High school scoreboard 9/21

By

Published:

 

WEDNESDAY’s schedule

BOYS SOCCER

Columbia Adventist at Livingstone, 4:15 p.m. at Salem, Ore.

GIRLS SWIMMING

Hudson’s Bay, Columbia River vs. Camas, North County, 3:30 p.m. at Lacamas Swim and Sport

Stars of the Day

Brindl Langley, Camas volleyball, had 19 kills, 24 digs, and 2 aces as the Papermakers outlasted Columbia River to win 3-2.

Abbie Younkin, Camas volleyball, had 46 assists as the Papermakers outlasted Columbia River to win 3-2.

Grace Boyer-Quick, Columbia River volleyball, had 20 kills, 2 blocks, and 10 assists in that epic five-game thriller with Camas.

Jordyn Voyles, Ridgefield girls soccer, scored three goals in the Spudders’ 6-0 win over King’s Way Christian.

Bailey Dolph, Prairie girls soccer, goalkeeper made eight saves in a shutout win over Kelso in a battle for the 3A GSHL lead.

Kristine Madsen, Heritage volleyball, had 13 kills, 22 assists, 10 digs, and 12 service points in a win aver Battle Ground.

Kendall Johnson, Mountain View volleyball, 11 kills and 4 blocks leading the Thunder past Fort Vancouver.

Shannon Boyle, Ridgefield volleyball, 16 kills in a 3-0 win over Stevenson.

Taylor Barrus, Skyview volleyball, had 11 kills and 3 aces as the Storm beat Evergreen.

Heritage, Evergreen, Union, Mountain View at Mark Morris, R.A. Long, 3:30 p.m.

Kelso vs. Skyview, Fort Vancouver, 3:30 p.m. at Propstra Aquatic Center

Boys TENNIS

Union at Evergreen, 3:15 p.m.

Battle Ground at Skyview, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Columbia River, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Prairie, 3:30 p.m.

Washougal at R.A. Long, 3:30 p.m.

Boys GOLF

Heritage vs. Evergreen, 3 p.m. at Green Mountain

Camas, Union, Skyview, Mountain View at Titan Cup, 8 a.m. at Camas Meadows

Ridgefield vs. Battle Ground, 3:30 p.m. at The Cedars at Salmon Creek

Volleyball

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union (3-0) 3 0

Skyview (4-1) 3 1

Heritage (2-3) 2 1

Evergreen (0-3) 0 3

Battle Ground (0-3) 0 3

SKYVIEW 3, EVERGREEN 0

25-14, 25-17, 25-7

Evergreen

Highlights — Sydney Haynes 5 kills, 2 blocks; Keisha Kennedy 4 kills, 1 ace, 2 blocks; Julia Rohr 5 assists, 1 ace.

Skyview

Highlights — Taylor Barrus 11 kills, 10 digs, 3 aces; Larissa Hamilton 7 kills, block, ace, 4 digs; Nicole Barth 5 kills, 2 blocks; Bailey Beaman 15 assists; Kelsey Oliver 10 assists; Shelby Swanson 9 digs, 2 aces; Jordan Hunter 3 kills, 2 blocks; Brinley Hadfield 4 kills, block; Jen Jakubek 7 digs, 2 aces.

JV — Skyview 2-0; C — Skyview 2-0.

HERITAGE 3, BATTLE GROUND 1

22-25, 25-11, 25-17, 25-18

Battle Ground

Highlights — Samantha Coates 1 ace, 25 digs; Megan Giesbers 3 kills, 19 assists, 2 digs; Tanner Schiewsow 3 kills, 7 digs; Hallie Wyles 4 kills, 6 digs; McKenzie Wolf 3 kills; Kyli Gardner 9 kills, 2 blocks; Cassy Zienke 1 kills, 2 blocks, 12 digs.

Heritage

Highlights — Kristine Madsen 12 service points, 13 kills, 22 assists, 10 digs; Delaney Tuholski 12 kills, 20 assists, 6 service points, 8 digs; Emily Myers 8 kills, 9 blocks, 11 service points; Amie Sowe 5 kills, 3 blocks; McKynze Lyons 5 kills, 2 blocks, 5 service points; Tawny Colaci 19 service points, 10 digs; Jennifer Price 6 service points; Vella Jackson 3 kills, 3 blocks.

JV — Heritage 2-1; C — Battle Ground 2-1.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (4-1) 3 0

Prairie (5-0) 3 0

Columbia River 1 2

Kelso 1 1

Mountain View 1 1

Hudson’s Bay 0 2

Fort Vancouver (0-4) 0 3

CAMAS 3, COLUMBIA RIVER 2

25-18, 25-18, 26-28, 24-26, 15-13

Columbia River

Highlights — Katelyn Wolfe 15 digs, 2 aces, 13 service points; Morgan Ambrose 30 assists, 3 digs, 9 service points, 2 aces; Nicole Stohr 6 digs, 15 service points, ace; Katie Trimble 5 digs, 2 aces 2 blocks, 18 kills; Grace Boyer-Quick, 20 kills, 2 blocks, 17 service points, 2 aces, 10 assists, 13 digs; Breda Bosch 5 kills, 3 digs.

Camas (3-0, 4-1)

Highlights — Brindl Langley 19 kills, 24 digs, 2 aces; Tatum Schroeder 13 kills, 1 block; Britteny Gilge 9 kils, 3 aces; Abbie Younkin 46 assists, 10 digs; Sydney Schwartz 8 kills, 2 blocks; Abby Young 7 digs.

JV — Camas 2-0; C — Camas 2-0

PRAIRIE 3, HUDSON’S BAY 0

25-14, 25-20, 25-13

Prairie (5-0)

Highlights — Johna McEllrath 6 kills, 1 block; Jessica McDonald 8 kills, 1 block; Kendal Warren 9 digs; Jamie Stilwell 17 assists, 9 digs; Karlee Lubenow 12 kills, 2 blocks, 7 service points; Kaitlyn Sitton 3 kills; Carissa Campbell 2 kills, 10 service points, 2 aces; Katie Pagel 14 digs, 2 kills, 8 service points, 2 aces; Malea Doerfler 6 digs, 7 service points; Tori Porter 10 assists, 5 digs.

JV — Prairie 2-0. C — Prairie 2-0.

MOUNTAIN VIEW 3, FT. VANCOUVER 0

25-13, 25-22, 25-12

Mountain View (1-1)

Highlights — Emma DuChesne 12 digs, 4 kills, block; Hanna VanDinter 3 aces, 2 digs, 9 kills; Tiana Hooper 2 kills, 8 digs; Bailey Lindsley 4 digs, 4 kills, ace; Kelsie Archer 11 assists; Isha Aalvik 2 digs, ace; Kendall Johnson 9 digs, 11 kills, 4 blocks, ace; Krysta Brixey 18 assists, block, ace; Kimi Reed 7 kills, block..

Fort Vancouver (0-4, 0-3)

Highlights — Malaika McNamara 3 kills, 4 aces; Janessa Halaupo 2 aces; Paige Glissman 10 digs; Ibette Valle 2 blocks, 1 kill.

JV — Mountain View 3-0; C — Mountain View3-0.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (4-0) 2 0

Hockinson (2-2) 2 1

R.A. Long (2-2) 1 1

Woodland (1-3) 1 1

Washougal 0 3

WOODLAND 3, WASHOUGAL 0

25-13, 25-7, 25-7

Woodland (1-3, 1-1)

Highlights — Nicolette Nesbitt 13-13 3 aces, 20 assists; Cassidy Bragg 28-28 7 aces, 7 digs; Hannah Thornton 14-14 4 aces; Brianne Koering 7 kills; Taylor Rosenbalm 5 kills; Kate Swett 4 kills; Rikki Hall 6 assists.

JV — Woodland 2-1.

MARK MORRIS 3, HOCKINSON 1

13-25, 25-17, 25-21, 26-24

Hockinson

Highlights — Tiara Atchley 9 kills, 14 digs, 3 service points; Jenna VanZutphen 12 kills, 2 blocks; Chera-Lee Kinnunen 9 kills, 4 aces, 12 digs; 12 service points; Taylor VanValey 11 kills, block; Kelsey Whiles 42 assists, 3 service points, 12 digs; Jaymie Towne 2 blocks, 6 service points; Grace Bradley 15 digs, 9 service points.

1A TRICO LEAGUE

W L

Ridgefield 3 0

Castle Rock 2 0

La Center 2 1

Kalama 1 1

White Salmon 1 1

Stevenson 1 2

Toledo 0 2

Ilwaco 0 3

LA CENTER 3, ILWACO 0

25-9, 25-12, 25-8

La Center (2-1)

Highlights — Annie Baker 7 kills, 2 aces; Alissa Carnes 4 kills; Samantha Wise 3 kills, 3 aces; Carly Mairose 4 kills, 15 assists, 5 aces; Emma Yates 10 assists; Kersty Szekely 5 digs; Karissa Walker 3 digs, 2 aces.

JV — La Center won.

RIDGEFIELD 3, STEVENSON 0

25-23, 25-12, 25-22

Ridgefield

Highlights — Lauren Ramey 3 kills; Beatrice Bremer 4 kills; Claire James 15 assists, 6 aces; Crista Zuniga 3 digs; Paige Smith 2 kills; Shannon Boyle 16 kills; Shawntell Kalliainen 13 digs; Katie Voshell 13 assists; Korrie Stephenson 11 kills; Marissa Morris 3 kills; Raigan Page 2 blocks.

JV — Ridgefield won.

B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

W L

King’s Way Christian 2 0

Vancouver Christian 1 0

Three Rivers Christian 1 0

Seton Catholic (3-1) 0 1

Washington School for Deaf 0 1

Columbia Adventist 0 2

THREE RIVERS CHRISTIAN 3, COLUMBIA ADVENTIST 0

25-21, 25-14, 25-23

Three Rivers Christian

Highlights — McKenna Moore 13 aces, 3 assists; Maddie Vanderwerf 15 digs; Alex Schmidt 3 aces, 10 kills, 5 blocks.

GIRLS Soccer

NON-LEAGUE

COLUMBIA RIVER 1, UNION 0

Columbia River (3-1-1)

Goals (assists) — Bri Brown (Eden Behrens). Goalkeeper saves — Haley Case 6.

Union

Goalkeeper saves — Emma Alfonso 0; Maddie Daltoso 1.

Halftime — 0-0.

JV —Columbia River 4-1.

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Skyview (2-0-3) 2 0 2 8 Evergreen 2 1 0 6

Union (1-4-2) 1 1 1 4

Battle Ground (3-1-1) 1 1 1 4

Heritage (0-4) 0 4 0 0

BATTLE GROUND 3, HERITAGE 0

Battle Ground (3-1-1, 1-1-1)

Goals (assists) — Brandie Stegall (Lauren Uhl); Allison Sprecher (Kassidy Hall); Haley Grossman (Hall). Goalkeeper saves — Briena Henry 2.

Heritage

Goalkeeper saves — Ariana Walker 6.

JV — Battle Ground won.

SKYVIEW 2, EVERGREEN 1

Evergreen

Goals (assists) — Bri Hill (Maggie Ferdig). Goalkeeper saves — Samantha Burmester 3.

Skyview

Goals (assists) — Sydnee Smith (un); Mallory Nickles (Smith). Goalkeeper saves — Hannah Johnson 4.

Halftime — not reported

JV — Skyview won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Prairie (4-1-1) 3 0 0 9

Kelso (3-2-1) 2 1 0 6

Camas (3-2) 2 1 0 6

Columbia River (3-1-1) 1 1 0 3

Mountain View 1 2 0 3

Hudson’s Bay (1-5) 0 2 0 0

Fort Vancouver 0 2 0 0

PRAIRIE 3, KELSO 0

Prairie (4-1-1, 3-0)

Goals (assists) — Zilha Ramic (ua); Maddie Barton (Karlee Josephson); Payton Meisner (ua). Goalkeeper saves — Baukey Dolph 8.

Halftime — 1-0

JV — Prairie won.

CAMAS 1, HUDSON’S BAY 0

Camas

Goals (assists) — Olivia Lovell (Lauren Oljar). Goalkeeper saves — Jamie Carter 1.

Hudson’s Bay

Goalkeeper saves — Kathleen Donnelly 8 saves.

Halftime — 0-0.

JV — Camas won.

MOUNTAIN VIEW 5, FT. VANCOUVER 0

Mountain View (W-L)

Goals (assists) — Rachel Rand (unassisted); Milla Benedetti (unassisted); Nesha Godbole (unassisted); Benedetti (unassisted), Godbole (unassisted). Goalkeeper saves — no report.

Fort Vancouver

Goals (assists) — none. Goalkeeper saves — Leandra Dalby 4, Sabrina Whiting 7.

Halftime — Mountain View 5-0

JV — Mountain View won

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Mark Morris 2 0 0 6 Hockinson (2-2-1) 2 1 0 6

Washougal (4-1) 2 1 0 6

Woodland (3-2) 0 2 0 0

R.A. Long 0 2 0 0

WASHOUGAL 5, WOODLAND 3

Washougal (4-1, 2-1)

Goals (assists) — Melanie Chesnutis (Isabelle Sampson); Meagan O’Neill (Ellie Boon); Maddie Braun (Sampson); Boon (ua); Haley Briggs (Alli Webb). Goalkeeper saves — Katie Wright 4.

Woodland (4-2, 0-2)

Goals (assists) — Lexi Elliott (Kelly Nigro); Kendall Grell (ua); Gracey Trice (ua). Goalkeeper saves — Madison Sorensen 9.

Halftime — 4-1

JV — 0-0 tie

MARK MORRIS 3, HOCKINSON 0

Hockinson (2-2-1, 2-1)

Goalkeeper saves — Laura Morgan 10.

Halftime — 0-0

JV — Mark Morris 6-0

1A TRICO LEAGUE

W L

Ridgefield 6 0

La Center 3 1

Castle Rock 3 1

Toledo 3 1

White Salmon 1 2

Stevenson 1 3

Kalama 1 4

King’s Way Christian 0 2

Seton Catholic 0 4

LA CENTER 11, STEVENSON 0

La Center (3-1)

Goals (assists) — Kirsten Watkins (Jocelyn Burgess), Watkins (Burgess), Megan VanSoest, Burgess (Tianna Arends), Katlyn Bigley (VanSoest), Arends (Bigley), Watkins (Burgess), Brynne Dykes, Lacey Dykgraaf pk, Kirsten Paradis (Hannah Morris-Pinson), Morgan Jackson (Ciara Cyrus). Goalkeeper saves — Kalila Kalani 3.

Halftime — La Center 7-0.

JV — La Center 8-0

RIDGEFIELD 6, KING’S WAY 0

Ridgefield (6-0)

Goals (assists) — Cami Pickett (Kayla Locken); Jordyn Voyles (ua); Voyles (Lizzie Vance); own goal, Chelsea Boni (Karina Jimenez); Voyles (ua). Goalkeeper saves — Emily Burton 2; Janna Rogers 2.

Halftime — 1-0

JV — Columbia River C 6, Ridgefield 0

WHITE SALMON 2, SETON CATHOLIC 1

Seton Catholic (0-4)

Goalkeeper saves — Lucy Defilippis 14; Claire Snodgrass 7.

Halftime — White Salmon 1-0.

Boys Cross Country

MT. VIEW 19, HUDSON’S BAY 36

At Hudson’s Bay High School, 4 kilometers

Mountain View — 1, Connor Niemi 13:21. 2, Nick Hurst 14:00. 3, Ahmon Afenegus 14:23. 5, Ryan Harrah 14:49. 8. Cole Demert 15:03.

Hudson’s Bay — 4, Altair Winguth 14:35. 6, Ian Kieswether 14:57. 7, Carson Ray 15:02. 9, Tanner Bacon 15:21. 10, Austin Chapman 15:22.

JV — Bay 19-36.

BATTLE GROUND 20, EVERGREEN 38

At Hudson’s Bay High School, 4 kilometers

Battle Ground — 1, Mark Tedder 12:47. 2, Joshua Helmes 13:36. 3, Jacob Mason 13:41. 6, Aaron Frances 14:28. 8, Ryan Russell 14:35.

Evergreen — 4, Jonah Nibler 13:53. 5, Easom Everett 13:53. 7, Joey McClanahan 14:30. 11, Cameron McAnally 15:36. 12, Taryn Sciortino 15:39.

COLUMBIA RIVER 17, KELSO 38

UNION 18, SKYVIEW 43

At Skyview HS, 5,000 meters

Columbia River— 4, Anthony Lee 17:10; 6, Austin Blankenship 17:44; 8, Heath Meler 17:48; 10, Nicholas McMillan 17:54; 11, Ryan Lisowski 18:01.

Skyview— 3, Colby Gilbert 16:45; 18, Kaden Harbertson 18:41; 26, Kendall Mathew 19:38; 27, Alec Ritter 19:42; 30, Andrew Ritter 20:45.

Union — 1, Tanner Sork 16:20; 2, Roman Kirkov 16:21; 5, Levi Sparks 17:21; 7, Zach Lindberg 17:46; 15, A.J. England 18:24.

Kelso — 9, Nick Mournier 17:49; 12, Tyler Traver 18:10; 13, Dalton Mitchell 18:11; 16, Devin McCafferty 18:29; 19, Julio Ramirez 18:50.

CAMAS 15, PRAIRIE 50

CAMAS 15, FORT VANCOUVER 50

FORT VANCOUVER 28, PRAIRIE 29

At Lewisville Park, 4,000 meters

Camas — 1, Tucker Boyd 12:54; 2, Alex Pien 13:01; 3, Andrew Duffy 13:16; 5, Austin Vaughn 13:36; 6, Ryan Grable 13:37.

Fort Vancouver — 4, Chris Martinez 13:22; 12, Matt Delisle 14:24; 15, Rigo Acevedo 14:41; 18, Justin Ledridge 15:04; 22, Sean Lennon 17:59.

Prairie — 13, Luke Middlestadt 14:32; 14, Chris Hogan 14:39; 16, Doug Pareza 14:42; 17, Michael Guenther 14:55; 19, Tylor Nelson 15:06.

Girls cross country

EVERGREEN 24, BATTLE GROUND 31

At Hudson’s Bay High School, 4 kilometers

Evergreen— 1, Sabrina Sears 16:07. 3, Josie Scruggs 17:42. 4, Stephanie Simon 17:43. 7, Veda Newton 18:07. 9, Elaina Holt 18:28.

Battle Ground — 2, Stacia Matson 16:39. 5, Julie Smith 17:48. 6, Nissa Matson 17:49. 8, Holly Helmes 18:13. 10, Rachel Rast 18:47.

MT. VIEW 16, HUDSON’S BAY 39

At Hudson’s Bay High School, 4 kilometers

Mountain View — 1, Hannah Walton 17:21. 2, Kara Krebs 17:27. 3, Saya Fyock 17:28. 4, Kryssy White 17:54. 6, Cynthia Gusmon 18:30.

Hudson’s Bay — 5, Claire Blaisdell 18:22. 7, JoHannah Joy 18:39. 8, Amber Finder 19:03. 9, Riley Roppel 19:52. 10, Shawnie Kimberling 20:31.

UNION 24, SKYVIEW 32

KELSO 28, COLUMBIA RIVER 28

(Kelso wins on tiebreaker)

At Skyview HS, 5,000 meters

Union — 1, Alexis Fuller 18:51; 3, Kaitlyn McKinney 20:07; 6, Sere Brown 21:08; 11, Miranda Taylor 22:05; 12, Hannah DeLapp 22:06.

Skyview — 2, Sara Taferre 19:47; 4, Haley Velez 20:58; 8, Katie Hendricks 21:18; 16, Brooke Bowen 22:39; 19, Cassie Swartz 22:54.

Columbia River — 5, Rachel Turner 21:02; 9, Rachel Yonemura 21:22; 13, Kathryn Naranjo 22:09; 17, Elizabeth Laughlin 20:45; 24, Emily Schauble 23:23.

Kelso — 7, Susan Dahl 21:11; 10, Ashley Hoeng 21:59; 14, Yuliya Dzhumaniyazor 22:15; 15, Jesse Bork 22:16; 21, Mireille Powers 23:02; 23, Mariah Norton 23:05.

CAMAS 25, PRAIRIE 32

CAMAS 15, FORT VANCOUVER INC

PRAIRIE 15, FORT VANCOUVER INC

At Lewisville Park, 4,000 meters

Camas — 1, Alex Efraimson 14:35; 3, Megan Napier 14:57; 6, Austen Reiter 15:13; 7, Alissa Pudlitzke 15:16; 8, Lindsay Wourms 15:17.

Prairie — 2, Nicole Goecke 14:56; 4, Taylor Guenther 15:00; 5, Lindsay Tompkins 15:08; 10, Erin Russell 15:20; 11, Jamie Farris 15:42.

Fort Vancouver —19, Cheyenne McCoy 17:51.

Boys Golf

SKYVIEW 156, FORT VANCOUVER 178

At par-37 Tri-Mountain

Skyview— Garrett Kooistra 35, Cody Christensen 41, Sam Kujovich 39, AJ Curtis 41, Jaason Wilson 44, Lucas Santic 46.

Fort Vancouver — Trent Standard 37, Boon Kusolsomboon 40, Big Loachumnanvanit 41, Steven Connoly 54, Lucas Minter 47, Joseph Colombo 58.

CAMAS 159, KELSO 178

At par 36 Camas Meadows

Camas — Brandon Waudby 39, Cosmo Peng 40, Daniel Patterson 40, Eugene Hsu 40, Koda Robinson 40, Brandon Campbell 41.

Kelso — Joe McDaniel 43, Michael Croy 43, Logan Davis 44, Cody Waters 48, Blaine Gilmore 51, Austin Gladson 55.

JV — Camas 189-207.

BATTLE GROUND 166, EVERGREEN 185

At par-35 The Cedars

Battle Ground — Chad Hall 36, Tyler Betcher 39, Brady Rude 43, Zac Palica 48, Jed McBride 49, Kyle Dobbins 55.

Evergreen — Patrick Thorpe 45, Logan Kapaun 45, Marc Lodmell 46, Justin Whitman 49, Riley Ellison 49, Brant Buchanan 50.

JV — Battle Ground 219-221.

Mountain View 157, Prairie 173

at par-36 Green Mountain

Mountain View — Taylor Smith 43, Russ Moroye 40, Blaine Ellis 40, Ryan Yeh 39, Jacob Berg 44, Reggie Anderson 38.

Prairie — Marshall Ward 40, Jace VavRosky 46, Brian Siedelman 43, Tucker Reilly 47, Reid Maahs 44, Steven Whitlock 58.

JV — Prairie 252, Mt. View incomplete.

Columbia River 158, Hudson’s Bay 183

at Heron Lakes Greenback, par 36

Columbia River — Brandon Barnes 38, Sam Walker 41, Lucas Braafladt 41, Grant Guernsey 42, Michael Barnes 38, Reed Guernsey 49.

Hudson’s Bay — Landon Joy 44, Ryan Ziegler 49, Ethan Lehman 46, AJ Montes 45, Nathan Panosh 48, Ryan Miller 48.

JV — Columbia River 186-234.

WOODLAND 164, R.A. LONG 223

At par-35 Lewis River course name

Woodland— Trey Udy 36, Tanner Huddleston 37, Dalton Carter 46, Ryan Sturdivan 46, Jon Watts 45,

R.A. Long— Keegan Jolly 49, Tyler Maryoit 59, Brad Ruby 58, Joe Scrinshire 57.

JV— Woodland won with a 206.

RIDGEFIELD 211, LA CENTER 223, ELMA 235

At par-37 Tri-Mountain

Ridgefield — Dan Hettman 39, Cory Smetzler 41, Brady Williams 46, Ty Bunch 40, Declan Daly 45.

La Center — Derick Rivers 39, Matt Yurecko 43, Keaton Wilbanks 44, Justin Kemp 47, Zach Brown 50.

Elma — Judson Peek 41, Jayson Sayler 48, Austin Cristelli 48, Erik Gran 48, Austin Neary 50.

BOYS TENNIS

HERITAGE 4, FORT VANCOUVER 2

Singles— Trong Nguyen (FV) d. John Ebert 6-4, 6-0; Kodi Bennion (H) d. Brandon VanSluis 6-0, 6-1; Oleg Korin (FV) d. Kyle Brittain 6-3, 3-6, 6-4.

Doubles— Scott Maxfield/Skyler Wilson (H) d. Cody Culmer/Damien Saechao 6-1 6-0; Brandon Hatch/Seth Gardner (H) d. Ian Brown/Nate Romaine 6-0, 6-2; Josh Trumball/Jaren Jacobs (H) won by default.

Monday’s late results

MARK MORRIS 4, WASHOUGAL 2

Singles — Rike Kusasabe (MM) d. Loring Moore 6-2, 6-3; Grant Avalon (MM) d. Andrew Bastian 6-2, 6-3; Alex Salberg (MM) d. Wyatt Eakins 6-3, 6-2.

Doubles — Tyler Stewart/Steve Pond (MM) d. Regan Townsend/Andrew Kelly 7-6 (4-7), 7-6 (7-2), 6-4; Michael Stevens/David Choi (W) d. Alex Wisdom/Thomas Ingman 7-5, 6-1; Nick Tkach/James Bartholomew (W) d. Blake Wellenkamp/Mike Pelton 6-2, 6-1.

JV — Washougal 4-1.