Weekly high school sports schedule 12/24

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY-TUESDAY, Dec. 24-25

No events scheduled

WEDNESDAY, Dec. 26

BOYS BASKETBALL

Les Schwab Invitational: Columbia River vs. Century (Ore.), 4 p.m. Liberty HS, Hillsboro, Ore.

Vince Dulcich Tournament: R.A. Long vs. Rainier, 4 p.m. at Astoria (Ore.) HS

GIRLS BASKETBALL

Vince Dulcich Tournament: R.A. Long vs. Astoria, 5:45 p.m. at Astoria (Ore.) HS

THURSDAY, Dec. 27

BOYS BASKETBALL

Les Schwab Invitational: Columbia River vs. TBA, Liberty HS, Hillsboro, Ore.

Energy Classic: Battle Ground vs. Davis-Kaysville (Utah), TBA at Gillette, Wyo.

Barlow Trail Tournament: Skyview vs. Service (Alaska), 3:30 p.m. at Barlow HS, Gresham, Ore.

Barlow Trail Tournament: Evergreen vs. Aloha (Ore.), 5:30 p.m. at Barlow HS, Gresham, Ore.

Tournament of Champions: Union vs. Lakes, 2:45 p.m. at Franklin HS, Seattle

Surf 'N Slam Tournament: Prairie vs. Willow Glen (Calif.), 11:30 a.m. at Mission HS, San Diego

Archbishop Murphy Tournament: Mountain View vs. Shorewood, 7:30 p.m.

Washougal at Camas, 7 p.m.

Regis Holiday Tournament: King's Way Christian vs. Pleasant Hill, 4:30 p.m. at Stayton, Ore.

GIRLS BASKETBALL

Energy Classic: Prairie vs. Lynwood (Calif.), 11 a.m. at Gillette, Wyo.

Snohomish Tournament: Skyview vs. Issaquah, 7:30 p.m.

Archbishop Murphy Tournament: Mountain View vs. Post Falls (Idaho), 5:45 p.m. at Everett

Nike Interstate Shootout: Camas vs. West Salem, 10 a.m. at Lake Oswego (Ore.) HS

Castle Rock at Hockinson, 7 p.m.

Auburn at Washougal, 7 p.m.

Toutle Lake at Toledo, 7 p.m.

FRIDAY, Dec. 28

BOYS BASKETBALL

Les Schwab Invitational: Columbia River vs. TBA, Liberty HS, Hillsboro, Ore.

Energy Classic: Battle Ground vs. TBA at Gillette, Wyo.

Barlow Trail Tournament: Skyview vs. TBA at Barlow HS, Gresham, Ore.

Barlow Trail Tournament: Evergreen vs. TBA at Barlow HS, Gresham, Ore.

Tournament of Champions: Union vs. TBA at Franklin HS, Seattle

Mountlake Terrace Tournament: Kelso vs. Arlington, 3 p.m.

Mountlake Terrace Tournament: Mark Morris vs. Foster, 5 p.m.

Surf 'N Slam Tournament: Prairie vs. TBA at Mission HS, San Diego

Archbishop Murphy Tournament: Mountain View vs. TBA

SunDome Shootout: Ridgefield vs. Seattle Christian, 3 p.m. at Yakima SunDome

SunDome Shootout: Castle Rock vs. Goldendale, 3 p.m. at Yakima SunDome

SunDome Shootout: Kalama vs Capital, 4:30 p.m. at Yakima SunDome

SunDome Shootout: Hockinson vs. Lakeside, 7:30 p.m. at Yakima SunDome

SunDome Shootout: Toledo vs. White River, 9 p.m. at Yakima SunDome

Vince Dulcich Tournament: R.A. Long vs. North Marion, TBA at Astoria (Ore.) HS

Regis Holiday Tournament: King's Way Christian vs. TBA at Stayton, Ore.

La Center at White Salmon, 3:30 p.m.

Seton Catholic at Ilwaco, 7 p.m.

Klickitat at Stevenson, 5:45 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Snohomish Tournament: Skyview vs. Stanwood, 5:45 p.m.

Nike Interstate Shootout: Camas vs. TBA at Lake Oswego (Ore.) HS

Mark Morris Tournament: Battle Ground vs. Kelso, 5:30 p.m.

Mark Morris Tournament: Heritage vs. Mark Morris, 7 p.m.

Energy Classic: Prairie vs. TBA at Gillette, Wyo.

Archbishop Murphy Tournament: Mountain View vs. TBA at Everett

Vince Dulcich Tournament: R.A. Long vs. Warrenton, 2:15 p.m. at Astoria (Ore.) HS

Ridgefield at Elma, 7 p.m.

Washougal at Centralia, 7 p.m.

Kalama at Woodland, 7 p.m.

La Center at White Salmon, 2 p.m.

Seton Catholic at Ilwaco, 5:45 p.m.

Klickitat at Stevenson, 7 p.m.

WRESTLING

Camas, Evergreen, Skyview, Heritage, Union, Hudson's Bay, Mountain View, Prairie at Pacific Coast Tournament at Hudson's Bay

Ridgefield, La Center at Vashon Island Tournament

SATURDAY, Dec. 29

BOYS BASKETBALL

Les Schwab Invitational: Columbia River vs. TBA, Liberty HS, Hillsboro, Ore.

Energy Classic: Battle Ground vs. TBA at Gillette, Wyo.

Barlow Trail Tournament: Skyview vs. TBA at Barlow HS, Gresham, Ore.

Barlow Trail Tournament: Evergreen vs. TBA at Barlow HS, Gresham, Ore.

Tournament of Champions: Union vs. TBA at Franklin HS, Seattle

Mountlake Terrace Tournament: Kelso vs. TBA

Mountlake Terrace Tournament: Mark Morris vs. TBA

Surf 'N Slam Tournament: Prairie vs. TBA at Mission HS, San Diego

Archbishop Murphy Tournament: Mountain View vs. TBA

SunDome Shootout: Ridgefield vs. Seattle Academy, 10:30 a.m. at Yakima SunDome

SunDome Shootout: Castle Rock vs. Lakewood, noon at Yakima SunDome

SunDome Shootout: Hockinson vs. Bellevue Christian, 1:30 p.m. at Yakima SunDome

SunDome Shootout: Kalama vs Bremerton, 1:30 p.m. at Yakima SunDome

SunDome Shootout: Toledo vs. Sammamish, 3 p.m. at Yakima SunDome

Vince Dulcich Tournament: R.A. Long vs. TBA at Astoria (Ore.) HS

White Salmon at Corbett (Ore.), 5:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Snohomish Tournament: Skyview vs. Jackson, 4 p.m.

Nike Interstate Shootout: Camas vs. TBA at Lake Oswego (Ore.) HS

Energy Classic: Prairie vs. TBA at Gillette, Wyo.

Mark Morris Tournament: Heritage vs. Kelso, 5:30 p.m.

Mark Morris Tournament: Battle Ground vs. Mark Morris, 7 p.m.

Archbishop Murphy Tournament: Mountain View vs. TBA at Everett

Vince Dulcich Tournament: R.A. Long vs. TBA at Astoria (Ore.) HS

Auburn at Union, 4 p.m.

White Salmon at Corbett (Ore.), 2 p.m.

Columbia Adventist at Kalama, 7 p.m.

WRESTLING

Camas, Evergreen, Skyview, Heritage, Union, Hudson's Bay, Mountain View, Prairie at Pacific Coast Tournament at Hudson's Bay

Battle Ground, Skyview, Fort Vancouver, Hockinson, Stevenson at Washougal Invitational

Columbia River at North Mason Tournament