High school scoreboard 1/24

By

Published:

 

TUESDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Union at Heritage, 7 p.m.

Kelso at Fort Vancouver, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Camas, 7 p.m.

Mountain View at Columbia River, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

Hockinson at Woodland, 7:30 p.m.

Ridgefield at Kalama, 7:30 p.m.

Stevenson at Toledo, 7 p.m.

Ilwaco at White Salmon, 7 p.m.

La Center at Castle Rock, 7:15 p.m.

King’s Way Christian at Three Rivers Christian, 7 p.m.

Columbia Adventist vs. Vancouver Christian, 7 p.m. at WSD

Seton Catholic at Washington School for Deaf, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Heritage, 5:30 p.m.

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Fort Vancouver at Kelso, 7 p.m.

Camas at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Columbia River at Mountain View, 7 p.m.

Washougal at R.A. Long, 7 p.m.

Woodland at Hockinson, 7:30 p.m.

Ridgefield at Kalama, 6 p.m.

Stevenson at Toledo, 5:45 p.m.

Ilwaco at White Salmon, 5:45 p.m.

Castle Rock at La Center, 7:15 p.m.

Seton Catholic at Washington School for Deaf, 5:30 p.m.

King’s Way Christian at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

Columbia Adventist vs. Vancouver Christian, 5:30 p.m. at WSD

BOYS BASKETBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union (11-4) 6 1

Evergreen (11-5) 5 3

Skyview (8-8) 4 4

Battle Ground (8-7) 3 5

Heritage (2-13) 1 6

BATTLE GROUND 57, SKYVIEW 49

SKYVIEW — Austin Bonds 13, Spencer Paulin 7, Brian Brady 3, Keegan Liebelt 3, Levi Gellatly 3, Ryan Bickford 16, Ross Armstrong 4, Anthony Chamberlain 0. Totals 19 (2) 9-15 49.

BATTLE GROUND — Jamie Ford 10, Damien Ford 8, Jordan Olsen 0, Serg Ovchinnikov 14, Trevor Ingram 2, Tim Shkarovskiy 4, Jake Belford 17, Kaleb McGary 2. Totals 21 (8) 7-14 57.

Skyview 15 10 12 12—49

Battle Ground 14 16 11 16—57

JV — Battle Ground 52-45. C — Battle Ground won.

1A TRICO LEAGUE

W L

Toledo (12-2) 9 0

Kalama (11-5) 8 2

Ridgefield (11-5) 7 3

La Center (10-6) 6 4

Ilwaco (5-10) 3 6

Castle Rock (6-8) 3 6

Stevenson (1-12) 1 8

White Salmon (0-13) 0 8

KALAMA 76, STEVENSON 31

Boxscore not reported

GIRLS BASKETBALL

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (14-0) 9 0

La Center (9-6) 7 2

Stevenson (11-4) 6 3

Ilwaco (8-6) 4 4

Ridgefield (6-9) 5 5

Kalama (5-11) 3 7

White Salmon (3-11) 2 6

Toledo (2-12) 0 9

STEVENSON 65, KALAMA 55

KALAMA — Khloe Clark 4, Rachel Walker 0, Jordyn Vandenberg 17, Mackenzi Badger 7, Haley Bannister 13, Hannah Clizbe 2, Taylor Beck 5, Gracelyn Cruim 7. Totals 18 (4) 15-21 55.

STEVENSON — Courtney Bradley 6, Jen Rathgeber 26, Jewel McKee 7, Hailey Ulery 4, Annie Leighton 0, Kennedy McGovern 6, Amelia Hanley 2, Claire Chapman 14. Totals 26 (3) 10-17 65.

Kalama 10 9 13 23—55

Stevenson 16 20 15 14—65

WRESTLING

UNION 56, EVERGREEN 19

106 — Daniel Rice (U) pinned Anthony Casteneda 3:00; 113 — Cody Herchsel (U) pinned Joey McClanahan 2:27; 120 — Michael Nguyen (E) pinned Mason Miller :48; 126 — Mathew Nguyen (E) def. Junior Godhino 11-3; 132 — Ramon Ortiz (E) pinned Matt Murray 5:02; 138 — Tyler Davis (U) def. Peyton Zeller-av 7-4; 145 — Jeremiah Reynolds (U) tech fall Cameron MacAlley 15-0; 152 — Mark Monator (U) pinned Vince Williams 6:53 OT; 160 — Anthony Thomas (E) def Jojo Reynolds 5-1; 170 — Matt Rice (U) pinned Justin Lautenbaugh 5:56 ; 182 — Dylan Thomas (U) won by forfeit ; 195 — Mason Proudfit (U) won by forfeit; 220 — Bryson Page (U) won by forfeit; 285 — DJ Anderson (U) pinned Austin Wright :15.

JV — Evergreen 28-25

HOCKINSON 38, WOODLAND 36

106 — Andrew Bosch (W) pinned Ben Zora 3:12; 113 — Tyler Delay (H) pinned Josh Ornelia 5:43; 120 — Lane Newburn (W) pinned Evan Geiger 0:16; 126 — Brian Alejo (W) won by forfeit; 132 — Cody Sheddy (H) pinned Ethan Autrey 0:34; 138 — Nathan Patterson (W) pinned Jo Davis 1:15; 145 — Donnie Oja (H) tech. fall over Matt Young 15-0; 152 — Jordan Knaust (H) dec. Kurtis Patterson 3-1; 160 — Austin Reynolds (W) dec. Benny Taylor 4-1; 170 — Josiah Niemela (H) won by forfeit; 182 — Austin Day (H) won by forfeit; 195 — Noah Schultz-Rathbun (H) won by forfeit; 220 — Zach Wardle (W) d. Walker Gillispie 3-2 (OT); 285 — Braden Koering (W) won by forfeit.

JV — Woodland 12-3.

BOYS SWIMMING

At LaCamas Swim and Sport

Team scores — Camas 213, Evergreen 30; Evergreen 54, Prairie 16; Heritage 40, Prairie 16; Union 189, Prairie 16; Union 135, Hockinson 134; Camas 221, Heritage 14; Camas 167, Mountain View 116; Camas 200.5, Union 80.5; Hockinson 177, Evergreen 35; Hockinson 185, Heritage 16; Mountain View 162, Hockinson 108; Mountain View 196, Prairie 16.

200 medley relay — 1, Mountain View (Kyle Law, Chris Xue, Alexander Suk, Davin Gong) 1:53.44; Camas (Lucas Ulmer, Jake Yraceburu, Trent Harimoto, Tyler Travis) 1:58.76. 200 freestyle — 1, Alexander Suk (MV) 2:12.42; 2, Max Urbanek (C) 2:14.04. 200 individual medley — 1, Jaron Hamlik (P) 2:14.69; 2, Kasey Calwell (C) 2:21.54. 50 freestyle — 1, Jonathan Brodeur (U) 26.03; 2, Chris Xue (MV) 26.04. 100 butterfly — 1, Arash Davani (MV) 1:03.51; 2, Davin Gong (MV) 1:03.86. 100 freestyle — 1, Alexander Suk (MV) 57.10; 2, Cooper Budden (H) 57.94. 400 freestyle — 1, Kyle Law (MV) 4:36.38; 2, Max Urbanek (C) 4:46.76. 200 freestyle relay — 1, Mountain View (Chris Xue, Alexander Suk, Arash Davani, Kyle Law) 1:44.33; 2, Camas (Nick Kabel, Tyler Travis, Jake Yraceburu, Trent Harimoto) 1:48.01. 100 backstroke — 1, Jaron Hamlik (P) 1:00.51; 2, Lucas Ulmer (C) 1:05.41. 100 breaststroke — 1, Kasey Calwell (C) 1:13.04; 2, Jake Yraceburu (C) 1:13.97. 400 freestyle relay — 1, Camas A (Nick Kabel, Kasey Calwell, Lucas Ulmer, Ian Ulmer) 3:58.90; 2, Camas B (Tyler Travis, Trent Harimoto, Joey Stitzel, John Utas) 4:11.09.

GIRLS BOWLING

PRAIRIE 1911, HUDSON’S BAY 1901

Prairie — Brooke Updike 146-139, Erin Russell 146-180, Amy Walker 130, Karyssa Kemps 135, Katie Pagel 188-109, Tessa Friason 191-214. Baker games 185-148.

Hudson’s Bay — Talia Gant 153-204, Amanda Trimble 138-162, Dakota Varela 174-143, Bri Williams 180-176, Allison Falkner 130-142. Baker games 163-136.

JV — Hudson’s Bay 1502-1135

MARK MORRIS 2154, COLUMBIA RIVER 1963

At Crosley Lanes

Mark Morris — Sativa Jaeger 168-172, Brittany Schlauch 211-213, Janae Kilgore 164-170, Natalie Johnsen 187-197, Brittney Yoke 157-177. Baker games 192-146.

Columbia River — Alec Bishop-Archer 135-132, Brianna Gadaire 137-125, Anali Gomez 147-178, Emily Basnett 192-195, Kendra Preuss 189-146. Baker games 189-146.

JV — Mark Morris 1582-1513; C — Columbia River 1127-1042

FORT VANCOUVER 1519, CAMAS 1490

At Big Al’s

Fort Vancouver — Maia Sherrick 117, Christina Patterson 126-82, Lauryn Heying 135-158, Emily Proudfoot 104, Kaileigh Oliphant 150-145. Baker games not reported.

Camas — Danielle Colwell 137-103, Emily Hull , Sam Hollingshead 143-117, Emily McDonald 100-104, Katie Shin 129-103, Porsche Chartrand 135-144. Baker games not reported.

EVERGREEN 1829, SKYVIEW 1803

Evergreen — Allison Wines 146-136, Melissa Henry 140-145, Justine Johnson-Cook 202-170, Stacey Dettling 124-130, Morgan Taylor 154-191. Baker games 160-131.

Skyview — Kenzie Hollamon 104-130, Jordon Hollamon 147-175, Emilee Wolf , Jordan Heard 167-197, Rebecca Hilberg 140-124, Kailie Hovcate 118-186. Baker games 130-185.