High school scoreboard 10/21

By

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

Football

Battle Ground vs. Heritage, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Evergreen vs. Union, 8 p.m. at McKenzie Stadium

Skyview at Columbia River, 7 p.m.

Fort Vancouver at Camas, 7 p.m.

Mountain View vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Kelso at Prairie, 7 p.m.

Hockinson at Woodland, 7 p.m.

Washougal at Mark Morris, 7 p.m.

R.A. Long at Aberdeen, 7 p.m.

Ilwaco at Castle Rock, 7 p.m.

La Center at White Salmon, 7 p.m.

Toledo at Ridgefield, 7 p.m.

Stevenson at Kalama, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Mountain View at Prairie, 4 p.m. at District Stadium

Toledo at King’s Way Christian

BOYS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Club

3A district tournament at Club Green Meadows

2A district tournament

VOLLEYBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (11-1) 10 1

Union (10-2) 9 2

Heritage (4-8) 4 6

Evergreen (3-7) 3 7

Battle Ground (0-11) 0 10

SKYVIEW 3, UNION 0

25-18, 25-18, 25-18

Skyview

Highlights — Taylor Barrus 14 kills, block, 12 digs, ace; Larissa Hamilton 6 kills, 5 blocks, ace; Katie Swanson 7 kills, 2 blocks; Jen Jakubek 10 digs, ace; Shelby Swanson 13 digs, ace; Jordan Hunter 3 kills; Bailey Beaman 15 assists, 7 digs; Kelsey Oliver 2 kills, 19 assists, 7 digs, 3 aces; Brinley Hadfield 6 kills; Nicole Barth 5 kills.

Union

Highlights — Megan LaFond 12 kills, 2 blocks, 9 digs, 2 aces; Vanessa Muckerheide 7 kills, 2 blocks, 3 digs, ace; Rhiannon Morfin 7 kills, 9 digs, 2 aces; Brooke Ekman 3 kills, 2 digs; Lizzie Riggins 2 kills, block; Morgan Godinho 7 digs; Brandi Victor 11 assists; Sammy Savage 15 assists.

HERITAGE 3, EVERGREEN 0

25-23, 25-13, 25-10

Heritage

Highlights — Delaney Tuholski 11 kills, 13 assists, 14 service, 5 aces; Kristine Madsen 7 kills, 17 assists, 6 service points, 4 aces; Emily Myers 7 kills, 2 blocks; McKynze Lyons 6 kills, 3 service points; Vella Jackson 2 kills, 3 blocks; Tawny Colaci 5 service points, 5 digs; Amie Sowe 2 kills, 1 block; Bridget Sorenson 7 service points, 4 digs.

JV — Heritage won. C — Heritage won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Prairie (12-0) 10 0

Camas (10-3) 9 2

Columbia River 7 4

Kelso 5 5

Mountain View 3 7

Hudson’s Bay 2 8

Fort Vancouver (0-11) 0 10

PRAIRIE 3, CAMAS 1

23-25, 25-18, 26-24, 25-21

Camas

Highlights — Brindl Langley 16 kills, 16 digs; Tatum Schroeder 9 kills, 1 block, 4 digs; Lauren Neff, 4 kill, 4 blocks; Abbie Younkin 13 digs, 38 assits, 2 aces; Joy Richter 21 digs; Amber Corbett 9 kills

Prairie

Highlights — Nikita DeMare 6 kills, 6 blocks, 2 aces; Tori Porter 17 assists, 6 digs, 7 service points, 2 aces; Malea Doerfler 11 digs, 10 service points; Katie Pagel 19 digs, 5 service points; Carissa Campbell 1 kills, 3 blocks; Kaitlyn Sitton 2 kills, 1 block; Kaylee Warren 2 kills; Karlee Lubenow 7 kills, 2 blocks; Jamie Stilwell 15 assists, 3 digs; Kendal Warren 9 digs, 11 service points; Jessica McDonald 10 kills, 1 block, 5 digs, 2 aces; Johna McEllrath 9 kills, 3 blocks.

JV — Camas 2-1. C — Prairie 2-0

MT. VIEW 3, HUDSON’S BAY 2

25-23, 20-25, 26-28, 25-17, 15-13

Hudson’s Bay

Highlights — Treneisha Doyle 5 aces, 20 kills, 12 digs; Merhunisa Krsin 2 aces, 32 assists; Pelenita Vaenuku 7 kills, 4 digs.

Mountain View

Highlights — Emma DuChesne 1 ace, 12 digs, 5 kills, 1 block; Hannah VanDinter 2 aces, 14 digs, 4 kills; Tiana Hooper 17 digs; Bailey Lindsley 4 digs, 1 kill, 1 block; Kelsie Archer 1 ace, 3 digs, 2 kills; Kendall Johnson 4 aces, 10 digs, 14 kills, 11 blocks; Kystra Brixey 4 aces, 6 digs, 33 assists, 3 blocks; Kristen Tarr 6 digs; Kimi Reed 2 aces, 5 digs, 11 kills, 5 blocks.

JV—Mt. View 2-0. C—Mt. View 2-0.

COLUMBIA RIVER 3, KELSO 1

25-15, 25-15, 20-25, 25-20

Columbia River

Highlights — Morgan Ambrose 39 assists 5 serving points 1 ace 8 digs; Cassidy Kitterman 5 assists 3 digs 1 service point; Kathrine Kofoed 5 kills 3 blocks 4 service points; Katie Trimble 15 kills 3 aces 3 digs; Breda Bosch 2 kills 4 digs; Morgan Bergerud 1 kill 1 block; Grace Boyer-Quick 10 kills 1 ace 5 service points 20 digs; Summer Tong 3 aces 8 digs; Taylor Hartung 1 dig 2 service points; Alexis Zoesch 8 digs; Nicole Stohr 25 digs 2 aces 15 service points; Trisha Johnson 2 blocks 1 kill.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (11-0) 9 0

Hockinson (8-4) 7 3

Woodland (6-6) 6 4

R.A. Long (4-9) 3 8

Washougal 0 10

HOCKINSON 3, WASHOUGAL 0

25-6, 25-10, 25-17

Hockinson

Highlights — Jenna VanZutphen 7 kills, 3 blocks, 3 aces, 12 service points; Tiara Atchley 5 kills, 7 digs; Chera-Lee Kinnunen 5 kills, 3 aces, 10 service points; Kelsey Whiles 25 assists, 5 digs; Grace Bradley 5 digs, 3 aces, 12 service points; Jaymie Towne 4 kills, block, 6 service points; Bekah Irvin 4 aces, 6 service points; Bailey Edwards 4 kills.

MARK MORRIS 3, R.A. LONG 0

25-14, 25-7, 25-17

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock 12 0

Ridgefield 10 2

Kalama 7 5

Stevenson 7 5

La Center 6 6

White Salmon 3 8

Ilwaco 2 9

Toledo 0 11

CASTLE ROCK 3, RIDGEFIELD 0

25-16, 25-18, 25-10

Ridgefield

Highlights — Lauren Ramey 1 kill, 20 digs; Beatrice Bremer 3 kills, 5 blocks, 1 dig; Claire James 5 digs, 12 assists; Shannon Boyle 13 digs, 7 kills, 2 blocks; Shawntel Kalliainen 16 digs; Katie Voshell 1 kill, 4 digs, 5 assists; Korrie Stephenson 7 kills 5 blocks 2 digs; Megan Holeman 1 dig; Raigan Page 4 kills 1 dig.

STEVENSON 3, LA CENTER 1

20-25, 25-14, 25-23, 27-25

La Center

Highlights — Alyssa Carnes 15 kills, 4 blocks; Annie Baker 8 kill; Samantha Wise 8 kills, 4 blocks, 7 service points; Carly Mairose 13 assists, 11 service points, 4 aces; Emma Yates 15 assists; Karissa Walker 15 digs; Kersty Szekely 29 digs.

Stevenson

Highlights — Kali MacKinnon 18 kills, 9-10 serving; Kali Stump 15 Kills, 10 digs, 5 aces, 19-20 serving; Courtney Bradley 28 assists, 6 digs, 2 aces, 16-16 serving; Malory Frost 6 kills; Micaela Kingston 6 kills, 8 digs, 9-10 serving; Jewel McKee 4 kills, 8 assists, 6 digs, 12-12 serving; Haley Ulery 15 digs, 1 ace, 4-4 serving.

JV — La Center 2-1.

ILWACO 3, TOLEDO 0

25-19, 25-20, 25-17

KALAMA 3, WHITE SALMON 0

25-16, 25-23, 25-21

COLUMBIA VALLEY B LEAGUE

THREE RIVERS CHRISTIAN 3, POPE JOHN PAUL II 0

25-19, 25-8, 25-10

Three Rivers Christian

Highlights — Keana Stout 4 aces, 4 assists; McKenna Moore 11 aces, 2 assists, 10 digs; Megan Troupe 4 aces, 2 kills; Maddie Van der Werf 4 aces, 8 digs; Nikki Schmidt 2 kills, 1 dig.

SETON CATHOLIC 3, COLUMBIA ADVENTIST 0

25-17, 25-18, 25-19

Seton Catholic

Highlights — Brynn Letang 3 digs, 5 kills, 10 assists; Aili Nutter 4 aces, 4 digs, 7 kills; Madeline Hunter 1 ace, 8 kills, 3 blocks; Meagan Grant 5 digs, 1 kill; Sarah Zalutko 1 dig, 4 aces, 4 kills, 1 block; Grace Brodeur 2 digs, 2 kills; Christina Lundy 1 ace, 4 digs, 3 kills; Katrina Ahloo 15 service points, 3 aces, 3 kills, 8 digs, 20 assists.

NON-LEAGUE

BATTLE GROUND 3, FORT VANCOUVER 1

25-14, 25-18, 16-25, 34-32

Battle Ground

Highlights — Samantha Coates 3 aces, 35 digs; Megan Giesbers 3 kills, 6 digs, 29 assists; Hallie Wyles 15 kills, 2 aces, 21 digs; Kyli Gardner 8 kills, 2 blocks, 4 digs; Jossilyn Blackman 4 kills, 3 blocks; Cassy Zinke 14 kills, 1 ace, 20 digs; Carly Hall 12 digs.

JV — Battle Ground 3-0; Frosh — Battle Ground 3-0.

WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF 3, OREGON SCHOOL FOR DEAF 2

25-16, 12-25, 25-19, 23-25, 15-4

GIRLS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Skyview (11-0-3) 9 0 2 26

Evergreen 7 2 1 22

Union (4-9-2) 4 6 1 13

Battle Ground (7-5-2) 3 5 2 11

Heritage (0-13) 0 10 0 0

SKYVIEW 2, UNION 0

Skyview

Goals (assists) — Becca Sikora (unassisted); Mallory Nickles (Becca Sikora). Goalkeeper saves — Hannah Johnson 4.

Union

Goalkeeper saves — Maddie Daltoso 3.

Halftime — 0-0

JV — Skyview 2-0

EVERGREEN 1, HERITAGE 0

Heritage

Goalkeeper saves — Ariana Walker 5.

Evergreen

Goals (assists) — Bri Hill (Becca Mattson). Goalkeeper saves — Samantha Burmester 0.

Halftime — Tied 0-0

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (11-2-1) 8 1 1 25

Prairie (9-3-3) 7 1 2 23

Columbia River (8-4-2) 5 4 1 15

Kelso (7-6-1) 6 5 0 15

Mountain View 4 3 2 14

Hudson’s Bay (3-12) 2 8 0 6

Fort Vancouver 0 10 0 0

COLUMBIA RIVER 6, KELSO 1

Columbia River

Goals (assists) — Emily Clier (Easton Kawawaki); Aubrey Spaulding (Emily Heaton); Charlene Burger (Kawawaki); Spaulding (Marissa McKinnon); Emily Clier (Kawawaki); Eden Behrens (McKinnon). Goalkeeper saves — Samantha Schoene 2, Haley Case 2.

Halftime — Columbia River 3-1

JV — Columbia River 11-0

HUDSON’S BAY 4, FORT VANCOUVER 0

Hudson’s Bay

Goals (assists) — Alexa Whitney, Vanessa Zamora (Ashley Weber), Whitney, Whitney (Zamora). Goalkeeper saves — Ann Wittenberg 1.

Fort Vancouver

Goalkeeper saves — Sabrina Osman: 3 saves.

Halftime — Hudson’s Bay 1-0.

JV — Hudson’s Bay won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Mark Morris 8 1 0 24

Hockinson (9-4-1) 8 2 0 24

Washougal (7-5) 5 5 0 15

Woodland (6-7) 2 7 0 6

R.A. Long 2 9 0 6

WASHOUGAL 2, HOCKINSON 1

Washougal

Goals (assists) — Ellie Boon (unassisted), Boon (unassisted). Goalkeeper saves — Katie Wright 6.

Halftime — Hockinson 1-0

MARK MORRIS 3, R.A. LONG 0

1A TRICO LEAGUE

W L

Ridgefield 15 0

La Center 12 2

Toledo 8 3

Castle Rock 7 5

White Salmon 6 5

Stevenson 4 10

Kalama 2 11

King’s Way Christian 1 6

Seton Catholic 1 13

RIDGEFIELD 7, SETON CATHOLIC 0

Seton Catholic

Goalkeeper saves — Claire Snodgrass 20.

Ridgefield

Goals (assists) — Kayla Locken (Lizzie Vance), Chelsea Boni (Brooke Kates). Karina Jimenez (Locken), Vance (Boni), Kenna Woodside (Vance), Ally Fox (Cami Pickett), Emily Burton (unassisted). Goalkeeper saves — Jenna Rogers 2, Carly Estes 1.

Halftime — 4-0

LA CENTER 7, WHITE SALMON 1

La Center

Goals (assists) — Kirsten Watkins (Megan VanSoest); Katlyn Bigley (Jocelyn Burgess); Watkins (un); Burgess (Watkins); Nicole Baher (Watkins); Burgess (Watkins); Bigley (Burgess). Goalkeeper saves — Lacey Dykgraaf 8.

Halftime — 5-0.

NON-LEAGUE

BATTLE GROUND 1, CAMAS 0

Camas

Goalkeeper saves — Jamie Carter 0.

Battle Ground

Goals (assists) — Allison Sprecher (Haley Grossman). Goalkeeper saves — Nikki Winchell 4.

Halftime — Battle Ground 1-0.

JV — Camas 3-0.

BOYS CROSS COUNTRY

3A DISTRICT CHAMPIONSHIP

At Lewisville Park, 3 miles

Team scores — Camas 17, Columbia River 43, Kelso 93, Mountain View 97, Fort Vancouver 153, Prairie 154, Hudson’s Bay 168.

Top 5 individuals— 1, Andrew Kaler (Camas) 15:03; 2, Tucker Boyd (Camas) 15:03; 3, Alex Pien (Camas) 15:19; 4, Andrew Duffy (Camas) 15:34; 5, Ryan Lisowski (Columbia River) 15:42.

Top 4 teams, top 20 individuals advance to regionals

Camas — 1, Kaler 15:03; 2, Boyd 15:03; 3, Pien 15:19; 4, Duffy 15:34; 7, John Doyle 15:49; 15, Ryan Grable 16:07.

Columbia River — 5, Lisowski 15:42; 6, Nichols McMillan 15:48; 9, Austin Blankenship 15:51; 11, Anthony Lee 15:55; 12, Miles Park 15:59; 13, Heath Meler 16:04.

Kelso — 10, Nick Mounier 15:54; 14, Tyler Traver 16:06; 17, Ryan Reed 16:17; 24, Ron Leaf 16:43; 28, Devin McCafferty 16:50.

Mountain View — 8, Connor Niemi 15:50; 16, Nicholas Hurst 16:15; 18, Ahmon Afenegus 16:19; 4, Ryan Harrah 16:37; 5, Ryan Mallory 17:02.

Fort Vancouver — 19, Justin Ledridge 16:24; 21, Christopher Martinez 16:27; 34, Alex Estell 17:03; 38, Christian Fairchild 17:32; 41, Rigo Acevedo 17:49.

Prairie— 22, Luke Middelstadt 16:34; 29, Michael Guenther 16:51; 31, Chris Hogan 16:59; 33, Doug Paresa 17:03; 39, Taylor Nielson 17:32.

Hudson’s Bay — 20, Altair Wingmuth 16:26; 27, Patrick Wallum 16:49; 37, Gabe Norwood 17:31; 40, Carson Ray 17:39; 44, Reece Vissia 18:16.

2A GSHL MEET

At Hockinson Meadows Park, 5K

Team scores — Mark Morris 25, Washougal 46, Hockinson 67, Woodland 105, R.A. Long 140.

Top 5 individuals— 1, Sean Eustis (Washougal) 16:45; 2, Isaac Stinchfield (Washougal) 16:46; 3, Aaron Brumbaugh (Mark Morris) 17:04; 4, Mavrick Knoles (Mark Morris) 17:23; 5, David Klinginsmith (Mark Morris) 17:25.

Mark Morris — 3, Brumbaugh 17:04; 4, Knoles 17:23; 5, Klinginsmith 17:25; 6, Mitchell Ramsdell 17:27; 7, Blake Bussing 17:28.

Washougal— 1, Eustis 16:45; 2, Stinchfield 16:46; 12, Geer McGee 18:57; 14, Noah Collins 19:02; 17, Nicolas Velardi 19:16.

Hockinson — 8, Jack Klodt 17:58; 10, Ryan Logan 18:09; 15, Benjamin Zora 19:05; 16, Taylor Ellensohn 19:15; 18, Stuart Smith 19:22.

Woodland — 13, Dillan Beckwith 19:01; 19, Caleb Kaiser 19:26; 22, Tim Nahring 19:41; 25, Ronnie Ford 20:13; 26, Michael Mentler 20:13.

R.A. Long — 23, Travis Bright 19:50; 24, Kyle Estes 20:01; 30, Ryan Hunter 20:48; 31, Jake Davenport 20:52; 32, AJ Ordonez 20:58.

GIRLS CROSS COUNTRY

3A DISTRICT CHAMPIONSHIP

At Lewisville Park, 3 miles

Team scores — Camas 20, Prairie 46, Kelso 89, Columbia River 96, Mountain View 110, Hudson’s Bay 186, Fort Vancouver inc.

Top 5 individuals— 1, Alexa Efraimson (Camas) 16:53; 2, Austen Reiter (Camas) 17:42; 3, Nicole Goecke (Prairie) 17:56; 4, Megan Napier (Camas) 17:56; 5, Taylor Guenther (Prairie) 18:02.

Top 4 teams, top 20 individuals advance to regionals

Camas — 1, Efraimson 16:53; 2, Reiter 17:42; 4, Napier 17:56; 6, Alissa Pudlitzke 18:09; 7, Lindsay Wourms 18:14; 10, Camille Parsons 18:49; 7, Trisha Patterson 19:29.

Prairie— 3, Goecke 17:47; 5, Guenther 18:02; 8, Lindsay Tompkins 18:32; 9, Lindsay Asplund 18:36; 21, Heather Corral 19:44.

Kelso — 11, Susan Dahl 19:03; 12, Ashley Hoxeng 19:09; 14, Jessica Bork 19:17; 25, Anna Fedoruk 20:08; 27, Mireille Powers 20:21.

Columbia River — 13, Rachel Turner 19:17; 16, Rachel Yonemura 19:22; 20, Giselle Kiraly 19:36; 23, Kathryn Naranjo 19:57; 24, Emily Schauble 20:01.

Mountain View — 15, Kara Krebs 19:21; 17, Krissy White 19:28; 18, Hanna Walton 19:29; 28, Saya Fyock 20:24; 33, Jane Provost 21:06.

Hudson’s Bay — 34, Johanna Joy 21:25; 37, Claire Blaisdell 22:11; 39, Amber Finder 22:26; 40, Riley Roppel 23:01; 41, Shawn Kimberling 23:30.

Fort Vancouver — 30, Cheyenne McCoy 20:47; 42, Sophia DuPlessis 23:54; 43, Vanessa Hanke 24:48.

2A GSHL MEET

At Hockinson Meadows Park, 5K

Team scores — Hockinson 30, Mark Morris 31, Washougal 90, R.A. Long 106, Woodland 124.

Top 5 individuals— 1, Chantalle Blundell (Hockinson) 19:47; 2, Jadyn Gourley (Hockinson) 20:03; 3, Melissa Starr (Mark Morris) 20:18; 4, Cassandra Womelsdorff (Mark Morris) 20:45; 5, Julia Wygant (Mark Morris) 21:32.

Hockinson — 1, Blundell 19:47; 2, Gourley 20:03; 6, Malia Caswell 21:39; 10, Madison Picard 22:31; 11, Kali Pohle 22:41.

Mark Morris — 3, Starr 20:18; 4, Womelsdorff 20:45; 5, Wygant 21:32; 7, Joanna Feeney 21:42; 12, Elizabeth Wallis 22:46.

Washougal— 9, Karina Miller 22:15; 16, Kayla Lockard 23:07; 18, Hannah Wright 23:26; 20, Kalli Light 23:55; 27, Megan Anderson 25:43.

R.A. Long — 14, Dani Eggleston 22:56; 21, Jordyn Jansen 24:04; 22, Dani Roberson 24:55; 24, Jessica Johanson-Kubin 25:14; 25, Elizabeth Perez 25:17.

Woodland — 8, Kelsey Newburn 22:09; 23, Ashley Jones 25:06; 30, Jamie Kitchen 27:13; 31, Emilee Bashaw 28:22; 32, Rachel Kaiser 29:05.

BOYS TENNIS

2A DISTRICT TOURNAMENT

Doubles

First round — Regan Townsend/Andrew Kelly (Washougal) bye; David Choi/Michael Stevens (Washougal) bye.

Second round — Rush/Sorenson (North Thurston) d. Choi/Stevens (Washougal) 4-6, 6-0, 6-4; Townsend/Kelly (Washougal) d. James/Murphy 6-3, 6-4.

Semifinals — Gudbranson/Gudbranson (Tumwater) d. Townsend/Kelly (Washougal) 6-2, 6-0.

Consolation quarterfinals — Ahn/Vannerson (North Thurston) d. Choi/Stevens (Washougal) 6-3, 6-0.

FOOTBALL

Washington State Scores

Thursday scores

Lyle 42, Washington School Deaf 0

Central Valley 54, North Central 10

Eastside Catholic 27, Bainbridge 24

Kamiakin 28, Hanford 14

Kentlake 58, Emerald Ridge 26

Lakes 63, Auburn Mountainview 7

Nathan Hale 42, Ingraham 27

O’Dea 21, Seattle Prep 20

Rainier Beach 30, Franklin 24

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (5-2) 3 0

Union (6-1) 2 0

Battle Ground (4-3) 1 2

Heritage (1-6) 0 2

Evergreen (0-7) 0 2

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (6-1) 4 0

Mountain View (5-2) 3 1

Prairie (4-3) 3 2

Columbia River (5-2) 3 2

Kelso (3-4) 2 2

Fort Vancouver (0-7) 0 4

Hudson’s Bay (0-7) 0 4

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Woodland (4-3) 3 0

Hockinson (5-2) 2 0

Washougal (6-1) 1 1

Mark Morris (2-5) 0 2

R.A. Long (1-6) 0 3

1A TRICO LEAGUE

W L

Kalama (5-2) 5 0

Toledo (6-1) 4 1

La Center (5-2) 4 1

Ridgefield (5-2) 3 2

Castle Rock (3-4) 2 3

Ilwaco (3-4) 2 3

Stevenson (1-6) 0 5

White Salmon (0-7) 0 5