High school scoreboard 3/24

Published:

Updated: March 24, 2012, 6:52 PM

 

SATURDAY’S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

Baseball

Camas at Hudson’s Bay, noon.

Columbia River at Forest Grove (Ore.), 2 p.m.

Mountain View at Wilsonville (Ore.), 2 p.m.

Stevenson at Washougal, DH, noon

Softball

Hockinson at Tenino, 1 p.m.

Stevenson at Washougal, DH, noon

Boys soccer

Columbia River at Washougal, 7 p.m.

Track and field

Evergreen, Heritage, Skyview, Union, Camas, Hudson’s Bay, Mountain View, Hockinson, Woodland, Mark Morris, Ridgefield, King’s Way Christian at Tiger Invitational at Battle Ground, 9 a.m.

Girls tennis

Stevenson at Washougal, noon

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Battle Ground 1 0

Union 1 0

Evergreen 0 0

Heritage (0-4) 0 1

Skyview 0 1

BATTLE GROUND 5, SKYVIEW 3

Skyview 012 000 0—3 4 5

B. Ground 003 002 x—5 8 2

Skyview

Pitching -- Green 4 IP, loss, 3 runs, 4 hits, 5 K; Walker 2 IP, 2 runs, 3 hits, 3K; Highlights -- Ramsey 1-4, run; Maney 1-3, run; Hamilton run; Wiger 1-3; Perron 1-3.

Battle Ground

Pitching -- Tyson Smith 5 IP, 3 runs, 3 hits, 4K; Calvin Nichols 2 IP, win, 1 hit, 2K; Highlights -- Jay Becker 2-4, run; Hayden Humphrey 2-4, run; Ian Humphrey sac; Kevin Haynes 1-4, 2B, run; Eric Belcoff 1-3, RBI; Brent Parton 1-3, run; Bobby Hoisington 1-3, RBI, run.

UNION 4, HERITAGE 0

Union 010 101 1—4 7 1

Heritage 000 000 0—0 3 2

Union

Pitching -- Trey Christianson 7 IP, win; Highlights -- Jake Hawken 3-3, 2 2B; Clint Coulter 1-4, HR; Brandon Brody-Heim 2-3, 3B; Seaver Whalen 1-3.

Heritage (0-4, 0-1)

Pitching -- Chris Stansberry 7 IP, loss, 6K; Highlights -- Stansberry 1-3; Marcus Mason 1-3; Aaron Zilke 1-3.

JV -- Union 4-1.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Fort Vancouver 1 0

Columbia River (3-1) 1 0

Camas 0 0

Hudson’s Bay 0 0

Mountain View 0 0

Prairie 0 1

Kelso 0 1

FORT VANCOUVER 2, PRAIRIE 1

Prairie 000 010 0—1 6 3

Fort 200 000 x—2 4 2

Prairie

Pitching -- Stoltz 5 IP, loss, 4H, 5K; Stubbs 1 IP, 1K; Highlights -- Gawley 1-3; Vea 2-4 2B; Tanner 1-2; Intermill 1-2; Lindstrom 1-3.

Fort Vancouver

Pitching -- Gardner 7 IP, win, 3K, 3BB; Highlights -- Andy Johnson 2-3; Jose Johnson 1-2 2B; Noel Solis 1-2 2RBI.

COLUMBIA RIVER 6, KELSO 0

Kelso 000 000 0—0 4 3

Col. River 000 600 x—6 3 0

Kelso

Pitching -- Howard 3 IP, loss; Cobi Johnson 2 IP, 3 Ks. Highlights -- Feeney 1-3; Rogers 2-2; Sims 1-3.

Columbia River (3-1, 1-0 GSHL)

Pitching -- Seth Raburn 7 IP, win, 6 Ks. Highlights -- Michael McCann 1-3, 2 RBI, 2B; Clark Bryant 1-3, HR, RBI; Chris Boe 1-3, 2B, RBI; Austin Oury RBI.

1A TRICO LEAGUE

RIDGEFIELD 12-14, WHITE SALMON 0-4

First Game

W. Salmon 000 00 — 0 0 3

Ridgefield 316 2x —12 8 0

White Salmon

Pitching -- Keithly 4 IP, loss.

Ridgefield

Pitching -- Brady Williams 5 IP, win, 4BB, 9K; Highlights -- Gillenwater 1-3, 2 runs, RBI, 3B; B. Williams 1-2, run, 2RBI, 2B; I. Williams 1-2, 2 runs, 2RBI; Osborn 1-2, 2 runs, RBI, 2B.

Second Game

Ridgefield 034 304 --14 8 1

W. Salmon 003 010 -- 4 4 3

Ridgefield

Pitching -- Quigly 3IP, win, 3BB, 3K; Siegel 3 IP, 4BB, 7K. Highlights -- Siegel 2-4, 2 runs; Martin 3-4, 3 runs, 2RBI, 2-2B; A. Strader 1-2, 3RBI.

White Salmon

Pitching -- Kona 3 IP, loss.

Non-League

MONTESANO 5, WOODLAND 3

Woodland 201 000 0—3 3 3

Monte 121 001 x—5 7 1

Woodland (1-1)

Pitching -- Hunter Huddleston 2 IP, loss, 3 runs, 1 ER, 3 K; Troy Wasson 4 IP, 2 runs, 1 ER, 2K; Highlights -- Colton Lucas 2-3, 2B, 2 RBI; Bryce McQuivey 1-2, 2B, RBI.

SOFTBALL

MOUNTAIN VIEW 8, WOODLAND 5

Mtn View 010 102 4—8 8 3

Woodland 020 300 0—5 5 2

Mountain View (2-1)

Pitching -- Colleen Driscoll 7 IP, win; Highlights -- Bailey Gaspar 1-4; Taylor Hale RBI; Katelyn Lukes 1-4, 2B; Driscoll 1-3, 2B; Jesse Alcomendas 3-4, 4 RBI, 3B; Nicole Kellums 1-2, RBI; Hannah Schleis RBI; Clara Hatfield 1-3.

Woodland

Pitching -- Lefever 7 IP loss ; Highlights -- Hall 1-3, 2 RBI; Tesdale 1-4; Trice 1-3; Dyson 1-3, RBI; Sorenson 1-3.

JV -- Mountain View won.

PRAIRIE 7, BATTLE GROUND 6

Prairie 304 000 0—7 9 0

Battle Ground 000 040 2—6 13 3

Prairie

Pitching -- J. McDonald 7 IP, win, 4 Ks, 4 BB; Highlights -- T. Bussey 3-4, 2 runs; C. Creech 2 runs; J. McDonald 2-3, 2 runs, HR, 3 RBI; S. Landstrom 1-4, 2B; A. Martin 1-2, run, 2 RBI; K. Pagel 1-3; E Cecil 1-3, 2 RBI.

Battle Ground

Pitching -- Carly Hershberger 4 IP, loss, 3 K, 2 BB, 1 ER, loss; Krystina Fischer 3 IP, 0 ER, 2 K; Highlights -- Chelsie Aguigui 2-4, 2 runs, 2B, 2 RBI; Delany Kelly 3-4, run, 3 RBI; Caitlin Paul 2-3, 2B, RBI, BB; Madison Barr 1-4; Mickenzie Sachen 2-3, run, 2B; Brittany Langdon 2-3, run, 2B; Amanda Langdon 1-2, run, 2B.

UNION 11, COLUMBIA RIVER 0

Union 100 231 4—11 12 2

Columbia River 000 000 0—0 2 4

Union

Pitching -- Emma Alfonso 7 IP, win; Highlights -- Malone 1-6; Mason 1-6; Alfonso 1-6; Parker Bonife 3-4; Hill 2-5; Huss 2-3; Hutchinson 1-5; Black 1-2.

Columbia River

Pitching -- Katelyn Costanza 7 IP, loss; Highlights -- Bianca Hancock 2-3; Megan Hynning 1-3.

KELSO 13, HERITAGE 11

Heritage 302 022 2—11 13 4

Kelso 010 326 1—13 14 2

Heritage

Pitching -- Lindsey Szueber (4 IP, 1K); Allie White (2 IP, loss). Highlights -- Emily Kutzera 1-4; Kyla Alley 2-4 RBI; Dalaney Tuholski 3-5 2B HR 4RBI; Allie White 1-3; Ashley Edwards 1-3 2RBI; Kaitlyn McCreary 2-4 RBI; Sarah Marshall 2-4 RBI; Bridget Sorenson 1-3.

Kelso

Pitching -- Ellis (4 IP, 4K); Ruth (3 IP, win, 2K). Highlights -- Sims 1-5; Baron 2-5 2B; Shaw 1-4; Ruth 3-5 2-2B; Richards 1-4 HR; Ellis 1-3; Wilkins 1-5; Baron 3-4; Taylor 1-4.

CAMAS 5, SKYVIEW 3, 8 inn.

Camas 300 000 02—5 7 1

Skyview 010 020 00—3 5 1

Camas (4-0)

Pitching -- Sarah Nidick 4 IP, 2 Ks; Harli Hubbard 4 IP, win, 3 Ks. Highlights -- Amee Aarhus 1-2, R; Lena Richards 1-4, RBI, 2 R; Mikaela Searight R; Erin Tauscher 1-3, 2B; Nidick 1-4, 2B, 3 RBI; Cali Mulholland 1-3; Corrina Hopkins 2-3.

Skyview

Pitching -- Michelle Brincefield 8 IP, loss, 12 Ks. Highlights -- Brincefield 1-4; Addi Lies 1-4, HR, RBI; Jessica Schwaub 2-3, 2 2Bs, R; Katie Bitner 1-3, 2B, RBI, R.

JV -- Camas won.

EVERGREEN 4, HUDSON’S BAY 3

Evergreen 100 011 1—4 10 3

Hudson's Bay 000 120 0—3 7 7

Evergreen

Pitching -- Kierston Patterson 7 IP, win, 5 Ks. Highlights -- Alyssa Henry 1-4; Shay Scott 1-4, 2B, R; Patterson 1-4; Sarah Miller 2-4, R; Marissa Shannon 2-4, R; Jocelyn Gerdau 2-4.

Hudson’s Bay

Pitching -- Bri Williams 7 IP, loss. Highlights -- Kindra Post 1-4, 2B; Dusti Blair 2-4, 2 R; Kaycee Jones 2-4, 3B, RBI, R; Williams 1-3, RBI; Traci Crollard 1-3.

LA CENTER 16-15, STEVENSON 6-0

First game

La Center 334 010 5—16 16 1

Stevenson 000 032 1—6 8 2

La Center

Pitching -- Kaylee Hammach, 4IP; Emily Muffitt, 3IP; Highlights -- Samantha Zumstien 1-4, 2 RBI; Indie Frazier 2-3, 2 RBI; Kaley Hammach 2-5, 4 RBI; Emily Norris 2-4, 4 RBI; Samantha Norris 2-3, 3 RBI; Rachel Moudy 1-2; Amanda Moudy 2-3, RBI; Katie Elmer 2-4; Samantha Adams 2-4; Holly Hines 1-2; Hailee King 2-2.

Stevenson

Pitching -- Blakely, 7IP; Highlights -- Marr 2-4, RBI; Frost 1-3; Koering 1-2, RB; Risley 1-3, RB; Kingston 1-3; McGovern 2-3, 2RBI.

Second game

Stevenson 000 —0 0 1

La Center 3(10)2 —15 12 0

La Center

Pitching -- Kaylee Hammach, 3IP; Highlights -- Samantha Adams 3-4, 2 RBI; Indie Frazier 2-2, 2 RBI; Kaley Hammach 2-3, 3B, 4 RBI; Samantha Norris 1-2, 2 RBI; Rachel Moudy 2-2, 3 RBI; Amanda Moudy 2-2; Katie Elmer 1-1, RBI; Hailee King, RBI.

Record: La Center (3-1, 2-0).

BOYS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Skyview (4-0) 4 0 0 12

Union (4-1) 2 1 0 6

Evergreen (3-3) 1 2 0 3

Battle Ground (3-2) 1 2 0 3

Heritage 0 3 0 0

SKYVIEW 4, EVERGREEN 0

Evergreen

Goalkeeper saves -- Oscar Perez 6.

Skyview

Goals (assists) -- Austin Horner (Sean Price); Cole Howard (Price); Tim Teipel; Howard, pk; Goalkeeper saves -- Evan Laws 5.

Halftime -- Skyview 2-0.

JV -- Skyview won.

UNION 2, BATTLE GROUND 0

Battle Ground

No report.

Union

Goals (assists) -- Davis Strawn (Mitch Wheelon); Danny Cohen; Goalkeeper saves -- Pasha Hashemi 2.

Halftime -- 0-0.

JV -- Union won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (5-0-0) 3 0 0 9

Prairie 2 1 0 6

Mountain View 1 1 1 4

Fort Vancouver 0 0 2 2

Columbia River 0 1 1 1

Hudson’s Bay 0 1 1 1

Kelso 0 2 1 1

MOUNTAIN VIEW 0, FORT VANCOUVER 0

Fort Vancouver

No report.

Mountain View

Goalkeeper saves -- Christian Asividio 0.

CAMAS 3, HUDSON’S BAY 0

Camas (5-0-0)

Goals (assists) -- Anthony Macchione (Adam Allison); Wyatt Brown (Josiah Pacheco); Austin Vela (unassisted). Goalkeeper saves -- Connor Heredia 0.

Hudson’s Bay

Goalkeeper saves -- Francesco Bassi 3, Christian Glidden 7.

Halftime -- Camas 2-0.

JV -- Camas 6-0.

PRAIRIE 6, KELSO 0

Kelso

Goals (assists) -- none; Goalkeeper saves -- not reported.

Prairie (2-1-1)

Goals (assists) -- Igor Shapoval (Alex Cochell); Joe Semro (Blake Dufault); Micah Ritchie (unassisted); Alex Stone (Ritchie); Shapoval (unassisted); Colin Neil (Shapoval); Goalkeeper saves -- Brendan Shaw 2.

Halftime -- Prairie 3-0.

JV -- Kelso 4-2.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

HOCKINSON 3, MARK MORRIS 0

Hockinson (3-1-1, 3-0)

Goals (assists) -- Mitchell Pinney (Brett Sparks); Conner Bielat (Spencer Klug); Bielat (Pinney). Goalkeeper saves -- Casey Turner 6.

Halftime -- 1-0.

JV -- Hockinson 4-0.

WASHOUGAL 10, WOODLAND 0

Washougal (5-1, 2-1)

Goals (assists) -- Rial Lord (Michael Wright); Elesey Razumovskiy; Razumovskiy; Yorro Bah (Patrick Johnson); Jeremiah Palmer; Wright (Johnson); Johnson; Johnson; Samuel Razumovskiy (Bah); Lord (Thomas Normandeau). Goalkeeper saves -- Caleb Howard 1.

Halftime -- Washougal 4-0.

JV -- Washougal 2-0.

TRICO LEAGUE

LA CENTER 3, STEVENSON 2, PKs

La Center

Goals (assists) -- Colton Arends; Riley Munger (Caleb Van Tol). Goalkeeper saves -- Ryan Moehnke 10 (including 1 PK).

PKs: Arends, Antonio Sandoval, Justin Kempf, Jason Dorsey

Thursday

RIDGEFIELD 9, TOLEDO/WINLOCK 0

Ridgefield (4-0)

Goals (assists) -- Miller Grening (Tanner Konkright); Kyle Morris; Jared Williams; Taylor Konkright; Taylor Konkright; Grening; Tanner Konkright (Williams); Charlie Hauser; Rohan Vayupeyajula (Taylor Konkright). Goalkeeper saves -- Tyson Wright 1.

Halftime -- 5-0.

JV -- Ridgefield won.

GIRLS TENNIS

UNION 3, SKYVIEW 2

Singles -- Sam Hampton (S) d. Ally Bala 6-0, 6-0; Rayna Mathu (S) d. Courtney Newell 6-0, 4-6, 6-2.

Doubles -- Jelena Vidovic/Taylor Jones (U) d. Kristina Metz/Tara Carrie 4-6, 6-1, 7-5; Tess Belindean/Maja Jelic (U) d. Priya Kudva/Marie Ross 6-2, 6-4; Rhiannon Morfin/Jessica Martin (U) d. Olivia Coale/Sydney Miles 6-2, 6-0.

JV-- Skyview won

CAMAS 4, KELSO 2

Singles -- Esther Kwon (C) d. Hannah Womack 6-3, 6-2; Jen Lewis (C) d. Callie Goodell 6-1, 6-0; Meghal Sheth (C) d. Cierra Gapinski 6-2, 6-0

Doubles -- Grace Hall/Noelle Bosch (K) d. Tori Slaven/Lauren Belzer 6-4, 6-1; Lis Karnofski/Kendra Skerbeck (K) d. Emily Carson/Alexa Jacobson 6-1, 3-6, 6-3; Sydney Ott/Brie Ilarde (C) d. Amelia Longbons/Ericka Entler 6-4, 6-3.

JV -- Camas 4-1.

PRAIRIE 6, MOUNTAIN VIEW 0

Singles -- Akari Baba (P) d. Emma Raivio 6-0, 6-1; Shiori Baba (P) d. Cathy Dihn 6-0, 6-1; Sarah Hannon (P) d. Emillie Kuo 7-5, 6-4.

Doubles -- Alicia Stewart/Shannon Sterling (P) d. Kadira Lemes/Rachel Linson 2-6, 6-4, 6-1; Alyssa Crosby/Talia Perrins (P) d. Stephanie Powers/Heather Carrol 6-0, 6-4; Zoe Lovell/Kelsey Strain (P) d. Abby Cregan/Grigitta Teuschler 6-4, 6-4.

JV --Prairie 4-2. C -- Prairie 8-4

BOYS TRACK AND FIELD

COLUMBIA RIVER 93, KELSO 52

100 meters -- Darius Raiford (CR) 11.26; 200 -- Darius Raiford (CR) 21.21; 400 -- Cervantes (K) 54.03; 800 -- Miles Park (CR) 2:08.65; 1,600 -- Nick McMillan (CR) 4:41.75; 3,200 -- Nick McMillan (CR) 10:15.2; 110 hurdles -- Moore (K) 17.62; 300 hurdles -- Heath Meler (CR) 44.45; 400 relay -- Columbia River 43.91; 1,600 relay -- Columbia River 3:42.77; Shot put -- Gustin (K) 46-41; Discus -- Gustin (K) 146-6; Javelin -- Almquist (K) 162-8; High jump -- Thomas Jacobson (CR) 6-0; Long jump -- Thomas Jacobson (CR) 20-0; Triple jump -- Chimm (K) 40-7; Pole vault -- Kevin Sandison (CR) 12-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

KELSO 96, COLUMBIA RIVER 54

100 meters -- Emily Morgan (CR) 12.57; 200 -- Easton Kawawaki (CR) 26.82; 400 -- Iddings (K) 59.97; 800 -- Troupe (K) 2:29.46; 1,600 -- Dahl (K) 5:39.72; 3,200 -- Dahl (K) 12:27.65; 100 hurdles -- Emmert (K) 16.13; 300 hurdles -- Emmert (K) 47.84; 400 relay -- Columbia River 51.91; 800 relay -- Kelso 1:51.95; 1,600 relay -- Kelso 4:26.44; Shot put -- Rupe (K) 32-7; Discus -- Rupe (K) 96-11; Javelin -- Rupe (K) 105-; High jump -- Davis (K) 5-4; Long jump -- Davis (K) 15-8; Triple jump -- Davis (K) 36-4; Pole vault -- Emmert (K) 11-6.