High school scoreboard 3/4

Published:

 

BOYS BASKETBALL

4A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday’s games

Championship

Davis 48, Central Valley 42

Third place

Union 62, Bellarmine Prep 51

Fourth place

Mount Rainier 66, Garfield 63

UNION 62, BELLARMINE PREP 51

BELLARMINE PREP (23-5) — David Smith 20, Sefo Liufau 13, Isaiah Flynn 7, Mar’kese Jackson 5, Conner Jensen 4, Jacob Salazar 2, Austin Bordeaux 0, Lucas Meikle 0. Totals 14-41 (3-13) 20-29 51.

UNION (20-8) — Jordan Chatman 32, Tyler Copp 17, Tanner Nelson 9, Seaver Whalen 2, Trent Cowan 2, Dionte Ceaser 0, Kyle Mercer 0, Dominique Ceaser 0, Brian Cairns 0, Kaben Humphrey-Butler 0, Gabe Rego 0, Micah Merfeld 0. Totals 20-52 (9-19) 13-17 62. Bellarmine Prep 7 19 14 11—51

Union 18 13 14 17—62

ALL-TOURNAMENT TEAM

First Team

MVP: Jordan Chatman, Union

Devonte Luckett, Davis; Gaven Deyarmin, Central Valley; Tucket Haymond, Garfield; Sefo Liufau, Bellarmine Prep.

Second Team

David Trimble, Davis; Jason Todd, Jackson; Caden Rowland, Mount Rainier; Lucas Meikle, Bellarmine Prep; Tanner Nelson, Union.

3A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday’s games

Championship

Rainier Beach 61, Seattle Prep 58

Third place

University 63, Kamiakin 50

Fourth place

Lake Washington 52, O’Dea 51

2A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday’s games

Championship

Lynden 66, White River 45

Third place

Kingston 57, Lindbergh 46

Fourth place

Clover Park 69, Pullman 48

1A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday’s games

Championship

Lynden Christian 57, Zillah 45

Third place

Cascade Christian 46, Cashmere 44

Fourth place

Toledo 60, Naches Valley 34

2B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday’s games

Championship

Colfax 51, Northwest Christian-Colbert 40

Third place

Toutle Lake 48, Adna 45

Fourth place

Wahkiakum 57, Dayton 41

1B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday’s games

Championship

Almira-Coulee-Hartline 62, Valley Christian 58

Third place

Neah Bay 69, King’s Way Christian 36

Fourth place

Sunnyside Christian 62, Muckleshoot 36

NEAH BAY 69, KING’S WAY CHRISTIAN 36

NEAH BAY (21-4) — Leyton Doherty 18, DeShawn Halttunen 2, Mitchell McGee 0, Abraham Venske 2, Zeke Greene 1, Michael Dulik 16, Josiah Greene 2, Johnny Smith 10, Keaton Hawkins 0, Tyler McCaulley 3, John Reamer 2, Passcua 13. Totals 23-52 (4-14) 11-19.

KING’S WAY (18-9) — Jay Becker 15, Chris Crenshaw 3, Ben Nelson 0, Matt Friesen 0, Daniel Justus 0, David Veltkamp 4, Sundeep Sandhu 2, Hayden York 0, Carter Coval 0 Josh Snyder 1, Christian Bukant 7, Joshua Kuramoto 4. Totals 9-30 (4-22) 6-14 36. Neah Bay 21 12 17 19—69

King’s Way 4 7 12 13—36

GIRLS BASKETBALL

4A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday’s games

Championship

Skyview 46, Central Valley 43

Third place

Mount Rainier 56, Gonzaga Prep 51

Fourth place

Jackson 49, Woodinville 48

SKYVIEW 46, CENTRAL VALLEY 43

CENTRAL VALLEY (25-3) — Brooke Galloway 12, Madison Hovren 9, Katie Estey 6, Chantelle Fitting 6, Sydney Emory 5, Mariah Cunningham 5, McKenzi McDonald 0. Totals 16-48 (5-13) 6-7 43.

SKYVIEW (25-3) — Jocelyn Adams 17, Brooke Bowen 10, Katie Swanson 6, Delaney Keser 5, Aubrey Ward-El 3, Larissa Hamilton 3, Stephanie McDonagh 2, HJ Adams 0. Totals 20-57 (3-14) 3-6 46. Central Valley 15 3 13 12—43

Skyview 5 10 14 17—46

ALL-TOURNAMENT TEAM

First Team

MVP: Brooke Bowen, Skyview

Brooke Gallaway, Central Valley; Brittany McPhee, Mount Rainier; Ali Forde, Woodinville; Jocelyn Adams, Skyview.

Second Team

Madison Hovren, Central Valley; Kelli Kingma, Jackson; Kendra Morrison, Eastlake; Madison Wright, Gonzaga Prep; Sierra Anderson, Jackson.

3A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday’s games

Championship

Prairie 54, Franklin 44

Third place

Cleveland 50, University 40

Fourth place

Shorecrest 40, Seattle Prep 37

PRAIRIE 54, FRANKLIN 44

FRANKLIN — Janee Lewis 2, Kayla Ivy 0, Mariah Rogers 3, Jadea Brundidge 15, Raven Burleson 0, Qiara Norwood 2, Enjunay Jones-Lee 4, Patrice Toston 10, Taneka Silas 0, Jazmin Horne 8. Totals 15-53 (2-14) 12-18 44.

PRAIRIE — Lindsay Asplund 1, Cori Woodward 13, Heather Corral 6, Kelsey Asplund 3, Mary Banks 0, Nicole Goecke 0, Emily Peters 0, Megan Lindsley 11, Rachel Deaton 0, Andrea Smith 10, Aleah Walz 0, Jackie Lanz 10. Totals 16-49 (3-15) 19-30 54.

Franklin 9 8 11 16—44

Prairie 13 14 10 17—54

ALL-TOURNAMENT TEAM

First Team

MVP: Heather Corral, Prairie

Jadea Brundidge, Franklin; Myzhanique Ladd, Cleveland; Jackie Lanz, Prairie; Brianne Lasconia, Shorecrest

Second Team

Hallie Gennett, University; Qiara Norwood, Franklin; MaryAnn Santucci, Seattle Prep; Khadidja Toure, Kamiakin; Kayleigh Valley, University.

2A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday’s games

Championship

Clarkston 53, East Valley-Yakima 41

Third place

White River 56, Lynden 46

Fourth place

Burlington-Edison 44, W.F. West 33

1A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday’s games

Championship

Okanogan 44, Freeman 36

Third place

Lynden Christian 50, Castle Rock 23

Fourth place

Onalaska 47, Granger 40

2B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday’s games

Championship

Reardan 65, Brewster 57

Third place

Adna 64, White Swan 46

Fourth place

Pe Ell 40, Riverside Christian 34

1B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday’s games

Championship

Colton 55, Columbia-Hunters 47

Third place

Almira-Coulee-Hartline 61, Sunnyside Christian 50

Fourth place

Neah Bay 77, Cusick 66