Prep sports schedule for week of Oct. 17

By

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, Oct. 17

Boys golf

2A district championship at Home Course, DuPont

1A district championship at Riverside GC, Chehalis

TUESDAY, Oct. 18

Volleyball

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Heritage at Skyview, 7 p.m.

Columbia River at Mountain View, 7 p.m.

Kelso at Fort Vancouver, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Camas, 7 p.m.

Hockinson at Woodland, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

Kalama at Ridgefield, 7 p.m.

Stevenson at Toledo, 7 p.m.

Ilwaco at White Salmon, 7 p.m.

Castle Rock at La Center, 7 p.m.

Washington School for Deaf vs. Seton Catholic, 7 p.m. at Wy’East MS

Three Rivers Christian at King’s Way Christian, 7 p.m.

Girls soccer

Battle Ground vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Skyview at Heritage, 4 p.m.

Evergreen vs. Mountain View, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Kelso vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Camas vs. Columbia River, 4 p.m. at Jason Lee MS

Fort Vancouver vs. Prairie, 7 p.m. at District Stadium

Hockinson at Woodland, 5 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

La Center at Stevenson, 6 p.m.

King’s Way Christian at Ridgefield, 7 p.m.

Seton Catholic at White Salmon, 6 p.m.

Cross country

1A Trico League meet at White Salmon

Boys golf

2A district championship at Home Course, DuPont

1A district championship at Riverside GC, Chehalis

WEDNESDAY, Oct. 19

Cross country

4A District Meet, 3:30 p.m. at Lewisville Park

THURSDAY, Oct. 20

Volleyball

Skyview at Union, 7 p.m.

Heritage at Evergreen, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Mountain View, 7 p.m.

Columbia River at Kelso, 7 p.m.

Camas at Prairie, 7 p.m.

Washougal at Hockinson, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

Ridgefield at Castle Rock, 7 p.m.

La Center at Stevenson, 7 p.m.

Toledo at Ilwaco, 7 p.m.

Kalama at White Salmon, 7 p.m.

Seton Catholic at Columbia Adventist, 7 p.m.

Vancouver Christian at King’s Way Christian, 7 p.m.

Girls soccer

Skyview vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Heritage vs. Evergreen, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Columbia River at Kelso, 4 p.m.

Hudson’s Bay vs. Fort Vancouver, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Washougal at Hockinson, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

White Salmon at La Center, 4:30 p.m.

Stevenson at Kalama, 7 p.m.

Seton Catholic at Ridgefield, 7 p.m.

Cross country

3A District Meet, 3:30 p.m. at Lewisville Park

2A Greater St. Helens League meet

Boys tennis

3A district tournament at Club Green Meadows

FRIDAY, Oct. 21

Football

Battle Ground vs. Heritage, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Evergreen vs. Union, 8 p.m. at McKenzie Stadium

Skyview at Columbia River, 7 p.m.

Fort Vancouver at Camas, 7 p.m.

Mountain View vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Kelso at Prairie, 7 p.m.

Hockinson at Woodland, 7 p.m.

Washougal at Mark Morris, 7 p.m.

R.A. Long at Aberdeen, 7 p.m.

Ilwaco at Castle Rock, 7 p.m.

La Center at White Salmon, 7 p.m.

Toledo at Ridgefield, 7 p.m.

Stevenson at Kalama, 7 p.m.

Girls soccer

Mountain View at Prairie, 4 p.m. at District Stadium

Toledo at King’s Way Christian

Boys tennis

4A district tournament at Vancouver Tennis Club

3A district tournament at Club Green Meadows

2A district tournament

SATURDAY, Oct. 22

Football

Taholah vs. King’s Way Christian, 1 p.m. at WSD’s Devereaux Field

Volleyball

Hockinson at Mark Morris, 2 p.m.

Seton Catholic at Adna Tournament

Girls soccer

Hockinson at Mark Morris, 2 p.m.

Girls swimming

Union, Evergreen, Heritage, Mountain View, Skyview, Kelso, Columbia River, Hudson’s Bay, Camas at SW Washington Invitational

Boys tennis

4A district tournament at Vancouver Tennis Club

3A district tournament at Club Green Meadows

2A district tournament