High school scoreboard 12/1

Published:

 

SATURDAY'S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Stanwood at Mountain View, 7 p.m.

Stevenson at Toledo, 7 p.m.

Trout Lake at Columbia Adventist, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Stevenson at Toledo, 5:45 p.m.

Fort Vancouver at Ridgefield, 7 p.m.

Trout Lake at Columbia Adventist, 5:30 p.m.

WRESTLING

Skyview, Prairie at Timberline Tournament

Union at McKay Tournament in Salem, Ore.

Mountain View, Columbia River at Patriot Invitational in Tacoma

Hockinson, R.A. Long, Woodland at Three Rivers Classic at Mark Morris

Washougal at Estacada Ranger Invitational

Stevenson at North Marion (Ore.) Invitational

GIRLS WRESTLING

Mountain View, Washougal at Yelm Invitational

GYMNASTICS

Battle Ground, Prairie vs. Hudson's Bay, 9 a.m. at Naydenov

Skyview vs. Heritage, 5 p.m. at VEGA North

Camas vs. Evergreen, 5 p.m. at VEGA

Columbia River vs. Union, 9 a.m. at Naydenov

Mountain View vs. Fort Vancouver, 2 p.m. at VEGA North

BOYS BASKETBALL

1A TRICO LEAGUE

CASTLE ROCK 73, KING'S WAY 65

CASTLE ROCK -- Cale Johnson 28, Brock Johnson 9, Jocob Rahn 5, Nate Williamson 3, Ty Johnson 2, Mason Klingberg 9, Austin Elf 9, Austin Moore 8. Totals: 18-40 (5-11) 32-45.

KING'S WAY (0-1) -- Jay Becker 16, Chris Crenshaw 10, Yoshi Kuramoto 0, Clayton Rajewich 0, Zach Rohrer 5, Kyle Gonzales 17, Carter Coval 7, Kienan Walter 0, Preston Danberg 9, Arda Aydin 1. Totals: 25-57 (4-18) 11-17 65.

Castle Rock 8 24 23 18--73

King's Way 15 16 12 21--65

JV -- Castle Rock 48-44.

NON-LEAGUE

MOUNTAIN VIEW 62, EVERGREEN 54

MOUNTAIN VIEW (2-1) -- Shane McCauley 5, Jones 0, Luke DuChesne 18, Taylor Drey 28, Akash Sanghera 0, Alex Torson 8, Nolan Biggs 1, Dion Rockmore 2, Woodson 0, Williams 0, White 0. Totals 19 (8) 16-26 62.

EVERGREEN (1-2) -- Jalen Ballard 20, Andre Johnson 0, Ajay Jenkins 11, Robert Franks 15, Andrew Morris 0, Trent Foster 2, Connor Finnegan 0, David Shirts 4, Nate Teagarden 0, Chris Chamberlain 2. Totals 17 (7) 13-22 54.

Mountain View 20 12 18 12--62

Evergreen 12 14 10 18--54

JV -- Evergreen won.

UNION 81, STANWOOD 74

STANWOOD -- Sears 15, Roberson 14, Zipp 12, Hughasen 10, Garcia 7, Thayer 7, Garcia 5, Stang 4. Totals 26 (6) 16-23 74.

UNION (2-0) -- Tyler Copp 27, Jeff Wu 14, Trent Cowan 8, Kyle Mercer 2, Micah Paulson 12, Skillful Davis 9, Micah Merfeld 1, Derrick Derryberry 3, Isaiah Robinson 3, Riley Hawken 0, Spencer Martin 0. Totals 26 (10) 19-30 81.

Stanwood 15 15 20 24--74

Union 21 12 25 23--81

BATTLE GROUND 62, WASHOUGAL 53

BATTLE GROUND (1-2) -- Miles Luke 32, Jamie Ford 5, Rice 0, Damien Ford 4, Duong 2, Sachen 8, Cahoon 0, Ingram 4, Haynes 7, Smith 0, Hoots 0. Totals 19 (3) 21-26 62.

WASHOUGAL (2-1) -- Mike McElroy 16, Regan Townsend 2, Cole Crosby 0, Sean Guthrie 0, Austin Tran 13, Nate Adams 2, Yoro Bah 4, Patrick Jones 0, Jaden Jantzer 7, Aaron Deister 9. Totals 17 (1) 16-29 53.

Battle Ground 19 11 14 18--62

Washougal 17 12 14 10--53

JV -- Battle Ground 56-37. C -- Battle Ground won.

PRAIRIE 62, CAMAS 56 (OT)

PRAIRIE (3-0) -- JaMariay McDonald 2, Reece Burnett 7, Mason Pack 5, James Phillips 26, Preston Brooks 12, Spencer Jordan 4, Maro Mendez 3, Ronnie McPherson 0. Totals 21 15-27 62.

CAMAS (1-1) -- Trent Johnson 7, Tyler Hallead 5, Josh Ryan 0, Aaron Bratcher 0, Brandon Nguyen 17, Jordan Lenard 6, Grayson Anderson 1, Trevor Jasinsky 14, Nick Lopes 6. Totals 16 16-23 56.

Prairie 16 9 6 17 14--62

Camas 11 8 11 18 8--56

JV -- Prairie 46-43; C -- Camas 58-51.

SKYVIEW 50, COLUMBIA RIVER 47

SKYVIEW (1-1) -- Christian Bukart 7, Cameron Harbertson 0, Brian Brady 0, Kalvin Johnson 0, Jordan Berni 12, Marcus Lord 4, Will Lopez 0, Parker Baker 4, Keegan Liebelt 23, Ben Spies 0. Totals 11-39 (6-9) 22-31 50.

COLUMBIA RIVER (2-1) -- Devin Bolds 4, Eli Evenson 2, Bryan Wyche 0, Terelle Bolton 0, Nathan Hawthorne 2, Torey Jones 0, Rian Bassett 7, Chandler Holt 0, Clark Bryant 4, Isaiah Smith 28. Totals 15-42 (1-12) 16-28 47.

Skyview 14 12 14 10--50

Columbia River 7 11 19 10--47

WASHINGTON STATE SCORES

Arlington 66, Marysville-Getchell 53Auburn Riverside 84, Kentlake 51

Ballard 61, Cleveland 44

Battle Ground 62, Washougal 53

Bremerton 55, Kingston 49

Bush 66, Orcas Island 46

Cascade Christian 75, Franklin Pierce 70

Castle Rock 73, King's Way Christian School 65

Centralia 60, North Thurston 34

Curlew 59, St. Michael's 47

Curtis 71, Bethel 56

Davenport 54, Almira/Coulee-Hartline 36

Dayton 51, Elgin, Ore. 24

Eastmont 62, Pasco 55

Eastside Catholic 50, Blanchet 38

Eatonville 60, Bonney Lake 38

Ellensburg 57, Pullman 51

Emerald Ridge 60, Puyallup 50

Everett 56, Cascade (Everett) 47

Federal Way 70, Rogers (Puyallup) 33

Ferris 66, Chiawana 41

Foster 70, Liberty 54

Franklin 75, Hazen 47

Hanford 79, Connell 48

Highland 56, Toppenish 47

Hoquiam 63, Aberdeen 41

Jackson 62, Glacier Peak 49Kettle Falls 59, Oroville 42

Klahowya 66, Crosspoint Academy 41

Lake Washington 48, Redmond 45

Lakes 59, Clover Park 58

Liberty (Spangle) 69, Rosalia 56

Lincoln 61, Benson, Ore. 49

Lindbergh 64, Bear Creek School 45

Mariner 42, Shorewood 40

Mercer Island 77, Inglemoor 46

Mossyrock 58, Rochester 54

Mountain View 65, Evergreen (Vancouver) 59

Mt. Spokane 76, East Valley (Spokane) 71

Naches Valley 60, Riverside Christian 46

Nathan Hale 73, Archbishop Murphy 56

Newport 56, Sammamish 40

North Kitsap 50, North Mason 44

Northwest Christian (Lacey) 53, Orting 51

Northwest School 55, Darrington 41

Odessa-Harrington 61, Republic 31

Olympia 69, Capital 49

Olympic 85, Port Angeles 31

Onalaska 46, Rainier 28

Pe Ell 58, Oakville 47Port Townsend 54, Sequim 36

Prairie 62, Camas 56

Quincy 39, Selah 31

R.A. Long 53, Yelm 52

Raymond 55, Elma 44

Renton 76, Juanita 58

Richland 59, Gonzaga Prep 54

Rogers (Spokane) 76, Cheney 55

Seattle Academy 50, King's 45

Seattle Lutheran 46, Portland Lutheran, Ore. 29

Seattle Prep 58, Lakeside (Seattle) 56

Sedro-Woolley 73, Blaine 44

Sehome 81, Nooksack Valley 39

Shadle Park 72, Kennewick 62

Shorecrest 81, Kamiak 73

Shorewood Christian 60, Rainier Christian 40

Skyview 50, Columbia River 47

Snohomish 67, Marysville-Pilchuck 44

Southridge 70, Moses Lake 56

Spanaway Lake 74, Graham-Kapowsin 50

Squalicum 61, Ferndale 47

St. George's 66, Newport 34

St. George's 66, Newport 34

Tahoma 83, Kentwood 72

Tenino 63, Winlock 48

Thomas Jefferson 56, Kentridge 51

Tulalip Heritage 58, Mount Vernon Christian 30

Union 81, Stanwood 74

Walla Walla 61, Davis 55

Warden 37, Kittitas 35

Wellpinit 69, Springdale 34

Wenatchee 70, Monroe 52

Wilbur-Creston 60, Bridgeport 26

Willapa Valley 42, Tacoma Baptist 41

Lewis and Clark Dan Fitzgerald Memorial Basketball Tournament

Lewis and Clark 63, Peninsula 44

Mead 54, Lake Stevens 48

West Valley (Yakima) 59, West Valley (Spokane) 37

GIRLS BASKETBALL

NON-LEAGUE

SKYVIEW 58, COLUMBIA RIVER 32

SKYVIEW (1-1) -- Stephanie McDonagh 15, Cassie Swartz 13, Gen Lo 9, Meggan Rakoz 6, Neesen Bristow 2, Hannahjoy Adams 10, Carli Fultz 1, Megan Condon 2, Kirsten Johnson 0, Alex Hull 0, Tiana Klutz 0. Totals 21-70 (6-22) 10-19 58.

COLUMBIA RIVER (1-2) -- Bethany Lowery 4, Kim Lowery 0, Marion Lilly 12, Holli Jo Chose 6, Molly Bosch 0, Sydney Moore 6, Jenna Joy 0, Megan Martin 1, Megan Bloom 3. Totals 9-34 (0-7) 14-23 32.

Skyview 9 15 12 22--58

Columbia River 11 8 8 5--32

MOUNTAIN VIEW 65, EVERGREEN 59

MOUNTAIN VIEW -- Carly Holboke 26, Christina Lundy 3, Emily Moore 0, Raina Shadle 0, Sarah Pongon 0, Emma DuChesne 25, Melissa Ljuca 2, Bailey Gaspar 4, Bailey Lindsley 5. Totals 21 (10) 13-26 65.

EVERGREEN (2-1) -- Deja Nicholas 24, Bailley Simms , Demia Browning 8, Jocelyn Gerdau 4, Nakesha Hatchett 21, Vella Jackson 2, Moriah Doyle 0, Ciara Shannon 0. Totals 24 (3) 8-21 59.

Mountain View 15 13 21 15--65

Evergreen 11 14 13 21--59

JV -- Evergreen 33-25. C -- Mountain View won.

PRAIRIE 53, CAMAS 29

PRAIRIE (2-0) -- Lindsey Asplund 5, Cori Woodward 9, Aislinn Konig 13, Jamie Phares 0, Robin Cole , Nicole Geocke 4, Emily Peters 4, Megan Lindsley 16, Casey Sorenson 0, Rachel Deaton 0, Cherita Daugherty 2. Totals 14-35 (5-17) 10-12 53.

CAMAS (0-1) -- Paige Jackson 4, McKenna Jackson 0, Rachel Rice 2, Kimi Knight 0, Brenna Khaw 4, Lauren Neff 11, Kyle Sumpter 2, Kathryn Johnson 2, Sierra Brown 4. Totals 11-25 (0-6) 7-23 29.

Prairie 14 7 17 15--53

Camas 8 2 8 11--29

JV -- Prairie won; C -- Prairie won.

KELSO 62, BATTLE GROUND 37

BATTLE GROUND (0-1) -- Haley Hamilton 14, Emily Griffith 0, Madison Barr 0, Malory Olson 0, Jossilyn Blackman 8, Courtney Knott 1, Alena Jarvis 0, Kylie Smith 2, Anna Freeman 0, Dominique Lyon 6, Kenzie Sachen 4, Carly Hershberger 2. Totals 12 (2) 11-18 37.

KELSO (1-1) -- Kailynn Rae 12, Taylor Flick 4, Brianna Sorensen 6, Jamilee Iddings 9, Sierra Richards 4, Brianna Salberg 8, Kady Bruce 4, Loryn Musgrove 6, Sarah Peterson 3, Taylor Leach 6.

Battle Ground 2 11 11 13--37

Kelso 19 13 16 14--62

WASHINGTON STATE SCORES

Almira/Coulee-Hartline 47, Davenport 30

Arlington 55, Stanwood 38

Auburn Riverside 50, Kentlake 28

Bainbridge 62, South Kitsap 59

Bethel 45, Curtis 33

Blaine 51, Sedro-Woolley 11

Bremerton 42, Kingston 34

Cedarcrest 56, Mount Si 31

Charles Wright Academy 39, University Prep 36

Concrete 49, Lopez 48

Darrington 54, Northwest School 34

Eastlake 37, Liberty 27

Eatonville 51, Bonney Lake 26

Ellensburg 61, Pullman 38

Everett 51, Cascade (Everett) 20

Evergreen (Seattle) 38, Foss 31

Ferndale 69, Squalicum 25

Ferris 59, Chiawana 55

Fife 35, Decatur 29

Franklin Pierce 55, Lindbergh 39

Hanford 55, Connell 35

Inglemoor 63, Mercer Island 44Interlake 63, Highline 25

Juanita 62, Enumclaw 42

Kelso 62, Battle Ground 37

Kentridge 59, Thomas Jefferson 46

Kentwood 56, Tahoma 39

Kiona-Benton 58, Prosser 51

Kittitas 44, Wahluke 30

Klahowya 36, Crosspoint Academy 32

La Salle 50, Cashmere 40

Life Christian Academy 41, Stadium 35

Lynden Christian 49, King's 46

Mark Morris 83, Tumwater 40

Mary Knight 48, Three Rivers Christian School 36

Medical Lake 25, Deer Park 15

Monroe 69, Marysville-Getchell 13

Montesano 48, North Beach 33

Mount Baker 57, Oak Harbor 53

Mount Vernon Christian 63, Tulalip Heritage 53

Mt. Rainier 65, Auburn 16

Napavine 72, Bear Creek School 30

Newport 45, St. George's 20

Nooksack Valley 41, Sehome 30

North Kitsap 58, North Mason 20

Northport 37, Valley Christian 24

Northwest Christian (Lacey) 59, Orting 21

Oroville 49, Kettle Falls 34

Peninsula 38, Washington 19

Port Townsend 38, Sequim 22

Prairie 53, Camas 29

Puyallup 64, Emerald Ridge 38

R.A. Long 48, Capital 29

Reardan 61, Colville 30

Renton 61, Garfield 20

Republic 53, Odessa-Harrington 25

Riverside Christian 52, Naches Valley 35

Roosevelt 42, Hazen 14

Rosalia 41, Liberty (Spangle) 30

Sammamish 61, Forest Ridge 29

Seattle Lutheran 33, Portland Christian, Ore. 30

Selah 57, Quincy 21

Shorecrest 81, Kamiak 73

Shorewood Christian 50, Rainier Christian 13

Skyview 58, Columbia River 32

Snohomish 55, Marysville-Pilchuck 44

South Bend 63, Wahkiakum 47

Spanaway Lake 44, Graham-Kapowsin 42

Springdale 56, Wellpinit 50

Tekoa-Oakesdale 49, Asotin 32

Tonasket 65, Liberty Bell 35

Toppenish 51, Highland 15

Toutle Lake 45, Rainier, Ore. 32

Tri-Cities Prep 55, River View 44

Vashon Island 33, Seattle Academy 22

Walla Walla 65, Davis 40

White River 58, Lynden 40

Wilbur-Creston 56, Bridgeport 44

Willapa Valley 45, Tacoma Baptist 19

WRESTLING

HUDSON'S BAY 53, EVERGREEN 22

106 -- Ash Arias (HB) by forfeit; 113 -- Iziah Ao (E) p. Dairon Green 5:00; 120 -- Jacheal McMillon (HB) p. Dao Nguyen (E); 126 -- Alex Ojeda (HB) won by pin; 132 -- Vance Brewer (HB) by forfeit; 138 -- Stacy Hardy (HB) p. Jordan Moore 5:47; 145 -- Aaron Blaine (HB) p. Cameron McAnally 3:28; 152 -- Jerey Finling (E) p. James Callahan 2:56; 160 -- Gunnar Metzgar (HB) d. Austin Dunn 17-1; 170 -- Justin Lawton (E) d. Christian Stroup 13-3; 182 -- Gerado Manriquez (HB) by forfeit; 195 -- Ryan Krause (E) by forfeit; 220 -- Joey Bomers (HB) p. Gabe Darlin 3:10; 285 -- Austin Wright (E) p. Jovany Quintero 3:43.

UNION 69, HUDSON'S BAY 6

106 -- Dustin Clan (U) p. Arias 1:42; 113 -- Victor Morales (U) p. Green 4:33; 120 -- Daniel Rice (U) p. McMillon 2:37; 126 -- Carlos Simon (U) d. Ojeda 7-0; 132 --Zach Torres (U) d. Brewer 5-3; 138 -- Junior Godinho (U) p. Hardy 4:58; 145 -- Blaine (HB) p. Matt Murray 1:02; 152 -- Jesse Fehrer (U) p. Callahan 0:22; 160 -- Jeremiah Reynolds (U) by forfeit; 170 -- Michael Snediker (U) p. Stroup 1:28; 182 -- Alex Berfanger (U) p. Manriguez 5:01; 195 -- Noah Campbell (U) by forfeit; 220 -- Mason Proudfit (U) p. Bomers 2:45; 285 -- Aaron Anderson (U) d. Quintero 8-5.

WILLAMINA (Ore.) 44, HUDSON'S BAY 36

106 -- Arias (HB) by forfeit; 113 -- Jordan Comes (W) p. Green 0:30; 120 -- Michael Reyes (W) p. McMillon 1:12; 126 -- Skyler Voigt (W) d. Ojeda 10-2; 132 --Brewer (HB) by forfeit; 138 -- Hardy (HB) by forfeit; 145 -- Blaine (HB) p. Edwin Villalobos 2:38; 152 -- Travis Kurz (W) d. Callahan 22-7; 160 -- Elijah Holt (W) by forfeit; 170 -- Jake Ward (W) p. Stroup 1:39; 182 -- Manriguez (HB) by forfeit; 195 -- Zach Olson (W) by forfeit; 220 -- Bomers (HB) p. Tyler Heidt 3:57; 285 -- Tommy Cobb (W) by forfeit.

GIRLS BOWLING

MOUNTAIN VIEW 2086, BATTLE GROUND 2009

At Tiger Bowl

MOUNTAIN VIEW (4-2) -- Maddie Crowell 149-173, Stephanie Young 151-175, Tiffany Becker 152-142, Denver Babbitt 217-220, Alex Lanning 173-161. Baker games 183-190.

BATTLE GROUND (4-1) -- Bailee Stanley 103-210, Layne Pound 164-130, Makayla Thompson 154-163, Cassie Huit 157-123, Wylicia Faley 235-206. Baker games 150-214.JV -- Battle Ground 1465-1143; C -- Battle Ground 1092-913.

COLUMBIA RIVER 1639, UNION 1563

At Big Al's

COLUMBIA RIVER (2-3) -- Anali Gomez 122-158, Alec Archer Bishop 107-129, Veronica Munson 135-154, Brianna Gadaire 97-179, Emily Basnett 169-134. Baker games 107-148.

UNION (0-5) -- Allyson Brown 142-85, Madeline Shoup 99, Brynnan Brown 115, Madelyn Coe 150-151, Corrina Hopkins 137-117, Courtney Huss 126-153. Baker games 144-144.

JV -- Columbia River 1314-1203; C -- Columbia River 1030-967.

EVERGREEN 1953, HERITAGE 1787

At Bailey's Classic Lanes

HERITAGE (2-3) -- Nikki Davis 158-114, Vanessa Farmer 152-140, Bridget Sorenson 122-148, Leila Stutesman 193-168, Michelle Vanek 144-168. Baker games 148-127.

EVERGREEN (4-0) -- Amanda Johns 121-144, Emily Dufrain 132-201, Justin Johnson-Cook 172-165, Melissa Henry 157-187, Stacey Dettling 174-208. Baker games 147-145.

HUDSON'S BAY 1715, CAMAS 1602

HUDSON'S BAY (2-3) -- Amanda Trimble 137-115, Mya Lidstrom 148-131, Jessica Boyle 129-152, Dakota Varela 176-164, Bri Williams 140-136. Baker games 150-137.

CAMAS (1-4) -- Emily McDonald 140-134, Emily Hull 93-104, Rebekah Curtis 132-161, Hunter Little 101-135, Porsche Chartrand 151-148. Baker games 146-157.

JV -- Hudson's Bay 1288-1052.

R.A. LONG 1919, FORT VANCOUVER 1579

At Crosley Lanes

R.A. LONG (3-2) -- Laquisha Allen 126-158, Sammi Kiger, Savanna Peterson 133-151, Ellie Yates 231-123, Bryanna Stone 122-199, Camille Andes 161-236. Baker games 141-138.

FORT VANCOUVER (0-5) -- Guddi Rowley 133-134, Hailey Wakefield 90, Maia Sherrick 200, Tamika Taylor, 111, Christina Patterson 157-97, Lauryn Heying 129-169, Sara Winstanley, Michelle Taylor 88. Baker games 152-119.

MARK MORRIS 2033, KELSO 2020

At Triangle Bowl

KELSO (5-1) -- Ashley Price 199-143, Halie Brackney 174-156, Michaela West 145-174, Teanna Price 136-136, Erica Gustin 191-215. Baker games 1169-182.

MARK MORRIS (6-0) -- Caitlin Heltemes 147-213, Megan Schulz 187-169, Rachel Kreis 140-182, Janaye Kilgore 172-137, Brittany Schlauch 172-142. Baker games 185-187.

FOOTBALL

Class 4A state Tournament

Championship Saturday

Skyline vs. Bellarmine, 7:30 p.m.

Class 3A state Tournament

Championship Friday

Bellevue 35, Eastside Catholic 3

Class 2A state Tournament

Championship Saturday

Lynden vs. Tumwater, 1:30 p.m.

Class 1A state Tournament

Championship Saturday

Montesano vs. Royal, 10 a.m.

Class 2B state Tournament

Championship Friday

Lind-Ritzville-Sprague 21, Morton-White Pass 19

Class 1B state Tournament

Championship Saturday

Liberty Christian vs. Neah Bay, 4 p.m.