High school scoreboard 3/16

Published:

 

FRIDAY’s schedule

BASEBALL

Heritage at Kamiakin, 4 p.m.

La Center at Fort Vancouver, 4 p.m.

Kalama at Woodland, 4 p.m.

R.A. Long at Seaside Tournament

SOFTBALL

Battle Ground at Hudson’s Bay, 4 p.m.

Columbia River at Heritage, 4 p.m.

Skyview at Mountain View, 4 p.m.

Walla Walla at Union, 4 p.m.

Camas at Spanaway Lake, TBA

Stevenson at Fort Vancouver, DH, 4 p.m.

La Center at Portland Christian, DH, 3 p.m.

BOYS SOCCER

Heritage vs. Mountain View, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Skyview vs. Columbia River, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Camas vs. Evergreen, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Woodland vs. Fort Vancouver, 5 p.m.

Hudson’s Bay at Mark Morris, 5 p.m.

GIRLS TENNIS

Prairie at Battle Ground, 3:30 p.m.

Kelso at Heritage, 3:30 p.m.

Skyview at Camas, 3:30 p.m.

Union at Columbia River, 3:30 p.m.

Hockinson, Washougal at R.A. Long Invitational

GIRLS GOLF

Battle Ground vs. Fort Vancouver, 3 p.m. at Colwood

Skyview vs. Hudson’s Bay, 3 p.m. at Heron Lakes

Camas vs. Heritage, 3 p.m. at Green Mountai

BOYS SOCCER

PRAIRIE 3, HOCKINSON 3

Hockinson (0-1-1)

Goals (assists) -- Shawn Marion (unassisted); Mitchell Pinney (Manuel Gil); Marion (Langdon Roscoe); Goalkeeper saves -- Casey Turner 10.

Prairie (0-1-1)

Goals (assists) -- Igor Shapoval (Austin Saban), Shapoval, Justin Siemund (Shapoval); Goalkeeper saves -- Brendan Shaw 5.

Halftime -- Prairie 2-0.

JV -- Hockinson 5-3.

RIDGEFIELD 7, LA CENTER 0

La Center

Goalkeeper saves -- no report.

Ridgefield (2-0)

Goals (assists) -- Taylor Konkright (Brett Johnson), Konkright (Johnson), Jared Williams (Johnson), Francisco Jimenez (Williams), Johnson (Konkright), Williams (Johnson), Johnson (unassisted). Goalkeeper saves -- Tyson Wright 2.

Halftime -- Ridgefield 3-0.

JV -- Ridgefield won.

SETON CATHOLIC 1, WHITE SALMON 0

Seton Catholic (2-0)

Goals (assists) -- Erik Powell (Brennan McDaid-O’Neil); Goalkeeper saves -- Keith Kuzis 2.

Halftime -- 0-0.

KING’S WAY 2, TOLEDO/WINLOCK 1

Toledo/Winlock

Goals (assists) -- Jonathan Torres (unassisted); Goalkeeper saves -- John Buck 5.

King’s Way

Goals (assists) -- Daniel Benjamin (Ryan Scott); Benjamin (Cody Krippner); Goalkeeper saves -- Sebastian Baker 12.

Halftime -- King’s Way, 2-0.

Boys track and field

PRAIRIE 95, HUDSON’S BAY 49

100 meters -- Jacob Austin (P) 11.23; 200 -- Luke Johnson (HB) 24.03; 400 -- Luke Johnson (HB) 53.63; 800 -- Drew Piske (P); 1,600 -- Doug Paresa (P) 5:12.89; 3,200 -- Doug Paresa (P) 12.21.02; 110 hurdles -- Peter Zalk (P) 15.33; 300 hurdles -- Romel Taruc (HB) 44.16; 400 relay -- Prairie 44.12; 1,600 relay -- Prairie 3:47.81; Shot put -- Joe Clark (HB) 42-2 ; Discus -- Josh Ingebretson (HB); Javelin -- Hayden Perrins (P) 128-10; High jump -- Jacob Buslach (HB) 6-0; Long jump -- Jesse Zalk (P) 20-6; Triple jump -- Jacob Austin (P) 35-11; Pole vault -- Prairie by default.

COLUMBIA RIVER 74, SKYVIEW 68, EVERGREEN 38

100 meters -- Darius Raiford (CR) 11.62; 200 -- Darius Raiford (CR) 23.14; 400 -- Te’Kwon Wallace (E) 53.18; 800 -- Colby Gilbert (S) 2:05.9; 1,600 -- Colby Gilbert (S) 4:35.0; 3,200 -- McMillan (CR) 10:38.8; 110 hurdles -- Tony Sparrow (S) 15.82; 300 hurdles -- Heath Meler (CR) 43.52; 400 relay -- Columbia River 43.87; 1,600 relay -- Evergreen 3:38.8; Shot put -- Spencer Thomas (CR) 44-10; Discus -- Ala Tulenkun (E) 115-8; Javelin -- Kyle Allen (E) 174-3; High jump -- Thomas Jacobsen (CR) 5-11; Long jump -- Forrest Russell (S) 21-7; Triple jump -- Marcus Ekeya (CR) 41-1; Pole vault -- Jamison Shirley (S) 14-6.

MOUNTAIN VIEW 82, WASHOUGAL 63, FORT VANCOUVER 37

100 meters -- D. Hawkins (FV) 11.37; 200 -- A. Contch (FV) 24.46; 400 -- Ryan Hite (MV) 51.78; 800 -- Isaac Stinchfield (Wash) 2:08.28; 1,600 -- Sean Eustis (Wash) 4:39.71; 3,200 -- Connor Niemi (MV) 10:32.88; 110 hurdles -- J. Harris (Wash) 15.87; 300 hurdles -- M. Contch (FV) 46.96; 400 relay -- Mountain View 45.65; 1,600 relay -- Mountain View 3:44.62; Shot put -- I. Bishoff (W) 124-9; Discus -- I. Bishoff (W) 43-3; Javelin -- N. Molojevic (Wash) 133-5; High jump -- R. Gilbert (MV) 5-8x; Long jump -- Dylan Parmeter (MV) 20-9; Triple jump -- Ryan Hite (MV) 41-0; Pole vault -- N. Milojevic (Wash) 12-0.

CAMAS 104, KELSO 41

Camas winners: 100 meters -- Zack Marshall 11.1; 200 -- Zack Marshall 23.5; 400 -- Kyle Schrader 54.9; 800 -- Tucker Boyd 2:03.5; 1,600 -- Andrew Kaler 4:32.0; 3,200 -- Andrew Duffy 10:06.4; 110 hurdles -- Will Ephraim 16.7; 300 hurdles -- Ryan Gunther 46.8; 400 relay -- Camas 45.8; 1,600 relay -- Camas 3:42; Shot put -- Triton Pitassi 45-11; Discus -- Scott Feather 139-11; High jump -- Josh Ryan 5-6; Pole vault -- Blane Behrent 11-0.

Girls track and field

PRAIRIE 128, HUDSON’S BAY 20

100 meters -- Treneisha Doyle (HB) 12.87; 200 -- Breal Lindsey (P) 28.37; 400 -- Carly Josephson (P) 1:05.3; 800 -- Nicole Thompkins (P) 2:37.07; 1,600 -- Nicole Goecke (P) 5:26.56; 3,200 -- Erin Russell (P) 12:00.23; 100 hurdles -- Mercedes McLoud (P) 18.76; 300 hurdles -- Mercedes McLoud (P) 53.06; 400 relay -- Hudson’s Bay 54.41; 800 relay -- Prairie 1:59.90; 1,600 relay -- Prairie 4:48.43; Shot put -- Johna McEllrath (P) 38-10; Discus -- Mackenzie Smith (P) 118-8; Javelin -- Johna McEllrath (P) 102-3; High jump -- Danae Lee (HB) 5-3; Long jump -- Shelby Orr (P) 13-8; Triple jump -- Andrea Smith (P) 32-5; Pole vault -- Prairie by default.

SKYVIEW 71, COLUMBIA RIVER 70.5, EVERGREEN 47.5

100 meters -- Morgan (CR) 12.84; 200 -- Elaina Hitt (E) 27.71; 400 -- Elaina Hitt (E) 1:02.9; 800 -- Sara Taferre (S) 2:39.5; 1,600 -- Ana Delgadillo (CR) 5:41.5; 3,200 -- Ana Delgadillo (CR) 11:57.5; 100 hurdles -- Emily Morrison (S) 18.78; 300 hurdles -- Madison Lanford (S) 47.14; 400 relay -- Columbia River 52.52; 800 relay -- Columbia River 1:55.6; 1,600 relay -- Evergreen 4:21.0; Shot put -- Stephanie Simon (E) 33-4; Discus -- Stephanie Simon (E) 115-4; Javelin -- Barrus (S) 123-4; High jump -- Madison Reynolds (CR) 4-10; Long jump -- Jennifer DeBellis (CR) 15-3; Triple jump -- Jennifer DeBellis (CR) 32-11; Pole vault -- Jennifer DeBellis (CR) 10-0.

MOUNTAIN VIEW 81, WASHOUGAL 63.5, FORT VANCOUVER 35.5

100 meters -- K. Dean (MV) 12.69; 200 -- D. Person (MV) 27.28; 400 -- M. Kitchen (Wash) 1:09.32; 800 -- K. Miller (Wash) 2:48.27; 1,600 -- L. Decker (MV) 5:51.15; 3,200 -- L. Decker (MV) 12:44.56; 100 hurdles -- N. Davies (MV) 17.91; 300 hurdles -- C. McCoy (FV) 57.87; 400 relay -- Mountain View 54.30; 800 relay -- no report; 1,600 relay -- Mountain View 4:37.78; Shot put -- M. Greear (Wash) 31-3; Discus -- B. Lindsley (MV) 99-5; Javelin -- B. Lindsley (MV) 106-11; High jump -- K. Wright (Wash) 4-8; Long jump -- K. Dean (MV) 16-7; Triple jump -- K. Dean (MV) 35-0; Pole vault -- K. Lockhard (Wash) 8-0.

CAMAS 76, KELSO 74

Camas winners: 800 -- Austen Reiter 2:23.0; 1,600 -- Alexa Ephraimson 5:15.0; 3,200 -- Alissa Pudlitzki 11:57.0; 1,600 relay -- Camas 4:11.5; Shot put -- Amber Corbett 34-10; Discus -- Rachel Martschinski 97-3; Javelin -- Amber Corbett 99-11 .