High school scoreboard 12/21

Published:

 

FRIDAY'S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Hermiston (Ore.) at Heritage, 5 p.m.

Sandy (Ore.) vs. Hockinson, 7 p.m. at Mark Morris

Kelso at Mark Morris, 8:30 p.m.

White Salmon at Woodland, 5 p.m.

Castle Rock at La Center, 5:45 p.m.

Kalama at Toledo, 5:45 p.m.

King's Way Christian at Seton Catholic, 7 p.m. at Mountain View

Ilwaco at Stevenson, 5:45 p.m.

North Marion Tournament

Fort Vancouver vs. Hudson's Bay, 4:30 p.m.

Skyview vs. Yamhill-Carlton, 6:15 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Skyview at Prairie, 7 p.m.

Tumwater at R.A. Long, 7 p.m.

White Salmon at Woodland, 6:30 p.m.

Castle Rock at La Center, 7 p.m.

Kalama at Toledo, 7 p.m.

King's Way Christian at Seton Catholic, 5:45 p.m. at Mountain View

Ilwaco at Stevenson, 7 p.m.

WRESTLING

Battle Ground, Heritage, Evergreen, Mountain View, Washougal, Prairie at Best of the West Tournament, Pasco

BOYS BASKETBALL

NORTH MARION TOURNAMENT

FORT VANCOUVER 33, HIDDEN VALLEY (Ore.) 25

FORT VANCOUVER -- Loris Hervey 5, Matt Delisle 2, Deonte Hawkins 0, K-Last Karue 0, Jordan Howard 14, Will Doty 2, Julio Montoya 0, Tre Eisenhut 10, GaQuan White 0. Totals 12 (3) 6-9 33.

HIDDEN VALLEY (Ore.) -- Elkins 1, Hults 2, Kwan 8, Flynn 4, Garret 8, Jarvis 2. Totals 10 (1) 4-12 25.

Fort 14 6 9 4--33

Hidd.Valley 7 4 6 8--25

HUDSON'S BAY 51, REGIS 36

HUDSON'S BAY -- Micah Fitzpatrick 5, Thanh Vo 0, Bryan Hopster 4, Jomarri Gable 2, Dewayne Whittley 8, TJ Brumfield 6, Christian Glidden 9, Jacob Bushlach 10, Tad Kieswether 2, LaRon Barrow 3, Darius Bredwood 2, Zach Evans 0. Totals 20 (2) 2-3 51.

REGIS (Ore.) -- Fessler 12, Minten 6, Moss 6, Pittirilli 6, Reynolds 2, Rodriguez 4. Totals 12 14-21 36.

Hud.Bay 9 11 20 8--51

Regis 3 9 10 14--36

SKYVIEW 75, SUTHERLIN (Ore.) 59

No details reported

NON-LEAGUE

BATTLE GROUND 72, HERIMISTON (Ore.) 53

HERMISTON (Ore.) -- Zimmerly 5, Contreras 18, Calderon 3, Flores 14, Burns 5, Espain 2, Craston 0, Phipps 4, Alexander 2. Totals 16 (8) 13-20 53.

BATTLE GROUND -- Jamie Ford 9, Damien Ford 6, Daniel Duong 13, Trevor Ingram 5, Jake Sachen 5, Kevin Haynes 18, Miles Luke 16, Taylor Smith 0, Keaton Hoots 0, Colby Cahoon 0, Josh Lemar 0. Totals 27 (7) 11-17 72.

Hermiston 16 15 11 11--53

Bat.Ground 11 14 24 23--72

JV -- Battle Ground won.

FEDERAL WAY 83, EVERGREEN 49

No details reported

GIRLS BASKETBALL

R.A. LONG 38, COLUMBIA RIVER 36

COLUMBIA RIVER (3-7) -- Bethany Lowery 2, Kim Lowery 7, Marion Lilly 11, Sydney Moore 6, Megan Martin 0, Morgan Anthony 4, Megan Bloom 6, Teaghan Cowles 0. Totals 14 (1) 7-18 36.

R.A. LONG -- Kenzie Kendle 6, Hannah Speed 9, Jacki Smith 1, Hagen 6, Paige Snair 6, Sarah Luedke 5, Cheyanne Jones 1, Alize Asplund 4, Erin Kuhlmeyer 4. Totals 15 (1) 7-15 38.

Col.River 6 10 10 10--36

R.A. Long 13 5 12 8--38

JV -- R.A. Long 44-28. C -- River 43-25.

CAMAS 60, HUDSON'S BAY 19

HUDSON'S BAY -- Lauren Urke 2, Danae Lee 0, Charli Torres 1, Cierra Ramsey 0, Bailey Freeman 5, KayCee Jones 2, Lynnese Harrell 3, Paris Collins 6. Totals 8 (0) 3-13 19.

CAMAS -- Paige Jackson 0, McKenna Jackson 1, Rachel Rice 10, Brenna Khaw 7, Lauren Neff 8, Kyle Sumpter 0, Kathryn Johnson 2, Nikki Corbett 18, Rachel Gray 0, Mikala Clayton 4, Sierra Brown 10. Totals 25 (2) 8-10 60.

Hud. Bay 5 8 5 1--19

Camas 12 10 23 15--60

JV -- Camas won. C -- Camas won.

MARK MORRIS 64, EVERGREEN 57

MARK MORRIS -- Kourtney Eaton 5, Karley Eaton 30, Raimee Sluder 11, Majerle Reeves 11, Renee Pond 0, Emmylee Holt-Giles 6, Tayler Teeters 0. Totals 25 (10) 4-7 64.

EVERGREEN -- Deja Nicholas 26, Bailley Simms 0, Demia Browning 2, Ciara Shannon 2, Nakesha Hatchett 11, Vella Jackson 11, Moriah Doyle 5. Totals 23 (3) 8-14 57.

Mark Morris 19 13 19 13--64

Evergreen 9 17 14 17--57

JV -- Evergreen won. C -- Evergreen won.

CASTLE ROCK 49, WOODLAND 41

WOODLAND -- Kendall Grell 10, Amber Malik 0, Jessica Flanagan 10, Madison Sorensen 8, McKenna Mulder 7, Sidra Malik 3, Gracey Trice 3. Totals 15 (6) 5-6 41.

CASTLE ROCK -- Macee Utecht 21, Maddy Fiedl 12, Tierney Uhlenkott 12, Dahl 2, N. Fiedl 0. Totals 15 (1) 18-20 49.

Woodland 7 8 9 17--41

Castle Rock 10 7 15 17--49

JV -- Woodland 44-30.

CORBETT (Ore.) 55, RIDGEFIELD 42

RIDGEFIELD -- Jessica Shaffer 4, Beatrice Bremer 3, Brooke Kates 6, Cami Pickett 0, Shannon Boyle 22, Abby Smithline 0, Riley Smetzler 5, Carly Estes 2. Totals 16 (1) 9-22 42.

Ridgefield 7 12 12 11--42

Corbett 6 14 14 21--55

JV -- Ridgefield won.

WRESTLING

RIDGEFIELD 54, WOODLAND 24

106 -- Taylor Nolan (R) by forfeit; 113 -- Grant Gaspar (R) by forfeit; 120 -- Casey Oviatt (R) by forfeit; 126 -- Adrian Montiel (R) by forfeit; 132 -- Dillan Beckwith (W) p. Ryan Harris 2:32; 138 -- Tyler Adams (R) p. Cody Blessing 1:18; 145 --Jeff Jackson (W) won by DQ over Dominic Mulligan; 152 -- Vaney McDaniel (R) maj. dec. Nathan Cloud 15-8; 160 -- Clayton Farr (R) p. Zac Seevers 1:07; 170 -- Kurtis Patterson (W) p. Gunnar Long 4:40; 182 --Jason Leboki (R) d. Austin Reynolds 3-1; 195 --Jordan Bauer (R) by forfeit; 220 -- John White (R) by forfeit; 285 -- Braden Koering (W) by forfeit.

TENINO 57, WOODLAND 37

106 -- Double forfeit; 113 -- Double forfeit 120 -- Chase Z'Berg (T) by forfeit; 126 -- Lenin Coto-Toner (T) by forfeit; 132 -- Riley Fisher (T) p. Dillan Beckwith 5:59; 138 -- Kaleb Strawn (T) p. Cody Blessing 1:21; 145 -- Zeb Chamberlain (T) d. Jeff Jackson 6-4; 152 -- Nathan Cloud (T) by forfeit; 160 -- Zack Chamberlain (T) p. Zac Seevers :24; 170 -- Kurtis Patterson (W) p. Kolton McKitrick :45; 182 -- Cominic Nokano (T) p. Austin Reynolds 1:14; 195 -- Frank Estrada (W) by forfeit; 220 -- Jeff Nakano (T) by forfeit; 285 --Braden Koering (W) p. Zach Kimball 3:24.

RIDGEFIELD 60, LA CENTER 17

106 -- Taylor Nolan (R) won by forfeit; 113 -- Grant Gaspar (R) won by forfeit; 120 -- Casey Oviatt (R) won by forfeit; 126 -- Adrian Montiel (R) won by forfeit; 132 -- Ryan Harris (R) won by forfeit; 138 -- Dustin Veset (LC) def. Tyler Adams (R) technical fall 16-0; 145 -- Brad Davis (LC) pinned Dominick Mulligan; 152 -- Vanea McDaniel (R) pinned Lane Blakesly 3:41; 160 -- Clayton Farr (R) pinned Robbie Hoover 0:45; 170 -- Gabe Bunker (LC) pinned Gunner Long 1:14; 182 -- Jason Leboki (R) won by forfeit; 195 -- Jordan Baur (R) won by forfeit; 220 -- John White pinned (R) pinned Alex Meza 4:48.

GIRLS WRESTLING

RIDGEFIELD vs. TENINO

124 -- Baylee Wright (R) pinned Yasmin Delgado 0:28

BOYS SWIMMING

KELSO INVITATIONAL

Team scores -- Camas 519, Skyview 476, Mountain View 422, Columbia River 366, Kelso 321, Mark Morris 279.5, Union 221, Hockinson 120, Evergreen 73.5, Hudson's Bay 55, Fort Vancouver 34, Woodland 29, R.A. Long 19, Heritage 10.

200 medley relay -- 1, Camas (Lucas Ulmer, Jake Yraceburu, Trent Harimoto, John Utas) 1:45.8 (meet record). 2, Mountain View (Chris Xue, Chris Joa, Alexander Suk, Cody Mouw) 1:45.88. 3, Camas B (Max Urbanek, Joseph Wunderlich, Xiaguang Yan, Seth Albert) 1:51.33; 200 freestyle -- 1, Eric Bugna (Skyview) 1:52.55. 2, Lucas Ulmer (Camas) 1:55.81. 3, Mason Leavitt (Skyview) 1:59.0; 200 individual medley -- 1, Jake Breuer (Skyview) 2:03.7 (meet record). 2, Jim Nguyen (Evergreen) 2:12.13. 3. Max Urbanek (Camas) 2:14.99; 50 freestyle -- 1, Chris Xue (Mountain View) 22.24 (meet record). 2, Cody Mouw (Mountain View) 22.37. 3, David Snuffin (Columbia River) 22.53; 100 butterfly -- 1, Eric Bugna (Skyview) 54.98. 2, Alexander Suk (Mountain View) 55.94. 3, Gage Metzger (Kelso) 58.78; 100 freestyle -- 1, Chris Xue (Mountain View) 49.99. 2, Lucas Ulmer (Camas) 51.76. 3, David Snuffin (Columbia River) 52.60; 500 freestyle -- 1. David Wallum (Hudson's Bay) 5:18.6. 2, Rainier Harvey (Columbia River) 5:23.55. 3, Andrew Brockhage (Union) 5:42.6; 200 free relay -- 1, Mountain View (Chris Xue, Cody Mouw, Michael Suk, Alexander Suk) 1:32.31 (meet record). 2, Skyview (Jake Breuer, Garrett Jensen, Mason Leavitt, Eric Bugna) 1:39.09. 3, Kelso (Gage Metzger, Brandon McDonald, Todd Russell, Nicholas Pace) 1:41.27; 100 backstroke -- 1, Colton Gowan (Mark Morris) 59.78. 2, Cody Mouw (Mountain View) 1:00.63. 3, Max Urbanek (Camas) 1:01.96; 100 breaststroke -- 1, Jake Breuer (Skyview) 1:05.6. 2, Alexander Suk (Mountain View) 1:06.95. 3, John Utas (Camas) 1:07.28; 400 free relay -- 1, Camas (Seth Albert, Jake Yraceburu, Xiaguang Yan, Lucas Ulmer) 3:33.02. 2, Skyview (Jake Breuer, Mason Leavitt, Garrett Jensen, Eric Bugna) 3:39.33. 3, Columbia River (David Snuffin, Rainier Harvey, Colin Sowul, Kevin Thov) 3:46.9.