High school scoreboard 12/7

Published:

 

FRIDAY'S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Fort Vancouver at Heritage, 7 p.m.

Union vs. Marshfield (Ore.), 5 p.m. at West Albany Tournament

Hudson's Bay at Benson, 7:30 p.m.

Mark Morris at Kelso, 7 p.m.

Mountain View at Hockinson, 7:30 p.m.

Washougal at Evergreen, 7 p.m.

Terry Fox at R.A. Long, 7 p.m.

Seton Catholic at Woodland, 7 p.m.

Castle Rock at Ilwaco, 7 p.m.

White Salmon at Toledo, 5:45 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at Washougal, 7 p.m.

Union vs. Marshfield (Ore.), 3:15 p.m. at West Albany Tournament

Columbia River at Battle Ground, 7 p.m.

Mark Morris at Kelso, 5:30 p.m.

Evergreen at Fort Vancouver, 7 p.m.

La Center at Ridgefield, 7 p.m.

Kalama at Toutle Lake, 7 p.m.

White Salmon at Toledo, 7 p.m.

WRESTLING

Hockinson, Washougal at La Center, 6 p.m.

Ridgefield at Tillamook

GIRLS BOWLING

Mountain View vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Fort Vancouver vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al's

Union vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Battle Ground vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Columbia River vs. Hudson's Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Kelso vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Bailey's Classic Lanes

R.A. Long vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al's

BOYS BASKETBALL

NON-LEAGUE

RIDGEFIELD 52, CAMAS 44

CAMAS -- Verboot 2, Eagle 5, Trent Johnson 5, Tyler Hallead 0, Aaron Bratcher 0, Brandon Nguyen 2, Jordan Lenard 2, Grayson Anderson 2, Trevor Jasinsky 16, Clarkson 2, Bigenova 2, Nick Lopes 6. Totals 17 (1) 9-19 44.

RIDGEFIELD (3-0) -- David Potter 14, Kyle Morris 10, Neil Biggerstaff 8, Josh Mason 7, Dalton Morales 5, JD Wolniewicz 2, Sam Gillenwater 0, A.J. Olson 6. Totals 18 (3) 13-23 52.

Camas 9 12 15 8--44

Ridgefield 9 15 15 13--52

JV -- Camas won; C -- Camas won.

WASHOUGAL 68, TERRY FOX 55

TERRY FOX -- Hancock 16, Feo 5, Reyes 21, Hoo 0, Nicol 7, Hughes 0, Bereznyalav 1, Schampupu 0, Pierce 2, Rickaby 0, Cooley 1, Webb 2. Totals 20 (3) 12-17 55.

WASHOUGAL (4-1) -- Mike McElroy 13, Josh Banks 2, Regan Townsend 0, Cole Crosby 0, Sean Guthrie 3, Austin Tran 7, Nate Adams 12, Yoro Bah 5, Patrick Jones 1, Jaden Jantzer 12, Aaron Deister 13. Totals 23 (3) 19-45 68.

Terry Fox 19 6 13 15--55

Washougal 18 18 18 14--68

JV -- Washougal 56-38. C -- Terry Fox 41-38.

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (2-0) 2 0

Toledo (2-0) 2 0

La Center (3-1) 2 0

Kalama (1-0) 1 0

King's Way Ch. (1-2) 1 2

Ilwaco (1-1) 0 0

Seton Catholic (0-1) 0 1

White Salmon (0-1) 0 1

Woodland (0-2) 0 1

Stevenson (0-3) 0 2

LA CENTER 65, KING'S WAY CHRISTIAN 64

LA CENTER -- Dylan King 19, Connor Wonderly 8, Jamison Benitez 9, Jonathan Griffee 2, Jeremiah Arn 4, AJ Myers 9, Levi Van Tol 12, Max Hiller 2. Totals 24 (2) 11-23 65.

KING'S WAY CHRISTIAN -- Jay Becker 17, Chris Crenshaw 8, Yoshi Kuramoto 0, Zach Rohrer 0, Kyle Gonzales 15, Carter Coval 17, Kienan Walter 5, Preston Danberg 2. Totals 21 (4) 10-14 64.La Center 20 25 5 15--65

King's Way 20 17 11 16--64

JV -- La Center 56-46

KALAMA 84, STEVENSON 42

No report

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

THREE RIVERS CHRISTIAN 47, WASH. SCHOOL FOR DEAF 25

WSD (0-2, 0-2) -- JR Alfonso 0, Norinston Joe 3, Randall Smith 4, Clemente Martinez 0, Andy Vasquez 0, Brady Mistic 0, Jonah Winninghoff 5, Tredynn Selvog 7, Jeremy Descloux 2, Trevor Docter 4, Harland O-Meza 0, Miguel Peregrino 0.

TRC -- Josh Caddel 6, Zach Martinez 4, Ian Hoffman 0, Danny Hull 6, Caleb Moore 10, Seth Carns 4, Karsten Rentner 12, Nolan LaBiche 3 , Chris Cozad 2.

WSD 1 9 7 8--25

TRC 13 11 14 9--47

WASHINGTON STATEWIDE SCORES

Charles Wright Academy 58, Tacoma Baptist 50

Columbia Adventist Academy 86, Pope John Paul II 25

Dayton 75, Rainier 42

Entiat 69, Cascade Christian Academy 42

Kettle Falls 61, Curlew 33

Meridian 62, Delview, British Columbia 33

Northwest Yeshiva 61, Rainier Christian 47

Onalaska 54, Mossyrock 53

Sedro-Woolley 65, Mount Baker 46

Shorewood Christian 58, Muckleshoot Tribal School 45

Timberline 59, River Ridge 50

University Prep 50, Shoreline Christian 35

Wahkiakum 49, Napavine 37

Walla Walla Academy 70, McLoughlin, Ore. 36

Wishkah Valley 45, South Bend 23

GIRLS BASKETBALL

NON-LEAGUE

PRAIRIE 77, BATTLE GROUND 45

PRAIRIE -- Lindsey Asplund 6, Cori Woodward 28, Aislinn Konig 4, Jamie Phares 2, Robin Cole 3, Nicole Geocke 8, Emily Peters 2, Megan Lindsley 20, Casey Sorenson 0, Rachel Deaton 0, Cherita Daugherty 4. Totals 22-49 (10-30) 3-8 77.

BATTLE GROUND -- Haley Hamilton 9, Emily Griffith 6, Madison Barr , Malory Olson 24, Jossilyn Blackman 2, Courtney Knott 4, Alena Jarvis 0, Kylie Smith 0, Anna Freeman 0, Dominique Lyon 0, Kenzie Sachen 0, Carly Hershberger 0. Totals 17-31 (1-5) 8-13 45.

Prairie 24 16 24 13--77

Battle Ground 13 9 13 10--45

RIDGEFIELD 49, HUDSON'S BAY 46

RIDGEFIELD (3-2) -- Beatrice Bremer 0, Brooke Kates 19, Cami Pickett 5, Shannon Boyle 12, Riley Smetzler 13, Carly Estes 0. Totals 19 (5) 6-11 49.

HUDSON'S BAY -- Traci Crollard 1, Lauren Urke 0, Danae Lee 0, Charli Torres 6, Cierra Ramsey 3, Bailey Freeman 5, KayCee Jones 4, Lynnese Harrell 13, Paris Collins 14. Totals 19 (2) 6-9 46.

Ridgefield 6 17 20 6--49

Hudson's Bay 9 17 5 14--46

JV -- Ridgefield 26-8

MARK MORRIS 73, MOUNTAIN VIEW 51

MARK MORRIS -- Teeters 0, Holt 0, Kourtney Eaton 3, Perez 0, Karly Eaton 2, Dubois 18, Coons 9, Pond 2, Sluder 13, Reeves 26. Totals 17 (9) 12-16 73.

MOUNTAIN VIEW (2-3) -- Carly Holboke 21, Christina Lundy 2, Emily Moore 0, Raina Shadle 4, Sarah Pongon 12, Bailey Gaspar 6, Bailey Lindsley 6. Totals 17 (4) 5-8 51.

Mark Morris 21 22 18 12--73

Mountain View 10 14 7 20--51

JV -- Mountain View won; C -- Mountain View won.

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (3-0) 3 0

Woodland (3-0) 2 0

La Center (3-0) 2 0

White Salmon (1-0) 1 0

Stevenson (2-2) 2 1

Ilwaco (0-1) 0 1

Kalama (0-1) 0 1

Seton Catholic (0-2) 0 2

Toledo (0-3) 0 2

King's Way Ch. (0-3) 0 3

WOODLAND 68, SETON CATHOLIC 13

SETON CATHOLIC -- Edrienne Chan 8, Emma Young 1, Lauren Rakoz 3, Megan Grant 0, Ashley Watkins 0, Paulina Barboza 0, Meg Spencer 0, Sarah Hoesly 1. Totals 4 (2) 3-8 13.

WOODLAND (3-0, 2-0) -- Kendall Grell 13, Amber Malik 1, Jessica Flanagan 12, Kenya Byrnes 2, Mckenzie Collins 0, Madison Sorensen 10, Kate Cochran 3, McKenna Mulder 2, Sidra Malik 15, Gracey Trice 10. Totals 27 (5) 9-18 68.

Seton 3 6 2 2--13

Woodland 20 16 22 10--68

JV -- Woodland 58, La Center 18

LA CENTER 51, KING'S WAY 24

LA CENTER (3-0, 2-0) -- Samantha Wise 6, Katie Whitten 28, Danielle Larson 3, Allison Ashley Denny 1, Kayla Agurrie 2, Amanda Moudy 3, Katie Hebdon 0, Andrea Griffey 3, Rachel Moudy 5, Hannah Chromey 0. Totals 18-48 (7) 8-19 .

KING'S WAY CHRISTIAN -- Kayla Thornton 0, Halle Colf 9, Jessica Roy 4, Mathea Willmann 0, Maddie Veltkamp 0, Azaria Coakley 0, Callie Crawford 6, Ashley Schmaltz 4, Hannah Snyder 1. Totals 8-34 (2) 6-15.

La Center 16 17 6 12--51

King's Way 4 6 7 7--24

STEVENSON 51, KALAMA 34

KALAMA -- Clark 2, Vanderberg 5, Badger 9, Rowland 4, Crum 2, Beck 12. Totals 13 (2) 6-8 00.

STEVENSON -- Courtney Bradley 13, Lexy McKee 0, Jewel McKee 4, Annie Leighton 4, Amelia Hanley 8, Clare Chapman 18, Dakota Marr 4, Kelsey Melton 0, Kendra Nichols 0. Totals 21 (2) 7-15 51.

Kalama 5 4 8 17--34

Stevenson 17 14 12 8--51

CASTLE ROCK 65, ILWACO 29

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

THREE RIVERS CHRISTIAN 40, WASH. SCHOOL FOR DEAF 32

WSD (1-2, 0-1) -- Alejandra Sierra 0, Alondra Zepeda 8, Cassie Tracy 0, Samantha Larios 3, Brittany Randant 4, Daniela Chavez 10, Yessica Jimerez 0, Haili St. Louis 0, Maria Lopez 0, Yajaira Bedolla 0, Kayla Girard 7, Samantha Rowland 0.

THREE RIVERS CHRISTIAN -- Alex Schmidt 8, Stephanie Maldonado 4, Jordan Caddel 14, Nikki Schmidt 4, Anna Claunch 0, Kara Dadey 0, Kiley Bodine 0, Jesse Caddel 10.

WSD 3 7 4 18--32

TRC 10 15 8 7--40

WASHINGTON STATEWIDE SCORES

Bonney Lake 59, Washington 32

Castle Rock 65, Ilwaco 38

Entiat 58, Cascade Christian Academy 5

Kettle Falls 76, Curlew 28

McLoughlin, Ore. 51, Walla Walla Academy 44

Mount Baker 76, Sedro-Woolley 31

Northwest Yeshiva 57, Rainier Christian 15

Rainier 57, Dayton 34

Raymond 50, Tenino 10

Rochester 46, Ocosta 21

Shorewood Christian 40, Muckleshoot Tribal School 31

University Prep 43, Shoreline Christian 31

WRESTLING

UNION 61, BETHEL 16

106 -- Aaron Chapa (B) tf. Taggart Hartwig 16-1; 113 -- Phillip Springsteen (B) p. Kelton Weber 0:56; 120 -- Daniel Rice (U) d. Jonathan Aguon 13-4; 126 -- Carlos Simon (U) p. Matt Forsyth 2:28; 132 -- Cody Hersel (U) p. Austin Howard 0:33; 138 -- Junior Godinho (U) d. Nathan Lowey 6-3; 145 -- Sam Berry (U) p. Dakota Borell 2:54; 152 -- Jesse Fehrer (U) p. Marcus Walter 2:46; 160 -- Trevor Anderson (B) p. Jeremiah Reynolds 2:50; 170 -- Jon Reynolds (U) p. Tyler Ricketts 1:31; 182 -- Alex Berfanger (U) p. Derek Fry 1:48; 195 -- Cody Gromes (U) p. Eli TeuTeu 5:19; 220 -- Mason Proudfit (U) vs. forfeit; 285 -- Aaron Anderson (U) p. Orion Turnbull 5:08.

JV -- Union 61-34.

HOCKINSON 57, FORT VANCOUVER 27

106 -- double forfeit; 113 -- Tristan Bonife (H) won by forfeit; 120 -- Tyler Delay (H) pinned Tryston Youngdale 1:52; 126 -- Wayne Jones (H) pinned Andre Magana 0:49; 132 -- Nate Lazzaretto (H) pinned Mohamed Conteh :35; 138 -- Emmanuel Gil (H) pinned Gabe Gavril 2:38; 145 -- Baba Seka (FV) pinned Connor Kanaust pinned 3:21; 152 -- Oleg Korin (FV) pinned Trevor Matson 2:55; 160 -- Chris Goddard (FV) dec. Donny Oja 9-7; 170 -- Benny Taylor (H) pinned Christian Ocrotty 2;22; 182 -- Justin Held (H) d. Edwin Duran (DQ); 195 -- Alex Garcia (FV) pinn ed Cameron Loos 5:49; 220 -- Walker Gillispie (H) pinned Alex Dystysn :34; 285 -- Noah Schultz-Rathbun (H) d. Billy Brown 6-4.

JV -- Hockinson 33-0.

BOYS SWIMMING

At David Douglas HS

Team scores -- Camas 100, David Douglas 67; David Douglas 101, Hockinson 61; David Douglas 127, Woodland 10.

200 medley relay -- 1, Camas (Max Urbanek, Jake Yraceburu, Trent Harimoto, Nick Langer) 2:00.56; 200 freestyle -- 2, Seth Albert (Cam) 2:10.36; 200 individual medley -- 2, Urbanek (Cam) 2:29.56. 3, William Morris (Hock) 2:30.63; 50 freestyle -- 2, John Utas (Cam) 25.52; 100 butterfly --2, Lucas Ulmer (Cam) 1:02.58; 100 freestyle -- 2, Utas (Cam) 56.70; 400 freestyle -- 1, Urbanek (Cam) 4:41.48; 200 freestyle relay -- 1, Camas (Calwell, Harimoto, Ulmer, Utas) 1:42.95. 2, Hockinson (Jonah Rodewald, Dylan Osborne, Culyn Newman, Dylan Butler) 1:46.15; 100 backstroke -- 2, Ulmer (Cam) 1:05.13; 100 breaststroke -- 1, Calwell (Cam) 1:11. 2, Yraceburu (Cam) 1:11.41; 400 freestyle relay -- 1, Camas (Albert, Calwell, Ulmer, Yraceburu) 3:47.40.