High school scoreboard 1/6

By

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Heritage at Union, 7 p.m.

Ridgefield at La Center, 7:15 p.m.

Ilwaco at Toledo, 5:45 p.m.

King’s Way Christian at Vancouver Christian, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at Union, 5:30 p.m.

Battle Ground at Skyview, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

Hockinson at Woodland, 7:30 p.m.

W.F West at Mark Morris, 7 p.m.

Ridgefield at La Center, 5:45 p.m.

Ilwaco at Toledo, 7:15 p.m.

White Salmon at Stevenson, 7:30 p.m.

Castle Rock at Kalama, 7 p.m.

King’s Way Christian at Vancouver Christian, 5:30 p.m.

GIRLS BOWLING

Skyview vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Hudson’s Bay vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Evergreen vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Prairie vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Kelso vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Columbia River vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Union vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Boys Basketball

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union (8-3) 3 0

Skyview (5-5) 3 1

Evergreen (8-4) 2 2

Battle Ground (6-5) 1 3

Heritage (1-9) 0 3

SKYVIEW 53, BATTLE GROUND 39

BATTLE GROUND — Jamie Ford 8, Damien Ford 5, Jordan Olsen 6, Serg Ovchinnikov 9, Trevor Ingram 5, Tim Shkarovskiy 2, Miles Luke 0, Kaleb McGary 4. Totals 15 (3) 6-10 39.

SKYVIEW — Austin Bonds 18, Spencer Paulin 1, Cameron Habertson 0, Keegan Leibelt 9, Levi Gellatly 6, Ryan Bickford 11, Matt Brown 0, Jordan Berni 2, Ross Armstrong 4, Willie Lopez 2, Anthony Chamberlain 0. Totals 18 (6) 11-15 53.

Battle Ground 5 0 21 13—39

Skyview 11 17 14 11—53

JV — Skyview won; C — Battle Ground won

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River (10-2) 4 0

Mountain View (7-3) 2 1

Prairie (8-3) 2 1

Fort Vancouver (6-5) 2 2

Kelso (3-8) 1 2

Camas (3-7) 1 3

Hudson’s Bay (1-10) 0 3

COLUMBIA RIVER 55, MOUNTAIN VIEW 35

COLUMBIA RIVER — Devin Bolds 6, Eli Evenson 1, Michael Barnes 0, Lance Voorhees 2, Rian Bassett 10, John Hanberg 0, Chad Love 4, Curtis Shuck 2, Austin Cloyd 0, Mack Stromme 0, Isaiah Smith 30. Totals 23 (1) 8-18 55.

MOUNTAIN VIEW — Akash Sanghera 0, Zach Torson 11, Taylor Drey 4, Ryan Johnson 4, Grayson Anderson 4, Luke DuChesne 5, Josh Barcinas , Rico Bolivar 7, Sean McCauley 0, Shane McCauley 0. Totals 14 (3) 4-9 35.

Columbia River 12 15 12 16—55

Mountain View 8 6 9 12—35

JV — Columbia River won. C — Columbia River won.

CAMAS 49, HUDSON’S BAY 33

HUDSON’S BAY — Micah Fitzpatrick 3, Andy Phu 2, Ian Buslach 0, Jacob Buslach 6, Dewayne Whitley 0, Ane Sipaia 1, TJ Brumfield 21, O’Shea Jackson 0. Totals 13 (2) 5-7 33.

CAMAS — Trent Johnson 8, Zach Eagle 7, Tyler Hallead 6, Anthony Fallin 7, Tyler Macrae-Smith 2, Brandon Nguyen 0, Austin Dubay 8, Tyler Verbout 0, Austin Vaughan 2, Kyle Friend 6, Jordan Lenard 3. Totals 22 (3) 2-6 49.

Hudson’s Bay 8 5 9 11—33

Camas 11 16 13 9—49

JV — Camas 46-37; Frosh — Camas 64-51

FORT VANCOUVER 59, KELSO 56

FORT VANCOUVER (6-5, 2-2) — K-Last Karue 4, Matthew Delisle 9, Mario Eyler 9, Deonte Hawkins 7, Jacob Howard 3, Jordan Howard 6, Sean Lennon 3, Isaiah Miller 0, Quinton Whitfield 18. Totals 18 (5) 14-25 59.

KELSO — Adams 19, Giles 9, Johnson 9, Gillihan 0, Williams 2, Golden 16, Bowlby 1, Covel 0, Sims 0. Totals 14 (4) 12-20 56.

Fort Vancouver 14 11 8 26—59

Kelso 8 13 19 16—56

JV — Fort won. C — Kelson won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hockinson (4-9) 1 0

Washougal (9-3) 1 0

Mark Morris (6-4) 0 0

Woodland (3-7) 0 1

R.A. Long (1-10) 0 1

HOCKINSON 48, WOODLAND 41

WOODLAND (3-7, 0-1) — Mason Knight 0, Ryan Sturdivan 0, Tanner Huddleston 19, Logan Piper 0, Henry Warndahl 0, Harley Bean 3, Colton Lucas 0, Tannyr Knight 7, Kyle Hendrix 2, Troy Flanagan 10. Totals 10 (9) 2-2 41.

HOCKINSON (4-9, 1-0) — Beau Sparks 2, Everett Klodt 3, Abe Weiss 3, Wyatt Yearout 4, Doug Macdonald 9, Spencer Klug 5, Cole Kirkpatrick 6, Justin Schauer 2, Alan Haagen 0, Jess Krahn 4, Hayden Hall 10. Totals 19 (3) 7-14 48.

Woodland 8 8 10 15—41

Hockinson 14 16 7 11—48

JV — Hockinson won.

WASHOUGAL 58, R.A. LONG 53

WASHOUGAL — Isaac Bischoff 12, Aaron Deister 13, Michael McElroy 9, Mustapha Bah 4, David Crowley 3, Karsten Short 9, Trent Stauffer 0, Austin Tran 2, Nate Adams 3, Jaden Jantzer 5. Totals 22 (5) 9-17 58.

R.A. LONG — Hulings 4, Yordy 0, Wynn 0, Eisele 4, Marin 21, Buckley 12, Johnson 5, Moe 0, Sheehy 0, Miller 7. Totals 15 (4) 19-29 53.

Washougal 16 12 21 9—58

R.A. Long 10 11 16 16—53

JV — Washougal 56-34. C — Washougal 42-20.

1A TRICO LEAGUE

W L

Toledo (8-2) 5 0

Kalama (8-4) 6 0

Ridgefield (7-4) 3 2

Ilwaco (5-6) 3 2

La Center (6-5) 2 3

Castle Rock (5-6) 2 4

Stevenson (1-9) 1 5

White Salmon (0-11) 0 6

Other score

Kalama 62, Castle Rock 35

STEVENSON 46, WHITE SALMON 37

STEVENSON — Tanner Lloyd 3, Nolan Stump , Zach Irwin 6, Hayden Nelson 4, Brandon VanPelt 7, Wyatt Creel 17, James Pat 8, Rutger Bialkowsky 1, Chase LaCombe 0, Miles Holman 0.

WHITE SALMON — Oliveras 5, Garwood 4, Ingram 0, Thompson 9, Webster 2, Mael 0, Bond 5, Gross 10, Gibson 2.

Stevenson 9 9 14 14—46

White Salmon 11 8 7 11—37

JV — Stevenson 69-54.

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

KING’S WAY 50, POPE JOHN PAUL II 5

POPE JOHN PAUL II — Mellow 5. Totals 2 0-2 5.

KING’S WAY CHRISTIAN (7-3, 4-0) — Chris Crenshaw 3, Matt Friesen 12, Daniel Justus 4, David Velkemp 7, Sundeep Sandhu 9, Hayden York 4, Carter Coval 2, Josh Snyder 6, Christain Bukant 3, Josh Kuramoto 0. Totals 15 (5) 5-6 50.

Pope John Paul II 0 0 3 2— 5

King’s Way 6 21 15 8—50

COLUMBIA ADVENTIST 74, WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF 24

WSD — Jcob Cozzers 1, Jonah Winninghoff 2, Brodey Burton 2, Keysi Servino 4, Clemente Martinez 0, Andy Vasquez 0, Miguel Peregrino 0, Jordn Sherman 0, Isaac Cook 13, Jeremy Descloox 0, Brady Mistic 0, Randall Smith 0, Enrique Rodriguez 2, Trevor Dockert 0. Totals 11 (0) 2-6 24.

COLUMBIA ADVENTIST — Chris Sanderson 1, Kesomi Palki 8, Evan Davies 6, Josh Rodriguez 9, Austin Parrish 2, Stephen Jardin 0, Thomas Reed 19, Justin Herbrandson 8, Urijah Seanz 14, Josh Fry 0, Austin Parrish 2, Matt Redberg 4, Ben Jokela 3. Totals 34 (4) 2-10 74.

WSD 2 12 7 3—24

CAA 13 15 29 17—74

Washington state scores

Aberdeen 78, Centralia 76, 2OT

Arlington 60, Mariner 54

Camas 49, Hudson’s Bay 33

Cascade Christian 85, Thorp 19

Cascade Christian 85, Thorp 19

Cedarcrest 65, South Whidbey 57

Christian Faith 48, Crosspoint Academy 44

Ferndale 62, Blaine 52

Granite Falls 70, Coupeville 28

Kamiak 72, Lake Stevens 60

King’s 57, Archbishop Murphy 55

Lynden Christian 61, Nooksack Valley 48

Marysville-Pilchuck 56, Cascade (Everett) 50, OT

Monroe 58, Edmonds-Woodway 57

Okanogan 52, Cascade (Leavenworth) 35

Puyallup 45, Rogers (Puyallup) 44

River Ridge 68, Black Hills 57

Sedro-Woolley 60, Burlington-Edison 54

Sehome 67, Mount Baker 64

Stanwood 57, Jackson 53

Sultan 51, Lakewood 46

Girls Basketball

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (8-3) 4 0

Prairie (10-1) 3 0

Kelso (5-6) 3 1

Mountain View (4-5) 2 1

Hudson’s Bay (3-8) 1 2

Fort Vancouver (0-11) 0 4

Columbia River (0-11) 0 5

KELSO 56, FORT VANCOUVER 23

KELSO — Marith 11, Rae 6, Whitright 3, Sorenson 0, Musgrove 4, Prichett 17, Iddings 2, Gustin 2, Richards 11. Totals 23 (3) 7-20 56.

FORT VANCOUVER — Mayra Virgen-Vazquez 1, Diana Ramirez 0, Mar’Shay Moore 18, Monica Mendez 0, Brianna Cardiel 0, Ibette Valle 4, Darryn Lunde 0, Anna DeLeo 0, Aneta Mamedova 0, Heidi Vasquez 0. Totals 9 (1) 4-12 23.

Kelso 15 19 12 10—56

Fort Vancouver 3 3 5 12—23

JV — Kelso won; C — Kelso won

CAMAS 57, HUDSON’S BAY 11

CAMAS — Paige Jackson 3, Sydney Allen 16, Rachel Rice 0, Sierra Brown 10, McKenna Jackson 3, Kathryn Johnson 4, Brenna Khaw 4, Lauren Neff 3, Kendra Preuninger 0, Tatum Schroeder 8, Jenka Stiasna 6. Totals 22 (1) 13 FT 57.

HUDSON’S BAY — CeCe Wooten 0, Treneisha Doyle 3, Paris Collins 5, Demia Browning 0, Ava Bartley 0, Ashley Pipkins 0, Lauren Urke 0, Traci Crollard 0, Tatiana Stanberry 0, Bailey Freeman 3. Totals 4 (2) 1 FG 11.

Camas 15 15 20 7—57

Hudson’s Bay 3 2 6 0—11

JV — Camas won; Frosh — Camas won.

MOUNTAIN VIEW 56, COLUMBIA RIVER 26

MOUNTAIN VIEW — Carly Holboke 25, Kimi Reed 5, Raina Shadle 12, Sarah Pongon 0, Emma Duchesne 5, Destiny Ballard 0, Melisa Ljica 1, Bailey Gaspar 4, Bailey Lindsley 4. Totals 24 (3) 5-18 56.

COLUMBIA RIVER — Beth Lowery 2, Kim Lowery 11, Holli Chose 4, Sydney Moore 2, Trisha Johnson 0, Megan Martin 2, Morgan Anthony 2, Monica Sobolewski 3. Totals 9 (3) 5-20 26.

Mountain View 11 13 22 10—56

Columbia River 2 6 9 9—26

JV — Mountain View won.

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

COLUMBIA ADVENTIST 37, WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF 14

WSD — AJ Sierra 0, Alonda Zepeda 2, Selina Martinez 0, Brittany Randant 4, Daniella Chavez 4, Yessica Jimenez 0, Yaidid Sanchez 0, Yajaria Bedoila 0, Maria Chavez 4, Melissa Bascom 0, Kayla Girard 0, Riley Welch 0. Totals 7 (0) 0-0 14.

COLUMBIA ADVENTIST — Ashley Allen 0, Meaghan Ashton 2, Emily Ashton 0, Chloe Ferguson 0, Jaci Allison 8, Kira Thornton 8, Natalia Perry 9, Nikki Holm 0, Michelle Turner 0, Becca Blair 0, Sami Schmidt 0, Megan Gruesbeck 0, Lindsey Shearer 0, Channe Hendrix 10, Abby Ashton 0. Totals 17 (2) 1-4 37.

WSD 2 0 8 2—14

CAA 9 12 8 6—37

Washington state scores

Adna 69, Toutle Lake 57

Anacortes 55, Mount Vernon 38

Archbishop Murphy 49, King’s 44

Arlington 56, Mariner 16

Bellingham 48, Squalicum 43

Cedarcrest 52, South Whidbey 39

Crosspoint Academy 57, Christian Faith 33

Edmonds-Woodway 54, Monroe 42

Granite Falls 57, Coupeville 34

Kentridge 53, Curtis 42

Lake Stevens 64, Kamiak 31

Lynden 59, Meridian 49

Marysville-Pilchuck 47, Cascade (Everett) 26

Morton/White Pass 73, Wahkiakum 65

Napavine 52, Mossyrock 23

Naselle 63, Willapa Valley 45

Northwest Christian (Lacey) 48, Ocosta 22

Okanogan 54, Cascade (Leavenworth) 34

Rainier Christian 48, Chief Leschi 21

Raymond 42, South Bend 32

Sequim 43, Chimacum 31

Stanwood 58, Jackson 56

Sultan 51, Lakewood 46

Wrestling

TOLEDO/WINLOCK/ONALASKA 62, LA CENTER 15

106 — Rachel Archer (TWO) won by forfeit; 113 — Logan Holbrook (TWO) won by forfeit; 120 — Tony Ralph (TWO) won by forfeit; 126 — Marco Bautista (TWO) won by forfeit; 132 — Sam Holbrock (TWO) pinned Brad Davis; 138 — Patrick Mayolo (LC) pinned Andrew Raupp; 145 — Derek Fruin (TWO) tech fall Justin Feldman 16-1; 152 — Anthony Hamilton (TWO) pinned Blane Blakeslee; 160 — Robbie Hoover (LC) pinned Sarah Housden; 170 — Gabe Bunker (LC) def. Gus Randell 12-11; 182 — Josh Rose (TWO) won by forfeit; 195 — Arnie Yoder (TWO) def. Josh McNeal 7-2; 220 — Levi Mason (TWO) won by forfeit; 285 — no match.

Boys swimming

At Propstra Aquatic Center

Team scores — Union 87, Skyview 83; Mountain View 103, Skyview 67; Skyview 139, Heritage 8; Union 140, Fort Vancouver 22; Mountain View 140, Fort Vancouver 22; Fort Vancouver 80, Heritage 16; Skyview 126, Evergreen 24; Fort Vancouver 73, Evergreen 27.

200 medley relay — 1, Mountain View (Kyle Law, Chris Xue, Alexander Suk, Davin Gong) 1:42.99; 2, Skyview (Connor Shannon, Gavin Harvey, Eric Bugna, Garrett Kooistra) 1:52.75. 200 freestyle — 1, Chris Xue (MV) 1:56.64; 2, Jonathan Brodeur (U) 1:57.43. 200 individual medley — 1, Kyle Law (MV) 2:02.86; 2, Eric Bugna (S) 2:04.45. 50 freestyle — 1, David Gong (MV) 23.42; 2, Jim Nguyen (E) 24.54. 100 butterfly — 1, Eric Bugna (S) 55.18; 2, Arash Davani (MV) 56.88. 100 freestyle — 1, Alexander Suk (MV) 52.31; 2, Alfredo Plascencia (E) 55.40. 500 freestyle — 1, Connor Shannon (S) 5:28.05; 2, Calvin Clark (MV) 5:52.56. 200 freestyle relay — Mountain View (Arash Davani, Kelvin Fang, Alexander Suk, Davin Gong) 1:35.19. 100 backstroke — 1, Kyle Law (MV) 56.36; 2, Chris Xue (MV) 1:00.39. 100 breaststroke — 1, Jim Nguyen (E) 1:01.90; 2, Davin Gong (MV) 1:08.00. 400 freestyle relay — 1, Mountain View (Kyle Law, Arash Davani, Calvin Clark, Chris Xue) 3:36.40; 2, Skyview (Mason Leavitt, Connor Shannon, Derek Van Vessem, Eric Bugna) 3:45.53.

KELSO 126, HUDSON’S BAY 51

COLUMBIA RIVER 99, KELSO 81

200 medley relay — 1, Kelso 2:02.61; 2, Hudson’s Bay (David Wallum, Khoi Mai, Isaac Chandler, Eros Perez) 2:04.89; 200 freestyle — 1, Nicholas McMillan (CR) 1:51.89; 2, Josh Nehnevaj (CR) 2:03.68; 200 individual medley — 1, Ben Grubb (CR) 2:09.90; 2, Jake Vafiades (K) 2:36.79; 50 freestyle — 1, David Williams (K) 23.06; 2, David Snuffin (CR) 24.57; 100 butterfly — 1, Ben Grubb (CR) 59.98; 2, Gage Metzger (K) 1:03.79; 100 freestyle — 1, David Williams (K) 50.67; 2, Nicholas McMillan (CR) 52.66; 500 freestyle — 1, David Wallum (HB) 5:21.92; 2, Rainier Harvey (CR) 5:22.19; 200 free relay — 1, Columbia River (Ben Grubb, Rainier Harvey, Nicholas McMillan, Josh Nehnevaj) 1:39.20; 2, Kelso (David Williams, Nicholas Pace, Gage Metzger, Jake Vafiades) 1:42.29; 100 backstroke — 1, Rainier Harvey (CR) 1:07.12; 2, Collin Mead (CR) 1:08.27; 100 breaststroke — 1, Kevin Sandison (CR) 1:17.63; 2, Khoi Mai (HB) 1:18.65. 400 free relay — 1, Columbia River (Ben Grubb, Rainier Harvey, Nicholas McMillan, Josh Nehnevaj) 3:39.78; 2, Kelso 3:53.22.