Community scoreboard, June 26

Published:

 

BOWLING

LOCAL LEAGUES

At Allen's Crosley Lanes

June 12

Newcomers 2012 -- Men: Justin Hays 704. Women: Elsa Dietz 486.

June 13

Summer Senior Quartet -- Men: Tony Cirasole 732. Women: Faye Turner 497.

Reactive Ball 2012 -- Men: Tony Cirasole 648. Women: Kathy White 614.

June 14

MatchPlay Challenge -- Men: James Myles 586. Women: Pam Cirasole 521.

June 18

Classic Doubles -- Men: Cullen Thomas 266-204-299-209 978.

Timber Seniors -- Men: Larry Bissonette 195-241-171 607. Women: Judy Dumond 176-208-179 563.

At Husted's Hazel Dell Lanes

June 16

Spring Juniors -- Boys: William Lilly 150-182-225 557. Girls: Brooke Updike 213-185-191 589.

Sport Juniors -- Boys: Darren Stanley 172-155-165 492. Girls: Tessa Friason 190-198-208 596.

Spring Bumpers -- Boys: Alex Jepson 82-73 155. Girls: Sadie Burrows 80-61 141.

June 19

SuperBowl -- Men: Scott Mallory 212-266-245 723. Women: Ashley schang 232-204-215 651.

June 20

Kingpin -- Men: Tom Godkin 225-232-277 734. Women: Rachel Kreighbaum 225-230-225 680.

Senior tappers -- Men: Clarance Waser 254-242-279 775. Women: Mona Ott 246-255-197 698.

June 21

Hazel Dell Adult-Junior -- Men: Brian Loop Sr. 223-268-181 672; Boys: Chris Howard 243-164-203 610. Women: Laurie Morton 170-206-162 538; Girls: Madison Crockett 152-194-226 572.

HONOR SCORES

Men

299 -- Cullen Thomas, June 18, Crosley Classic Doubles.

284 -- Cory Dunn, June 18, Crosley Classic Doubles.

278 -- Jacen Caseday, June 12, Crosley Newcomers 2012.

277 -- Tom Godkin, June 20, Hazel Dell Kingpin.

268 -- Larry Thew, June 13, Crosley Summer Senior Quartet

268 -- Brian Loop Sr., June 21, Hazel Dell Adult-Junior.

266 -- Scott Mallory, June 19, Hazel Dell SuperBowl.

TRACK AND FIELD

USATF Pacific Northwest Junior Olympic Championships

June 23-24 at Seattle

Evergreen Storm Track Club results

Boys 7-8

Kayden Gonzales -- 7th 400M 1:38.52; 2nd shot put 13-4.

Boys 9-10

Elijah Afenegus -- 8th 800M 2:55.81; 8th 1500M 5:55.81.

Preston Slamp -- 11th turbo javelin 32-4.

Boys 11-12

Cody Laxson -- 2nd 100M 13.68, 2nd long jump 15-5

Will McKinney -- 2nd high jump 4-2; 5th 1500M 5:28.40; 5th 3000M 11:36.57.

Boys 13-14

Miguel De La Melena -- 1st 3000M 10:10.87; 2nd 1500M 4:31.64; 3rd 800M 2:12.77.

Kyle Gonzales -- 1st long jump 18-5; 2nd 400M 56.44.

Bailey King -- 1st discus 155-3; 2nd shot put 49-3.

William Sun -- 2nd 200M hurdles 33.12; 3rd 100M hurdles.

Ethan Tonder -- 1st shot put 50-0; 1st javelin 144-8; 2nd discus 120-8.

Cameron Townsen -- 5th 100M 12.43; 7th 200M.

Jared Tracy -- 3rd discus 95-10; 6th shot put 32-3.

Hamilton Vuu -- 8th 800M 2:21.15.

Boys 15-16

Ryan Gunther -- 1st 400M hurdles 1:00.84, 1st high jump 5-7; 5th 110M hurdles 16.72.

Keaton Spiller -- 1st 2000M steeplechase 7:00.72; 3rd 800M 2:05.27; 3rd 1500M 4:23.47.

Ahmon Afenegus -- 2nd 2000M steeplechase 7:55.74; 6th 3000M 10:59.54.

Boys 17-18

Marcus Gaylon -- 4rd 100M 11.20; 3th 200M 22.68.

Ryker Gilbert -- 3rd discus 124-7; 4th javelin 138-3; 5th long jump 19-101/4.

Ryan Tonder -- 4th discus 100-11.

Girls 11-12

Ashlin O'Neill -- 8th 1500M 5:47.06; 7th 800M.

Jacqueline Purwins -- 1st high jump; 3rd shot put 27-1; 7th 100M 14.56.

Jaelynn Tonder -- 3rd discus 58-3; 4th shot put 25-2.

Emily Wilson -- 6th 400M 1:11.18; 4th 800M.

Annika Collins -- 3rd javelin 82-1; 3rd shot put 28-7.

Savannah Craig -- 6th 1500M 5:12.70.

Meghan Finley -- 2nd 400M 1:03.04; 3rd 800M 2:25.40.

Odaisa Gann -- 6th 3000M 13:11.54.

Jazmin Mendoza -- 3rd in discus; 5th in shot put 24-4.

Girls 15-16

Alexa Jones -- 4th 3000M 12:09.59; 7th 800M 2:40.04.

Cassie McKinney -- 1st 1500M 5:05.91; 1st 3000M 10:59.43; 1st 2000M steeplechase 7:55.75.

Girls 17-18

Guadalupe Mendoza -- 2nd shot put 35-2; 2nd discus 113-3.

Flanagan Clan Girls Track Club of Woodland results

Age 9-10

6-lb shot put: 3, Amelia Renner, 18-103/4.

Mini-javelin: 1, Amelia Renner, 38-9.

Age 11-12

3000m run: 5, Sophia Harris, 14:25.97

80m hurdles: 3, Sarah Retter, 16.06.

High jump: 2, Sarah Retter, 4-31/4.

6-lb shot put: 6, Emily Vermeulen, 23-41/2.

Discus: 5, McKenna Flanagan, 55-1; 6, Emily Vermeulen, 54-4; 8, Sophia Harris, 40-6.

Mini-javelin: 1, McKenna Flanagan, 91-8; 2, Emily Vermeulen, 90-3; 3, Sarah Retter, 71-5; 4, Sophia Harris, 70-4.

Age 13-14

100m hurdles: 6, Shelby Vermeulen, 18.32, 7, Nikki Wilson, 18.34.

200m hurdles: 7, Nikki Willson, 35.31.

High jump: 6 (tie), Megan Shubert and Nikki Willson, 4-31/4.

Triple jump: 4, Megan Shubert, 29-11/4.

Pole vault: 2, Megan Shubert, 6-0.

6 lb shot put: 1, Shelby Vermeulen, 32-7

Discus: 1, Shelby Vermeulen, 79-9.

Age 15-16

100m high hurdles: 2, Gabby Bender, 17.33; 5, Rachel Willson, 21.09.

400m hurdles: 1, Gabby Bender, 1:11.01; 2, Rachel Willson, 1:19.72.

2000m steeplechase: 2, Kelsey Newburn, 8:49.20.

High jump: 5, Rachel Willson, 4-5.

Long jump: 8, Kelsey Newburn, 14-6.

4K shot put: 6, McKenzie Arnold, 26-0.

Discus: 4, McKenzie Arnold, 75-6.

RUNNING

Summer Solstice

June 23, downtown Vancouver

6-mile run

1, Ben Chase, M 25-29 Vancouver WA 35:30; 2, Mark Miller M 35-39 Vancouver WA, 41:46; 3, Roseann Southmayd F 55-59, Vancouver WA, 42:22; 4, Randy Borroz M 45-49, Vancouver WA, 42:33; 5, Robby Halterman M 40-44, Battle Ground WA, 43:55; 6, Katie Berry-Jones F 35-39, Camas WA. 45:08; 7, Leanne Reid F 40-44, Ridgefield WA, 45:11; 8, JT Golden M 55-59, Vancouver WA, 45:33; 9, Steven Beardsley M 25-29, Portland OR, 45:34; 10, Tracy Smith F 45-49, Vancouver WA, 46:21.

11, Kara Crisifulli F 45-49, Vancouver WA 46:33; 12, Sherri McMillan F 40-44, Vancouver WA 46:37; 13, Jon Scott M 45-49, Vancouver WA 46:48; 14, Ashlee Addleman F 30-34, Portland OR 47:32; 15, Tom Hagley M 40-44, Vancouver WA 48:01; 16, Julius Fernandez M 30-34, Vancouver WA 49:21; 17, Lindsi Taylor F 35-39, Washougal WA 49:26; 18, Craig Buboltz M 35-39, Litchfield MN 49:32; 19, Angela Favre F 40-44, Portland OR, 50:08; 20, Lila Hunt F 50-54, Ridgefield WA 50:09.

21, Sarah Hamilton F 35-39, Seattle WA 50:15; 22, Michele Kophs F 40-44, Vancouver WA 51:28; 23, Joseph Krajewski M 50-54, Vancouver WA 51:45; 24, Robert Stewart M 40-44, Vancouver WA 52:38; 25, Dawn Gaspar F, Ridgefield WA 52:45; 26, Cindy McNally F 40-44, Vancouver WA 53:23; 27, Joseph Favre M 35-39, Portland OR 54:28; 28, Paul Chanthavong M 50-54, Vancouver WA 54:33; 29, Mary Lu F 35-39, Portland OR 54:50; 30, Jeff Kophs M 40-44, Vancouver WA 54:52.

31, Jeremy Hughes M 35-39, Vancouver WA 54:53; 32, Justin Hughes M 35-39, Vancouver WA 54:54; 33, Sara Beel F 30-34, Vancouver WA 54:54; 34, Julie Deal F 35-39, no hometown, 55:11; 35, Veneta Stophwova F 40-44, Portland OR 55:12; 36, Ann Watts F 40-44, Vancouver WA 55:51; 37, Melissa Buboltz F 35-39, Portland OR 55:57; 38, Sherri Falkner F 45-49, Vancouver WA 56:50; 39, Azanet Cabezas F 30-34, Portland OR 58:01; 40, Thomas Drew Jr. M 25-29, Portland OR 58:03.

41, Jessi Pike F 35-39, Vancouver WA 58:07; 42, Julie Burghard F 40-44, La Center WA 58:48; 43, John Burghard M 40-44, La Center WA 58:48; 44, Andrea Beall F 40-44, Puyallup WA 59:05; 45, Jean Hansen F 50-54, Portland OR 1:00:47; 46, Kimberlee Turner F 45-49, Vancouver WA 1:01:27; 47, Jami Satterthwaite F, Vancouver WA 1:02:03; 48, Christine Bailey F 45-49, Battle Ground WA 1:02:39; 49, Matt Almond M 30-34, Portland OR 1:03:03; 50, Renaissant Towns F 30-34, Portland OR 1:03:04.

51, Carrie Saraivanov F 40-44, Vancouver WA 1:03:31; 52, Xiomara Sanchez F 35-39, Portland OR 1:03:35; 53, Erica Koranda F 30-34, Camas WA 1:04:24; 54, Carl Walthen M 60-64, Vancouver WA 1:04:24; 55, Kelli Roemer F 45-49, Longview WA 1:04:27; 56, Joanne Ehrmantrout F 35-39, Kelso WA 1:04:27; 57, Jennifer Helvey F 30-34, Chinook WA 1:04:35; 58, Leia Landrock F 50-54, Vancouver WA 1:06:14; 59, Eva Waller F 50-54, Vancouver WA 1:06:20 11:03; 60, Jennifer Waller F 35-39, Camas WA 1:06:20.

61, Susan Grief F 35-39, Camas WA 1:06:32; 62, Katy Andersen F 35-39, Vancouver WA 1:07:03; 63, Christine Johnson F 40-44, Vancouver WA 1:08:05; 64, William Krajewski M 10-14, Vancouver WA 1:08:23; 65, Jenn Salcedo F 25-29, Longview WA 1:08:53; 66, Paul Donahue M 50-54, Vancouver WA 1:09:11; 67, Heather Varila F 30-34, Naselle WA 1:09:29; 68, Elda Dolan F 35-39, Vancouver WA 1:09:36; 69, Cindy Taylor F 55-59, Battle Ground WA 1:09:50; 70, Michelle Ahmed F 30-34, Vancouver WA 1:10:11.

71, Ann Marie Jonsson F 30-34, Vancouver WA 1:10:12; 72, Julie Kuni F 40-44, Battle Ground WA 1:11:32; 73, Kate Plowman F 30-34, Portland OR 1:13:02; 74, Ann Donnelly F 65-69, Vancouver WA 1:13:04; 75, Beky Rasmussen F 45-49, Vancouver WA 1:13:29; 76, Alexandra Grant F 25-29, Portland OR 1:14:28; 77, Jerry Manrina M 55-59, Vancouver WA 1:15:46; 78, Kara Smith F 40-44, Ridgefield WA 78 1:16:17; 79, Heather King F 35-39, Vancouver WA 1:20:31; 80, Diane Weber F 60-64, Vancouver WA 1:25:32.

81, Jack Whitney M 65-69, Brush Prairie WA 1:25:32; 82, Sandra Borchers F 50-54, Vancouver WA 1:26:06; 83, Lori Yuskat F, 1:26:06; 84, Geri Carlson F 65-69, Vancouver WA 1:26:25; 85, Tricia Flannery F 35-39, 1:26:26; 86, Grant Hatton M 35-39, Vancouver WA 1:26:59; 87, Dan Bolling M 70-99, Grand Prairie TX 1:33:07; 88, Cherri Bocci F 50-54, Vancouver WA 1:33:08; 89, Vincent Bocci M 45-49, Vancouver WA 1:33:09; 90, Sueellen Hayler F 55-59, Camas WA 1:38:27.

91, Tori Stach-Phelps F 55-59, Portland OR 1:39:36; 92, Sue Deaver F 45-49, Vancouver WA 1:40:26; 93, Cheryl Crosley F 55-59, Vancouver WA 1:40:29; 94, Cynthia Stoker F 50-54, Vancouver WA 1:40:41; 95, Mark Stoker M 50-54, Vancouver WA 1:40:41; 96, Frances Brown F 45-49, Vancouver WA 1:41:04; 97, Karmen Snider F 25-29, Estacada OR 1:50:58 18:30; 98, Tammy Painter F 45-49, Vancouver WA 1:51:00; 99, Michael Weber M 65-69, Vancouver WA 2:03:19; 100, Maryann Sheehan F 65-69, Vancouver WA 2:03:21; 101, Debralyn Cox F 40-44, Portland OR 2:10:55; 102, Kris Burleigh F 40-44, Vancouver WA 2:11:00.

3-mile run

1, Joe English M 40-44, Hillsboro OR 17:16; 2, Jason Humphries M 35-39, Fairview OR 18:23; 3, Remy Maguire F 30-34, no hometown, 19:04; 4, Scott Wolfe M 35-39, Gresham OR 22:59; 5, Joseph Thomas M 25-29, Vancouver WA 24:08; 6, Roman Rodger M, no hometown, 24:08; 7, Bart Hansen M 35-39, Vancouver WA 25:47; 8, Jill Schiller F 30-34, Vancouver WA 26:03; 9, Todd Schiller M 35-39 Vancouver WA 26:04; 10, Bryson Halterman M 10-14, Battle Ground WA 26:40.

11, Kielly MacKenzie M 40-44, Rainier OR 27:04; 12, Lindsay MacKenzie F 10-14, Rainier OR 27:04; 13, Eris Delay F 01-09, Vancouver WA 27:08; 14, Abigail Beth F 15-19, no hometown, 27:16; 15, Benjamin Halterman M 10-14, Battle Ground WA 27:16; 16, Awnie Bigelow F 10-14, Vancouver WA 27:26; 17, Madison Antell F 10-14, Battle Ground WA 27:30; 18, Elizabeth Thomas F 50-54, Vancouver WA 28:26; 19, Jennifer Brigham F 35-39, Vancouver WA 29:05; 20, Emily Brigham F 10-14, Vancouver WA 29:05.

21, Bennett Allen F 10-14, Battle Ground WA 29:05; 22, Hannah Paris F 10-14, Battle Ground WA 29:07; 23, Jody Richter F 60-64, Ridgefield WA 29:50; 24, Mary Lynn McLeod F 10-14, Vancouver WA 30:36; 25, Chris Fallon M 35-39, Brush Prairie WA 30:58; 26, Butch Becker M 50-54, Salem OR 31:59; 27, Mckenzie Becker F 20-24, Salem OR 31:59; 28, Angie Gardner F 30-34, Beaverton OR 32:16; 29, Leslie Smith F 35-39, Brush Prairie WA 32:20; 30, Bailey Linn F 10-14, Vancouver WA 32:28.

31, Jane Halterman F 35-39, Battle Ground WA 32:44; 32, Erica Evans F 35-39, Vancouver WA 32:56; 33, Riley Pifer F 10-14, Battle Ground WA 32:59; 34, Sydney Thomason F 10-14, Vancouver WA 33:16; 35, Tiffany Housley F 35-39, Vancouver WA 33:16; 36, Shelby Fallon F 10-14, Brush Prairie WA 33:16; 37, Gabriele Smith F 50-54, Vancouver WA 33:22; 38, Elizabeth Curtis F 15-19, Gresham OR 33:40; 39, Shannon Sturgeon F 10-14, Vancouver WA 35:00; 40, Ralph Nelson M 55-59, Portland OR 35:29.

41, Asher Rumsey M 01-09, Kingston WA 35:34; 42, Gabriel Rumsey M 10-14, Kingston WA 35:40; 43, Missy Wesley F 35-39, Sandy OR 35:46; 44, Morning Stalcup F 40-44, Ridgefield WA 37:48; 45, Hallie Stalcup F 10-14, Ridgefield WA 37:49; 46, Vanessa Duplessie F 40-44, Ridgefield WA 38:08; 47, Dawson Linn M 10-14, Vancouver WA 38:10; 48, Greg Duplessie M 45-49, Vancouver WA 38:10; 49, Carolyn Lindsey F 65-69, Portland OR 38:29; 50, Meghan Malnoey F 30-34, Lake Oswego OR 38:30.

51, Jaymie Stoops F 15-19, Vancouver WA 39:12; 52, Ted Schatz M 30-34, Vancouver WA 40:05; 53, Angie Gilmour F 30-34, Barrow AK 41:29; 54, Max Delay M 01-09, Vancouver WA 41:32; 55, Kirsten Nissan F 35-39, Vancouver WA 41:33; 56, Derrick Delay M 35-39, Vancouver WA 41:33; 57, Lou Tiedemann F 55-59, Portland OR 41:34; 58, Kirsten Paris F 40-44, Battle Ground WA 41:45; 59, Gina Mabini F 35-39, Vancouver WA 41:52; 60, Kristi Clary F 40-44, Portland OR 41:53.

61, Tracy O'Hagan F 40-44, Portland OR 41:53; 62, Thomas Fallon M 01-09, Brush Prairie WA 42:06; 63, Nerissa Fallon F 35-39, Brush Prairie WA 42:07; 64, Kimberly Lindquist F 45-49, Gresham OR 42:28; 65, Jessica Harris F 15-19, Battle Ground WA 43:06; 66, Florence Muma F 60-64, Battle Ground WA 43:06; 67, Olivia Madden F 10-14, Vancouver WA 43:30; 68, Brianna McMillan F 10-14, Vancouver WA 43:30; 69, Eric Rumsey M 45-49, Kingston WA 43:52; 70, Camilla Rumsey F 01-09, Kingston WA 43:52.

71, Paul Griffith M 40-44, Vancouver WA 43:52; 72, Grace Alexander F 10-14, Vancouver WA 45:06; 73, Jonnie Becker F 50-54, Salem OR 45:44; 74, Steve Janzen M 55-59, Vancouver WA 47:27; 75, Peter Wolf M 35-39, Vancouver WA 47:29; 76, Gabrielle Wolfe F 01-09, Gresham OR 49:29; 77, Baby Wolfe F 35-39, Gresham OR 77 49:31; 78, Lori Jimmerson F 40-44, Vancouver WA 50:24; 79, Kelly Walsh F 40-44, Vancouver WA 52:01; 80, Jennifer Paget F 40-44, Vancouver WA 52:02.

81, Richard Jones M 55-59, Vancouver WA 52:27; 82, Ayla Stoops F 10-14, Vancouver WA 52:41; 83, Chloe Schatz F 01-09, Vancouver WA 55:30; 84, Emily Schatz F 30-34, Vancouver WA 55:31; 85, Phyllis David F 60-64, Washougal WA 56:11; 86, Stacey Roberts F 40-44, Ridgefield WA 56:23; 87, Doreen Zemble F 60-64, Portland OR 56:23; 88, Kamala Griffith F 40-44, Vancouver WA 56:49; 89, Teri Crockett F 60-64, no hometown, 57:48; 90, Krystle Furtwangler F 25-29, Vancouver WA 58:32; 91, Amanda Lewis F 20-24, Vancouver WA 58:32; 92, Kyleen Miller F 30-34, Vancouver WA 58:33.