Cas. Chr. 16 11 14 13–54
Ridgefield 14 8 9 10–41
2B Regionals
Friday’s Games
(Winners advance to state at Spokane Arena)
At Mt. Vernon HS
LaConner 67, Mossyrock 60
Wahkiahum 47, Bear Creek 46
At Mark Morris HS
Toutle Lake 76, Shoreline Christian 51
Adna 71, Chief Leschi 45
At Mt. Spokane HS
Northwest Christian 72, White Swan 64
Colfax 76, Oroville 38
At Walla Walla HS
Lake Roosevelt 70, Waitsburgh-Prescott 53
Dayton 59, Riverside Christian 41
1B Regionals
Friday’s Games
(Winners advance to state at Spokane Arena)
At Mountlake Terrace HS
King’s Way Christian 60, Lummi 45
Shorewood Christian vs. Neah Bay
At Timberline HS
Muckleshoot 50, Taholah 43
Mt. Rainier Lutheran 51, Mary M. Knight 42
At Shadle Park HS
Moses Lake Christian Academy 67, Wellpinit 55
Cascade Christian Academy vs. Valley Christian, 8 p.m., Saturday
At University HS
Sunnyside Christian 53, Rosalia 44
Almira Coulee Harline 61, Colton 55
KING’S WAY CHRISTIAN 60, LUMMI 45
KING’S WAY CHRISTIAN (17-7) — Jay Becker 6, Chris Crenshaw 20, Ben Nelson 3, David Velkemp 6, Carter Coval 5, Josh Snyder 4, Christain Bukant 17. Totals 22 (8) 7-12 60.
LUMMI (12-5) — Johnson 3, Williams 3, L. Tobey 3, J. Thom 6, Dierdorf 17, Wall 2, Hoskins 10. Totals 14 (3) 14-16 45.
King’s Way 16 18 15 11–60
Lummi 3 10 13 19–45
GIRLS BASKETBALL
4A Regionals
Saturday’s Games
(Winners advance to state at Tacoma Dome)
At Juanita HS
Eastlake (14-9) vs. Rogers (13-11), 4 p.m.
Emerald Ridge (19-5) vs. Woodinville (21-2), 6 p.m.
At Kent-Meridian HS
Skyview (23-3) vs. Lake Stevens (22-1), 4 p.m.
Jackson (19-4) vs. Kentwood (21-5), 6 p.m.
At Auburn HS
Stanwood vs. Federal Way (21-4), 4 p.m.
Bethel (15-10) vs. Mount Rainier (24-1), 6 p.m.
At Spokane Falls CC
Central Valley vs. Chiawana (17-3), 4 p.m.
Olympia (10-14) vs. Gonzaga Prep, 6 p.m.
3A Regionals
Saturday’s Games
(Winners advance to state at Tacoma Dome)
At Jackson HS
Auburn Mountainview (20-5) vs. Seattle Prep (20-6), 4 p.m.
Timberline (15-8) vs. Shorecrest (19-4), 6 p.m.
At Bellevue College
Glacier Peak vs. Lakeside (19-7), 4 p.m.
Camas (19-8) vs. Franklin (21-3), 6 p.m.
At Rogers (Puyallup) HS
Cleveland (19-6) vs. Wilson (20-3), 4 p.m.
Juanita (21-5) vs. Prairie (23-1), 6 p.m.
At Richland HS
University vs. Shadle Park, 4 p.m.
Lakes (20-5) vs. Kamiakin (22-0), 6 p.m.
2A Regionals
Saturday’s Games
(Winners advance to state at Yakima Sun Dome)
At Stanwood HS
Olympic vs. Blaine (17-5), 4 p.m.
Eatonville vs. Burlington-Edison (20-2), 6 p.m.
At Mount Tahoma HS
River Ridge vs. Port Angeles (17-8), 4 p.m.
Sehome (18-6) vs. White River (24-2), 6 p.m.
At Tumwater HS
W.F. West (20-3) vs. Renton, 4 p.m.
Lynden (17-8) vs. Mark Morris (18-5), 6 p.m.
At Eastern Washington
Ephrata 50, Cheney 48 (Friday)
At Cheney HS
Wapato 61, Pullman 41 (Friday)
1A Regionals
Saturday’s Games
(Winners advance to state at Yakima Sun Dome)
At Glacier Peak HS
Castle Rock vs. Bellevue Christian, 4 p.m.
Rainier vs. Lynden Christian, 6 p.m.
At W.F. West HS
Cascade Christian vs. Tenino, 4 p.m.
Seattle Christian vs. Onalaska, 6 p.m.
At West Valley (Yakima) HS
Granger vs. King’s, 4 p.m.
Okanogan vs. La Salle, 6 p.m.
At Wenatchee HS
Goldendale vs. Chelan, 4 p.m.
Cedar Park Christian vs. Freeman, 6 p.m.
2B Regionals
Saturday’s Games
(Winners advance to state at Spokane Arena)
At Mt. Vernon HS
Napavine vs. Tacoma Baptist, 4 p.m.
Toutle Lake vs. Bear Creek, 6 p.m.
At Mark Morris HS
LaConner vs. Pe Ell, 4 p.m.
Crosspont Academy vs. Adna, 6 p.m.
At Mt. Spokane HS
Northwest Christian vs. White Swan, 4 p.m.
Entiat vs. Reardan, 6 p.m.
At Walla Walla HS
Dayton vs. Brewster, 4 p.m.
Riverside Christian vs. Waitsburg-Prescott, 6 p.m.
1B Regionals
Saturday’s Games
(Winners advance to state at Spokane Arena)
At Mountlake Terrace HS
Cusick vs. Lummi, 4 p.m.
Grace Academy vs. Neah Bay, 6 p.m.
At Timberline HS
Lopez vs. Taholah, 6 p.m.
Mary M. Knight vs. NW Yeshiva, 8:30 p.m.
At Shadle Park
Wilson Creek vs. Columbia (Hunters), 4 p.m.
Almira Coulee Hartline vs. Moses Lake Christian Academy, 6 p.m.
At University HS
St. John-Endicott vs. Sunnyside Christian, 4 p.m.
Trout Lake-Glenwood vs. Colton, 6 p.m.
All-LEAGUE TEAMS
COLUMBIA VALLEY LEAGUE BOYS BASKETBALL
Co-players of the year: Kesomi Palaki, so, Columbia Adventist Academy; Josh Caddel, jr., Three Rivers Christian
First team
Christian Bukant, jr., King’s Way Christian; Danny Kelley, sr., Vancouver Christian; Conor McDaid-O’Neill, sr., Seton Catholic; Thomas Reed, sr., Columbia Adventist Academy
Second team
Jay Becker, so., King’s Way Christian; Carter Coval, so., King’s Way Christian; Evan Davies, jr., Columbia Adventist Academy; Sean Powell, sr., Three Rivers Christian; Evan Simms, jr., Seton Catholic