Community sports scoreboard

By

Published:

 

BOWLING

LOCAL LEAGUES

At Allen’s Crosley Lanes

Jan. 22

Sunday Mixed 4s — Men: Tony Cirasole 634. Women: Pam Cirasole 493.

Jan. 23

Timber Seniors — Men: Jeff Hogue 651. Women: Judy Dumond 547.

Jan. 24

Phone Rangers — Men: Curtis Hathaway 654. Women: Willi Kool 460.

Jan. 25

Betty’s Senior Quartet — Men: Larry Thew 660. Women: Debbie Wilcox 586.

Jan. 27

Merry Mixers — Men: ED Mortensen, Sr., 258-237-203 698. Women: Dawn Moody 215-179-158 552.

Jan. 30

Lutheran Mixed — Men: Bob Swearer 679. Women: Anita Alexander 456.

Jan. 31

Max Vanek — Men: Andy Solberg 279-256-244 779. Women: . Boys: . Girls: .

Feb. 1

Allen’s Crosley Invitational — Men: Bill Neuman 259-278-235 772. Women: Sharron Wannamaker 175-258-193 626.

Renegades — Men: Michael Johnson 224-247-206 677. Women: Sally Rawlins 193-213-206 612.

Feb. 2

Manhattan — Men: Scott Cann 206-232-254 692.

Merry Mixups — Men: Rick Pereira 224-256-220 700. Women: Justine Martin 226-205-215 646.

Swingers — Women: Tami Carins 167-169-162 489.

At Bailey’s Classic Lanes

No reports.

At Big Al’s

Week ending on Feb. 5

Monday Night Mixed — Men: Don Pitsch 654. Women: . Boys: . Girls: .

Young at Heart Seniors — Men: Charlie Simmons 622.

Mix Classified — Men: Larry Shay 627.

Renegades — Men: Bill Grable 633.

At Husted’s Hazel Dell Lanes

Jan. 21

Saturday Nite Sudsers — Men: Ron Cooper 254-178-236 668. Women: Julie Bocanegra 182-157-181 520.

Jan. 27

Senior Rollers — Men: Gary Liedtke 191-226-227 644. Women: Sigrid Brown 181-189-147 517.

Friday Premier — Men: Rohn Morton 255-236-235 726. Women: Juanita Berry 212-192-104 600.

Playmates — Men: Corey Stackhouse 257-258-206 721. Women: Kristin Stackhouse 190-191-200 581.

Jan. 28

Saturday Nite Sudsers — Men: Billy Hauser 255-182-229 666. Women: Jeanni Wilson 202-171-177 550.

L — Men: . Women: . Boys: . Girls: .

Saturday Juniors — Boys: Caleb Scott 204-230-205 639. Girls: Jordan Heard 221-211 192 624.

Saturday Preps — Boys: Timothy Laible 202-138-127 467. Girls: Alina Moses 68-88-91 247.

Bumper Buddies — Boys: Anthony Simmet 92-98 190. Girls: Shaylinn Wright 67-74 141.

Jan. 30

Moose Mixed — Men: Dave Jones 245-215-209. Women: Shirley Ridley 176-158-169 503.

Cosmopolitan — Johnny Butler 300-225-215 740; Corey Stackhouse 229-254-257 740.

Jan. 31

Widmer Classic — Men: Ernie Garcia 278-196-216 689. Women: Angie Godkin 175-204-1999 578.

Spotter’s — Women: Lilly Nickelson 223-195-157 575.

Feb. 1

99 Strippers — Women: Laurie Morton 173-153-168 494.

Senior Tappers — Men: Dick Doty 300-268-266 834. Women: Jan Eklof 220-298-266 784.

Feb. 2

Women’s Classic — Jan Long 164-199-189 552.

Thursday Trio — Women: Shirley Davis 195-206-190 541.

Economy — Men: Rick Carlson 300-212-215 727. Women: Deja Carlson 173-155-173 501.

H.D. Commercial — Men: Kyle Wiseman 258-254-201 713.

At Tiger Bowl

Jan. 30

Monday Classic — Men: Marcus Bureker 128-178-257-158 722 (4 games). Women: Kathy Dietrich 140-195-114-128 577 (4 games).

Jan. 31

Battle Ground School Employees — Women: Bonnie Warne 174-166-158 498. Men: Dave Petit 165-155-155 475.

Men’s Commercial — Scott Davis 210-226-211 647.

HONOR SCORES

Men

300 — Johnny Butler, Jan. 30, Hazel Dell Cosmopolitan.

300 — Rick Carlson, Feb. 2, Hazel Dell Economy.

300 — Richard Dole, Jan. 31, Crosley Max Vanek.

279 — Gordon Harvey, Jan. 31, Crosley Max Vanek.

279 — Art Moye, Jan. 31, Crosley Max Vanek.

279 — Dale Obazaki, Jan. 31, Crosley Max Vanek.

279 — Andy Solberg, Jan. 31, Crosley Max Vanek.

278 — Don Allen III, Jan. 31, Crosley Max Vanek.

278 — Ernie Garcia, Jan. 21, Hazel Dell Widmer Classic.

278 — Rich Meredith, Jan. 30, Hazel Dell Cosmopolitan.

278 — Derek Jensen, Fwb. 2, Crosley merry Mixups.

278 — Bill Neuman, Feb. 1, Allen’s Crosley Invitational.

278 — Larry Romero, Jan. 30, Hazel Dell Cosmopolitan.

269 — Scott Morgus, Jan. 27, Crosley Merry Mixers.

268 — Brian O’Neil, Jan. 30, Hazel Dell Cosmopolitan.

267 — Curtis Hathaway, Jan. 24, Crosley Phone Rangers.

265 — Mitch Johnson, Feb. 2, Hazel Dell Economy.

Women

258 — Sharron Wannamaker, Feb. 1, Allen’s Crosley Invitational.

Juniors

235 — Austin Wright, Jan. 28, Hazel Dell Saturday Juniors (80 pins above his average).

234 — Anthony Young, Jan. 28, Hazel Dell Saturday Juniors.

230 — Caleb Scott, Jan. 28, Hazel Dell Saturday Juniors.

228 — Tessa Friason, Jan. 28, Hazel Dell Saturday Juniors.

224 — Avery Bailey, Jan. 28, Hazel Dell Saturday Juniors.

222 — Thomas Warren, Jan. 28, Hazel Dell Saturday Juniors.

221 — Jordan Head, Jan. 28, Hazel Dell Saturday Juniors.

220 — Alex van Dinter, Jan. 28, Hazel Dell Saturday Juniors.

Milestones

Timothy Laible bowled his first 200 game, a 202, on Jan. 28 in the Hazel Dell Saturday Preps League.

GOLF

HOLES-IN-ONE

At Pine Crest Golf Course

Jan. 19

Ben Reynolds made a hole-in-one on hole No. 2 from 81 yards using a pitching wedge. His first ace in one year of golf. Witnessed by Kellen Turner.

RUNNING

CLARK COUNTY RUNNING CLUB

Feb. 4 results

Heritage Trail 7-mile Run

1, Jesse McChesney, 23, Vancouver, 37:44. 2, Mark Tedder, 16, Battle Ground, 38:46. 3, Lars Wyatt, 23, Vancouver, 43:38. 4, Gary Daubenspeck, 44, Hood River, 43:39. 5, Patrick Kelly, 42, 45:29. 6, Connor Niemi, 17, Vancouver, 46:29. 7, Alex Pien, 17, Camas, 46:29. 8, Gary Hawkes, 31, Vancouver, 46:44. 9, Juan Picho, 50, Vancouver, 47:38. 10, Madeleine Sellers, 53, Washougal, 48:13.

11, Queena Beebe, 33, Portland, 49:07. 12, Cassie McKinney, 14, Vancouver, 49:46. 13, Laurie Porter, 50, Washougal, 49:52. 14, Don Jenkins, 48, Roseberg, 53:08. 15, Khai Tran, 47, Camas, 53:14. 16, Joe Rowley, 56, Troutdale, 53:16. 17, John Napier, 51, Camas, 53:30. 18, Megan Napier, 16, Camas, 53:31. 19, Andy Grossman, 53:36. 20, Unidentified, 53:52.

21, Pam McKinney, 43, 54:59. 22, Russ Zornick, 55, Vancouver, 55:35. 23, Dana Seekins, 46, Washougal, 56:47. 24, Peggy Burrus, 49, Vancouver, 57:50. 25, Paul Ruiz, 49, Vancouver, 57:56. 26, Del Scharffenberg, 66, Milwaukie, 58:34. 27, Jamie Keiser, 40, Portland, 1:01:00. 28, Lou Diaz, 55, Vancouver, 1:01:31. 29, Denis Daly, 73, 1:03:37. 30, Nicole Lougen, 1:04:40.

31, Chuck Anderson, 61, 1:04:50. 32, Chase Matthew, 1:05:21. 33, Suzanne Frary, 48, Vancouver, 1:05:25. 34, Teresa Phimister, 57, Vancouver, 1:06:57. 35, Angie Foster, 38, 1:08:43. 36, Elice Awad, 1:11:28. 37, Bob Huckvale, 52, Camas, 1:12:50. 38, Kyle Chaffin, 44, Stevenson, 1:14:57.

Heritage Trail 3-mile Run

1, Ahrlin Bauman, 38, Vancouver, 15:01. 2, Eric Dolezal, 29, Vancouver, 17:40. 3, Mario Beaudoin, 40, Camas, 17:59. 4, Josh Helmes, 16, Battle Ground, 18:09. 5, Katarina Mueller, 20, Vancouver, 18:23. 6, Noel Reyes, 15, Battle Ground, 18:38. 7, Aaron Frances, 16, Battle Ground, 18:52. 8, Isaac Brown, 16, Battle Ground, 19:02. 9, Michael Choquer, 14, Battle Ground, 19:27. 10, Mike Grimshaw, 46, 20:18.

11, Rolf Vellek, 42, Vancouver, 20:25. 12, Daniel Grimshaw, 12, Vancouver, 20:26. 13, Ken Stickney, 58, 20:33. 14, Lindsay Mcchesney, 21, Vancouver, 20:40. 15, Christian Fairchild, 17, Vancouver, 21:58. 16, Jamie Skinner, 52, La Center, 22:00. 17, Rob Oster, 44, 22:15. 18, Stacia Matson, 16, Yacolt, 22:32. 19, Michael Bailey, 22:55. 20, Mark Staub, 56, Vancouver, 22:57.

21, Rita , 22:59. 22, Colin Hozack, 18, Vancouver, 23:00. 23, Bowen Kennedy, 23:32. 24, Brian Kennedy, 23:33. 25, Rick Arlint, 50, Yacolt, 23:53. 26, Kevin Edwards, 55, Vancouver, 24:05. 27, Bill Burrus, 51, Vancouver, 24:11. 28, Joseph Turner, 16, Vancouver, 24:54. 29, Bryan Chapman, 60, Woodland, 25:27. 30, Ron Rushford, 68, Vancouver, 25:46.

31, Arnie Teppo, 53, Vancouver, 26:07. 32, Phillip Bailey, 27:40. 33, Rocky Shirley, 27:53. 34, Susan Cahill, 28:03. 35, Esther Holman, 48, Carson, 28:23. 36, Michelle Kephart, 18, Kalama, 28:27. 37, Abby Ketring, 12, Washougal, 28:28. 38, Keith Ketring, 47, Washougal, 28:30. 39, Daniel Wongwai, 29:15. 40, Rachel Turner, 18, Vancouver, 29:19.

41, Odene Turner, 52, Vancouver, 29:29. 42, Oxana Perian, 30:29. 43, Jacob Roth, 9, Portland, 31:41. 44, Curtis Roth, 56, Portland, 31:56. 45, Glen Hostetter, 56, Vancouver, 33:39. 46, Kathy McCollum, 56, Vancouver, 33:55. 47, Tabitha Shirley, 35:18. 48, Dan Riley, 60, Vancouver, 35:37. 49, Nicole Chaffin, 39, Stevenson, 39:34. 50, Justin Chaffin, Stevenson, 39:34.

51, Mike McKinney, 42, Vancouver, 41:00. 52, Claudia Holman, 74, Carson, 51:31. 53, Susie Huckvale, 46, Camas, 51:31.

YOUTH SOCCER

STATE CUPS

Southwest Washington Youth Soccer Feb. 4-5 scores

US Youth Soccer Washington State Championships Boys Under 16

VUSA Timbers B95 Red 3, BFC BU16 (Boatright) 0

Boys Under 18

GRFC B93 Blue 5, VUSA Timbers B93 Red 3

NWN B93 Red 1, VUSA Timbers 93 Blue 0

Challenge Cup

Boys Under 16

SC Boca Juniors McCarthy 2, NW United FC95 1

Pacific FC Fire Nuzum 1, Harbor Premier B95 1

Pacific FC Fire Nuzum 4, FC Alliance B95 Gold 0

Boys Under 17

VUSA Northstar 2, FC Alliance Antoniuk 0

Boys Under 19

Pacific FC 93 2, River City Soccer Club 1

Pacific FC 93 2, NWN B93 Blue 0

Founder’s Cup

Boys Under 11

Seattle United South B00 Black 5, Pacific FC B 00 Blue 0

FC Edmonds Fury 1, VUSA Timbers Rojo 0

Boys Under 13

Seattle United NE B98 Blue 3, SCSS Barca U13 0

Seattle United South B98 Blue 7, VUSA Timber Rojo 98B 0

Boys Under 14

Seattle United South B97 Blue 3, Pacific FC Fire 97 Falatovich 1

Boys Under 15

Sparta 96 1, Pacific Fire 96 0

VUSA Timber Rojo 98B 5, FC Edmonds Hurricane 3

Boys Under 17

Crossfire Select B94-OMelia 1, Pacific FC 94 0

Girls Under 11

Lightning Cheetahs 2011 5, Pacific FC 00 Blue 2

VUSA Timbers Rojo 5, SU/Shoreline G00 Blue 0

Girls Under 12

Crossfire Select G99-Mallalieu 1, VUSA Timbers Rojo 99G 0

Girls Under 13

SCSS Copas 98 3, Seattle United NE G98 Blue 0

GYMNASTICS

NAYDENOV GYMNASTICS

All American Meet

Jan. 22

At Auburn

Level 7

10 and younger

Shaela Ausmus — Vault 9.425 (1); bars 9.525 (1); beam 9.425 (1); floor 9.475 (1T); all-around 37.85 (1).

Brooke Donabedian — Vault 8.975 (5); bars 9.1 (5); beam 9.4 (2); floor 9.475 (1T); all-around 36.975 (3).

Alma Mintie-Vegh — Vault 8.875 (9T); bars 9.05 (6); beam 9.05 (4); floor 9.375 (5); all-around 36.35 (4).

Megan Lee — Vault 9.325 (2); bars 8.75 (11); beam 7.95 (13); floor 9.35 (6); all-around 35.375 (8).

Age 12

Emily Dragomir — Vault 9.1 (3T); bars 6.55 (9); beam 8.85 (2); floor 9.425 (1); all-around 33.925 (5).

Age 13

Camilla Moses — Vault 8.95 (6); bars 9.45 (1); beam 8.55 (8T); floor 9.6 (1); all-around 36.55 (1).

Kylie Weaver — Vault 8.825 (10); bars 9.1 (2); beam 8.85 (6); floor 9.425 (2); all-around 36.2 (3).

Level 8

11 and younger

Hannah Noyes — Vault 9.15 (2T); bars 9.45 (3); beam 8.25 (8); floor 9.5 (1); all-around 36.35 (4).

Ages 12-13

Alexandra Jagielski — Vault 9.075 (1); bars 9.3 (1); beam 8.8 (6); floor 8.95 (7); all-around 36.125 (3).

Level 9

13 and younger

Stephanie Grey — Vault 9.2 (3); bars 8.7 (2); beam 8.825 (2T); floor 9.15 (2); all-around 35.875 (2).

Lillie Minor — Vault 9.075 (5); bars 8.3 (4); beam 8.25 (5); floor 8.55 (8); all-around 34.175 (4).

Ashley Kempf — Vault 9.1 (4); bars 7.65 (5); beam 8.175 (7); floor 8.875 (3T); all-around 33.8 (5).

Level 10

16 and younger

Jordan Chiles — Vault 9.4 (3T); bars 8.35 (5); beam 8.375 (6); floor 9.225 (2T); all-around 35.35 (5).

Suren Kanchanavaleerat — Vault 8.775 (8); bars 7.95 6); beam 8.025 (8); floor 8.7 (5); all-around 33.45 (6).