Your guide to Clark County high school graduation events

Published:

 

Related story

Camas High School student rocks the boat

photoJosh Hill
photoJay Cornwell
photoLacey Dykgraaf
photoChase La Combe

They were among the last students to begin their public education in the 20th century. But now the members of the Class of 2012 are ready to walk across the stage and into their future.

More than 5,500 young people in Clark County will take part in commencement ceremonies in the coming weeks. In fact, graduation season has already begun, with some private high schools holding their ceremonies. More will follow in the next few days, with the final commencements for the Class of 2012 set to take place Tuesday, June 19.

The graduates come from more than 30 high schools and programs. Two are new to the list. Seton Catholic College Preparatory High School held its first graduation ceremonies Sunday, with 16 graduates. The 49th Street Academy celebrated the graduations of its first three students in January, and two more will graduate June 14.

The largest class, at Union High School in the Evergreen district, numbers some 490 seniors. Other classes, particularly at private schools, are much smaller. Firm Foundation Christian High School’s Class of 2012 numbers six.

Following is a complete look at this year’s baccalaureate and commencement ceremonies, plus honor graduates.

Battle Ground High School

Baccalaureate: No.

Graduation: 7 p.m. Thursday, June 14, at Battle Ground High School gymnasium, 300 W. Main St., Battle Ground, with 475 graduates.Honors: Lyndel Kysar, Autumn Larson, Cynthia Ou and Ryan Russell are co-valedictorians, and Jacob Boucher is salutatorian.

Battle Ground HomeLink High School

Diploma Program

Baccalaureate: No.

Graduation: 7 p.m. Thursday, June 7, at Battle Ground High School, 300 W. Main St., Battle Ground, with 17 graduates.Honors: No.

The Bridges Academy

An alternative school, operated by ESD 112, housed at the Clark County Skills Center, 12200 N.E. 28th St.

Baccalaureate and graduation together: 7 p.m. Thursday, June 7, at Clark College Gaiser Hall auditorium, 1933 Fort Vancouver Way, with 30 graduates.

Honors: No.

CAM High School

Baccalaureate: 6 p.m. Sunday, June 10, at Battle Ground Baptist Church, 1110 N.W. Sixth Ave., Battle Ground.

Graduation: 7 p.m. Monday, June 11, at Prairie High School Auditorium, 11500 N.E. 117th Ave., with 55 graduates.

Honors: Vanessa Torjusen and Elizabeth Hull are co-valedictorians, and Alexander Gingras is salutatorian.

Camas High School

Baccalaureate: 7 p.m. Wednesday, June 13, at Grace Foursquare Church, 717 S.E. Everett Road, Camas.

Graduation: 7:30 p.m. Friday, June 15, at Doc Harris Stadium, 1125 N.E. 22nd Ave., Camas, with 380 graduates.

Honors: Alexander Charles Pien is valedictorian, and Nadine Elaina Stone is salutatorian.

Clark County Skills Center

Baccalaureate: No.

Graduation: Each program has its own event. Seniors return to home school for graduation.

Columbia Adventist Academy

Baccalaureate: Held June 2 at Meadow Glade Seventh-day Adventist Church, 11001 N.E. 189th St., Battle Ground.

Graduation: Held June 3 at Meadow Glade Seventh-day Adventist Church, Battle Ground, with 20 graduates.Honors: Top student: Christopher Sanderson.

Columbia River High School

Baccalaureate: 2 p.m. Sunday, June 17, at J. Hoover Memorial Gymnasium, 800 N.W. 99th St.

Graduation: 8 p.m. Monday, June 18, at J. Hoover Memorial Gymnasium, with 265 graduates.

Honors: Kathryn Ann Cronin, Abigail Rose DeVito, Kenneth Isaac Dong, Elizabeth Ann Laughlin, Myra Cherise Lukens, Daniil S. Martyn, Elizabeth Anne Miranda, Joshua Thomas Nehnevaj, Jon Michael Rapacz, Daniel Scott Roberson, Jennifer Kay Rogers, Emma Brooke Rose, Josephine A. Sechrist.

Evergreen High School

Baccalaureate: 3 p.m. Sunday, June 10, at Evergreen High School gymnasium, 14300 N.E. 18th St.Graduation: 8:30 p.m. Thursday, June 14, at McKenzie Stadium, 2205 N.E. 138th Ave., with 432 graduates.

Honors: Top 5 percent of the class: Quinn T. Carnahan, Diana Chizh, Kaitlin M. Davies, Adam G. Easter, Kayla L. Forayter, Jasmine A. Haar, Austin T. Hadley, Tabitha E. Hardy, Melissa M. Irwin, Kaitlyn P. Jacobs, Cierra M. Leon Guerrero, Viktoriya N. Limonchenko, Keisha R. Luebbert-Kennedy, Michael E. Morrison, Louisa Nuffer, Rose C. Pak, Anna Primachenko, Sidney A. Ramos, Amy L. Roberts, Emily R. Rogers, Sabrina A. Sears, Kaleigh A. Shupe, Tashara B. Tavernier, Mikal A. Thames.

Excelsior High School

Baccalaureate: No.Graduation: 4 p.m. Friday, June 8, at Washougal High School's Washburn Auditorium, 1201 39th St., Washougal, with 10 graduates.

Honors: No.

Firm Foundation Christian High School

Graduation: Held May 18 in the school gymnasium, 19919 N.E. 107th Ave., Battle Ground, with six graduates.

Honors: Bethany J. Nelson is valedictorian, and Joshua T. Olson is salutatorian.

Fort Vancouver High School

Baccalaureate: 2 p.m. Sunday, June 17, at Fort Vancouver High School auditorium, 5700 E. 18th St.

Graduation: 8 p.m. Tuesday, June 19, at Fort Vancouver High School gymnasium, 5700 E. 18th St., with 283 graduates.

Honors: Top 5 percent of the class: Jena R. Hoffman, Oksana V. Chernovol, Damaris Brici, Connie Hu, Christopher J. Haslett, Mariya Y. Geleverg, Maiya M. Tsikhonskat, Christopher Martinez, Brenda Garcia Gonzalez, Sydney L. Stockwell, Yayra A. Tamakloe, Karina G. Exton, Rigo I. Acevedo, Tiffany M. Rutherford, Jesse V. Barr.

49th Street Academy

Baccalaureate: No.

Graduation: On Jan. 30, Alisa Miller, Megan Sams and David Ables were the first students to graduate from the school.

On June 14, there will be a small graduation ceremony at the school, 14619 N.E. 49th St., Suite B, for two graduates, Darian Needs and Jesse Durr.

Hayes Freedom High School

Baccalaureate: No.

Graduation: 2 p.m. Saturday, June 16, at Liberty Middle School gymnasium, 1612 N.E. Garfield St., Camas, with 40 graduates.

Honors: No.

Heritage High School

Baccalaureate: 5 p.m. Sunday, June 10, at Heritage High School auditorium, 7825 N.E. 130th Ave.

Graduation: 8:30 p.m. Wednesday, June 13, at McKenzie Stadium, 2205 N.E. 138th Ave., with 400 graduates.

Honors: Top 5 percent of the class: Hoyoung Lee, Teresa R. Makar, Elizabeth M. Pring, Abby E. Knight, Danielle R. Moeller, Jocelyn T. Cole, Irene A. Zagorodny, Stefani K. Mammenga, Samantha D. Cousins, Zachary N. Hall, Emily N. Myers, Hailey M. Smith, Joshua W. Trumbull, Carli A. Pilcher, Ana-Maria Betea, Skyler J. Wilson, Brittany N. Norman, Sarah A. Johanson, Amanda L. Jefferies, Kristine T. Madsen, Caleb S. Baybayan, Brooklynn L. Altig, Amanda M. Vanmeter.

Hockinson High School

Baccalaureate: 7 p.m. Thursday, June 7, at Hockinson High School gymnasium, 16819 N.E. 159th St., Brush Prairie.

Graduation: 7 p.m. Friday, June 8, at the gymnasium, with 174 graduates.

Honors: Top 5 percent of the class: Emily Gunderson, Jenna Haagen, Collin Neuhauser, Sean Philbrook, Kate Lawrence, Caitlyn Kuntz, Kayleen Vail, Morgan Reese, Samantha Anders.

Hudson's Bay High School

Baccalaureate: 7 p.m. Tuesday, June 12, at Hudson's Bay High School gymnasium, 1601 E. McLoughlin Blvd.

Graduation: 8 p.m. Thursday, June 14, at Hudson's Bay High School gymnasium, with 362 graduates.

Honors: Top 5 percent of the class: Kyle Parsons, Naomi Kimball, Josh Ingebretson, Made Bode, Issac Chandler, JoHannah Joy, Angelina Espey, David Nguyen, Gabe Fockler, Luke Johnson, Sean Donahoue, Cory Stone, Irina Stelmakh, Trisha Horenstein, Madison Syverson, Jai Girod, Dayana Mora.

King's Way Christian School

Baccalaureate: No.

Graduation: 2:30 p.m. Saturday, June 9, at First Church of God, 3300 N.E. 78th St. This is the fourth graduation at the school, with 22 students.Honors: Jay Cornwell and Josh Hill are co-valedictorians.

La Center High School

Baccalaureate: Held June 3 in the commons at La Center High School, 725 Highland Road, La Center.Graduation: 7 p.m. Saturday, June 9, at La Center High School gymnasium, 725 Highland Road, La Center, with 89 graduates.

Honors: Lacey Dykgraaf is valedictorian, and Hanna Morris-Pinson is salutatorian.

Legacy High School

Baccalaureate: No.

Graduation: 5 p.m. Tuesday, June 12, at Union High School auditorium, 6201 N.W. Friberg Strunk St., Camas, with 50 graduates.Honors: No.

Lewis & Clark High School

Baccalaureate: No.

Graduation: 7 p.m. Monday, June 18, at Skyview High School, 1300 N.W. 139th St., with 100 graduates.Honors: No.

Mountain View High School

Baccalaureate: 4 p.m. Sunday, June 10, at the Mountain View High School auditorium, 1500 S.E. Blairmont Drive.

Graduation: 8 p.m. Tuesday, June 12 at McKenzie Stadium, 2205 N.E. 138th Ave., with 410 graduates.Honors: Top 5 percent of the class: Erin E. Altenhof-Long, Amanda X. Do, Justin J. Lee, Ella M. Melnik, Davin C. Gong, Miranda K. Passannante, Pavel N. Vasilyuk, Jon D. Youngs, Sean P. Furcron, Hannah J. Chong, Julie L. Flower, Gregory D. Schachterle, Natalie C. Howard, Hannah K. Van Dinter, Jallanie V. Negussie, Christopher R. Gaylor, Chen Chen, Paul L. Ueng, Krysta L. Brixey, Deborah L. Landers, Megan E. Runyan, Dylan M. Datloff.

Prairie High School

Baccalaureate: 3 p.m. Sunday, June 10, at the Prairie High School auditorium, 11500 N.E. 117th Ave.Graduation: 7 p.m. Wednesday, June 13, at Battle Ground High School gymnasium, 300 W. Main St., Battle Ground, with 299 graduates.Honors: Katie Pagel and Jamie Mackiewicz are valedictorians, and Jessica Mackiewicz is salutatorian.

Ridgefield High School

Baccalaureate: No.

Graduation: 7 p.m. Friday, June 8, at Ridgefield High School stadium, 2630 S. Hillhurst Road, Ridgefield, with 162 graduates.

Honors: Top 3 percent of the class: John Nguyen, Mckinzee Pachl, Arianne Swapp, Katherine Vance, Marissa Bruno, Daniel Palomaki and Tess Trosko.

River HomeLink High School

Baccalaureate: Held June 3 at City Bible Church, 14313 S.E. Mill Plain Blvd.

Graduation: 6:30 p.m. Friday, June 8, at Prairie High School auditorium, 11500 N.E. 117th Ave., with 27 graduates.

Honors: Maureen Fisher and David Soncrant are co-valedictorians.

Seton Catholic College Preparatory High School

Baccalaureate: Held June 1 at St. James Catholic Church, 218 W. 12th St.

Graduation: Held June 2 at St. Joseph Catholic Church, 400 S. Andresen Road. This is the first graduation at the school, with 16 students.

Honors: Top 5 percent of the class: Charles Robert Bonefeole, Tessa Lyn Littlefield.

Skyview High School

Baccalaureate: 2 p.m. Sunday, June 10, at Skyview High School auditorium, 1300 N.W. 139th St.

Graduation: 8 p.m. Friday, June 15, at Skyview High School gymnasium, 1300 N.W. 139th St., with 432 graduates.

Honors: Top 5 percent of the class: Kent W. Andreasen, Taylor Barrus, Heather Borror, Conner Dodge, Clare Ellis, Matthew Fleischauer, Austin Gamble, David Garlington, Janelle Harriman, Ian Heffron, Rebecca Hilberg, Andrew Kimitsuka, Fred Lu, Gabriel Manske, Cassandra Ripley, Rebecca Sikora, Sheaffer Skadsen, Polly Sobeck, Tabitha Voshell, Hsuan-Ting Wu, Alexander Zwingli.

Stevenson High School

Baccalaureate: No.

Graduation: 4 p.m. Saturday, June 16, at Stevenson High School stadium, 390 N.W. Gropper Road, Stevenson, with 78 graduates.

Honors: Melanie Jakobs and Chase La Combe are valedictorians and Deanna Ryan is salutatorian.

Summit View High School

Baccalaureate: No.

Graduation: 6:30 p.m. Tuesday, June 12, at Prairie High School auditorium, 11500 N.E. 117th Ave., with 90 graduates.

Honors: No.

Union High School

Baccalaureate: 3 p.m. Sunday, June 10, at Union High School auditorium, 6201 N.W. Friberg Strunk St., Camas.

Graduation: 8:30 p.m. Monday, June 11, at McKenzie Stadium, 2205 N.E. 138th Ave., with 490 graduates.

Honors: Top 5 percent of the class: Kaylee Brent, Jessica Chow, Daniel Cohen, Megan Dacus, Christina Hsu, Kelly Keniston, Jordan Leble, Chi Lee, Jia-Yu Liu, Emily Lore, Tobias Martin, Niamh McCarthy, Meagan Merlino, Nikita Milani, Rebecca Moeller, Catherine Nguyen, David Orchard, Megan Schermerhorn, Katherine Tadlock, Kimberly Tadlock, Erica Tran, Philip Westphal, Felicia Williamson, Grace Xia, Ladan Yazdidoust, Minerva Zhou.

Vancouver Christian High School

Baccalaureate: No.

Graduation: 7 p.m. Friday, June 8, at Life Point Church, 305 N.E. 192nd Ave., with 27 graduates.

Honors: John Russell is valedictorian and Punnakarn "Pare" Kaikanokwong is salutatorian.

Vancouver School of Arts And Academics

Baccalaureate: No.

Graduation: 8 p.m. Tuesday, June 19, at Royal Durst Theatre, 3101 Main St., with 66 graduates.

Honors: Top 5 percent of the class: Mikylah Hunsaker, Natalee Hovee, Rebecca Myrie.

Washington State School For The Blind

Baccalaureate: No.

Graduation: 9:30 a.m. Friday, June 8, at Sherman Auditorium, 2214 E. McLoughlin Blvd., with 16 graduates.

Honors: Markus "Ziggy" Siegfried Reinhardt is valedictorian.

Washington School For The Deaf

Baccalaureate: No.

Graduation: 6:30 p.m. Wednesday, June 6, at Fort Vancouver High School auditorium, 5700 E. 18th St., with 17 graduates.

The auditorium at the School for the Deaf is currently undergoing renovation, so a different location was found for graduation.

Hattie Reich will give the opening address and Larry Petersen is the graduation speaker.

Washougal High School

Baccalaureate: 7 p.m. Monday, June 4, at Washburn Auditorium, 1201 39th St., Washougal.

Graduation: 7 p.m. Saturday, June 9, at Fishback Stadium, 1201 39th St., Washougal, with 165 graduates.

Honors: David Choi and Katherine Ladwig are co-valedictorians, and Jared Kasowski and Colton Sullivan are co-salutatorians.

Woodland High School

Baccalaureate: No.

Graduation: 7 p.m. Friday, June 8, at Woodland High School stadium, 757 Park St., Woodland, with 130 graduates.

Honors: Top 5 percent of the class: Rebecca Corey, Gabrielle DeBuse, Melodie Gilkerson, Kory Grell, Katelyn Hendrix, Star Preston, Jessica Watts.