High school scoreboard 12/5

Published:

 

WEDNESDAY's Schedule

BOYS BASKETBALL

Prairie at Heritage, 7 p.m.

Columbia River at Camas, 7 p.m.

Hockinson at Hudson's Bay, 7 p.m.

Fort Vancouver at Evergreen, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Black Hills at Union, 7 p.m.

Hockinson at Columbia River, 7 p.m.

R.A. Long at Fort Vancouver, 7 p.m.

WRESTLING

Camas at Skyview, 7 p.m.

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

Columbia River at Prairie, 7 p.m.

Mountain View Duals

Woodland at Mark Morris, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Skyview at R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Heritage vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Union vs. Hudson's Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Fort Vancouver vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Prairie vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Evergreen vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey's Classic Lanes

Mark Morris vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al's

Boys Basketball

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (2-0) 2 0

Toledo (2-0) 2 0

La Center (2-1) 1 0

King's Way Ch. (1-1) 1 1

Ilwaco (1-1) 0 0

Kalama (0-0) 0 0

Seton Catholic (0-1) 0 1

White Salmon (0-1) 0 1

Woodland (0-2) 0 1

Stevenson (0-2) 0 1

LA CENTER 69, STEVENSON 26

STEVENSON -- Tittle 2, Stump 3, O'Neal 4, Phillips 0, Shier 0, Van Pelt 5, Rodriguez 11, Left 0, Rathgerber 0, Bialkowsky 0, Wahto 1. Totals 9 (1) 7-15 26.

LA CENTER -- Dylan King 21, Connor Wonderly 7, Jamison Benitez 4, Jonathan Griffee 9, Jeremiah Arn 4, Zach Brown 4, A.J. Myers 14, Levi Van Tol 6. Totals 28 (2) 11-14 69.

Stevenson 7 10 5 4--26

La Center 14 24 11 20--69

TOLEDO 74, WOODLAND 57

TOLEDO -- Austin Brafelet 30, Blake Wood 24, Brent Wood 10, McEwen 6, Durham 3, Muyskens 1, Wallace 0, Bowen 0. Totals 26 (3) 17-27 74.

WOODLAND -- Tanner Huddleston 8, Tannyr Knight 7, Logan Piper 15, Kyle Hendrix 22, Troy Flanagan 3, Anthony Dizon 2, Harley Bean 0, Henry Warndahl 0. Totals 24 (4) 5-8 57.

Toledo 24 15 18 17--74

Woodland 11 17 19 10--57

JV -- Woodland 56-24

KING'S WAY CHRISTIAN 59, WHITE SALMON 43

KING'S WAY CHRISTIAN -- Jay Becker 23, Clayton Rajewich 1, Zach Rohrer 2, Kuramoto 0, Chris Crenshaw 0, Kyle Gonzalez 11, Carter Coval 9, Keenan Walter 6, Preston Danberg 7, Arda Aydin 0.

WHITE SALMON -- Garwood 4, Guzman 0, Lockman 4, Story 18, Bond 3, Giles 2, McClain 1, Rabinowitz 11.

King's Way 9 17 17 16--59

W. Salmon 21 8 5 9--43

CASTLE ROCK 52, SETON CATHOLIC 43

NON-LEAGUE

TUALATIN 85, UNION 84

UNION (2-1) -- Tyler Copp 15, Jeff Wu 7, Trent Cowan 15, Seaver Whalen 4, Kyle Mercer 18, Micah Paulson 17, Skillful Davis 4, Micah Merfeld 2, Derek Derryberry 2, Riley Hawken 0, Spencer Martin 0. Totals 32 (6) 14-22 84.

TUALATIN -- Conner Scott 28, Taiver 14, Boos 11, Michael 10, Joey Fishback 7, Bennett 6, Jon Fishback 5, Allred 3, Okon 1. Totals 24 (10) 27-37 85.

Union 21 23 21 19--84

Tualatin 10 20 32 23--85

JV -- Tualatin won. C -- Union won.

WASHINGTON STATE SCORES

Arlington 54, Stanwood 49

Auburn 59, Kent-Meridian 55

Auburn Adventist Academy 52, Northwest School 44

Auburn Mountainview 58, Interlake 51

Bainbridge 74, North Kitsap 37

Bear Creek School 57, Overlake School 40

Bellevue Christian 55, Chimacum 32

Bellingham 69, Meridian 59

Bothell 72, Redmond 39

Bremerton 62, Klahowya 48

Burlington-Edison 68, Sedro-Woolley 55

Bush 60, Darrington 28

Cascade (Everett) 53, Meadowdale 47

Cedar Park Christian (Bothell) 63, Vashon Island 47

Central Valley 61, Mead 54

Charles Wright Academy 58, Life Christian Academy 55

Chewelah 62, Deer Park 56

Chiawana 54, Moses Lake 50

Chief Sealth 56, Eastside Catholic 54

Christian Faith 74, Muckleshoot Tribal School 56

Clarkston 51, Lewiston, Idaho 48

Clover Park 76, Fife 60

Colfax 68, Waitsburg-Prescott 32

Concrete 67, Mount Vernon Christian 40

Connell 55, Othello 37

Curtis 64, Graham-Kapowsin 21

Cusick 63, Clark Fork, Idaho 51Davenport 71, Wilbur-Creston 28

East Valley (Spokane) 60, Freeman 41

Eastlake 52, Inglemoor 43

Eastmont 81, Cashmere 59

Eatonville 60, Seattle Christian 42

Federal Way 69, Emerald Ridge 39

Franklin 69, Blanchet 54

Garfield 73, Newport 58

Garfield-Palouse 61, Potlatch, Idaho 17

Glacier Peak 90, Kamiak 77

Gonzaga Prep 58, Shadle Park 35

Grace Academy 39, Lopez 15

Hanford 63, Hermiston, Ore. 50

Issaquah 51, Roosevelt 44

Kamiakin 58, Davis 57, OT

Kelso 50, R.A. Long 43

Kentwood 61, Kentridge 42

Kettle Falls 46, Springdale 35

Kingston 69, Port Townsend 35

LaCenter 69, Stevenson-Carson 26

LaConner 67, Nooksack Valley 40Lake Stevens 60, Marysville-Pilchuck 39

Lakes 50, Shorewood 43

Lakeside (Seattle) 74, West Seattle 43

Lewis and Clark 62, North Central 50

Manson 58, Entiat 55

Mark Morris 61, Cottage Grove, Ore. 56

Medical Lake 31, Reardan 18

Monroe 61, Everett 56

Mossyrock 60, Napavine 48

Mount Baker 61, Blaine 53

Mount Vernon 89, Marysville-Getchell 50

Mt. Rainier 59, Kentlake 29

Mt. Spokane 60, Rogers (Spokane) 42

Naselle 49, Ilwaco 45

North Mason 55, Port Angeles 48

O'Dea 52, Nathan Hale 44

Oak Harbor 58, Snohomish 49

Okanogan 74, Almira/Coulee-Hartline 40

Olympia 70, River Ridge 62

Olympic 49, Sequim 46

Onalaska 56, Toutle Lake 33

Post Falls, Idaho 57, Kennewick 54

Puget Sound Adventist 75, Rainier Christian 52

Pullman 51, Moscow, Idaho 37

Quincy 49, Wahluke 44

Rainier Beach 110, Ingraham 52

Raymond 47, Tenino 40

Republic 59, Oroville 37

River View 46, Dayton 25

Rochester 66, Ocosta 57

Sammamish 74, Cedarcrest 68Seattle Prep 69, Cleveland 51

Selkirk 76, St. Michael's 35

Shorecrest 85, Lynnwood 45

Spanaway Lake 61, Puyallup 59

St. George's 69, Lakeside (Nine Mile Falls) 27

Steilacoom 50, Franklin Pierce 46

Sumner 66, Orting 41

Tacoma Baptist 54, Northwest Christian (Lacey) 43

Tahoma 83, Auburn Riverside 53

Timberlake, Idaho 76, Riverside 46

Todd Beamer 82, Rogers (Puyallup) 53

Toledo 74, Woodland 57

Tualatin, Ore. 85, Union 84

Tulalip Heritage 58, Shoreline Christian 17

University 42, Ferris 39

University Prep 57, Coupeville 25

W. F. West 54, North Thurston 30

Wahkiakum 63, Winlock 58

West Valley (Spokane) 63, Lakeland, Idaho 57, OT

White River 60, Washington 43

Willapa Valley 65, Lake Quinault 44

GIRLS BASKETBALL

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (2-0) 2 0

La Center (2-0) 1 0

Woodland (2-0) 1 0

Stevenson (1-2) 1 1

Ilwaco (0-0) 0 0

Kalama (0-0) 0 0

White Salmon (0-0) 0 0

Seton Catholic (0-1) 0 1

King's Way Ch. (0-1) 0 1

Toledo (0-3) 0 2

No report

King's Way Christian vs. White Salmon

LA CENTER 44, STEVENSON 36

STEVENSON -- Courtney Bradley 7, Lexy McKee 2, Jewel McKee 5, Annie Leighton 4, Amelia Hanley 8, Clare Chapman 8, Nichols 2. Totals 16-40 (1) 1-5 36.

LA CENTER -- Samantha Wise 8, Katie Whitten 17, Danielle Larson 4, Katie Hebdon 8, Andrea Griffee 3, Amanda Moudy 2, Rachel Moudy 2, Ashley Denny 0. Totals 19-48 (4) 2-6 44.

Stevenson 8 7 10 11--36

La Center 17 2 7 18--44

CASTLE ROCK 62, SETON CATHOLIC 11

NON-LEAGUE

PRAIRIE 72, MARK MORRIS 71

PRAIRIE (3-0) -- Lindsey Asplund 3, Cori Woodward 27, Aislinn Konig 13, Jamie Phares 4, Nicole Geocke 10, Emily Peters 0, Megan Lindsley 13, Cherita Daugherty 2. Totals 19-33 (6-19) 16-20 72.

MARK MORRIS (1-1) -- Emmyle Giles 6, Kourtney Eaton 10, Karley Eaton 22, Breanna Dubois 10, Ashley Coons 10, Renee Pond 0, Raimee Sluder 11, Majerle Reeves 2 . Totals 21-39 (4-12) 17-26 71.

Prairie 18 13 17 24--72

M. Morris 23 14 16 18--71

SKYVIEW 64, RIDGEFIELD 34

RIDGEFIELD (2-2) -- Jessica Shaffer 3, Beatrice Bremer 0, Brooke Kates 6, Cami Pickett 2, Shannon Boyle 10, Abby Smithline 1, Alyssa Richarson 2, Smetzler 10. Totals 13 (0) 8-18 34.

SKYVIEW (2-1) -- Stephanie McDonagh 18, Aubrey Ward-El 12, Cassie Swartz 1, Gen Lo 8, Meggan Rakoz 3, Neesen Bristow , Hannahjoy Adams 15, Carli Fultz 0, Megan Condon 2, Kirsten Johnson 2, Alex Hull 1, Tiana Klutz 2. Totals 27 (6) 10-18 64.

Ridgefield 6 6 7 15--34

Skyview 18 22 18 6--64

JV -- Skyview won.

WASHOUGAL 63, HUDSON'S BAY 56

HUDSON'S BAY (0-4) -- Traci Crollard 3, Lauren Urke 6, Danae Lee 0, Charli Torres 2, Cierra Ramsey 0, Bailey Freeman 11, KayCee Jones 5, Lynnese Harrell 16, Paris Collins 13. Totals 20 (3) 13-20 56.

WASHOUGAL (3-0) -- Haley Briggs 6, Megan Sharp 12, Brooke Croeni 1, RaeAnn Allen 5, Crystal Chase 6, Megan Townsend 12, Mackenzie Pfeifer 2, Savannah McDowell 3, Kristan Graham 4, Alyssa Blankenship 12, Kaitlin Gamashe 0. Totals 21 (2) 19-42 63.Hud. Bay 17 20 8 11--56

Washougal 18 11 25 9--63JV -- Washougal 64-29. C -- Washougal won.

EVERGREEN C-TEAM 27, WASH. SCHOOL FOR DEAF 18

WSD -- Alejandra Sierra 0, Alondra Zepeda 5, Cassie Tracy 0, Samantha Larios 3, Brittany Randant 8, Daniela Chavez 0, Yessica Jimerez 0, Haili St. Louis 0, Maria Lopez 0, Yajaira Bedolla 0, Kayla Girard 2, Samantha Rowland 0.WSD 6 5 2 4--18

Evergreen 5 8 8 6--27

WASHINGTON STATE SCORES

Aberdeen 49, Elma 37Auburn Riverside 42, Tahoma 32

Bremerton 37, Klahowya 34

Bridgeport 28, Waterville 25

Cascade (Leavenworth) 65, Cle Elum/Roslyn 36

Castle Rock 62, Seton Catholic 11

Cedarcrest 66, Lake Washington 60

Charles Wright Academy 46, Life Christian Academy 26

Chewelah 44, Deer Park 24

Chiawana 57, Moses Lake 36Colfax 59, Waitsburg-Prescott 19

Concrete 55, Mount Vernon Christian 47

Connell 67, Othello 21

Curlew 48, Northport 44

Curtis 45, Graham-Kapowsin 31

Cusick 50, Clark Fork, Idaho 40

Darrington 56, Bush 13

Dayton 48, River View 24

Eatonville 48, Seattle Christian 27

Entiat 49, Manson 35

Enumclaw 51, Yelm 34

Evergreen (Vancouver) 27, Washington School For The Deaf 18

Federal Way 61, Emerald Ridge 56

Ferndale 56, Lynden Christian 49

Ferris 59, University 57

Franklin Pierce 51, Steilacoom 26

Freeman 55, East Valley (Spokane) 47

Gonzaga Prep 79, Shadle Park 51

Grace Academy 38, Lopez 31

Grandview 69, Sunnyside 63, OT

Hanford 47, Hermiston, Ore. 45

Highline 39, Decatur 29

Hoquiam 47, Centralia 41

Kentwood 55, Kentridge 38

Kingston 47, Port Townsend 45

Kiona-Benton 48, Mabton 42

LaCenter 44, Stevenson-Carson 36Lakeside (Nine Mile Falls) 55, St. George's 26

Lewis and Clark 68, North Central 36

Lewiston, Idaho 62, Clarkston 38

Liberty (Spangle) 47, Valley Christian 28

Mead 54, Central Valley 45

Medical Lake 50, Royal 17

Mt. Rainier 67, Kentlake 19

Mt. Rainier Lutheran 51, Evergreen Lutheran 31

Mt. Spokane 64, Rogers (Spokane) 36

Nooksack Valley 36, LaConner 33

Northwest Christian (Colbert) 38, Lake City, Idaho 29

Northwest Christian (Lacey) 41, Tacoma Baptist 39

Northwest School 39, Auburn Adventist Academy 28

Okanogan 68, Almira/Coulee-Hartline 31

Olympic 57, Sequim 47

Port Angeles 55, North Mason 30

Post Falls, Idaho 74, Kennewick 15

Potlatch, Idaho 51, Garfield-Palouse 42

Prairie 72, Mark Morris 71

Pullman 57, Moscow, Idaho 32

Puyallup 66, Spanaway Lake 36

Republic 44, Oroville 23

Riverside 45, Timberlake, Idaho 34

Sehome 41, Squalicum 31

Shorewood Christian 43, Northwest Yeshiva 32

Skyview 64, Ridgefield 34

South Bend 51, Rochester 49, OT

Sumner 53, Orting 7

Todd Beamer 55, Rogers (Puyallup) 46

Tulalip Heritage 49, Shoreline Christian 46

University Prep 59, Annie Wright 24Vashon Island 32, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 31

West Valley (Spokane) 58, Lakeland, Idaho 44

White River 51, Washington 23Willapa Valley 50, Lake Quinault 27

WRESTLING

HUDSON'S BAY 51, FORT VANCOUVER 24

106 -- Tyler Hovis (HB) won by forefit. 113 -- Darion Green (HB) won by forfeit. 120 -- Tristan Youngdale (FV) won by forfeit. 126 -- Alex Ojeda (HB) pinned Andre Magana, 1:43. 132 -- Vance Brewer (HB) pinned Kyle Anderson, 2:54. 138 -- Brandon Kelly (HB) pinned George Gudshvili, 1:21. 145 -- Romel Taruc (HB) pinned Gabe Gavril, 1:59. 152 -- Jimmy Callahan (HB) dec. Babacarr Seckat, 12-10. 160 -- Oleg Korin (FV) dec. Blair Simpson, 9-6. 170 -- Chris Godhard (FV) dec. Christian Stroup, 11-9. 182 -- Gerado Manriquez (HB) pinned Edwin Duran 1:15. 195 -- Alex Garcia (FV) pinned Quentin Klein 5:41. 220 -- Joey Bomers (HB) pinned Aleks Tsytsyh 0:56. 285 -- William Brown (FV) won by forfeit.

JV -- Hudson's Bay 28-18.

UNION 49, HERITAGE 13

106 -- Jordan Zuniga (H) d. Taggart Hartwig 8-7; 113 -- Kelton Webber (U) by forfeit; 120 -- Daniel Rice (U) p. Jakob Sakrison in 2:40; 126 -- Carlos Simon (U) p. Ebrahim Rabajan in 5:40; 132 -- Alex Lord (H) d. Cody Hersel 7-5; 138 -- Junior Godinho (U) d. Connor Wilson 23-6; 145 -- Marcus Hendrickson (H) d. Matt Murray 9-1; 152 -- Gabe Morales (H) d. Jesse Fehrer 7-0; 160 -- Jeremiah Reynolds (U) d. Austin Wolford 13-2; 170 -- John Reynolds (U) d. Justin Shove 14-0; 182 -- Alex Berfanger (U) Gabe Dedmore in :26; 195 -- Cody Gromes (U) d. Tristan Bridges 9-3; 220 -- Mason Proudfit (U) p. Josh Sharp in :44; 285 -- Aaron Anderson (U) d. Antonio Pulido 5-1.

JV -- Union 46, Heritage 45.

MOUNTAIN VIEW 41, KELSO 21

106 -- Joey Quirk (MV) pinned Seth Owen 1:08; 113 -- Jared Newberg (K) d. Brandon Huft 4-1; 120 -- Ben Dixon (MV) tech. fall over Lane Traver, 15-0; 126 -- Emanuel Mendez (MV) pinned Macavan Mendoza 1:27; 132 --Josh Newberg (K) pinned Abraham Hansen, 0:42; 138 -- Tyler Wicken (K) d. Jonah Hansen 13-8; 145 -- Alex Navarro (MV) pinned Zach Bergonzine 0:56; 152 -- Kenji Yamashita (MV) d. Lloyd Melone 8-2; 160 -- Jacob Mendez (K) d. James Monroy 3-1; 170 -- Brandon Proffitt (MV) d. Jesse Baldwin 5-0; 182 -- Kaled Rahn (K) d. Eddie Torres 9-7; 195 -- Keoni Garcia (K) d. Jeff Longust 9-5; 220 -- Ryan Tonder (MV) pinned Garrett Fix, 3:35; 285 -- Travis Rolf (MV) pinned Kole Musgrove 1:59.

BOYS SWIMMING

AT PROPSTRA AQUATIC CENTER

Team scores -- Union 129, Ridgefield 4; Mountain View 145, Ridgefield 4; Union 115, Hudson's Bay 41; Mountain View 137, Hudson's Bay 28; Heritage 65, Ridgefield 12; Hudson's Bay 106, Heritage 27; Evergreen 55, Ridgefield 9, Hudson's Bay 94, Evergreen 34; Columbia River 98, Union 71; Mountain View 96, Columbia River 74; Columbia River 151 , Heritage 11; Columbia River 141, Evergreen 19.

200 medley relay -- 1, Mountain View (Chris Xue, Chris Joa, Alexander Suk, Cody Moux) 1:49.67; 2, Columbia River 1:55.14; 3, Union 1:58.34; 200 freestyle -- 1, Chris Xue (MV) 1:50.34; 2, Nicholas McMillan (CR) 1:52.90; 3, Rainier Harvey (CR) 2:04.38; 200 individual medley -- 1, Alexander Suk (MV) 2:12.30; 2, David Wallum (HB) 2:21.06; 3, Ryan Kwong (U) 2:21.37; 50 freestyle -- 1, Cody Mouw (MV) 23.18; 2, David Snuffin (CR) 23.21; 3, Jim Nguyen (E) 24.05; 100 butterfly -- 1, Rainier Harvey (CR) 1:01.22; 2, Michael Suk (MV) 1:04.58; 3, Colin Sowul (CR) 1:07.06; 100 freestyle -- 1, Alexander Suk (CR) 51.30; 2, David Snuffin (CR) 54.47; 3, Eric Hou (U) 58.39; 500 freestyle -- 1, Nicholas McMillan (CR) 5:17.13; 2, Andrew Brockhage (U) 5:52.90; 3, Colin Sowul (CR) 6:04.31; 200 free relay -- 1, Mountain View (Chris Xue, Cody Mouw, Michael Suk, Alexander Suk) 1:33.72; 2, Columbia River (David Snuffin, Michael Ash, Collin Mead, Nicholas McMillan) 1:44.77; 100 backstroke -- 1, Chris Xue (Mountain View) 58.73; 2, Ryan Kwong (Union) 1:04.85; 3, Michael Suk (Mountain View) 1:07.28; 100 breaststroke -- 1, Jim Nguyen (Evergreen) 1:01.81; 2, Cody Mouw (Mountain View) 1:09.49; 3, Ernie Tao (MV) 1:14.27; 400 free relay -- 1, Columbia River (Nicholas McMillan, Colin Sowul, Kevin Thov, Rainier Harvey) 3:50.95; 2, Union 3:58.07; 3, Mountain View 4:05.35.

GIRLS BOWLING

SKYVIEW 1781, HUDSON'S BAY 1745

At Crosley Lanes

SKYVIEW -- Jordan Heard 127-158, Sydney Schiffman 140-123, Emilee Wolf 166-137, Kenzie Hollamon 159-157, Madison Crockett 181-154. Baker games 132-147.

HUDSON'S BAY -- Amanda Trimble 131-143, Mya Lidstrom 138-112, Jessica Boyle 120-171, Dakota Varela 146-201, Bri Williams 128-155. Baker games 122-178.

SKYVIEW 1875, PRAIRIE 1406

SKYVIEW -- Jordan Heard 172-210, Sydney Schiffman 127-158, Emilee Wolf 132-133, Kenzie Hollamon 103-155, Madison Crockett 172-216.

PRAIRIE -- Kelsey Smith 71-109, Alyssa Hendricks 108-113, Stephanie Russell 81-103, Karyssa Kemp 131-110, Megan Tolle 125-171. Baker games.