High school scoreboard 4/25

Published:

 

WEDNESDAY’s schedule

(Schedule subject to change)

BASEBALL

Fort Vancouver at Columbia River, 4 p.m.

SOFTBALL

Heritage at Skyview, 4 p.m.

Union at Evergreen, 4 p.m.

Kelso at Mountain View, 4 p.m.

Prairie at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Hockinson at Washougal, 4 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, DH, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Battle Ground vs. Heritage, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Skyview vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Kelso vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Columbia River at Camas, 7 p.m.

Fort Vancouver vs. Prairie, 7 p.m. at District Stadium

GIRLS TENNIS

Skyview at Union, 3:30 p.m.

Heritage at Evergreen, 3:30 p.m.

Kelso at Mountain View, 3:30 p.m.

Prairie at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Camas at Columbia River, 3:30 p.m.

Hockinson at Mark Morris, 4 p.m.

Washougal at R.A. Long, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Fort Vancouver vs, Skyview, 3 p.m. at Tri-Mountain

Camas vs. Prairie, 3 p.m. at The Cedars

R.A. Long vs. Hockinson, 3:30 p.m. at The Cedars

Washougal vs. Mark Morris, 3:30 p.m. at Longview CC.

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (12-5) 8 2

Evergreen (10-8) 7 3

Battle Ground (8-6) 5 5

Union (7-8) 5 6

Heritage (2-13) 1 10

UNION 8, HERITAGE 5

Heritage 300 200 0--5 6 2

Union 101 042 x--8 7 2

Heritage

Pitching -- Stansbury 5 IP, loss; Clevindence 1 IP. Highlights -- Stansbury 1-3, 2B; Hergert 2-4; Clevidence 1-4, RBI; Mason 1-3, 2B, RBI; Luedecker 1-3, 2 RBI.

Union

Pitching -- Tre Christensen 4 IP; Jared Dean 3 IP, win, 5 Ks. Highlights -- Seaver Whalen 1-1, 2B, RBI; Brandon Brody-Heim 2-3, RBI; Clint Coulter 2-2, RBI; Christensen 1-3, 2 RBI; Dallas Saber 1-3.

JV -- Heritage won.

SKYVIEW 10, BATTLE GROUND 0

Skyview 410 212 --10 11 1

B. Ground 000 000 --0 2 4

Skyview

Pitching -- Hamilton 6 IP, win, 8 Ks. Highlights -- Buruse 1-2, R; Hanson 1-2, 3 R; Manely 1-4, 3B, 2 R; Chaney 2-4; Greene 1-3; Webb 1-1, R; Garlington 2-4, 2 2Bs, 2 R; Ramsey 1-3; Brooks 1-3

Battle Ground

Pitching -- Calvin Nichols 6 IP, loss, 2 Ks. Highlights -- Kanoe Bajo 1-2, 2B; Brent Parton 1-2.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (12-3) 9 1

Mountain View (14-3) 9 1

Columbia River (8-7) 6 5

Kelso (9-6) 4 6

Hudson’s Bay (5-11) 4 6

Fort Vancouver (5-8) 2 7

Prairie (3-11) 1 9

COLUMBIA RIVER 5, FORT VANCOUVER 3

Col. River 103 100 0--5 7 1

Ft. Van. 000 002 1--3 6 2

Columbia River

Pitching -- Bryant 6 IP, win, 6 Ks; Barnes 1 IP, save. Highlights -- McCann 1-4, 2B, RBI; Golberg 2-4, 2B, RBI; Bryan 1-2, 2B, RBI; Bogart 1-1; Boe 1-3; Walker 1-3.

Hudson’s Bay

Pitching -- A. Johnson 6 IP, loss, 2 Ks; J. Johnson 1 IP, 1K. Highlights -- H. Heying 1-4; J. Johnson 2-4, HR, 2 RBI; J. Barr 1-3; A. Gardner 1-3; R. Bain 1-3, 2B, RBI.

HUDSON’S BAY 6, KELSO 1

Kelso 000 000 1--1 8 3

H. Bay 030 300 x--6 7 3

Kelso

Pitching -- Joey Howard 4 IP, loss; Corbin Simms 2 IP; Highlights -- Taylor Radcliffe 1-3, RBI; Slate Miller 2-4; Tyson Johnson 1-3; Nate Grumbois 1-3; Sasha Jabusch 2-3, run.

Hudson’s Bay

Pitching -- Buck Hale 7 IP, win, 6 K; Highlights -- Emilio Alcantar 1-4, run, 2 SB; Andrew Strappazon 1-3, run, 2 RBI; Hale 1-2, 2 runs, SB; Jai Girod 2-3; Micah Fitzpatrick 1-3, 2 RBI, 2B; Carson Ray 1-2, run, 3B.

JV -- Kelso won.

MOUNTAIN VIEW 13, PRAIRIE 3

Mtn. View 027 013 --13 11 2

Prairie 111 000 --3 6 4

Mountain View

Pitching -- Connor Atchison 4 IP, win, 2 ER, 2 K; Dean Taylor 2 IP, 2 K; Highlights -- Michael Rivers 2-4, 2 runs, 2 RBI; Jake Shelley 2-4, run, 2 RBI, HR; Riley O’Dell 1-3, run, 2 RBI; Ryan Johnson 1-3, 3 RBI, 2B; Dean Taylor 2-4, run; Justin Rinta 1-3, 2 RBI; Brandon Rudolph 2-3, 3 runs, RBI.

Prairie

Pitching -- Nelson 2 IP, loss; Stoltz IP; Michaelson 1 IP; Stubbs 1 IP; Highlights -- Tanner 2-3, 2 RBI; Gawley 2-3, run; Nelson 1-1, RBI; Guenther 1-3.

JV -- Prairie won.

Non-LEAGUE

CAMAS 5, EVERGREEN 4

Evergreen 000 040 0--4 6 3

Camas 120 100 1--5 4 0Evergreen

Pitching -- Riedel 2 IP; Grening 2 IP; Price 2 IP, loss; Smith IP. Highlights -- Pecson 2-3, 2B; Price 1-2; Whitman 1-1; Williams 1-3; Smith 1-3, 2 RBI.

Camas

Pitching -- Dylan Harris 3 IP; Luke Minder 2 IP; Nolan Hunt 2 IP, win. Highlights -- Chad Spring 1-3; Tyler Hows 1-3, RBI; Harris 1-1; Tyler Hallead 1-1; Gabe Heredia RBI; Trent Johnson 2 RBI; Austin Barr, GW RBI (walk with bases loaded).

JV -- Camas won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (12-2) 7 0

Hockinson (11-4) 6 3

Woodland (5-8) 2 4

R.A. Long (4-9) 3 5

Washougal (1-9) 1 7

HOCKINSON 5, R.A. LONG 4

R.A. Long 010 020 1--4 5 1

Hockinson 002 000 3--5 9 2

R.A. Long

Pitching -- Hinejosa, 6 IP, loss; Harris, faced 1 batter; Highlights -- Pickett 1-1, 3B, RBI, run; Dahl 2-4, RBI; Ruffe 1-2, run, SB; Hulings 1-3.

Hockinson

Pitching -- Justin Babikoff, 4 IP, 3H, 1 K, 1 BB; Ryan Logan, 2 IP; Dylan Butler, 1 IP, win; Highlights -- Blake Jensrud 1-2, run, 2 steals; Jake Manson 1-3, RBI, 2B, run; Doug Macdonald 1-3, run; Torey Dunn 2-4, run, 2B; Ryan Logan 1-3, run, 3 RBI; Taylor Ellensohn 1-3; Michael Capps 2-3, RBI.

Monday’s game

RA LONG 5-11, WASHOUGAL 4-1

First gameRA Long 100 100 3--5 6 0

Wash. 000 220 0--4 8 2R.A. Long

Pitching -- Wynn 6 IP, win, 4 run, 7 hits, 2 BB, 8K; Ruffe 1 IP, 1 hit, save; Highlights -- Fine 2-3, RBI; Solon 1-1, Roselini 1-2, HR, Seggern 1-4, Wynn 1-3.

Washougal

Pitching -- Tyler Odenthal 6 IP, 3 runs, 5 hits, 6 BB, 3 K; Keith Barnett 1 IP, loss, 2 runs, 1 hit, BB; Highlights -- Braden Devlin 1-4; Alec Fuller 2-3; Tyler Purkeypyle 2-4, 2B; Keith Barnett 2-3, RBI; Wyatt King 1-3, RBI.

Second game

RA Long 111 80--11 11 0

Wash. 010 00--1 5 6

R.A. Long

Pitching -- Ruffe 5 IP, win, 5 hits, 1 run, 2K; Highlights -- Fine 2-4, 3B, 3 RBI; Solon 1-4; Dahl 3-3, 2 RBI; Seggern 1-3; Ruffe 1-3; Hulings 2-3, 2B, 2 RBI; Knott 1-3, 2B.

Washougal

Pitching -- Derek Engler 3.1 IP, 8 runs, 6 hits, 2 BB, 2 K, loss; Ryan Taylor 1 IP, 3 R, 5 hits, 1 K; Highlights -- Braden Devlin 1-3; Tyler Odenthal 2-2, 2B; Keith Barnett 1-2, 2B.

TRICO LEAGUE

LA CENTER 6-24, ILWACO 2-3

First GameIlwaco 002 000 0--2 4 4

La Center 300 012 x--6 7 2

Ilwaco

Pitching -- Tapio 6 IP, loss. Highlights -- Tapio 2-3; Wirkkala 1-2, 3B, RBI; Wood 1-3.

La Center (9-5, 9-3 Trico)

Pitching -- Isaiah Block 6 IP, win, 15 Ks; T. Roberson 1 IP, 2 Ks. Highlights -- J. Soske 2-4, RBI; M. Braaten 1-3; J. Hancuff 2-3, 2B, 2 RBI; C. Fulton 1-2, 2 RBI; K. Wilbanks 1-3.

Second GameLa Center 33(10) 17--24 21 3

Ilwaco 102 00 --3 4 6La Center

Pitching -- K. Wilbanks 3 IP, win, 4 Ks; M. Braaten 2 IP. Highlights -- J. Soske 4-4, 2 2Bs, 5 RBI; M. Braaten 1-2, RBI; L. Vantol 0-4, 2 RBI; J. Hancuff 1-1, 3 RBI; T. Roberson 1-5; C. Fulton 4-5, 2B, 6 RBI; J. Benitez 3-5, 2 RBI; C. Wonderly 1-3; K. Wilbanks 2-2; D. Evans 1-2, 2 RBI; A. Meyers 1-2; D. Ell 2-2, RBI.

Ilwaco

Pitching -- Dunn 2 IP, loss; Cox 2 IP. Highlights -- Dunn 2-3; Wirkkala 1-3, RBI; Cox 0-2, RBI; Andersen 1-2,

SOFTBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (9-2) 7 1

Union (6-7) 4 4

Battle Ground 4 4

Heritage 4 4

Evergreen 1 7

SKYVIEW 5, UNION 3

Union 100 000 2--3 5 1

Skyview 202 100 x--5 11 0

Union

Pitching -- Emma Alfonso 4 IP, loss; Kron 2 IP; Highlights -- Hutchinson 1-3; Huss 1-3, RBI; Kron 1-3; Maxey 1-1; Malone 1-2, RBI.

Skyview

Pitching -- Michelle Brincefield 7 IP, win, 7 K; Highlights -- Maddy Anthony 1-4, 2B; Allison Paladeni 2-4, RBI; Maddy VanLiew 2-4, RBI; Adi Lies 3-3, HR, RBI; Michelle Brincefield 2-4; Alyssa Huntley 1-3, 2B.

JV -- Union won.

Monday’s game

HERITAGE 7, EVERGREEN 2

Heritage 400 021 0--7 10 1

Evergreen 001 000 1--2 9 5

Evergreen

Pitching -- Gerdau 4 IP 2 K, loss; Patterson 2 IP; Simms 1 IP; Highlights -- Alyssa Henry 1-4, 2B; Sarah Miller 1-4; Sondra Cardin 1-2, 2B; Patterson 3-4; Melissa Henry 1-4 2B; Alyson Brady 1-4, 2B; Bailley Simms 1-4.

Heritage

Pitching -- Szyeber 4 IP, win, loss; Highlights -- Kutzero 2-4; Alley 4-4, 2B; Tuholski 1-4, HR 3 RBI; McCreary 3-4, 2B, 1 RBI.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (12-1) 7 1

Kelso (10-3) 6 2

Prairie (6-4) 4 2

Mountain View (6-4) 4 3

Columbia River 3 5

Hudson’s Bay 2 6

Fort Vancouver 0 7

CAMAS 8, MOUNTAIN VIEW 5

Mt. View 101 300 0--5 4 2

Camas 150 011 x--8 14 2

MountainView

Pitching -- Nicole Kellams 5 IP, loss, 2 Ks; Katelyn Lukes 1 IP, 1 K. Highlights -- B. Gaspar 1-2, R; L. Warner 1-2, 2 RBI; Lukes 1-4, RBI; J. Alcomendas 1-4, RBI.

Camas

Pitching -- Harli Hubbard 7 IP, 11 Ks, win. Highlights -- Amee Aarhus 2-4, R, 2 RBI; Lena Richards 1-4, R; Mikaela Searight 2-4, R; Erin Tauscher 1-2, HR, 2 RBI; Sarah Nidick 2-4, 2B, RBI, R; Jamie Carter 1-3; Hubbard 3-4, 3B, RBI, 2 R; Kirsten Langdale 1-2, R; Corrina Hopkins 1-2.

JV -- Camas won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Woodland (10-2) 5 0

R.A. Long (3-2) 1 1

Hockinson (2-5) 2 2

Mark Morris (5-2) 0 2

Washougal (5-5) 0 3

WOODLAND 2, R.A. LONG 0

Woodland 000 101 0--2 6 0

R.A. Long 000 000 0--0 4 2

Woodland (5-0, 10-2)

Pitching -- Makayla Lefever 7 IP, win, 10 Ks, 0 BBs; Highlights -- Lefever 2-2; Nicolette Nesbitt 1-2, RBI; Gracie Trice 1-2; Mady Sorenson 2-3.

R.A. Long

Pitching -- Tori Almos 7 IP, loss, 13Ks; Highlights -- Jenny Hagen 1-3; Miranda Cunningham 2-3; Kayla Maki 1-2.

JV -- RA Long 8-6.

1A TRICO LEAGUE

RIDGEFIELD 2-10, KALAMA 0-0

First GameKalama 000 000 0--0 3 2

Ridgefield 000 200 x--2 5 2Kalama

Pitching -- VanRipert 6IP, loss, 2Ks; Highlights -- J. Stiffler 1-3; J. Vossen 1-3l E. Mortensen 1-2.

Ridgefield

Pitching -- Shannon Boyle 7 IP, win, 7Ks; Highlights -- Kory Ryder 2-3; Carly Estes 1-3; Megan Holeman 2-3, run.

Second Game

Ridgefield 000 604 --10 8 0

Kalama 000 000 --0 3 3

Ridgefield (5-3, 7-3)

Pitching -- Boyle 6 IP, win, 8 Ks; Highlights -- Boyle 3-4, 2 runs; Holeman 4-4, 2 RBI, run; Kasey Wolniewicz 1-4 run, 2 RBI, 2B.

Kalama

Pitching -- S. Jorgorsen 3 IP, loss; VanRipert 2 IP; Highlights -- Vardenberg 1-2; VanRipert 1-2; Badger 1-2.

LA CENTER 4, ILWACO 1

Ilwaco 000 000 1--1 6 0

La Center 000 103 x--4 5 0

Ilwaco

Pitching -- Clark 6 IP, loss; Highlights -- Mancrest 2-3; Clark 2-3; Yasaki 1-3.

La Center

Pitching -- Morgan Jackson 7 IP, win; Highlights -- Samantha Adams 1-3; Indie Frazier 1-2; Kaylee Hammack 2-3; Emily Norris 1-2.

LA CENTER 18, ILWACO 0

La Center 041 58--18 11 0

Ilwaco 000 00--0 1 5

La Center (8-4, 7-3)

Pitching -- Kaylee Hammack 5 IP, win; Highlights -- Amanda Moudy 2-5, 2B; Indie Frazier 2-4; Hammack 2-3; Rachel Moudy 1-3; Morgan Jackson 1-1; Tessa Gawley 2-2, 3B; Emily Rengo 1-2; Katie Elmer 1-2.

Ilwaco

Pitching -- Clark 5 IP, loss; Highlights -- Johnson 1-2.

BOYS SOCCER

SETON CATHOLIC 4, CASTLE ROCK 1

Seton Catholic (10-2, 9-2)

Goals (assists) -- Erik Powell (Brennan McDaid-O’Neill); B. McDaid-O’Neill (E. Powell); E. Powell (Jimmy McGinney); John Polen (E. Powell); Goalkeeper saves -- Keith Kuzis 1.

Halftime -- 2-0.

RIDGEFIELD 8, TOLEDO/WINLOCK 1

Toledo/Winlock

No report.

Ridgefield (11-0)

Goals (assists) -- Miller Grening (Jared Williams), Williams (Grening), Toledo Own Goal, Jonah Gorder (Charlie Hauser), Kyle Morris (PK), Grening, Grening, Dalton Reis (Williams). Goalkeeper saves -- Tyson Wright 3.

Halftime -- Ridgefield 2-1.

JV -- Ridgefield won.

BOYS TRACK AND FIELD

UNION 133, EVERGREEN 12

100 meters -- Ryan Stanford (U) 11.10; 200 -- Brandon Snyder (U) 22.30; 400 -- Evan Freeman (U) 51.10; 800 -- Tanner Sorle (U) 1:54.60; 1,600 -- Roman Kirkov (U) 43.85; 3,200 -- Zach Lemberg (U) 10:31.25; 110 hurdles -- Josiah Reynolds (U) 15.47; 300 hurdles -- Josiah Reynolds (U) 41.46; 400 relay -- Union 43.85; 1,600 relay -- Union 3:31.10; Shot put -- Eric Smith (U) 44-10; Discus -- Leon Siofele (U) 133-6; Javelin -- Alex Berfanger (U) 143-0; High jump -- Micah Merfeld (U) 5-6; Long jump -- Ramon Ortiz (E) 19-7; Triple jump -- Micah Merfeld (U) 39-9 ; Pole vault -- Joe Thompson (U) 15-2.

SKYVIEW 83, HERITAGE 61

100 meters -- E’Lon Mack (H) 10.81; 200 -- E’Lon Mack (H) 22.70; 400 -- Gage Stumpf (S) 55.14; 800 -- Colby Gilbert (S) 2:06.49; 1,600 -- Colby Gilbert (S) 4:44.68; 3,200 -- Kaden Harbertson (S) 10:37.58; 110 hurdles -- Dakota Hunsaker (S) 18.24; 300 hurdles -- Dakota Hunsaker (S) 47.02; 400 relay -- Heritage 44.21; 1,600 relay -- Heritage 3:43.0; Shot put -- William Lopez (S) 48-7; Discus -- Zach Hall (H) 128-10; Javelin -- Sean Keller (H) 211-10; High jump -- Peyton Fredrickson (S) 5-4; Long jump -- Forest Russell (S) 19-6 ; Triple jump -- Jameson Shirley (S) 39-6 ; Pole vault -- Jameson Shirley (S) 15-0 .

COLUMBIA RIVER 113, HUDSON’S BAY 32

100 meters -- Darius Raiford (CR) 10.98; 200 -- Darius Raiford (CR) 22.68; 400 -- Luke Johnson (HB) 52.96; 800 -- Miles Park (CR) 2:12.87; 1,600 -- Nicholas McMillan (CR) 4:40.17; 3,200 -- Austin Blankenship (CR) 10:17.96; 110 hurdles -- Connor Pearson (CR) 16.78; 300 hurdles -- Heath Meler (CR) 44.2; 400 relay -- Columbia River 44.08; 1,600 relay -- Columbia River 3:39.67; Shot put -- Richard Carter (HB) 49-5; Discus -- John Clark (HB) 118-2; Javelin -- Joey Stufflebean (CR) 147-4; High jump -- Thomas Jacobsen (CR) 5-10; Long jump -- Marcus Ekeyah (CR) 20-0; Triple jump -- Marcus Ekeyah (CR) 41-9; Pole vault -- Kevin Sandison (CR) 13-6.

PRAIRIE 75, MT. VIEW 60

100 meters -- Ryker Gilbert (MV) 11.38; 200 -- Jacob Austin (P) 23.59; 400 -- Garrett Baltazar (P) 52.17; 800 -- Connor Niemi (MV) 2:06.28; 1,600 -- Niemi (MV) 4:38; 3,200 -- Ryan Harrah (MV) 11:33.58; 110 hurdles -- Peter Zalk (P) 15.47; 300 hurdles -- Josiah Schmidt (P) 46.36; 400 relay -- Prairie (Zalk, Colton Prestwich, Baltazar, Austin) 43.25; 1,600 relay -- Prairie (Prestwioch, Ja’mariah McDonald, Bahtazar) 3:37.55; Shot put -- Chavo Camargo (MV) 42-5; Discus -- Ryker Gilbert (MV) 134-10; Javelin -- Jason Bracken (P) 136-10; High jump -- Ryker Gilbert (MV) 5-8; Long jump -- Colton Prestwich (P) 20-3; Triple jump -- Kory Phillips (P) 36-7; Pole vault -- Peter Zalk (P) 13-0.

WASHOUGAL 97, R.A. LONG 47

100 meters -- Karsten Short (W) 11.54; 200 -- T. Gribble (RAL) 24.15; 400 -- Joshua Banks (W) 56.99; 800 -- Isaac Stinchfield (W) 2:04.18; 1,600 -- Isaac Stinchfield (W) 4:59.6; 3,200 -- Isaac Stinchfield (W) 10:52.65; 110 hurdles -- Joe Harris (W) 15.97; 300 hurdles -- Kaidyn Campbell (W) 49.57; 400 relay -- Washougal 46.91; 1,600 relay -- R.A. Long 3:59.54; Shot put -- E. Earnest (RAL) 49-5; Discus -- Isaac Bischoff (W) 137-10; Javelin -- Nathan Milojevic (W) 150-9; High jump -- Joe Harris (W) 5-4; Long jump -- A. Johnson (RAL) 19-3; Triple jump -- Joe Harris (W) 36-9; Pole vault -- Nathan Milojevic (W) 13-6.

GIRLS TRACK AND FIELD

UNION 85, EVERGREEN 65

100 meters -- Taylor Troupe (U) 12.65; 200 -- Taylor Troupe (U) 26.87; 400 -- Jessica Ojukwu (U) 1:01.53; 800 -- Alexis Fuller (U) 2:13.34; 1,600 -- Sabrina Sears (E) 5:10.44; 3,200 -- Alexis Fuller (U) 11:10.44; 100 hurdles -- Sydney Haynes (E) 16.47; 300 hurdles -- Heather Browning (U) 47.07; 400 relay -- Union 52.38; 800 relay -- Union 1:52.34; 1,600 relay -- Evergreen 4:18.03; Shot put -- Michal Hartman (E) 32-7; Discus -- Stephanie Simon (E) 117-11; Javelin -- Angelique Williams (U) 116-3; High jump -- Sydney Haynes (E) 4-11; Long jump -- Taylor Troupe (U) 16-9 ; Triple jump -- Emma Hill (E) 33-3 ; Pole vault -- Lily Sulima (U) 8-0.

SKYVIEW 102, HERITAGE 48

100 meters -- Madison Lansford (S) 13.04; 200 -- Victoria Kehler (H) 28.27; 400 -- Rachel Shirley (S) 1:01.04; 800 -- Shelby Lee (S) 2:31.14; 1,600 -- Megan Condon (S) 5:29.21; 3,200 -- Sara Taferre (S) 11:58.0; 100 hurdles -- Jessie Horn (S) 16.35; 300 hurdles -- Madison Lanford (S) 47.84; 400 relay -- Skyview 52.64; 800 relay -- Skyview 1:50.86; 1,600 relay -- Skyview 4:32.46; Shot put -- Jordan Hunter (S) 35-4; Discus -- Jordan Hunter (S) 111-1; Javelin -- Taylor Barrus (S) 115-1; High jump -- Anna Penttila (H) 4-8; Long jump -- Julia Agarkov (H) 15-11; Triple jump -- Julia Agarkov (H) 31-10 ; Pole vault -- Michaela Patching (H) 7-0.

COLUMBIA RIVER 124, HUDSON’S BAY 26

100 meters -- Treneisha Doyle (HB) 12.77; 200 -- Sarah Landers (CR) 27.93; 400 -- Alexandra White (CR) 1:05.14; 800 -- Ana Delgadillo (CR) 2:31.01; 1,600 -- Kathryn Naranjo (CR) 5:53.95; 3,200 -- Sarah Furth (CR) 13:02.41; 100 hurdles -- Ariana Hoyer (CR) 18.18; 300 hurdles -- Ariana Hoyer (CR) 51.52; 400 relay -- Columbia River 53.17; 800 relay -- Columbia River 1:59.58; 1,600 relay -- Columbia River 4:42.42; Shot put -- Brooke Williams (CR) 31-1; Discus -- Treneisha Doyle (HB) 107-2; Javelin -- Morgan Ambrose (CR) 90-2; High jump -- Danae Lee (HB) 4-10; Long jump -- Hannah Reis (CR) 15-6 ; Triple jump -- Brooke Williams (CR) 32-1 ; Pole vault -- Jennifer DeBellis (CR) 12-6.

PRAIRIE 108, MT. VIEW 41

100 meters -- Brelle Lindsay (P) 13.68; 200 -- Lindsay (P) 28.36; 400 -- Nicole Geocke (P) 1:01.29; 800 -- Geocke (P) 2:26.86; 1,600 -- Lynelle Decker (MV) 5:20; 3,200 -- Kara Kerbs (MV) 13:10; 100 hurdles -- Natalie Davies (MV) 16.55; 300 hurdles -- Mercedes McCleod (P) 52.92; 400 relay -- Mountain View 52.76; 800 relay -- Prairie 1:57.31; 1,600 relay -- Prairie 4:11.08; Shot put -- Johna McElrath (P) 40-9; Discus -- McElrath (P) 115-1; Javelin -- McElrath (P) 111-10; High jump -- Alyssa Adams (P) 4-4; Long jump -- Samantha Wilson (P) 14-9; Triple jump -- Kim Schaefer (P) 32-6; Pole vault -- Lindsay Asplund (P) 8-0.

WASHOUGAL 109, R.A. LONG 39

100 meters -- Kaitlyn Johnson (W) 13.25; 200 -- Katelyn Wright (W) 28.91; 400 -- A. Opgrande 1:09.4; 800 -- Karina Miller (W) 2:41.15; 1,600 -- E. Eggleston (RAL) 5:44.9; 3,200 -- D. Eggleston (RAL) 12:56.4; 100 hurdles -- Kaitlyn Johnson (W) 17.57; 300 hurdles -- Kaitlyn Johnson (W) 54.04; 400 relay -- Washougal 53.16; 800 relay -- Washougal 1:54.95; 1,600 relay -- Washougal 5:05.48; Shot put -- Michelle Greear (W) 32-0; Discus -- Michelle Greear (W) 94-0; Javelin -- Mackenzie Pfeifer (W) 96-7; High jump -- Katelyn Wright (W) 5-2; Long jump -- Katelyn Wright (W) 15-11 ; Triple jump -- Kaitlyn Johnson (W) 32-6 ; Pole vault -- J. Melink (RAL) 9-6.

GIRLs TENNIS

UNION 3, SKYVIEW 2

Singles -- Sammi Hampton (S) d. Jelena Vidovic 6-3, 6-0; Tess Belindean (U) d. Rayna Mathis 2-6, 7-5, 6-4.

Doubles -- Kristina Metz/Taralynn Carrie (S) d. Taylor Jones/Maya Jelie 6-2, 6-0; Courtney Newell/Rhiannon Morfin (U) d. Marie Ross/Priya Kudva 6-1, 6-2; Alli Bala/Jessica Martin (U) d. Olivia Coale/Macy Ballew (S) 2-6, 6-4, 7-6 (5).

JV --Skyview 3-2.

COLUMBIA RIVER 6, HUDSON’S BAY 0

Singles -- Julie Piboonvaranggoon (CR) d. Stephanie Santacruz 6-0, 6-0; Myra Lukens (CR) d. Cory Stone 6-0, 6-0; Jayne Piboonvaranggoon (CR) d. Katie Mack 6-1, 6-1.

Doubles -- Sarah Case/Camille Mitchell (CR) d. Hailey Kolar/Allison Falkner 6-0, 6-4; Ashley Osler/Alexis Zoesch (CR) d. Lauren Urke/Kelsey Woodling 6-1, 6-0; Kayli Troelsen/Rene Wetzel (CR) d. Megan Husko/Kat Brewer 6-4, 6-3.

JV --Columbia River 6-0.

CR record -- 7-0 GSHL

GIRLs GOLF

UNION 188, CAMAS 201

At Camas Meadows

Union (7-0) -- Belex Cheng 41, Alicia Kwon 48, Mykala Kolanda 48, Olivia Vedder 51, Lauren Williams 52, Dani Finley 57.

Camas (4-3) -- Stephanie Howd 46, Yushuan Peng 48, Rio Smith 49, Erin Marrinan 58 Maddie Miller 66, Mckenzie Good 70.

EVERGREEN 204, MOUNTAIN VIEW 212, FORT VANCOUVER INC.

At par-35 Fairway Village

Evergreen -- Autumn Johnson 42, Kendra Johnson 51, Keilea Swearingen 54, Jenna Kennedy 71, Mary Kosack 57.

Mountain View -- Jennae Lecomte 45, Abby Kadrmas 44, Hunter Morales 59, Stephanie Goerosch 76, Hannah Lackaff 64.

Fort Vancouver -- Anna Deleo 57, Nerfy Rodriguez 61.

LA CENTER 283, MONTESANO 379

La Center -- Lindsie Snyder 47, Heather Haasl 52, Emma Yates 59, Alexandra Chord 61, Carly Mairose 64, Brynne Dykes 64.

Montesano -- Kaelyn Walker 40, Julia Meyer 57, Francis Ruiz 82, Billie Ann Hirschman 84, Madi West 116