Prep sports schedule for week of April 30-May 5

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, April 30

BASEBALL

Union at Columbia River, 4 p.m.

Hockinson at Washougal, 4 p.m.

Woodland at Mark Morris, 4 p.m.

SOFTBALL

Battle Ground at Heritage, 4 p.m.

Skyview at Evergreen, 4 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 4 p.m.

Camas at Prairie, 4 p.m.

Columbia River at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Mark Morris at Washougal, 4 p.m.

R.A. Long at Woodland, 4 p.m.

GIRLS TENNIS

Battle Ground at Evergreen, 3:30 p.m.

Union at Heritage, 3:30 p.m.

Skyview at Camas, 3:30 p.m.

Mountain View at Columbia River, 3:30 p.m.

Kelso at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Camas at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Washougal at R.A. Long, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Camas vs. Mountain View, 3 p.m. at Fairway Village

R.A. Long, Mark Morris vs. Washougal, 3:30 p.m. at Orchard Hills

TUESDAY, May 1

BASEBALL

3A district playoff: Hudson’s Bay vs. Kelso, 4 p.m. at Propstra Stadium

3A district playoff: Hudson’s Bay or Kelso vs. Columbia River, 7 p.m. at Propstra Stadium

Ridgefield at Stevenson, DH, 3 p.m.

Ilwaco at White Salmon, DH, 3 p.m.

Castle Rock at La Center, DH, 3 p.m.

Toledo vs. Kalama, DH, 3 p.m.

SOFTBALL

Columbia River at Evergreen, 4 p.m.

Ridgefield at Stevenson, DH, 3:30 p.m.

Ilwaco at White Salmon, DH, 3:30 p.m.

Castle Rock at La Center, DH, 3:30 p.m.

Toledo vs. Kalama, DH, 3:30 p.m.

BOYS SOCCER

Battle Ground vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Evergreen vs. Skyview, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Prairie vs. Heritage, 4 p.m. at McKenzie Stadium

Kelso at Camas, 7 p.m.

Mountain View vs. Hudson’s Bay, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Fort Vancouver at Columbia River, 4 p.m. at Jason Lee MS

Prairie at Fort Vancouver, 4 p.m.

Mark Morris at Washougal, 4 p.m.

Woodland at R.A. Long, 4 p.m.

Castle Rock at Ridgefield, 7 p.m.

King’s Way Christian at La Center, 6 p.m.

Stevenson at Seton Catholic, 7:30 p.m. at District Stadium

White Salmon at Toledo, 7 p.m.

TRACK AND FIELD

Columbia River at Camas, 3:30 p.m.

Heritage at Union, 3:30 p.m.

Kelso at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.

Battle Ground at Skyview, 3:30 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 3:30 p.m.

White Salmon, Toledo, La Center at Castle Rock, 3:30 p.m.

Stevenson at Kalama, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Union at Battle Ground, 3:30 p.m.

Prairie at Camas, 3:30 p.m.

Washougal vs. Hockinson, 3 p.m. at Green Meadows

R.A. Long at Mark Morris, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Skyview vs. Battle Ground, 3 p.m. at The Cedars

Heritage vs. Evergreen, 3 p.m.

Camas vs. Mountain View, 3 p.m. at Fairway Village

Hudson’s Bay vs. Fort Vancouver, 3 p.m. at Colwood

Columbia River vs. Kelso, 3 p.m. at Three Rivers

Hockinson vs. Woodland, 3 p.m. at Lewis River

Montesano, La Center vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

WEDNESDAY, May 2

BASEBALL

3A district playoff: TBA vs. Camas, 4 p.m. at Propstra Stadium

Washougal at Mark Morris, DH, 3 p.m.

R.A. Long at Woodland, 3 p.m.

SOFTBALL

Evergreen at Battle Ground, 4 p.m.

Union at Skyview, 4 p.m.

Mountain View at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Prairie at Kelso, 4 p.m.

Fort Vancouver at Camas, 4 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 4 p.m.

Woodland at Mark Morris, 4 p.m.

GIRLS TENNIS

Hockinson at Washougal, 4 p.m.

Ridgefield at White Salmon, 4 p.m.

GIRLS GOLF

Evergreen vs. Union, 3 p.m. at Camas Meadows

THURSDAY, May 3

BASEBALL

3A district playoff: TBA vs. Mountain View, 4 p.m. at Propstra Stadium

SOFTBALL

Mountain View at Columbia River, 4 p.m.

BOYS SOCCER

R.A. Long at Hockinson, 7 p.m.

Woodland at Mark Morris, 7 p.m.

King’s Way Christian at Ridgefield, 7 p.m.

Stevenson at White Salmon, 6 p.m.

Seton Catholic at La Center, 6 p.m.

Toledo at Castle Rock, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

Ridgefield, Ilwaco, Stevenson at Kalama, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

3A district tournament at Club Green Meadows

Hockinson at Mark Morris, 4 p.m.

R.A. Long at Washougal, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Skyview vs. Heritage, 3 p.m. at Green Meadows

Evergreen vs. Union, 3 p.m. at Camas Meadows

Battle Ground vs. Camas, 3 p.m. at Camas Meadows

Kelso vs. Hudson’s Bay, 3 p.m. at Heron Lakes

Prairie vs. Columbia River, 3 p.m. at Lewis River

Washougal vs. Hockinson, 3:30 p.m. at The Cedars

Woodland vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

Ridgefield at Rochester, 3:30 p.m.

FRIDAY, May 4

BASEBALL

Ridgefield at Washougal, 3:30 p.m.

SOFTBALL

Battle Ground at Union, 4 p.m.

Evergreen at Heritage, 4 p.m.

Mountain View at Columbia River, 4 p.m.

Camas at Kelso, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Fort Vancouver, 4 p.m.

Woodland at Hockinson, 4 p.m.

R.A. Long at Washougal, 4 p.m.

Kalama at Woodland, 4 p.m.

White Salmon at Ridgefield, DH, 3:30 p.m.

BOYS SOCCER

Battle Ground vs. Evergreen, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Heritage vs. Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Mountain View vs. Columbia River, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Hudson’s Bay at Prairie, 7 p.m. at District Stadium

Camas vs. Fort Vancouver, 5 p.m. at Kiggins Bowl

TRACK AND FIELD

Camas at Nike Relays at Jesuit HS

Hockinson, Washougal, R.A. Long, Mark Morris, Ridgefield , La Center, Ridgefield, Stevenson, Seton Catholic, at SW Washington Classic at Woodland

GIRLS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Center

3A district tournament at Club Green Meadows

Montesano at Ridgefield, 4 p.m.

GIRLS GOLF

Union at Mark Morris, 3:30 p.m. at Longview CC

SATURDAY, May 5

BASEBALL

Hockinson at Camas, 1 p.m.

SOFTBALL

Rogers at Prairie, DH, 1 p.m.

TRACK AND FIELD

Skyview at Centralia Invitational

GIRLS TENNIS

3A district tournament at Club Green Meadows