Prep sports schedule for week of Jan. 9-14

By

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, Jan. 9

BOYS BASKETBALL

Camas at Heritage, 7 p.m.

Columbia River at Kelso, 7 p.m.

Hockinson at Mark Morris, 7 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

Columbia Adventist at Pope John Paul II, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Kelso at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Camas at Heritage, 5:30 p.m.

Fort Vancouver at Columbia River, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Union vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Evergreen at Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

Battle Ground vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Columbia River vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Kelso vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Hudson’s Bay vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Mark Morris at R.A. Long, 3:15 p.m.

TUESDAY, Jan. 10

BOYS BASKETBALL

Heritage at Skyview, 7 p.m.

Battle Ground at Evergreen, 7 p.m.

Prairie at Mountain View, 7 p.m.

Woodland at King’s Way Christian, 7:30 p.m.

Ridgefield at Stevenson, 7:15 p.m.

Castle Rock at Ilwaco, 5:45 p.m.

White Salmon at La Center, 7:15 p.m.

Toledo at Kalama, 5:45 p.m.

Vancouver Christian vs. Seton Catholic, 7:30 p.m. at Skyridge MS

Washington School for Deaf at Three Rivers Christian, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at Skyview, 5:30 p.m.

Battle Ground at Evergreen, 5:30 p.m.

Washougal at Columbia River, 7 p.m.

Mountain View at Prairie, 7 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Woodland at R.A. Long, 7 p.m.

Stevenson at Ridgefield, 7:15 p.m.

Castle Rock at Ilwaco, 7:15 p.m.

La Center at White Salmon, 7:15 p.m.

Toledo at Kalama, 7:15 p.m.

Vancouver Christian vs. Seton Catholic, 6 p.m. at Skyridge MS

Washington School for Deaf at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

WRESTLING

Hockinson at Fort Vancouver, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Kelso, 7 p.m.

Washougal at Mark Morris, 7 p.m.

Castle Rock at Woodland, 6 p.m.

WEDNESDAY, Jan. 11

BOYS BASKETBALL

Columbia River at Fort Vancouver, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Kelso, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

King’s Way Christian at Woodland, 7:30 p.m.

WRESTLING

Skyview at Evergreen, 7 p.m.

Heritage at Battle Ground, 7 p.m.

Woodland at R.A. Long, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Skyview vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Union vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Camas vs. Heritage, 3:15 p.m.

R.A. Long vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Mountain View vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Kelso vs. Hudson’s Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Prairie vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

THURSDAY, Jan. 12

BOYS BASKETBALL

Skyview at Union, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

Washougal at Woodland, 7:30 p.m.

La Center at Stevenson, 7:15 p.m.

King’s Way Christian at Columbia Adventist, 7 p.m.

Vancouver Christian at Washington School for Deaf, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Columbia River at Battle Ground, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Fort Vancouver, 7 p.m.

Prairie at Kelso, 7 p.m.

White Salmon at Ridgefield, 7:15 p.m.

La Center at Stevenson, 5:45 p.m.

Castle Rock vs. Toledo, 7:15 p.m.

King’s Way Christian at Columbia Adventist, 5:30 p.m.

Vancouver Christian at Washington School for Deaf, 5:30 p.m.

WRESTLING

Columbia River at Hockinson, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 7 p.m.

Stevenson, La Center, Ridgefield at White Salmon, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Skyview, Fort Vancouver vs. Camas, North County, 3:30 p.m. at LaCamas Swim and Sport

Kelso vs. Evergreen, Heritage, Union, Mountain View, 3:15 p.m. at Cascade Fitness

Mark Morris, R.A. Long vs. Columbia River, Hudson’s Bay, 3:30 p.m. at Propstra Aquatic Center

FRIDAY, Jan. 13

BOYS BASKETBALL

Evergreen at Heritage, 7 p.m.

Mountain View at Camas, 5:30 p.m.

Fort Vancouver at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Kelso at Prairie, 7 p.m.

Ridgefield at White Salmon, 7:15 p.m.

Ilwaco at Kalama, 7:30 p.m.

Toledo at Castle Rock, 7:15 p.m.

Pope John Paul II vs. Seton Catholic, 6:30 p.m. at Skyridge MS

GIRLS BASKETBALL

Union at Skyview, 7 p.m.

Evergreen at Heritage, 5:30 p.m.

Mountain View at Camas, 7 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 7 p.m.

Woodland at Washougal, 7:30 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 7:30 p.m.

Ilwaco at Kalama, 5:45 p.m.

WRESTLING

Clark County Championships at Union

GIRLS BOWLING

Heritage vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Evergreen vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Battle Ground vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

Columbia River at Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Mark Morris vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Hudson’s Bay vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al’s

R.A. Long vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

GYMNASTICS

Union, Camas, Battle Ground vs. Heritage, 6 p.m. at VEGA North

SATURDAY, Jan. 14

BOYS BASKETBALL

Skyview at Washougal, 7 p.m.

Astoria (Ore.) at R.A. Long, 7 p.m.

Woodland at Three Rivers Christian, 7 p.m.

WRESTLING

Clark County Championships at Union

BOYS SWIMMING

Mountain View, Evergreen, Heritage, Union, Mark Morris, R.A. Long at Kentridge Invitational

GYMNASTICS

Winterfest at Naydenov