

Hudson’s Bay vs. Prairie, 7 p.m. at District Stadium

Columbia River vs. Fort Vancouver, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Hockinson vs. R.A. Long, 7 p.m. at Longview Memorial Stadium

Mark Morris at W.F. West, 7 p.m.

Woodland at Washougal, 7 p.m.

Castle Rock at Ridgefield, 7 p.m.

Stevenson at La Center, 7 p.m.

Ilwaco at Toledo, 7 p.m.

Kalama at White Salmon, 7 p.m.

Girls soccer

King’s Way Christian vs. Seton Catholic, 6:45 p.m. at Camas HS

Cross country

Hudson’s Bay, Fort Vancouver, Prairie, Columbia River, La Center, King’s Way Christian, Seton Catholic at Finn Hill Invitational, Hockinson

Boys tennis

Union at Heritage, 3:30 p.m.

Battle Ground at Evergreen, 3:30 p.m.

2A sub-district tournament at Mint Valley

VOLLEYBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (9-1) 8 1

Union (9-1) 8 1

Heritage (3-7) 3 5

Evergreen (3-6) 3 6

Battle Ground (0-10) 0 9

UNION 3, EVERGREEN 0

25-14, 25-15, 25-20

Evergreen

Highlights — Jennay Kennedy 6 kills, 4 digs; Sydney Haynes 2 blocks; Keisha Kennedy 6 kills, 1 ace, 3 blocks; Julia Rohr 13 assists, 3 digs.

Union

Stars of the Day

Brindl Langley, Camas volleyball, had 10 kills, 18 digs and 3 aces as Camas beat Columbia River in three to solidify its hold on second place in the 3A GSHL.

Nicole Mattson, Evergreen girls soccer, scored the matches lone goal as Evergreen beat Union 1-0 to keep its hold on second place in the 4A GSHL.

Alexis Vizcaino, Prairie girls soccer, had two goals and an assist as Prairie beat Kelso 5-2 to keep pace with first-place Camas in the 3A GSHL.

Lizzie Vance, Ridgefield girls soccer, had two goals and three assists as the Spudders buried third-place Toledo/Winlock 9-0 to remain unbeaten on the season.

Highlights — Rhiannon Morfin 6 aces, 6 kills, 5 digs; Vanessa Muckerheide 10 kills, 2 blocks; Megan LaFond 4 kills, 1 dig, 4 blocks; Brooke Ekman 2 aces, 2 kills, 2 digs; Morgan Godinho 2 aces, 4 digs; Brandi Victor 1 ace, 5 assists; Sammy Savage 1 ace, 15 assists.

JV — Union won; C — Union won

SKYVIEW 3, BATTLE GROUND 0

25-19, 25-7, 25-17

Skyview

Highlights — Brinley Hadfield 4 kills, 3 assists, 2 blocks; Nicole Barth 4 kills, 1 block; Shelby Swanson 12 digs, 2 aces; Jordan Hunter 4 kills, 4 blocks; Lexie Skordahl 10 digs, 3 aces; Katie Swanson 7 kills, 3 blocks; Taylor Barrus 9 kills, 1 block, 10 digs, 2 aces; Lorissa Hamilton 9 kills, 6 blocks; Bailey Beaman 16 assists, 2 aces; Kelsey Oliver 1 kill, 14 assists.

Battle Ground

Highlights — Samatha Coates 1 kill, 17 digs; Megan Giesbers 4 kills, 10 assists; Hallie Wyles 2 kills, 2 blocks, 9 digs; Kyli Gardner 3 kills, 2 blocks; Jossilyn Blackman 2 kills, 2 blocks; Cassy Zinke 5 kills, 2 blocks, 11 digs.

JV — Skyview 2-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Prairie (11-0) 9 0

Camas (9-2) 8 1

Columbia River 5 4

Kelso 4 4

Hudson’s Bay 2 6

Mountain View 2 6

Fort Vancouver (0-10) 0 9

CAMAS 3, COLUMBIA RIVER 0

26-24, 25-10, 25-18

Camas

Highlights: Brittney Gilge 7 kills, 8 digs, 5 aces, 16 service points; McKenzie Elliott 5 digs, 4 aces, 21 service points; Brindl Langley 10 kills, 18 digs, 3 aces; Joy Richter 13 digs; Abbie Younkin 27 assists, 2 aces.

Columbia River

Highlights — Morgan Ambrose 15 assists, 5 digs; Grace Boyer-Quick 5 kills, 10 digs, 1 ace 1 block; Katie Trimble 10 kills, 5 digs, 1 block; Morgan Bergerud 4 kills, 1 block; Kathrine Kofoed 4 kills; Alexis Zoesch 3 digs.

JV — Camas won 2-0; C — Camas won 2-0.

MOUNTAIN VIEW 3, FORT VANCOUVER 0

25-15, 25-14, 25-13

Mountain View

Highlights — Nine Duerk 8 digs; Emma DuChesne 1 ace, 7 digs, 4 kills, 2 blocks; Tiana Hooper 7 digs; Bailey Lindsley 2 kills, 10 aces, 2 digs; Kelsie Archer 2 kills, 1 ace, 5 digs; Isha Aalvik 4 kills, 1 block; Kendall Johnson 9 kills, 2 blocks, 12 digs; Kyrsta Brixey 17 assists, Kristen Tarr 2 kills, 3 digs.

PRAIRIE 3, HUDSON’S BAY 0

25-13, 25-16, 25-12

Prairie

Highlights — Nikita DeMare 3 kills, 1 block; Tori Porter 14 assists, 9 service points, 2 aces; Malea Doerfler 4 digs, 16 service points, 5 aces; Katie Pagel 11 digs; Carissa Campbell 5 kills, 1 block, 11 service points, 2 aces; Kaylee Warren 5 kills, 1 block; Karlee Lubenow 6 kills, 3 digs; Jamie Stilwell 14 assists, 7 service points, 2 aces; Kendal Warren 6 service points, 4 aces, 4 digs; Jessica McDonald 5 kills; Johna McEllrath 8 kills.

JV — Prairie 2-0; Frosh — Prairie 2-0

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (10-0) 8 0

Hockinson (7-3) 6 2

Woodland (5-6) 5 4

R.A. Long (3-8) 2 7

Washougal 0 8

HOCKINSON 3, R.A. LONG 1

25-20 26-28, 25-24, 25-17

Hocknson (7-3, 6-2)

Highlights — Taylor VanValey 13 kills, 1 block, 3 assists; Tiara Atchley 13 kills, 8 digs, 6 service points; Chera-Lee Kinnunen 12 kills, 8 digs, 1 block; Jaymie Towne 11 kills, 2 blocks; Kelsey Whiles 47 assists, 18 digs, 16 service points, 1 block; Kayleen Vail 4 aces, 8 service points; Katie Macdonald 3 aces, 7 digs, 8 service points; Jenna VanZutphen 3 blocks, 3 aces, 9 service points; Grace Bradley 12 digs, 5 service points.

JV — Hockinson 3-0; C Hockinson 3-0.

MARK MORRIS 3, WOODLAND 1

25-19, 25-22, 15-25, 29-25

Woodland

Highlights — Cassidy Bragg 6 kills, 14 digs; Macey Risley 10 kills; Rikki Hall 7 assists, 24 digs; Nicolette Nesbitt 11 assists, 11 digs.

JV — Mark Morris 2-1

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock 10 0

Ridgefield 9 1

La Center 6 4

Kalama 6 4

Stevenson 4 5

White Salmon 2 7

Ilwaco 1 8

Toledo 0 9

LA CENTER 3, ILWACO 0

25-19, 25-17, 25-9

La Center

Highlights — Alyssa Carnes 5 blocks, 12 kiills; Kersty Szekely 13 digs; Carly Mairose 16 sp, 10 assists; Annie Baker 9 sp, 9 kills; Samantha Wise 9 sp; Karissa Walker 13 service points, 3 kills; Emma yates 10 assists.

Ilwaco

Highlights — No report

JV — La Center won.

RIDGEFIELD 3, STEVENSON 0

25-19, 25-19, 25-8

Ridgefield

Highlights — Lauren Ramey 15 digs, 6 kills, 1 block; Beatrice Bremer 3 kills, 2 blocks; Claire James 3 digs, 2 aces, 15 assists; Crista Zuniga 1 digs; Paige Smith 3 kills; Shannon Boyle 14 digs, 8 kills, 2 blocks, 5 aces; Shawntel Kalliainen 17 digs; Katie Voshell 1 dig, 9 assists; Korrie Stephenson 1 dig, 13 kills, 2 aces; Megan Holeman 1 digs; Raigan Page 2 kills.

JV — Ridgefield won.

CASTLE ROCK 3, WHITE SALMON 0

25-10, 25-12, 25-6

KALAMA 3, TOLEDO 0

25-6, 25-4, 25-6

CLASS B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

KING’S WAY CHRISTIAN 3, WSD 0

25-3, 25-13, 25-14

GIRLS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Skyview (9-0-3) 7 0 2 23

Evergreen 6 2 1 19

Union (4-7-2) 4 4 1 13

Battle Ground (4-4-2) 2 5 2 8

Heritage (0-11) 0 8 0 0

SKYVIEW 3, BATTLE GROUND 0

Battle Ground

Goalkeeper saves — no report.

Skyview

Goals (assists) — Becca Sikora (un), Sikora (Sydnee Smith), Megan Greeley (Sheaffer Skadsen). Goalkeeper saves — Hannah Johnson 2.

Halftime — Skyview 1-0.

JV — Skyview 3-1

EVERGREEN 1, UNION 0

Evergreen

Goals (assists) — Nicole Mattson (Bri Hill, Bianca Caruso). Goalkeeper saves — Samantha Burmester 4.

Union

Goalkeeper saves — Emma Alfonso 1.

Halftime — Evergreen 1-0.

JV — Union won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (9-2-1) 7 1 1 22

Prairie (8-3-3) 6 1 2 20

Kelso (6-5-1) 5 4 0 15

Mountain View 4 3 2 14

Columbia River (7-3-2) 4 3 1 13

Hudson’s Bay (2-11) 1 7 0 3

Fort Vancouver 0 8 0 0

MOUNTAIN VIEW 4, FORT VANCOUVER 0

Mountain View

Goals (assists) — Milla Benedetti, Sami Lien, Neesha Godbole (Benedetti), Brittney Crace. Goalkeeper saves — Sarah Pongon 0.

Fort Vancouver

Goalkeeper saves — Sabrina Osman 15.

JV — Mountain View 7-1.

PRAIRIE 5, KELSO 2

Prairie

Goals (assists) — Alexis Vizciano (Sam Willson); Vizciano (ua); Zilha Ramic (PK); Karlee Josephson (ua); Willson (Vizciano). Goalkeeper saves — Baylee Dolph 11.

Kelso

Goals (assists) — no report. Goalkeeper saves — no report.

Halftime — 4-2

JV — Prairie 4-0

CAMAS 3, HUDSON’S BAY 0

Hudson’s Bay

Goalkeeper saves — Ann Wittenberg 1, Kathleen Donnelly 3.

Camas

Goals (assists) — Olivia Lovell (unassisted); Lovell (unassisted); Teylen Sheesley (Olivia Eagle). Goalkeeper saves — Jamie Carter 0.

Halftime — 0-0

JV — no match.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Hockinson (8-3-1) 7 1 0 21

Mark Morris 7 1 0 21

Washougal (5-5) 3 5 0 9

Woodland (6-6) 2 6 0 6

R.A. Long 2 7 0 0

HOCKINSON 3, R.A. LONG 0

Hockinson (8-3-1, 7-1)

Goals (assists) — Gabby Burrell (unasssisted); Maya Nicol (Hannah Charles); Kavita Battan (unassisted). Goalkeeper saves — Laura Morgan 6, Baylee Smith 3.

Halftime — 1-0

JV — Hockinson won.

MARK MORRIS 4, WOODLAND 0

Woodland

Goalkeeper saves — Madison Sorensen 11.

Halftime — Mark Morris 2-0.

JV — Mark Morris 7-0.

1A TRICO LEAGUE

W L

Ridgefield 12 0

La Center 10 2

Toledo 7 3

Castle Rock 7 4

White Salmon 5 4

Stevenson 3 9

Kalama 2 10

King’s Way Christian 1 5

Seton Catholic 1 8

RIDGEFIELD 9, TOLEDO 0

Ridgefield

Goals (assists) — Megan Fox (Natalie Knotterus), Jordyn Voyles (Lizzie Vance), Emily Burton, Courtney Potter (Vance), Vance (Burton), Karina Jimenez (Vance), Kayla Locken (Cami Pickett), Chelsea Boni, Vance. Goalkeeper saves — Jenna Rogers 2.

Halftime — Ridgefield 4-0.

JV — Ridgefield 8-1.

LA CENTER 7, KALAMA 0

La Center

Goals (assists) — Jocelyn Burgess (Kirsten Watkins), Burgess (Katlyn Bigley), Burgess (Watkins), Brynne Dykes (Kristen Paradis), Dykes (McKenzie Link), Burgess, Burgess. Goalkeeper saves — Lacey Dykgraaf 2.

Halftime — La Center 5-0.

JV — La Center 3-1.

CASTLE ROCK 3, STEVENSON 2

Castle wins on PKs, 4-3

NON-LEAGUE

COLUMBIA RIVER 5, HERITAGE 0

Columbia River

Goals (assists) — Alex White (Marissa MacKinnon); MacKinnon (Aubrey Spaulding); Maddie Reynolds (ua); Abby DeVito (ua); Reynolds (ua). Goalkeeper saves — Samantha Schoene 0, Haley Case 1.

Halftime — 2-0

JV — Columbia River won.

GIRLS SWIMMING

SKYVIEW 124, HUDSON’S BAY 45

H-BAY 109, FORT VANCOUVER 35

COLUMBIA RIVER 97, SKYVIEW 73

COL. RIVER 140, FT VANCOUVER 19

200 medley relay — 1, Skyview (Sami Yewman, Polly Sobeck, Courtney Braddock, Clare Ellis) 2:06.86; 2, Columbia River 2:13.40; 200 freestyle — 1, Krista Helt (CR) 2:10.49; 2, Eliko Hagen (CR) 2:15.96; 200 individual medley — 1, Monica Bottelberghe (CR) 2:13.35; 2, Melanie Anderson (CR) 2:27.55; 50 freestyle — 1, Kaitlyn McNeil (S) 26.91; 2, Eliko Hagen (CR) 28.27; 100 butterfly — 1, 1, Kaitlyn McNeil (S) 1:06.78; 2, Melanie Anderson (CR) 1:07.74; 100 freestyle — 1, Monica Bottelberghe (CR) 54.04; 2, Clare Ellis (S) 1:02.19; 500 freestyle — 1, Courtney Braddock (S) 6:11.72; 2, Julia Strong (CR) 6:25.76; 200 free relay — 1, Columbia River (Melanie Anderson, Krista Helt, Eliko Hagen, Monica Bottelberghe) 1:47.01; 2, Skyview 1:50.04; 100 backstroke — 1, Sami Yewman (S) 1:06.09; 2, Krista Helt (CR) 1:06.28; 100 breaststroke — 1, McKenna Morin (CR) 1:20.71; 2, Polly Sobeck (S) 1:22.59; 400 free relay — 1, Columbia River (Melanie Anderson, Krista Helt, Eliko Hagen, Monica Bottelberghe) 3:58.66; 2, Columbia River-B 4:20.55.

FOOTBALL

WASHINGTON STATE SCORES

Bellarmine Prep 49, Shelton 0

Central Valley 52, Shadle Park 8

Federal Way 49, Rogers (Puyallup) 17

Hazen 21, Foster 13

Kentlake 10, Auburn 7

Mary M. Knight 56, Washington School For The Deaf 6

Mead 35, Ferris 14

Mt. Rainier 35, Spanaway Lake 30

Roosevelt 28, Ballard 19

Timberline 21, Lincoln 13

Union 42, Battle Ground 6

OREGON STATE SCORES

Astoria 40, Tillamook 27

Banks 69, Seaside 6

Barlow 39, David Douglas 12

Canby 35, Oregon City 21

Central 56, Taft 6

Central Catholic 37, Gresham 13

Churchill 60, Marshfield 21

Crescent Valley 21, Dallas 7

Dayton 56, Gervais 21

Eagle Point 44, North Eugene 21

Elmira 54, La Pine 0

Forest Grove 21, Century 14

Gladstone 42, North Marion 27

Glide 28, Reedsport 0

Grant 28, Redmond 14

Horizon Christian 22, Willamina 14

Ione 59, Arlington 12

Jefferson PDX 44, Franklin 27

La Salle 52, Molalla 6

Lake Oswego 42, Clackamas 14

Lebanon 13, West Albany 0

Newberg 21, Hillsboro 17

Oregon School for Deaf 48, Portland Lutheran 0

Pendleton 51, The Dalles-Wahtonka 3

Philomath 48, Newport 34

Pleasant Hill 44, Creswell 7

Reynolds 28, Centennial 21

Santiam Christian 57, Harrisburg 0

Scappoose 48, Yamhill-Carlton 7

Sherman 52, Dufur 14

Silverton 27, Corvallis 23

Sisters 21, Cottage Grove 14

Siuslaw 49, Brookings-Harbor 13

Sprague 32, North Salem 7

Stayton 20, Cascade 0

Sweet Home 35, Junction City 0

Tualatin 44, Glencoe 7

West Linn 31, Lakeridge 26

Woodburn 52, South Albany 24

POSTPONEMENTS/CANCELLATIONS

St. Paul vs. Country Christian, ccd.