Prep sports schedule for week of Jan. 23-28

By

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, JAN. 23

BOYS BASKETBALL

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

WRESTLING

Union at Evergreen, 7 p.m.

Woodland at Hockinson, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Camas, North County vs. Mountain View, Evergreen, Union, Heritage, 3:45 p.m. at LaCamas Swim and Sport

GIRLS BOWLING

Mark Morris vs. Columbia River, 3 p.m. at Crosley Lanes

Fort Vancouver vs. Camas, 3 p.m. at Big Al’s

TUESDAY, JAN. 24

BOYS BASKETBALL

Union at Heritage, 7 p.m.

Kelso at Fort Vancouver, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Camas, 7 p.m.

Mountain View at Columbia River, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

Hockinson at Woodland, 7:30 p.m.

Ridgefield at Kalama, 7:30 p.m.

Stevenson at Toledo, 7 p.m.

Ilwaco at White Salmon, 7 p.m.

La Center at Castle Rock, 7:15 p.m.

King’s Way Christian at Three Rivers Christian, 7 p.m.

Columbia Adventist vs. Vancouver Christian, 7 p.m. at WSD

Seton Catholic at Washington School for Deaf, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Heritage, 5:30 p.m.

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Fort Vancouver at Kelso, 7 p.m.

Camas at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Columbia River at Mountain View, 7 p.m.

Washougal at R.A. Long, 7 p.m.

Woodland at Hockinson, 7:30 p.m.

Ridgefield at Kalama, 6 p.m.

Stevenson at Toledo, 5:45 p.m.

Ilwaco at White Salmon, 5:45 p.m.

Castle Rock at La Center, 7:15 p.m.

Seton Catholic at Washington School for Deaf, 5:30 p.m.

King’s Way Christian at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

Columbia Adventist vs. Vancouver Christian, 5:30 p.m. at WSD

WEDNESDAY, JAN. 25

WRESTLING

Battle Ground at Skyview, 7 p.m.

Heritage at Union, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

THURSDAY, JAN. 26

BOYS BASKETBALL

Kelso at Columbia River, 7 p.m.

Kalama at White Salmon, 7 p.m.

Seton Catholic at Columbia Adventist, 7 p.m.

Vancouver Christian at King’s Way Christian, 7 p.m.

Washington School for Deaf at Western States Tournament at Freemont, Calif.

GIRLS BASKETBALL

Heritage at Skyview, 7 p.m.

Union at Fort Vancouver, 7 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7:30 p.m.

Hockinson at Mark Morris, 7 p.m.

Ridgefield at Ilwaco, 7:15 p.m.

Kalama at White Salmon, 5:45 p.m.

Seton Catholic at Columbia Adventist, 5:30 p.m.

Vancouver Christian at King’s Way Christian, 5:30 p.m.

Washington School for Deaf at Western States Tournament at Freemont, Calif.

WRESTLING

Fort Vancouver at Prairie, 7 p.m.

Mountain View at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Columbia River at Camas, 7 p.m.

Stevenson at Ridgefield, 7 p.m.

Woodland at La Center, 6 p.m.

Ridgefield, Kalama, Toledo at Stevenson, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

4A District Tournament

3A District Tournament

FRIDAY, JAN. 27

BOYS BASKETBALL

Skyview at Heritage, 7 p.m.

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

Mountain View at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Camas at Prairie, 7 p.m.

Woodland at R.A. Long, 7 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Ilwaco at Ridgefield, 7:15 p.m.

Toledo at La Center, 7 p.m.

Castle Rock at Stevenson, 7:30 p.m.

Washington School for Deaf at Western States Tournament at Freemont, Calif.

GIRLS BASKETBALL

Evergreen at Battle Ground, 5:30 p.m.

Hudson’s Bay at Mountain View, 7 p.m.

Kelso at Columbia River, 7 p.m.

Toledo at La Center, 5:30 p.m.

Castle Rock at Stevenson, 5:45 p.m.

Washington School for Deaf at Western States Tournament at Freemont, Calif.

SATURDAY, JAN. 28

BOYS BASKETBALL

White Salmon at Castle Rock, 5 p.m.

Washington School for Deaf at Western States Tournament at Freemont, Calif.

GIRLS BASKETBALL

White Salmon at Castle Rock, 3 p.m.

Washington School for Deaf at Western States Tournament at Freemont, Calif.

WRESTLING

Columbia River at Lakes Tournament

Battle Ground girls tournament

BOYS SWIMMING

SW Washington Invitational at Mark Morris

GYMNASTICS

Skyview vs. Heritage, Evergreen, 2 p.m. at Vega North

Camas, Mountain View, Columbia River vs. Hudson’s Bay, 9 a.m. at Naydenov

Fort Vancouver vs. Union, 5 p.m. at Vega Camas