High school scoreboard 4/11

Published:

 

Tuesday's prep highlights are available at http://www.columbian.com/weblogs/highschoolsports/2012/apr/10/tuesdays-410-prep-highlights/

Wednesday’s schedule

SOFTBALL

Union at Battle Ground, 4 p.m.

Heritage at Evergreen, 4 p.m.

Skyview at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Camas at Columbia River, 4 p.m.

Fort Vancouver at Kelso, 4 p.m.

Prairie at Mountain View, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

Kalama, White Salmon, Ridgefield at Stevenson, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Tuesday’s prep highlights are available at http://www.columbian.com/weblogs/highschoolsports/2012/apr/10/tuesdays-410-prep-highlights/

Evergreen at Heritage, 3:30 p.m.

Union at Skyview, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Woodland vs. Hockinson, 3:30 p.m. at The Cedars

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Battle Ground (6-2) 4 1

Evergreen 3 2

Skyview (5-5) 2 2

Union (3-4) 2 3

Heritage (1-8) 1 4

BATTLE GROUND 4, UNION 2

Union 000 200 0–2 6 0

B. Ground 101 101 x–4 9 1

Union

Pitching — Carlson 4 IP, loss, 2 K, 6 H, 5 BB; Stevenson 2 IP, 1 K, 3 hits, 1 BB; Highlights — Whalen 1-2, RBI, run; Hiem 1-3; Hawken 2-3, 2B, run; Willis 1-3, 2B, RBI; Benga 1-3.

Battle Ground

Pitching — Dean Fortin 7 IP, win, 4 K, 1 BB; Highlights — Jay Becker 2-3, run; Hayden Humphrey 3-4, 2B, RBI; Ian Humphrey 1-2, run; Lucas Walker 1-4, RBI; Eric Belcoff 1-3, RBI; Brent Parton 1-1, 2 runs.

JV — Battle Ground won.

EVERGREEN 7, HERITAGE 5

Evergreen 003 310 0–7 9 4

Heritage 101 002 1–5 10 3

Evergreen

Pitching — Hadley 5 IP, 9 K, win; Smith 1 IP; Highlights — Smith 1-4, 2 RBI; Hadley 2-4, 2 RBI; Pecson 2-3; Dietrich 1-4; Thorpe 1-4; Martinez 2-3, 3B

Heritage

Pitching — Stansberry 3 IP, loss; Raskin 2 IP; Clevedence 1 IP; Lovingood 1 IP; Highlights — Stansberry 1-4; Tim Hergert 2-3, 2 RBI; Raskin 1-3; Lovingood 1-4; Colter 3-4; Ludecker 2-4.

JV — Evergreen 6-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (7-1) 5 0

Mountain View (9-2) 4 0

Columbia River (4-4) 2 2

Kelso 1 1

Prairie 1 2

Fort Vancouver (4-5) 1 5

Hudson’s Bay (1-8) 0 4

CAMAS 4, COLUMBIA RIVER 3

Col. River 000 000 3–3 2 1

Camas 000 001 3–4 9 2

Columbia River

Pitching — Seth Rayburn 6 IP; Michael Barnes 0 IP, loss. Highlights — Michael McCann 2-3, 2 2Bs; Walker RBI; Mahoney RBI.

Camas

Pitching — Nate Lauritzen 6 IP; Gabe Heredia IP, win. Highlights — Nate Culver 3-3, 2B; Lauritzen 1-4; Jace Schumacher 1-2; Austin Barr 1-2; Dylan White 1-4, 2B, RBI; Connor McClellan 1-3, 2B, 2 RBI (GW hit in seventh); Chad Spring 1-1, RBI.

JV — River won. C — Camas won.

MOUNTAIN VIEW 13, FORT VANCOUVER 3

Fort 000 210 –3 6 1

Mtn View 006 142 –13 12 1

Fort Vancouver

Pitching — Johnson 5 IP, loss, 11 runs, 2 K; Bain 1 IP, 2 runs; Highlights — Solis 1-3, run; Johnson 1-2; Gardner 1-3, run; Barr 2-3, run, RBI, 2 2B; Bain 1-3, RBI, 2B.

Mountain View (9-2, 4-0)

Pitching — Alex Torson 4 IP, 2 run, 2K, win; J.T. Kaul 2 IP, 1 run, 1K; Highlights — Michael Rivers 3-4, run, 2B, 2 RBI; Jake Shelley 1-4, RBI; Riley O’Dell 1-3, run, 2B; Ross Krasve 1-1, run, RBI, HR; Connor Atchison 2-2, run, 2 SB; Dean Taylor 1-2, run; Michael Nino 2-4, run, 2 RBI; Greg Ryan 1-2, 2 runs, 2 RBI.

JV — Mountain View won.

Non LEAGUE

SKYVIEW 8, HUDSON’S BAY 4

Skyview 012 032 0–8 13 2

Hud. Bay 002 000 2–4 10 4

Skyview

Pitching — Jack Rhodes 5 IP, win; Chase Wigner 2 IP. Highlights — Curtis Perrin 1-5, R; Erick Meyer 2-5, R; Braden Maney 2-4, 2 RBI, R; Alec Cheney 1-3, RBI; Austin Greene 2-4, 2 R; Ian Hamilton 1-4; Spencer Ramsey 2-4, 2 RBI; James Brooks 3-4.

Hudson’s Bay

Pitching — Zach Thompson 4 IP, loss; Tyler Urke IP; Joey Bomers IP; Alec Dannat IP. Highlights — Emilio Alcantar 2-3, 2 R; Dannat 1-3, 2 RBI; David Veltkamp 2-3; Bomer 1-3; Micah Fitzpatrick 2-3; Andrew Strappazon 2-3, R.

1A TRICO LEAGUE

W L

Kalama (9-2) 6 0

La Center (6-4) 6 2

Toledo (5-2) 4 2

Ridgefield (3-4) 3 2

Castle Rock (3-4) 3 2

Stevenson (3-5) 2 4

White Salmon (0-6) 0 6

Ilwaco (0-6) 0 6

Game 1

LA CENTER 3, TOLEDO 2, 8 innings

Toledo 100 010 00–2 10 1

La Center 101 000 01–3 8 2

Toledo

Pitching — M. Gaul 0 IP; R. Covey 7 IP, loss; M. Gaul 0 IP. Highlights — J. Giveas 2-4; E. Hernandez 2-4; M. Gaul 1-3, 3B; R. Covey 2-4, 2 RBI; J. Martin 1-4; C. Vermilyea 1-4; J. Wallace 1-4.

La Center

Pitching — I. Block 4 IP; T. Roberson 4 IP; Highlights — J. Soske 1-3; M. Braaten 1-4; L. Vantol 2-3, 2 RBI; T. Roberson 1-2, RBI; K. Wilbanks 1-3; D. Ell 1-3; J. Hancuff 1-2.

Game 2

TOLEDO 5, LA CENTER 4

La Center 100 30 –4 4 1

Toledo 100 04 –5 7 8

La Center

Pitching — K. Wilbanks 4 IP; M. Braaten IP. Highlights — L Vantol 1-3; J. Hancuff 1-2; J. Benitez 1-2, RBI; C. Rose 1-2.

Toledo

Pitching — M. Gaul 5 IP, win. Highlights — J. Giveas 2-2, 2 2Bs, RBI; E. Hernandez 1-2, 2 RBI; M. Gaul 1-3; C. Meier 1-3; J. Martin 1-3, 2B; J. Wallace 1-2.

SOFTBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (5-2) 3 1

Union (3-4) 2 1

Evergreen 1 2

Heritage 1 2

Battle Ground 1 2

BATTLE GROUND 14, HERITAGE 4

Heritage 000 22 — 4 6 4

B. Ground 310 0(10) –14 16 2

Heritage

Pitching — A. White 4 IP, loss; Szueber 1 IP; Highlights — E. Kutzera 1-3; Leila Stutesman run; D. Tuholski 1-3, 2 runs, 2B; A. White 1-3, run, 2B; K. McCreary 1-2, RBI; M. Bare 2-2, 2B, RBI.

Battle Ground

Pitching — Kyrstina Fischer 5 IP, 2K, 1 BB, win; Highlights — Chelsie Aguigui 3-5, run, RBI, SB; Delany Kelly 3-4, 2 runs, 2B, RBI; Amanda Langdon 2-4, 2 rusn, 2B, 2 RBI; Carly Hershberger 1-3, 3 RBI; Caitlin Paul 1-2, 2 runs, 2B, RBI; Haley Hamilton 2-3, 2 runs, 2B, 2 RBI; Madison Barr 2-4, 2 runs, 3B, RBI; Allison Erskine 1-3, 2 RBI; Brittany Langdon 1-3, RBI.

SKYVIEW 6, EVERGREEN 3

Skyview 004 200 0–6 9 2

Evergreen 020 000 1–3 9 1

Evergreen

Pitching — Paterson 3 IP, 2 K, loss; Gerdau 4 IP 6 K; Highlights — Alyssa Henry 1-4, 2B; Shay Scott 1-3; Sarah Miller 2-4; Sondra Cardin 2-4; Marissa Shannon 1-4 ; Melissa Henry 2-4.

Skyview

Pitching — Paladeni 2 IP, 2 K; Brincefield 5 IP, 9 K, win; Highlights — Anthony 1-4, 2B, Paladeni 2-4, 2B, Lies 1-3, 2B; Garcia 1-4, Settje 1-2; Cook 1-3; Huntley 2-3.

1A TRICO LEAGUE

TOLEDO 13, LA CENTER 2

Toledo 400 013 5–13 8 0

La Center 001 100 0–2 8 5

Toledo

Pitching — Herbert 7 IP, win; Highlights — Herbert 1-5; Davidson 3-5; Culverdale 1-4; Thomas 2-4, Whipp 1-4; Smith 1-3.

La Center

Pitching — Morgan Jackson 7 IP, loss; Highlights — Indie Frasier 2-4; Kaylee Hammack 2-4; Emily Norris 1-3; Rachel Moudy 1-3; Amanda Moudy 1-3; Katie Elmer 1-3.

LA CENTER 11, TOLEDO 3

La Center 320 210 3–11 13 0

Toledo 021 000 0–3 7 1

La Center (6-2, 5-1)

Pitching — Kaylee Hammack 7 IP, win; Highlights — Samantha Adams 2-5; Frasier 2-5; Hammack 2-5, 2B; A. Moudy 1-3; R. Moudy 1-4; Emily Muffett 1-2; Hailee King 1-3; Tessa Gawley 1-4; Emily Rengo 1-2.

Toledo

Pitching — Herbert 7 IP, win; Highlights — Davidson 1-4, Collins 1-4, Culverdale 1-2; Thomas 1-4; Whipp 1-4; Smith 1-3; Wienert 1-2.

CASTLE ROCK 11-9,RIDGEFIELD 1-0

First gameRidgefield 000 10– 1 3 3

Castle Rock 243 11–11 9 1

Ridgefield

Pitching — Shannon Boyle (L), 3Ks; Highlights — Megan Holeman 2-2; Sam Rice 1-2.

Castle Rock

Pitching — B. Keeling (W); Highlights — Megan Moore 2-4, 3R; Merinda Meredith 3-4, R.

Second game

Castle Rock 022 012 2–9 9 0

Ridgefield 000 000 0– 0 6 4

Castle Rock

Pitching — Regan Smith (W), 3 Ks; Highlights — Tyranny Uhlenkott 3-5, 2R; Maddie Klingberg 2-3, R.

Ridgefield

Pitching — Shannone Boyle (L), 3Ks; Highlights — Shyanne Chandler 1-3; Sam Rice 2-3; Megan Holeman 2-3; Kayler Weaver 1-2.

JV — Ridgefield 8-14, Castle Rock 7-9.

Record — Ridgefield (2-3, 1-3).

Non-league

CAMAS 9, UNION 0

Union 000 000 0–0 2 2

Camas 110 052 x–9 13 1

Union

Pitching — Emma Alfonso 5 IP, 2 K, loss; Alexis Kron 1 IP, 1K; Highlights — Parker Bonife 1-3; Brittany Haxby 1-3.

Camas (7-0)

Pitching — Harli Hubbard 7 IP, 9 K, win; Highlights — Amee Aarhus 2-4, 2 runs; Lena Richards 4-4, 3 runs, 2B; Mikaela Searight run, RBI; Sarah Nidick 1-4, RBI; Erin Tauscher 1-3, run, 2 RBI; Hubbard 1-2, RBI; Hannah Welborn 1-4, run, 2B; Cali Mulholland 2-3, RBI; Corrina Hopkins 1-2, run, RBI.

JV — Camas won.

BOYS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Skyview (6-3) 5 1 0 15

Union (6-2) 4 1 0 12

B. Ground (5-3) 3 3 0 9

Evergreen (4-4) 2 3 0 6

Heritage 0 5 0 0

UNION 2, SKYVIEW 0

Skyview

No report

Union

Goals (assists) — Keith Thorkileson (Mitch Wheelon); Tyler Shadix (Wheelon); Goalkeeper saves — Colin Partee 3.

Halftime — 0-0.

JV — Union won.

BATTLE GROUND 5, HERITAGE 0

Heritage

No report

Battle Ground

Goals (assists) — Joseph Hernandez (Cody Henderson); Stephan Gahan (unassisted); Alex Mazurkovic (Joseph Hernandez); Grayson Cropper (Oscar Morales); Mazurkovic (Morales); Goalkeeper saves — Josh Lindstrom 3.

Halftime — BG 1-0.

JV — BG 5-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (7-0-0) 4 0 0 12

Prairie (3-4-1) 3 2 0 9

Mountain View 2 2 1 7

Columbia River 2 2 1 7

Fort Vancouver 1 2 2 5

Kelso (2-3-3) 1 3 1 4

Hudson’s Bay 1 3 1 4

Columbia River 2, Fort Vancouver 0

Fort Vancouver

Goalkeeper Saves — Eric Perez 6.

Columbia River (3-4-1, 2-2-1)

Goal (Assists) — Corey Harper (Sam Niedner); Harper (Kevin Thurston) Goalkeeper Saves — Kevin Thurston 1.

Halftime — River 1-0

JV — River 4-2

HUDSON’S BAY 2, MOUNTAIN VIEW 0

Hudson’s Bay

Goals (assists) — Luis Marcial (Bryan Hopster); Marcial (Juan Salinas Heredia); Goalkeeper saves — Christian Glidden 10.

Mountain View

Goals (assists) — None; Goalkeeper saves — None 0.

Halftime — 1-0.

JV — Mountain View 5-0.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hockinson 5 0

Washougal (8-1) 4 1

Mark Morris 2 2

R.A. Long 1 4

Woodland 0 5

WASHOUGAL 3, R.A. LONG 0

Washougal (8-1, 4-1)

Goals (assists) — Samuel Razumovskiy (Yarro Bah); Sam O’Hara (Patrick Johnson); Thomas Normandeau (Bah); Goalkeeper saves — Caleb Howard 4.

Halftime — 3-0.

JV — R.A. Long 2-0.

HOCKINSON 5, WOODLAND 1

Woodland

No report

Hockinson

Goals (assists) — Langdon Roscoe (free kick); Mitchell Pinney (Emmanuel Gil); Pinney (unassisted); Spencer Klug (Brett Sparks); Klug (Jacob Roscoe); Goalkeeper saves — Casey Turner 8.

Halftime — Hockinson 3-0.

JV — Hockinson 9-0.

1A TRICO LEAGUE

RIDGEFIELD 8, KING’S WAY 0

Ridgefield (6-0)

Goals (assists) — Francisco Jimenez (Kyle Morris); Taylor Konkright (Tanner Konkright); Taylor Konkright (Brad Abella); Jonah Gorder (Chase Marjury); Jared Williams (Tanner Konkright); Charlie Hauser (PK); Rohan Vayupeyajula (Tanner Konkright); Jonah Gorder (Rohan Vayupeyajula). Goalkeeper saves — Tyson Wright 0.

Halftime — 4-0.

TOLEDO 3, CASTLE ROCK 2

SETON CATHOLIC 3, LA CENTER 0

Seton Catholic

Goals (assists) — Erik Powell; Powell (Jimmy McGinley); Powell (PK). Goalkeeper saves — Keith Kuzis 5.

Halftime — 2-0.

NON-LEAGUE

EVERGREEN 5, PRAIRIE 1

Evergreen (5-4)

Goals (assists) — Cesar Delgado (Conner Finnegan); Timur Zhividze; Timur Zhividze, PK; Timur Zhividze; Jake Gulliford (Timur Zhividze); Goalkeeper saves — Jeremiah Ward 4.

Prairie (3-4-1)

Goals (assists) — Igor Shapoval (Alex Cochell); Goalkeeper saves — Brendan Shaw 6.

Halftime — Evergreen 2-1.

JV — Prairie 3-2.

BOYS TRACK AND FIELD

UNION 121, BATTLE GROUND 24

100 meters — 1, Ryan Stanford (U) 11.13; 200 — 1, Ryan Stanford (U) 22.86; 400 — 1, Tanner Sork (U) 49.55; 800 — 1, Roman Kirkov (U) 1:58.87; 1,600 — 1, Roman Kirkov (U) 4:37.96; 3,200 — 1, Zach Lemberg (U) 10:32.17; 110 hurdles — 1, Josiah Reynolds (U) 15.50; 300 hurdles — 1, Josiah Reynolds (U) 42.93; 400 relay — 1, Battle Ground 45.98; 1,600 relay — 1, Union 3:32.72; Shot put — 1, Jake Blackman (U) 47-1; Discus — 1, Phil Westphal (U) 136-10; Javelin — 1, Micah Merfeld (U) 156-3; High jump — 1, Bryce Evans (U) 5-10; Long jump — 1, Micah Merfeld (U) 20-1; Triple jump — 1, Micah Merfeld (U) 40-2; Pole vault — 1, Joe Thompson (U) 14-0.

HERITAGE 89.7, EVERGREEN 47.3

100 meters — 1, E’Lon Mack (H) 11.17; 200 — 1, E’Lon Mack (H) 22.52; 400 — 1, Ramon Ortiz (E) 54.04; 800 — 1, Eason Everett (E) 2:10.24; 1,600 — 1, James Breen (H) 4:54.68; 3,200 — 1, Keaton Spiller 11:07; 110 hurdles — 1, Kyle Allen (E) 18.35; 300 hurdles — 1, Kyle Allen (E) 45.21; 400 relay — 1, Heritage (Joey Cooper, Sean Keller, Joe Gardarillas, E’Lon Mack) 44.36; 1,600 relay — 1, Heritage (Joey Cooper, Victor Duran, Denzel Lall, James Breen) 3:48.99; Shot put — 1, Jacob Wagner (H) 43-11; Discus — 1, Zach Hall (H) 138-5; Javelin — 1, Sean Keller (H) 194-2; High jump — 1, E’Lon Mack (H) 5-8; Long jump — 1, Jordan Stowell (E) 19-2; Triple jump — 1, Joey Cooper (H) 40-1; Pole vault — 1, Devin Scott (H) 11-6.

CAMAS 117, FORT VANCOUVER 28

100 meters — Zack Marshall (C) 11.03; 200 — Zack Marshall (C) 23.91; 400 — Joshua Golden (C) 52.84; 800 — Andrew Kaler (C) 2:02.40; 1,600 — Andrew Kaler (C) 4:34.07; 3,200 — Tucker Boyd (C) 10:19.51; 110 hurdles — William Ephraim (C) 16.82; 300 hurdles — William Ephraim (C) 44.19; 400 relay — Camas 45.82; 1,600 relay — Camas 3:40.87; Shot put — Triton Pitassi (C) 46-3; Discus — Scott Feather (C) 146-2; Javelin — R. Moss (C) 141-2; High jump — Deonte Hawkins (FV) 5-8; Long jump — Deonte Hawkins (FV) 20-6 ; Triple jump — Matt Delisle (FV) 39-2; Pole vault — Blaine Behrent (C) 11-6.

COLUMBIA RIVER 95, MOUNTAIN VIEW 50

100 meters — Darius Raiford (CR) 11.19; 200 — Ryan Hite (MV) 22.69; 400 — Salali Kalevoc (MV) 53.4; 800 — Miles Park (CR) 2:06.8; 1,600 — Nicholas McMillan (CR) 4:36.9; 3,200 — Austin Blankenship (CR) 10:38.4; 110 hurdles — Connor Pearson (CR) 16.24; 300 hurdles — Heath Meler (CR) 43.99; 400 relay — Columbia River 43.52; 1,600 relay — Mountain View 3:39.6; Shot put — Isaac Ennis (CR) 44-7; Discus — Christopher Sandison (CR) 123-1; Javelin — Andrew Morgan (CR) 143-0; High jump — Grayson Anderson (MV) 6-4; Long jump — Marcus Ekeya (CR) 20-0 ; Triple jump — Marcus Ekeya (CR) 43-4; Pole vault — Kevin Sandison (CR) 12-6.

PRAIRIE at KELSO

Team scores unavailable

100 meters — 1, Colton Prestwich (P) 11.19; 200 — 1, Jacob Austin (P) 23.69; 400 — 1, Ja Mariay McDonald (P) 53.44; 800 — 1, Devin McCafferty (K) 2:06.63; 1,600 — 1, Nick Mounier (K) 4:47.26; 3,200 — 1, Nick Mounier (K) 10:34.45; 110 hurdles — 1, Peter Zalk (P) 15.56; 300 hurdles — 1, Josiah Schmidt (P) 43.5; 400 relay — 1, Prairie (Peter Zalk, Colton Prestwich, Garrett Baltazar, Jacob Austin) 45.02; 1,600 relay — 1, Prairie (Ja Mariay McDonald, Taylor Martin, Colton Prestwich, Garrett Baltazar) 3:38.40; Shot put — N/A; Discus — 1, John Gustin (K) 146-8; Javelin — N/A; High jump — 1, Jesse Zalk (P) 6-0; Long jump — 1, Colton Prestwich (P) 21-1; Triple jump — 1 Somit Chhim (K) 40-8; Pole vault — 1, Peter Zalk (P) 12-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

UNION 126, BATTLE GROUND 23

100 meters — 1, Jessica Ojukwu (U) 12.63; 200 — 1, Kaitlyn McKinney (U) 27.09; 400 — 1, Kaitlyn McKinney (U) 1:01.14; 800 — 1, Alexis Fuller (U) 2:19.32; 1,600 — 1, Alexis Fuller (U) 5:37.47; 3,200 — Sere Brown (U) 12:54.03; 100 hurdles — Tuileisu Anderson (U) 17.60; 300 hurdles — 1, Heather Browing (U) 47.51; 400 relay — 1, Union 50.92; 800 relay — 1, Union 1:55.83; 1,600 relay — 1, Union 4:13.51; Shot put — 1, Vanessa Muckerheide (U) 32-10; Discus — 1, Amica Cranston (U) 103-4; Javelin — 1, Angelique Williams (U) 124-0; High jump — 1, Heather Browning (U) 5-0; Long jump — 1, Taylor Troupe (U) 15-6; Triple jump — 1, Tuileisu Anderson (U) 32-4; Pole vault — 1, Holland Roberts (BG) 7-0.

EVERGREEN 90, HERITAGE 59

100 meters — 1, Tee Tee Martin (H) 12.71; 200 — 1, Tee Tee Martin (H) 25.99; 400 — 1, Elaina Hitt (E) 1:03.08; 800 — 1, Sabrina Sears (E) 2:24.08; 1,600 — 1, Sabrina Sears (E) 5:28.60; 3,200 — 1, Abby Knight (H) 12:44.44; 100 hurdles — 1, Julia Agarkov (H) 17.11; 300 hurdles — 1, Charity Coppedge (E) 48.21; 400 relay — Heritage (Julia Agarkov, Meesha Branch, Miranda Fleming, Tee Tee Martin) 52.02; 800 relay — 1, Heritage (Julia Agarkov, Anna Penttila, Irina Dolbinina, Tee Tee Martin) 1:53.83; 1,600 relay — 1, Evergreen (Charity Coppedge, Sabrina Sears, Elaina Hitt, Ahn Thi) 4:27.62; Shot put — 1, Guadalupe Mendoza (H) 36-0; Discus — 1, Stephanie Simon (E) 119-8; Javelin — 1, Stephanie Simon (E) 96-1; High jump — 1, Sydney Haynes (E) 4-10; Long jump — 1, Emma Hill (E) 14-9; Triple jump — 1, Emma Hill (E) 32-0; Pole vault — 1, Veda Newton 7-0.

CAMAS 142, FORT VANCOUVER 7

100 meters — Sydney Allen (C) 13.25; 200 — Sydney Allen (C) 28.21; 400 — Alexa Efraimson (C) 1:01.75; 800 — Alissa Pudlitzke (C) 2:29.0; 1,600 — Alissa Pudlitzke (C) 5:22.0; 3,200 — Alexa Efraimson (C) 11:06.0; 100 hurdles — Kimi Knight (C) 16.43; 300 hurdles — Kimi Knight (C) 48.33; 400 relay — Camas 55.27; 800 relay — Camas 1:58.13; 1,600 relay — Camas 4:24.69; Shot put — Amber Corbett (C) 36-0; Discus — Nicole Corbett (C) 94-6; Javelin — Amber Corbett (C) 109-8; High jump — Kathryn Johnson (C) 4-10; Long jump — Savanna Joyce (C) 15-9; Triple jump — Sydney Allen (C) 36-4; Pole vault — Paige Jackson (C) 8-6.

COLUMBIA RIVER 79, MOUNTAIN VIEW 71

100 meters — Emily Morgan (CR) 12.4; 200 — Easton Kawawaki (CR) 27.02; 400 — Lynelle Decker (MV) 1:01.5; 800 — Lynelle Decker (MV) 2:30.6; 1,600 — Ana Delgadillo (CR) 5:45.4; 3,200 — Ana Delgadillo (CR) 12.11.3; 100 hurdles — Natalie Davies (MV) 17.87; 300 hurdles — ; 400 relay — Mountain View 50.52; 800 relay — Columbia River 1:59.5; 1,600 relay — Mountain View 4:18.9; Shot put — Brooke Williams (CR) 31-6; Discus — Bailey Lindsley (MV) 103-8; Javelin — Bailey Lindsley (MV) 108-6; High jump — Maddie Reynolds (CR) 5-0; Long jump — Katie Dean (MV) 18-1; Triple jump — Katie Dean (MV) 35-7 ; Pole vault — Jennifer DeBellis (CR) 11-6.

GIRLS TENNIS

SKYVIEW 5, HERITAGE 0

Singles — Sammi Hampton (S) d. Teresa Makar 6-0, 6-0; Rayna Mathis (S) d. Tiffany Baker 6-0, 6-1.

Doubles — Kristina Metz/Tara Carrie (S) d. Kristine Madsen/Erin Roetker 6-0, 6-1; Priya Kudva/Sydney Miles (S) d. Cheyenne Sutcliffe/Jennifer Harvey 6-2, 6-0; Marie Ross/Olivia Coale (S) d. Dani Sakaida/Alesha Singleton 6-0, 6-3.

JV –Skyview 4-1.

CAMAS 6, HUDSON’S BAY 0

Singles — Esther Kwon (C) d. Stephanie Santacruz 6-0, 6-0; Jen Lewis (C) d. Cory Stone 6-0, 6-1; Meghal Sheth (C) d. Megan Husko 6-0, 6-1.

Doubles — Katie Shin/Lauren Belzer (C) d. Allison Falkner/Hailey Kolar 6-3, 6-4; Sammy Childers/Tori Slaven (C) won 6-2, 6-4; Emily Carson/Alexa Jacabson (C) d. Taylour Crouse/Katie Mack 4-6, 6-1, 6-1.

JV — Camas 6-0.

PRAIRIE 6, FORT VANCOUVER 0

Singles — Akari Baba (P) d. Elizabeth Pal 6-0, 6-1; Shiori Baba (P) d. Laura Rosicka 6-1, 6-0; Sarah Hannon (P) d. Emma Nellor 6-0, 6-1

Doubles — Alicia Stewart/Shannon Sterling (P) d. Holly Pa/Wendy Hsei 6-1, 6-0; Alyssa Crosby/T. Perring (P) d. Olesya Gubar/Svetlana Karpenko 6-1, 6-1; Kathryn Cook/Zoe Lovell (P) d. Tina Nguyen/Selorm Tamakloe 6-0, 6-0.

JV –Prairie won.

COLUMBIA RIVER 4, KELSO 2

Singles — Julie Piboonvaranggoon (CR) d. Hannah Womack 6-0, 6-0; Alexis Zoesch (CR) d. Cierra Gapinski 6-0, 6-0; Callie Goodell (K) d. Jayne Piboonvaranggoon 7-6, 7-6.

Doubles — Sarah Case-Camille Mitchell (CR) d. Noelle Bosch-Grace Hall 6-2, 6-0; Alexandra Wilmington-Ashley Osler (CR) d. Lisa Karnofski-Kendra Skerbeck 6-1, 4-6, 6-2; Emilia Longbons-Catlin Inman (K) d. Kayli Troelsen-Rene Wetzel 6-3, 4-6, 6-4.

JV –Columbia River 5-1.

HOCKINSON 6, WASHOUGAL 0

Singles — Michell Chiou (H) d. Christina Zack 6-0, 6-0; Jenna Haagen (H) d. Valerie Deuen 6-0, 6-1; Audrey Hatfield (H) d. Amelia Quatermass 6-1, 6-3.

Doubles — Tiara Atchley/Jamie Towne (H) d. Dani Larson/Haley Briggs 6-4, 6-0; Kate Lawrence/Jenna VanZutphen (H) d. Taryn Boni/Maddi Kitchen 6-4, 6-0; Emily Bozarth/Meghan Bradseth (H) d. Katie Domeyer/Sydney Hickey 6-2, 6-1.

RIDGEFIELD 4, WHITE SALMON 1

Singles — Shawntel Kalliainen (R) d. Paige Stevenson 6-1, 6-4; Kyla Fadness (WS) d. Natalie Tetrault 7-6, 6-0; Claire James (R) d. Samantha Spaeth 6-3, 6-4.

Doubles — Cassidy Reid/Beatrice Bremer (R) d. Claudia Castro/Edith Rosales 6-0, 6-0; Tess Trosko/Heidi Nosler (R) d. Naomi Castro/Viri Cortez 6-1, 6-0.

GIRLs GOLF

THREE-TEAM MEET

Teams incomplete.

At par-36 Club Green Meadows

Heritage — Brianna Sharp 63, Emily Hall 76, Alyssa Thom 87.

Kelso — Kaylee Thompson 58, Emily Deniston 69, Tiffany Sorgenfire 64, Angela Cook 78.

Evergreen — Autumn Johnson 57, Kendra Johnons 53, Keilea Swearingen 58, Mary Hosack 75.

UNION 200, PRAIRIE 214, BATTLE GROUND 233

At par-36 Camas Meadows

Union — Belex Cheng 49, Lauren Williams 46, Mykala Kolanda 51, Olivia Vedder 54, Alicia Kwon 55, Dani Finley 55.

Prairie — Jamie Stillwell 52, Amanda Poore 58, Alexis Vizcaino 50, Courtney Bradshaw 54, Maddi Barton 68, Kelcey Tubbs 75.

Battle Ground — Mackanzie Alamillo 54, Makayla Thompson 53, Erin Morse 60, Michael Lautenbach 66, Sarah Burpee 86.

MOUNTAIN VIEW 202, COLUMBIA RIVER 234

Mountain View — Rachel Kim 51, Jenna’e Lecomte 48, Clarisa Witherup 53, Megan Olsen 51, Ahrcum Yang 52, Abby Kadrmas 57.

Columbia River — Chloe Bartek 43, Morgan Anthony 58, Maddie Perkl 69, Shelby Yackley 67, Nanae Kastner 67, Maddi Hawn 66.

LA CENTER 300, RIDGEFIELD 372

At par-35 Tri-Mountain

La Center — Lindsie Snyder 55, Heather Haasl 51, Emma Yates 59, Carly Mairose 64, Lindsay Peterkin 71.

Ridgefield — Darby Lehner 77, Karly Beatie 73, Kenna Woodside 57, Shelby Rutherford 81, Bailee Decker 84.

HOCKINSON 205, R.A. LONG 270

At par-36 Mint Valley

Hockinson — Kelsey Whiles 48, Megan Swindell 52, Shelby LaTourette 51, Lanna Farrey 54, Emily Jensen 54.

R.A. Long — Jessica Sanchez 69, Sadie Nickerson 69, Alexis Sterkel 66, Heather Villenuede 66.