Prep sports schedule for week of Jan. 30-Feb. 4

Published:

Updated: January 30, 2012, 3:09 PM

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, JAN. 30

Boys basketball

Fort Vancouver at Columbia River, 7 p.m.

Kelso at Hudson’s Bay, 7 p.m.

White Salmon at Toledo, 7 p.m.

Stevenson at Ilwaco, 7:30 p.m.

Vancouver Christian at CS Lewis Academy, 7 p.m.

Girls basketball

Skyview at Union, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

Washougal at Woodland, 7:30 p.m.

Kalama at Castle Rock, 7 p.m.

White Salmon at Toledo, 5:45 p.m.

Stevenson at Ilwaco, 5:45 p.m.

Vancouver Christian at CS Lewis Academy, 5:30 p.m.

TUESDAY, Jan. 31

Boys basketball

Union at Skyview, 7 p.m.

Heritage at Evergreen, 7 p.m.

Battle Ground at Camas, 7 p.m.

Mountain View at Prairie, 7 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 7 p.m.

Woodland at Washougal, 7 p.m.

La Center at Ridgefield, 5:45 p.m.

Castle Rock at Kalama, 7 p.m.

Toledo at Ilwaco, 7:15 p.m.

White Salmon at Stevenson, 7:30 p.m.

Seton Catholic at Three Rivers Christian, 7 p.m.

King’s Way Christian at Pope John Paul II, 7 p.m.

Columbia Adventist at Washington School for Deaf, 7 p.m.

Girls basketball

Heritage at Evergreen, 5:30 p.m.

Columbia River at Fort Vancouver, 7 p.m.

Prairie at Mountain View, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Kelso, 7 p.m.

Mark Morris at Centralia, 7:30 p.m.

La Center at Ridgefield, 7:15 p.m.

Toledo at Ilwaco, 5:45 p.m.

Stevenson at White Salmon, 7:30 p.m.

Seton Catholic at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

Columbia Adventist at Washington School for Deaf, 5:30 p.m.

Gymnastics

Columbia River, Hudson’s Bay, Fort Vancouver vs. Skyview, 7 p.m. at Naydenov

WEDNESDAY, Feb. 1

Boys swimming

Sub-district meet at Propstra Aquatic Center

THURSDAY, Feb. 2

Boys basketball

Prairie at Kelso, 7 p.m.

Battle Ground at Heritage, 7 p.m.

Stevenson at Ridgefield, 7:15 p.m.

Kalama at Toledo, 7:15 p.m.

Ilwaco at Castle Rock, 7:30 p.m.

La Center at White Salmon, 7:15 p.m.

Three Rivers Christian at Washington School for Deaf, 7 p.m.

Girls basketball

Battle Ground at Heritage, 5:30 p.m.

Fort Vancouver at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Woodland at Mark Morris, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield at Stevenson, 7:15 p.m.

Kalama at Toledo, 5:45 p.m.

Ilwaco at Castle Rock, 5:45 p.m.

White Salmon at La Center, 7:15 p.m.

Three Rivers Christian at Washington School for Deaf, 7 p.m.

FRIDAY, Feb. 3

Boys basketball

Evergreen at Union, 7 p.m.

Camas at Mountain View, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Fort Vancouver, 7 p.m.

Mark Morris at Woodland, 7:30 p.m.

Washougal at Hockinson, 7:30 p.m.

Seton Catholic vs. Vancouver Christian, 7 p.m. at WSD

Girls basketball

Evergreen at Union, 5:30 p.m.

Camas at Mountain View, 5:30 p.m.

Kelso at Prairie, 7 p.m.

La Center at Ilwaco, 7:15 p.m.

Seton Catholic vs. Vancouver Christian, 5:30 p.m. at WSD

Wrestling

3A district championship at Hudson’s Bay

Girls bowling

State championships at Narrows Plaza Bowl, University Place

SATURDAY, Feb. 4

Boys basketball

King’s Way Christian at Woodland, 7:30 p.m.

Wrestling

4A district championship at Heritage

3A district championship at Hud. Bay

2A sub-regionals

1A sub-regionals at Kalama

Girls bowling

State championships at Narrows Plaza Bowl, University Place