High school scoreboard, Jan. 21

By

Published:

 

TODAY’S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

Boys Basketball

Skyview at Evergreen, 7 p.m.

Union at Battle Ground, 7 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 7:30 p.m.

Castle Rock at Ridgefield, 7 p.m.

Stevenson at Ilwaco, 7 p.m.

Girls Basketball

Skyview at Evergreen, 5:30 p.m.

Union at Battle Ground, 5:30 p.m.

Washougal at Woodland, 7:30 p.m.

Stevenson at Ilwaco 5:45 p.m.

Girls bowling

Hudson’s Bay vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

BOYS BASKETBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hudson’s Bay (13-2) 6 1

Camas (11-4) 6 2

Prairie (9-7) 5 3

Mountain View (8-7) 4 3

Kelso (8-8) 3 5

Columbia River (7-9) 2 6

Fort Vancouver (4-11) 1 7

MOUNTAIN VIEW 57, KELSO 46

KELSO — Makaio Mobbs 18, Cedrique Chaney 6, Justin Gillen 2, Derrick Salberg 2, John Gustin 12, Garrett McCoy 4, Slate Miller 2, Josh Bowlby 0. Totals 20 (3) 3-4 46.

MOUNTAIN VIEW — Zach Torson 16, Ryan Johnson 14, Rico Bolivar 13, Shane McCauley 2, Josh Parker 2, Ryan Toombs 10. Totals 23 (3) 8-10 57.

Kelso 7 15 11 13—46

Mountain View 13 12 16 16—57

JV — Mountain View won; C — Mountain View won.

PRAIRIE 58, COLUMBIA RIVER 57

PRAIRIE — Ryan Denny 0, Macauley Brown 10, Keaton Jackson 14, Zak Bauer 3, Preston Brooks 0, Cody Potter 12, Jacob Spurrier 3, Jon Werner, Grant Sitton 16, Ja Mariay McDonald, Austin Leagjeld, Nathan Cherzan. Totals 23 (4) 8-13 58.

COLUMBIA RIVER — Devon Bolds 0, Andy Phu, Gunnar Wahl 18, Eric Sjogren 3, Brandon Scheidel 0, Karter Lindquist, Gaston Corl 12, Chad Love 7, Jon Hanberg 0, Justin Joy, Mack Stromme 0, Will Stecher 4, Isaiah Smith 13. Totals 17 (4) 19-29 57.

Prairie 12 8 25 13—58

Columbia River 14 17 9 17—57

JV — Columbia River won. C — Prairie won.

CAMAS 82, FORT VANCOUVER 64

CAMAS — Bryan Butler 11, Kevin Basilio 17, Addison Owen 10, Mark Eppinger 13, Dubilas Zalpys 2, Michael Neff 10, Jacob Kaler 15, Kyle Friend 4, Trent Johnson, Richard Schultz 0, Kurt Yinger. Totals 34 (7) 7-10 82.

FORT VANCOUVER — Julio Montoya, Sean Lennon 6, Mattio Argle, Mario Eyler 15, David Narynov, Jordan Howard 6, Keith Kirkland 9, Mark Kiryushchenkov 2, Quinton Whitfield 16, Richard Vansiclen 4, Isaiah Miller 0, Jacob Howard 6. Totals 23 (9) 9-16 64.

Camas 25 23 18 16—82

Fort Vancouver 18 22 13 11—64

JV — Camas won. C — Camas won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (8-5) 4 1

Hockinson (7-7) 4 2

R.A. Long (7-7) 4 2

Washougal (8-6) 3 3

Woodland (0-15) 0 7

WASHOUGAL 67, WOODLAND 39

WOODLAND — Tanner Huddleston 4, Oliver Moss 6, Nick Fuller 10, Harley Bean 0, Logan Piper 7, Hunter Huddleston 1, Tannyr Knight 10, Lionel Hendrix 1. Totals 10 (2) 13-20 39.

WASHOUGAL — Kevin Monsrud 7, TC White 15, Patrick McCarthy 0, Kyle Anderson 1, Isaac Bischoff 8, Aaron Diester 19, Joey Robino 2, Colton Pace 5, Michael McElroy 5, Trent Stauffer 2, Mustapha Bah 3. Totals 19 (5) 4-19 67.

Woodland 7 11 7 14—39

Washougal 8 19 16 24—67

JV — Washougal won; C — Washougal def. La Center.

1A TRICO LEAGUE

W L

Kalama (13-3) 8 2

Ridgefield (9-6) 7 2

Ilwaco (10-4) 6 2

Toledo (9-6) 6 3

La Center (8-7) 3 6

Castle Rock (5-9) 2 6

White Salmon (4-11) 2 7

Stevenson (3-11) 1 7

TOLEDO 58, WHITE SALMON 48, OT

KALAMA 62, LA CENTER 42

KALAMA — Josh Wall 3, Orrin Preheim 5, Ethan Oomittuk 2, Devon Rivard 13, Eli Bannister 7, Tanner Vossen 6, Jacob Neiman 8, Jacob Moudy 10, Nolan Emmis 8. Totals 22-44 (6) 12-16 62.

LA CENTER (8-7, 3-6) — Cameron Gedenberg 0, Kyle Kosak 13, Zach Olivera 2, Maverick Davison 0, David Wheeler 3, Mick Jarvie 4, Austin Myers 7, Matthew Braaten 6, Nic Pollard 2, Justin Vantol 0, Levi Vantol 0, Colbe Neuberger 5. Totals 12-40 (2) 16-31 42.

Kalama 16 17 12 17—62

La Center 6 11 8 17—42

JV — La Center won in OT

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

COLUMBIA ADVENTIST 63, KING’S WAY CHRISTIAN 56

COLUMBIA ADVENTIST — Thomas Reed 11, Shelby Stites 4, Stephen Jardin 19, Christopher Sanderson 6, Hayden Unger 0, Tevita Palaki 17, David Irias 6. Totals 26 (2) 9-17 63.

KING’S WAY CHRISTIAN (11-3, 3-2) — Chris Crenshaw 9, Jake Tront 3, EJ Russsell 2, David Veltkamp 0, Christian Bukant 12, Matt Friesen 0, Jay Becker 8, Tyler Russell 0, Josh Snyder 8, Matt Johnson 14. Totals 23 (3) 4-11 56.

Columbia Adv. 24 12 13 14—63

King’s Way 13 9 7 27—56

SETON CATHOLIC 62, WASH. SCHOOL FOR THE DEAF 20

SETON CATHOLIC (9-4, 4-2) — Jacob Lundy 5, Evan Simms 3, D.K. Lee 2, Conor McDaid-O’Neill 10, Drew Fuller 4, John Polen 4, Justin James 0, C.J. Strong 4, Hayden Strong 6, Zach James 9, Riley McShane 5, Cole Farrell 10. Totals 27 (0) 8-16 62.

WSD — Clemente Martinez 0, Mateo Denton 0, Jonah Winninghoff 0, Miguel Peregrino 0, Denton 2 Keysi Severino 4, Nick Ortiz 14, Trevor Dockter 0, Andy Vazquez 0, Sherman 0. Totals 9 (0) 2-9 20.

Seton Catholic 18 13 12 19—62

WSD 6 6 4 4—20

GIRLS BASKETBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Prairie (16-0) 8 0

Mountain View (10-5) 6 1

Camas (10-5) 5 3

Kelso (9-7) 4 4

Columbia River (3-13) 2 6

Hudson’s Bay (2-13) 2 5

Fort Vancouver (0-15) 0 8

PRAIRIE 66, COLUMBIA RIVER 15

PRAIRIE — Angela Gelhar 0, Cori Woodward 6, Heather Corral 4, Kelsey Asplund 7, Lanae Adams 8, Lauren Goecke 13, Nicole Goecke 0, Meghan Lindsley 5, Andrea Smith 11, Jackie Lanz 12. Totals 27 (4) 8-14 66.

COLUMBIA RIVER — Lauren Wetzel 3, Kimberly Lowery 1, Kristen Berry 0, Megan Martin 0, Heidi Bucklin 0, Bethany Lowery 0, Ellie Ficco 1, Lauren Heller 10, Monica Sobolewski 0. Totals 3 9-15 15.

Prairie 24 8 19 15—66

Columbia River 0 3 6 6—15

JV —Prairie won. C — Prairie won.

CAMAS 49, FORT VANCOUVER 29

FORT VANCOUVER — Mar’shay Moore 12, Ibette Valle 0, Skyla Reyes 9, Darryn Lunde 0, Anna DeLeo 5, Heidi Vazquez, Shaude Hutchinson 3. Totals 10 (1) 8-16 29.

CAMAS — Carly Marshall 0, Sydney Allen 6, Kat DeVera 0, Kammi Sumpter 2, Lauren Neff 11, Kendra Preuninger 9, Kayla Roche 9, Kyla Sumpter 7, Tatum Schroeder 0, Sydney Schwartz 2, Rachel Grant 0, Sierra Brown 3. Totals 20 (3) 6-12 49.

Fort Vancouver 14 4 5 6—29

Camas 15 7 13 14—49

JV — Camas won.

MOUNTAIN VIEW 47, KELSO 45

MOUNTAIN VIEW — Carly Holboke 5, Raina Shadle 11, Emma DuChesne 3, Jenna Jones 2, Haley Holboke 17, Kylie Gaspar 5, Bailey Lindsley 1, Katie Dean 4. Totals 16 (4) 11-24 47.

KELSO — Natasha Marith 2, Kaszee Raglin 0, Mackenzie Martin 19, Kelsey Schueller 2, Taylor Flick 3, Paytyn Wheeler 0, Taylor Pritchett 11, Katie Reichert 4, Brooke Hendrickson 4, Sierra Richards 0. Totals 19 (2) 5-12 45.

Mountain View 10 16 10 11—47

Kelso 16 12 10 7—45

JV — Kelso won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

MARK MORRIS 52, R.A. LONG 31

1A TRICO LEAGUE

W L

Ilwaco (11-3) 7 1

Castle Rock (11-4) 7 2

La Center (9-5) 6 2

Toledo (6-7) 4 3

Ridgefield (6-9) 4 5

White Salmon (4-10) 4 4

Stevenson (4-10) 1 7

Kalama (0-15) 0 9

LA CENTER 58, KALAMA 40

KALAMA — Kyllo 0, Vandenberg 11, Olson 0, Vossen 8, Reinke, Arn 6, Clizbe 4, Schowalter 7, Walker 2, Baxley 0, Beck 2. Totals 13 (1) 13-26 40.

LA CENTER — Danielle Larson 0, Lacey Dykgraaf 0, Megan Vansoest 7, Samantha Wise 0, Emily Vis 0, Annie Baker 7, Katrina Chamberlain 8, Kiley Monson 17, Marissa Moore 17, Hannah Hendrickson 2. Totals 25 (3) 5-14 58.

Kalama 5 9 16 10—40

La Center 14 16 15 13—58

CASTLE ROCK 45, RIDGEFIELD 32

CASTLE ROCK — Maddi Seidl 7, Kenzi Dahl 2, Macee Utecht 19, Klingberg 5, Tierney Uhlenkott 12, Ellie Halladay 1. Totals 11 (2) 17-27 45.

RIDGEFIELD — Carly Estes 4, Beatrice Bremer 4, Rachel Thomas 1, Penny Hughes 12, Shannon Boyle 0, Lizzy Vance 5, Amanda Coulimore 0, Jessica Shaffer 4, Molly Goddard 0, Corey Hanson 0, Emily Burton 2. Totals 11 (2) 4-8 32.

Castle Rock 12 7 12 14—45

Ridgefield 2 8 13 9—32

JV — Ridgefield won.

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

COLUMBIA ADVENTIST 42, KING’S WAY/SETON 18

COLUMBIA ADVENTIST — Allison 10, Hendrix 10, Schmidt 6, Duncan 6, Watson 4, Holme 3, Waymire 3. Totals 20 (2) 0-0 42.

KING’S WAY/SETON — Callie Crawford 0, Sarah Ferguson 13, Danielle Dunn 3, Kayla Thornton 2, Kaitlyn Metscher 0, Jessica Fernandez 0. Totals 8 (1) 1-2 18.

Columbia Adv. 12 13 10 7—42

King’s Way/Seton 4 11 0 3—18

THREE RIVERS CHRISTIAN 28, VANCOUVER CHRISTIAN 24

BOYS SWIMMING

At Propstra

Team scores — Skyview 125, Hudson’s Bay 40; Skyview 99, Columbia River 70

200 medley relay — Skyview (Connor Shannon, Trent Elms, Paddy Wu, Kevin Boyd) 1:52.36. 200 freestyle — Nicholas McMillan (CR) 1:56.22. 200 individual medley — Rainier Harvey (CR) 2:16.63. 50 freestyle — Kevin Boyd (S) 23.85. 100 butterfly — Daniel Kelly (HB) 57.53. 100 freestyle — Nicholas McMillan (CR) 53.52. 500 freestyle — Connor Shannon (S) 5:31.70. 200 freestyle relay — Skyview (Alex Jensen, Bryan Rippentrop, Connor Shannon, John Everingham) 1:39.76. 100 backstroke — Daniel Kelly (HB) 54.92. 100 breaststroke — Trent Elms (S) 1:13.01. 400 freestyle relay — Skyview (Trent Elms, John Everingham, Alex Jensen, Kevin Boyd) 3:38.53.

At Cascade Athletic Club

Team scores — Union 212, North County 50; Mountain View 214, North County 44; Union 178, Hockinson 97; Mountain View 186, Hockinson 87; North County 86, Evergreen 28; Hockinson 152, Evergreen 20; Camas 181, Union 105; Mountain View 152, Camas 134; Camas 218, Evergreen 18.

200 medley relay — 1, Mountain View 1:56.69; 2, Camas 2:00.29. 200 freestyle — 1, Kai Fyock (MV) 2:06.84; 2, Jonathan Brodeur (U) 2:11.33. 200 individual medley — 1, Cody Mouw (MV) 2:29.22; 2, Jake Yraceburu (C) 2:31.47. 50 freestyle — 1, Nick Kabel (C) 25.94; 2, Kyle Law (MV) 25.95. 100 butterfly — 1, Callum Mackintosh (H) 1:00.99; 2, Arash Davani (MV) 1:03.72. 100 freestyle — 1, Kai Fyock (MV) 57.66; 2, Alexander Suk (MV) 59.84. 400 freestyle — 1, Arash Davani (MV) 4:45.47; 2, Dylan Butler (H) 4:56.03. 200 freestyle relay — 1, Mountain View 1:46.20; 2, Camas 1:47.73. 100 backstroke — 1, Davin Gong (MV) 1:06.25; 2, Jim Nguyen (E) 1:10.38. 100 breaststroke — 1, Callum Mackintosh (H) 1:11.70; 2, Kyle Law (MV) 1:12.84. 400 freestyle relay — 1, Mountain View 3:56.49; 2, Hockinson 4:01.04.

GIRLS BOWLING

Wednesday result

SKYVIEW 1699, COLUMBIA RIVER 1447

SKYVIEW — Kailie Llorente 136-159, Melinda Somers 123, Madison Crockett 133, Alyssa Huntley 152-169, Rebecca Hilberg 154-153, Jordon Holloman 157-103. Baker games: 140-120.

COLUMBIA RIVER — Brianna Gadaire 122-103, Emma Bigelow 91-130, Kym Magallanes 118-125, Stephanie Grange 119-124, Kendra Preuss 167-158. Baker games: 106-84.

JV — Skyview 1201-1091. C — Skyview 1150-962

WRESTLING

UNION 48, SKYVIEW 17

103 — Jose Nava-Montez (S) d. Daniel Rice 10-3; 112 — Alex Ojeda (S) d. Shane Burt 17-1; 119 — Brooks Dahmen (S) d. Luke Sparks 10-7; 125 — Khavan Tran (U) p. Ty Ailishie 5:42; 130 — Clint Power (S) d. Sam Berry 5-3; 135 — Tyler Davis (U) p. Garret Ostergard 1:01; 140 — Taylor Millard (S) d. Brody Smith 3-0; 145 — Jake Virtue (U) p. Tyson Duerr 1:03; 152 — Jo Jo Reynolds (U) by forfeit; 160 — John Reynolds (U) by forfeit; 171 — Dillon Thomas (U) d. Ian Horrocks 9-1; 189 — Mason Proudfit (U) d. Travis Wyss 8-0; 215 — Bryson Page (U) p. Doug Walling 1:35; 285 — Max Proudfit (U) p. Jason Amituanai 5:23.

MOUNTAIN VIEW 35, PRAIRIE 34

103 — Benny Dixon (MV) pinned Nick Ruhsenberger 5:04; 112 — Joel Wiley (P) pinned Anthony Brady 1:02; 119 — Will Treadwell (P) tech fall Derek Holmes 16-1; 125 — Brian Robles (MV) won by forfeit; 130 — Mario Gonzalez (P) def. Beau Beckwith 11-9; 135 — George Soyanov (MV) mjr dec Nathan Spires 13-4; 140 — AJ Dixon (P) def. Braeden Yamashita 4-3; 145 — Travis Addy (P) tech fall Terrance Hampton 21-4; 152 — Nolen Spires (P) pinned Cole Weyer 2:23; 160 — Tyson Dixon (MV) pinned Ronnie Evenden 1:10; 171 — Luke Arterbury (MV) won by forfeit; 189 — Sterling Reynolds (MV) mjr dec. Austen Fuller 12-5; 215 — Cody Flores (P) pinned Ryan Tonder 1:02; 285 — Brandon Jenicek (MV) def. Keegan Smith 18-12.