High school scoreboard 9/14

By

Published:

 

Today’s Schedule

GIRLS SOCCER

Mark Morris at W.F. West, 7 p.m.

BOYS SOCCER

Columbia Christian at Columbia Adventist, 4:15 p.m. at Meadow Glade Adventist Elementary

BOYS TENNIS

Skyview at Union, 3:30 p.m.

Heritage at Evergreen, 3:30 p.m.

Prairie at Battle Ground, 3:30 p.m.

H-Bay at Washougal, 3:30 p.m.

Mark Morris at Col. River, 3:30 p.m.

R.A. Long at Ft Vancouver, 3:30 p.m.

Volleyball

UNION 3, BATTLE GROUND 0

25-7, 25-11, 25-12

Union (2-0, 2-0)

Highlights — Meghan Turner 1 ace, 8 digs; Morgan Godinho 1 ace, 7 digs; Brandi Victor 10 assists, 1 dig; Sammy Savage 1 ace, 5 digs, 19 assists; Megan LaFond 3 aces, 15 kills, 1 block, 7 digs.

Battle Ground (0-2, 0-2 GSHL)

Highlights — Samantha Coates 12 digs, kill; Megan Giesberst 6 assists, 2 digs; Hallie Wyles 3 kills, 2 digs; Kyli Gardner 5 kills; Jossilyn Blackman 2 kills; Cassy Zinke 5 digs, kill.

JV — Union won. C — Union won.

SKYVIEW 3, HERITAGE 1

23-25, 25-22, 25-19, 25-13

Heritage (0-3, 0-1 GSHL)

Highlights — Emily Myers 7 kills, 11 blocks; Vella Jackson 2 kills, 4 blocks; Kristine Madsen 6 kills, 14 assists, 4 service points; Dalaney Tuholski 10 kills, 3 blocks, 20 assists, 6 service points; McKynze Lyons 4 kills, 9 service points.

COLUMBIA RIVER 3, HUDSON’S BAY 0

25-18, 25-20, 25-20

Columbia River

Highlights — Morgan Ambrose 11 assists, 1 ace, 5 digs; Grace Boyer-Quick 13 assists, 10 kills, 10 digs, 2 aces; Katie Trimble 7 kills, 3 blocks; Breda Bosch 4 kills, 1 block; Katelyn Wolfe 12 digs; Summer Tong 5 digs, 1 aces.

Hudson’s Bay

Highlights — Treneisha Doyle 8 kills, 5 digs, 1 ace; Aby Chalupa 5 kills; Hailey Kolar 9 digs; Merhunisa Krsin 15 assists.

JV — Columbia River 2-0; C — Columbia River 2-1.

PRAIRIE 3, FORT VANCOUVER 0

25-10, 25-10, 25-15

Prairie (W-L)

Highlights — Johna McEllrath 9 kills, 1 block; Jessica McDonald 4 kills; Kendal Warren 16 service points, 4 aces, 4 digs; Jamie Stilwell 5 assists; Karlee Lubenow 4 kills, 1 block; Kaylee Warren 3 kills; Carissa Campbell 4 kills, 12 service points, 2 aces, 1 block; Katie Pagel 9 digs, 2 aces; Malea Doerfler 4 digs, 8 service points, 2 aces.

Fort Vancouver (0-2, 0-1 GSHL)

Highlights — Kate Smith 2 aces; Ibette Valle 2 aces, block; Malaika McNamara 1 kill.

JV — Prairie won; C — Prairie won

CAMAS 3, KELSO 0

25-20, 25-17, 25-22

Camas (2-1, 1-0)

Highlights — Brindl Langley 13 K 2 aces, 15 digs; Sydney Schwartz 8 kills, 1 ace; Abbie Younkin 25 assists; 7 digs, 6 aces; Mckenzie Elliott 5 aces, 5 digs.

JV — Camas 2-0. C Camas 2-0

R.A. LONG 3, WASHOUGAL 0

25-11, 25-14, 28-26

Washougal

Highlights — Mackenzie Helland 17 digs, 2 aces; Kelly Brown 9 digs; Sarah Mantey 20 assists; Liz Price 12 digs, 4 kills.

HOCKINSON 3, WOODLAND 1

25-19, 18-25, 25-23, 25-19

Woodland (0-3, 0-1)

Highlights — Nicolette Nesbitt 11 kills, 13 assists; Brianne Koering 10 kills; Taylor Rosenbalm 7 kills; Casisidy Bragg 10 digs; Rikki Hall 10 digs, 9 assists; Hannah Thornton 9 digs, 17-17 7 aces,

JV — Woodland 3-0.

RIDGEFIELD 3, WHITE SALMON 0

25-6, 25-17, 25-18

Ridgefield

Highlights — Lauren Ramey 8 kills; Beatrice Bremer 6 kills; Claire James 11 assists, 7 digs; Crista Zuniga 2 digs; Paige Smith 1 kill; Shawntel Kalliainen 9 digs; Shannon Boyle 6 kills, 3 aces; Katie Voshell 10 assists; Korrie Stephenson 7 kills, 7 aces.

JV — Ridgefield 2-1.

LA CENTER 3, TOLEDO 0

25-9, 25-7, 25-5

La Center (1-0)

Highlights — Annie Baker 4 kills, Karissa Walker 3 kills, 3 aces; Samatha Wise 3 kills; Carly Mairose 9 assists, 4 aces; Emma Yates 6 assists, 5 aces.

JV — La Center 3-0

STEVENSON 3, ILWACO 0

25-15, 25-15, 25-21

Stevenson

Highlights — Kali Stump 10 kills, 18-19 serving, 9 aces; Kali MacKinnon 8 kills, 3 aces; Courtney Bradley 20 assists, 2 aces; Micaela Kingston 3 assist, 9-9 serving, 2 kills.

JV —Stevenson 3-0.

SETON CATHOLIC 3, POPE JOHN PAUL II 0

25-9, 25-4, 25-6

Seton Catholic (3-0)

Highlights — Aili Nutter 6 digs; Brynn Letang 9 assists, 4 aces, dig; April Kluthe ace, kill; Megean Grant 3 aces, kill; Madeline Hunter 8 kills; Grace Brodeur 4 aces; Sarah Zalutko 3 kills, ace; Katryna Ahloo 9 aces, 7 assists; Cheyenne Cunning 6 aces, 5 kills, block.

VANCOUVER CHRISTIAN 3, WSD 1

18-25, 25-14, 25-12, 25-4

Vancouver Christian

Highlights — Jessamine Miller 10 kills; Mikaelee Delamarter 15 assists; Christal Read 10 digs.

KING’S WAY CHRISTIAN d. COLUMBIA ADVENTIST

25-7, 25-9, 25-9

JV —King’s Way 3-0.

Boys TENNIS

COLUMBIA RIVER 4, WASHOUGAL 2

Singles— Chris Perez (CR) d. Andrew Bastian 6-1, 6-1; Dylan Koester (CR) d. Wyatt Eakins 6-1, 6-1; Loring Moore (W) d. Nickolas Skimas 6-4, 6-2

Doubles — Ian Jones/Zac Jones (CR) d. Regan Townsend/Andrew Kelly 6-2, 6-2; Ian David/Lane Cooper (CR) d. David Choi/Michael Stevens 5-7, 6-3, 6-2; Nick Tkach/James Bartholomew (W) d. N/A 6-1, 7-6 (7-5).

JV — Columbia River 5-1.

UNION 5, BATTLE GROUND 0

Singles — Mark Bright (U) def. Tim Escue 6-2, 6-0; Tanner Blake (U) def. Cody Henderson 6-3, 6-0.

Doubles — Connor Horne/Jacob Buckley (U) def. Graham Gingras/Ty Warnes 6-0, 6-0; Alex Chanthavong/Steven Tsai (U) def. Ben Lester/Addison Salzman 6-0, 6-0; Colton Chambers/Michael Kinkley (U) def. Kaleb Armstrong/Jordan Stiebritz 6-2, 6-1

JV — Union 5, Battle Ground 0

GIRLS Soccer

SKYVIEW 5, HERITAGE 0

Heritage

Goalkeeper saves — Ariana Walker 4.

Skyview (2-0-2)

Goals (assists) — Becca Sikora (unassisted); Becca Sikora (Sydnee Smith); Hope Taylor (Jordan Hollamon); Sikora (unassisted); Darby Tinker (Taylor). Goalkeeper saves — Hannah Johnson 0.

Halftime — Skyview 3-0

UNION 3, BATTLE GROUND 0

Union (1-3-1)

Goals (assists) — Kayla Vera (Carlee Maluenda); Delaney Lindhal (Naomi McDonald); Sierra Barrett (Maluenda). Goalkeeper saves — Emma Alfonso 4.

Halftime — 3-0

JV — Union won.

PRAIRIE 3, COLUMBIA RIVER 1

Prairie (2-1-1, 1-0)

Goals (assists) — Maddie Barton (Alexis Vizcaino); own goal; Vizciano (ua). Goalkeeper saves — Bailey Dolph 5.

Halftime — Prairie 3-1

JV — River 3-0.

CAMAS 3, MOUNTAIN VIEW 0

Mt. View

Goalkeeper svs — Sarah Pongon 7.

Camas (2-1)

Goals (assists) — Emily Ponce (ua), Olvia Lovell (ua) Stephanie Howd (ua). Goalkeeper svs — Andrea Soderberg 3.

Halftime — 1-0

JV — Camas 9-0

EVERGREEN 3, HUDSON’S BAY 0

Evergreen

Goals (assists) — Bri Hill (Maggie Ferdig); Hill (Nicole Mattson); Mattson (Ferdig). Goalkeeper saves — Samantha Burmester 1.

Hudson’s Bay

Goalkeeper saves — Kathleen Donnelly 4.

Halftime — Evergreen 2-0

JV — Evergreen 2-1.

HOCKINSON 2, WOODLAND 1

Hockinson (1-1-1)

Goals — Mary Frieburger; Aurora Bodenhamer. Goalkeeper saves — Laura Morgan 6.

Woodland (3-1, 0-1)

Goals (assists) — Kelly Nigro (Brianna Taylor). Goalkeeper saves — Madison Sorensen 8.

Halftime — Woodland 1-0

JV — Hockinson 6-1

WASHOUGAL 1, R.A. LONG 0

Washougal (3-0, 1-0 GSHL)

Goals (assists) — Alli Webb (Ellie Boon) . Goalkeeper saves — Katie Wright 4.

Halftime — 1-0

JV — Washougal 2-1

LA CENTER 5, KALAMA 0

La Center (2-1 Trico)

Goals (assists) — Jocelyn Burgess (Kirsten Watkins); Burgess (Brynne Dykes); Watkins (Burgess); Megan Vansoest (Burgess); Burgess (Dykes). Goalkeeper saves — Lacey Dykgraaf 4.

Halftime — 3-0

JV — Kalama 2-1

Boys Cross country

SKYVIEW 21, HERITAGE 40

CAMAS 15, HUDSON’S BAY 50

At Heritage HS, 5,000 meters

Skyview— Colby Gilbert 16:27; Kaden Harbertson 18:41; Alec Bittner 20:05; Kendall Mathew 20:16; Andrew Ritter 20:16.

Heritage— Denzel Lall 18:28, Kevin Natemeier 20:11; Robert Bielman 21:09; Zach Hall 21:46; Christian Fairchild 22:05.

Camas— Andrew Kaler 16:35; Tucker Boyd 16:55; Andrew Duffy 17:04; Ryan Grable 17:48; Riley Hein 17:51.

Hudson’s Bay — Altair Winguth 19:23; Ian Keiswether 19:49; Shane Hemmert 19:49; Austin Chapman 20:00; Tanner Bacon 20:12.

COLUMBIA RIVER 40, MTN VIEW 44

COLUMBIA RIVER 15, PRAIRIE 55

MOUNTAIN VIEW 19, PRAIRIE 40

At Vancouver Lake Park, 5,000 meters

Columbia River — Anthony Lee 17:10; Ryan Lisowski 17:43; Heath Meler 17:50; Steven McCarthy 17:51; Nicholas McMillan 17:51.

Mountain View — Connor Niemi 16:53; Nicholas Hurst 17:58; Ahmon Afenegus 18:47; Ryan Harrah 19:13; Ryan Mallory 19:32.

Evergreen — Jonah Nibler 17:37; Eason Everett 17:44; Connor Finnegan 18:49; Cameron MacAnally 19:51; Kyle MacAnally 20:18.

KELSO 15, FORT VANCOUVER 50

At David Douglas Park, 2.7 miles

Fort — 8, Chris Martinez 17:37. 9, Alex Estell 17:38. matt 10, Matt Delisle 17:40 11, Justin Ledridge 18:12. 12 Rigo Acevedo 18:34.

UNION 25, BATTLE GROUND 30

At David Douglas Park, 2.7 miles

Union — 2, Tanner Sork 14:57. 3, Roman Kirkov 15:18. 5, Levi Sparks 16:05. 6, Zach Lemberg 16:27. 8, Albert England 16:52.

Battle Ground — 1, Mark Tedder 14:28 4. Jay Mason 15:52. 6, Josh Helms 16:18. 9, Ryan russell 17:18. 10. Kyle Johnson 17:25

TOLEDO 31, ONALASKA 58, RIDGEFIELD 98, WHITE PASS 103, RAINIER 111

At Onalaska High School, 5K

Ridgefield — 3, Vinny Sepe 17:50. 15, Brendan Harvey 20:07. 25, Alex Langer 22:34. 26, Stephen Call 22:35. 29, Jesse Anderson 22:51. 33, Tony Bruno 23:20. 37, Colter Snoozy 24:05.

CASTLE ROCK MEET

At Castle Rock HS, 3 miles

Team scores — La Center 24, White Salmon 90, Kalama 91, Ilwaco 106, Castle Rock 118, Tenino 147, Stevenson inc.

La Center — 1, Kyle DeGraff 17:03; 2, Jordan Bigler 18:20; 3, Jorge Alvarez 19:08; 7, Jason Dorsey 19:23; 9, Alex Firl 19:24.

Girls Cross country

SKYVIEW 24, HERITAGE 31

CAMAS 15, HUDSON’S BAY 50

At Heritage HS, 5,000 meters

Skyview— Sara Taferre 19:59; Katie Hendricks 20:25; Haley Velez 20:51; Brooke Bowen 22:56; Cassie Swartz 23:29.

Heritage— Abby Knight 20:09; McKenzie Fleming 21:54; Miranda Fleming 22:30; Carly Knight 23:06; Allie Popescu 23:47.

Camas— Alexa Efaimson 18:17; Megan Napier 19:42; Alissa Pudlitzke 19:47; Austen Reiter 19:51; Lindsay Wourms 20:18.

Hudson’s Bay — Johannah Joy 23:15; Claire Blaisdell 24:08; Riley Roppel 25:19; Karida Olomua 31:02.

COLUMBIA RIVER 21, MTN. VIEW 36

PRAIRIE 15, COLUMBIA RIVER 50

PRAIRIE 15, MOUNTAIN VIEW 50

At Vancouver Lake Park, 5,000 meters

Prairie — Jamie Farris 21:06; Kelsey Asplund 21:08, Erin Russell 21:08, Lindsay Tompkins 21:09, Taylor Guenther 21:09.

Mountain View — Hanna Walton 22:13; Saya Fyock 23:11.

Columbia River — Rachel Turner 21:25; Kathryn Naranjo 21:26; Rachel Yonemura 21:57; Emily Schauble 23:16; Giselle Kiraly 23:20.

Evergreen — Sabrina Sears 20:29; Veda Newton 22:55; Stephanie Simon 23:09; Krissy White 24:22; Cynthia Guzman 24:34.

KELSO 15, FORT VANCOUVER INC.

At David Douglas Park, 2.7 miles

Fort — 8, Cheyenne McCoy 21:25.

UNION 24, BATTLE GROUND 34

At David Douglas Park, 2.7 miles

Union — 1, Alexis Fuller 17:47. 2, Kaitlyn McKinney 18:49. 4, Sere Brown 20:12. 8, Sarah Shore 20:53. 9, Christiana Lee 20:54.

Battle Ground — 3, Stacia Matson 19:40. 5, Julie Smith 20:34. 6, Holly Helmes 20:43. 7, Nissa Matson 20:44. 13, Sadie Newman 21:59.

WHITE PASS 43, RIDGEFIELD 45, ONALASKA 50, RAINIER 103, TOLEDO

At Onalaska High School, 5K

Ridgefield — 2, Bailey Birch 21:52. 8, Marissa Bruno 24:20. 9, Amber Hill 24:33. 12, Cassie Hill 25:09. 14, Jennifer Baird 26:01. 16, Shae Dominie 26:04. 24, Emily Baker 32:45.

CASTLE ROCK MEET

At Castle Rock HS, 5,000 meters

Team scores — La Center 35, Castle Rock 50, White Salmon 87, Ilwaco 116, Tenino inc., Kalama inc., Stevenson inc.

La Center — 1, Katie Whitten 20:56; 4, Ashlie Beed 23:25; 8, Kate Soske 24:25; 11, Lucy Lyons 25:01; 12, Emily Lyons 25:05.

Boys Golf

THUNDER INVITATIONAL

At par-72 Tri-Mountain

Top finishers

  1. Brett Johnson, Ridgefield-x 73

  2. Alistair Docherty, Union 73

  3. Diego De La Torre, Hockinson 76

  4. Eddie Abellar, Union 76

Team results

Union (309) — Docherty 73, Abellar 76, Ian Spicer 80, Will Kellogg 80, Luke Jech 91.

Ilwaco (321)

Hockinson (323) — De La Torre 76, Nick Huff 80, Jared Gomez 82, Casey Turner 85, Nick Bechley 92.

Camas (326) — Daniel Patterson 80, Brandon Waudby 80, Braeden Campbell 81, Eugene Hsu 85, Cosmo Peng 86.

Skyview (333)— Garrett Kooistra 77, Sam Kujovich 84, Cody Christensen 85, Jaason Wilson 87, Tyler Hoffman 96.

Ridgefield (334) — Johnson 73, Taylor Konkright 80, Cory Smetzler 86, Charlie Hauser 95, Dan Hettman 98.

Prairie (335) — Brian Siedelman 80, Marshall Ward 82, Jace Vavrosky 83, Reid Maahs 90, Tucker Reilly 97.

Mountain View (340) — Taylor Smith 83, Collin Herrema 84, Jacob Berg 86, Zach Ng 87, Niko Magistrale 87.

Woodland (344) — Trey Udy 77, Tanner Huddleston 79, Ryan Sturdivan 92, Dalton Carver 96, Jon Watts 106.

Columbia River (348) — Brandon Barnes 83, Reed Guernsey 88, Grant Guernsey 88, Luke Braafladt 89, Sam Walker 91.

Battle Ground (351) — Chad Hall 80, Tyler Bratcher 84, Kyle Dobbins 90, Brady Rude 97, Jed McBride 101.

Fort Vancouver (358) — Trent Standard 81, Boon Kusolsomboon 83, Lucas Minter 99, Steven Connoly 116.

Kelso (359) .

Hudson’s Bay (361) — Ryan Ziegler 81, Ethan Lehman 90, Nathan Panosh 93, Landon Joy 97, A.J. Montes 98.

Evergreen (361) — Patrick Thorpe 81, Marc Lodmell 91, Logan Kapaun 93, Riley Ellison 96, Justin Whitman 110.

Washougal (373) — Michael Moran 85, Bryce Samuel 92, Max Tracy 93, Joey Rubino 102, Joey Bratton 103.

Heritage (394) — Sean Keller 81, Gabe Brye 99, Tyler Edwards 105, Nick Regaldo 109, Michael Youngs 122.

RIDGEFIELD 210, ELMA 224, MONTESANO 252

At par-36 Oakridge

Ridgefield — Tyler Bunch 38, Brady Williams 46, Declan Daly 44, Dan Palokani 47, Jess Neinstadt 40, Nick Stadelman 42.

LA CENTER 225, HOQUIAM 229

At par-35, Highland Golf Course

La Center — Keaton Williams 41, Derick Rivers 44, Justin Kempf 48, Dustin Ell 45, Matt Yurecko 47.

JV — La Center 238-264.