High school scoreboard 3/28

Published:

 

WEDNESDAY’S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

BASEBALL

Hockinson at Heritage, 4 p.m.

SOFTBALL

Battle Ground at Skyview, 4 p.m.

Prep highlights

Highlights from Tuesday's action can be found on The Columbian's prep sports blog at www.columbian.com...

Heritage at Union, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Camas, 4 p.m.

Kelso at Columbia River, 4 p.m. at VGSA

Prairie at Fort Vancouver, 4 p.m.

Mountain View at Evergreen, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Hudson’s Bay at Kelso, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

Battle Ground, Seton Catholic at Evergreen, 3:30 p.m.

La Center, Stevenson at Kalama, 4 p.m.

GIRLS TENNIS

Evergreen at Battle Ground, 3:30 p.m.

Heritage at Union, 3:30 p.m.

Columbia River at Camas, 3:30 p.m.

Mountain View at Kelso, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Prairie, 3:30 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 3:30 p.m.

Mark Morris at Washougal, 4 p.m.

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Battle Ground (5-1) 3 0

Skyview 1 1

Evergreen 1 1

Union (2-3) 1 2

Heritage (1-6) 1 3

BATTLE GROUND 2, HERITAGE 1

B. Ground 000 001 1--2 7 0

Heritage 000 001 0--1 4 1

Battle Ground

Pitching -- Smith 5 IP; Calvin Nichols 1 IP, win; Highlights -- Becker 1-4; H. Humphrey 3-4, 2 2B; I. Humphrey 1-4; Haynes 1-3; B. Knight 1-1.

Heritage

Pitching -- Stansberry 7 IP, loss; Highlights -- Tyler Raskin 2-3; Marcus Mason 1-2; Eric Lovingood 1-3.

JV -- Battle Ground 7-5

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (4-1) 3 0

Mountain View 1 0

Columbia River (3-3) 1 1

Prairie 1 1

Kelso 1 1

Fort Vancouver (3-2) 1 2

Hudson’s Bay 0 3

CAMAS 7, FORT VANCOUVER 3

Camas 400 011 1--7 9 0

Fort 000 000 3--3 7 2

Camas

Pitching -- Dylan Harris 6 IP, 8K, win; Connor McClellan 1 IP; Highlights -- Nate Lauritzen 1-3; Jace Schumacher 1-3, RBI; Austin Barr 1-2; Dylan White 1-3, 2 RBI; Nate Culver 1-3; Chad Spring 1-1, 3B; McClellan 1-2, 2 RBI; Justin Staat 1-1, RBI; Tyler Hows 1-4.

Fort Vancouver

Pitching -- Anthony Gardner 6 IP, 6K, loss; Jose Johnson 1 IP; Highlights -- Andy Johnson 1-4; J. Johnson 1-3; Gardner 2-3, 2B, run; Flynn Crawford 2-3, run; Jesse Barr 1-3, RBI; Jerrad Myers RBI; Hayden Heying RBI.

JV -- Camas 12-0.

MOUNTAIN VIEW 5, HUDSON’S BAY 4

Mtn View 020 001 11--5 6 2

HBay 020 002 00--4 4 3

Mountain View

Pitching -- Zach Torson 6 IP; Dean Taylor 2 IP, win; Highlights -- Jake Shelley 2-5, run, RBI; Riley O’Dell 1-4, 2 SB; Taylor 1-4, run; Torson 1-2, run; Nino 1-4, run, RBI.

Hudson’s Bay

Pitching -- Buck Hale 5 IP; Alex Dannet 2 IP, loss; Emilio Alcantar 1 IP; Highlights -- Hale 1-4, run, SB; Jai Girod 1-4, run, 2 RBI, HR; Joey Bomers 1-3, run, RBI, SB; Micah Fitzpatrick 1-3, RBI.

JV -- Mountain View won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

Monday’s late game

R.A. LONG 6, WASHOUGAL 5

Wash. 005 000 00--5 9 5

RA Long 130 100 01--6 7 3

Washougal

Pitching -- Tyler Odenthal 6 IP, 5 H, 3 BB, 3 K; Tyler Purkeypyle 1 IP, 2 H, 2 BB, 1 K, loss; Highlights -- Derek Engler 1-5; Alec Fuller 3-5, 2B, 2 RBI; Tyler Odenthal 2-3, HR, 3 RBI; Tyler Purkeypyle 1-4; Dylan Ritchie 1-3; Austin Toeffel 1-4.

RA Long

Pitching -- Jose Hinajosa 5 IP, 8 H,, 6 K; Tanner Ruffe, 3 IP, 1 H, 1 BB, 5 K, win; Highlights -- Brady Hulings 1-2; Ryan Pervume 2-3; Alex Pickett 1-3, 2B; Ryan Dahl 3-4.

1A TRICO LEAGUE

TOLEDO 15, RIDGEFIELD 5

SOFTBALL

1A TRICO LEAGUE

RIDGEFIELD 12, TOLEDO 2

Toledo 100 01 --2 2 3

Ridgefield 245 1x --12 7 1

Toledo

Pitching -- Herbert 4 IP, loss; Highlights -- Robbins 1-2; Thomas 1-2.

Ridgefield

Pitching -- Shannon Boyle 5 IP, win, 11K; Highlights -- Shyanne Chandler 2-4, 2 runs, 2 RBI; Carly Estes 2-3, 2 run, RBI; Sam Rice 2-3, run, 4 RBI; Boyle 1-2.

TOLEDO 5, RIDGEFIELD 3

Ridgefield 101 100 0--3 4 2

Toledo 001 400 x--5 2 2

Ridgefield (2-1, 1-1)

Pitching -- Shyanne Chandler 3 IP, loss; Boyle 2 IP; Highlights -- Kory Ryder 3-3, run; Rice 1-3.

Toledo

Pitching -- Herbert 7 IP, win; Highlights -- Thomas 1-3; Herbert 1-3.

NON-LEAGUE

WOODLAND 10, COLUMBIA RIVER 0

River 000 000 -- 0 1 0

Woodland 200 602 --10 11 0

6 innings, 10-run rule

Columbia River

Pitcher -- not reported. Highlights -- Jahn 1-3.

Woodland (6-2)

Pitcher -- Mikayla Lefever 2 IP, 3 Ks; Nicolette Nesbitt 3 IP, win, 5 Ks; Mady Sorenson 1 IP, 2 Ks. Highlights -- Taylor Blanchard 2-4; Rikki Hall 3-4, 3 RBI; Emily Tesdale 2-3, 2 RBI; Emma Pilkington 1-4; Lefever 1-2, Nesbitt 1-2; Gracie Trice 1-3; Sorenson 1-3.

JV -- no game.

BOYS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Skyview (5-2) 4 0 0 12

Union (5-1) 3 1 0 9

B. Ground (4-2) 2 2 0 6

Evergreen (3-5) 1 4 0 3

Heritage 0 3 0 0

BATTLE GROUND 2, EVERGREEN 1

Battle Ground (4-2, 2-2)

Goals (assists) -- Austyn Lundeen; Cody Henderson (Alex Bondar); Goalkeeper saves --Jacob Campanelli 5.

Evergreen

No report

Halftime -- Tied 1-1.

UNION 2, HERITAGE 1

Heritage

Goals (assists) -- Abraham Juarez Avila (Will Fanning). Goalkeeper saves -- Kyle Miller: 5.

Union (5-1, 3-1)

Goals (assists) -- Nathaniel Cheney (Jeffe Thompson), Danny Cohen (Davis Strawn); Goalkeeper saves -- Colin Partee 1.

Halftime -- Tied, 1-1.

JV -- Union won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (6-0-0) 4 0 0 12

Prairie (3-1-1) 3 1 0 9

Mountain View 1 1 1 4

Fort Vancouver 0 1 2 2

Hudson’s Bay 0 1 1 1

Columbia River 0 2 1 1

Kelso 0 2 1 1

PRAIRIE 3, FORT VANCOUVER 0

Prairie (3-1-1, 3-1)

Goals (assists) -- Igor Shapoval; Colin Neil (Shapoval); Ben Mofford; Goalkeeper saves -- Brendan Shaw 3.

Fort Vancouver

Goalkeeper saves -- Alexis Garcia 7.

Halftime -- 0-0.

JV -- Tied 2-2.

CAMAS 3, COLUMBIA RIVER 0

Camas

Gaol -- Adam Allison; Nathan Beasley; Wyatt Brown (Nico Devera); Goalkeeper saves -- Connor Heredia 0.

Columbia River

Goalkeeper saves -- Kevin Thurston 2.

Halftime -- Tied 0-0.

JV -- Tied 3-3.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

WASHOUGAL 1, MARK MORRIS 0, PKS

Mark Morris

Goals (assists) -- none. Goalkeeper saves -- no report.

Washougal (7-1, 3-1)

Goals (assists) -- none. Goalkeeper saves -- Caleb Howard 5.

Halftime -- 0-0

Regulation -- 0-0. Overtime -- 0-0.

PKs -- Washougal 4, Mark Morris 3. Washougal PKs made by Sam O’Hara, Michael Wright, Elesey Razumovskiey, Spencer Carnera.

R.A. LONG 3, WOODLAND 1

Woodland

Goals (assists) -- Ondrej Zachar (Malthe Barrett). Goalkeeper saves -- Carson Lefrancq 12.

R.A. Long

Goals (assists) -- . Goalkeeper saves -- .

Halftime -- 1-0.

JV -- R.A. Long 3-0

1A TRICO LEAGUE

KING’S WAY CHRISTIAN 4, CASTLE ROCK 1

King’s Way Christian (2-3, 2-2)

Goals (assists) -- Connor Gilroy (Ryan Scott); Daniel Benjamin (Gilroy); Gilroy (Benjamin); Gilroy (Sebastian Baker); Goalkeeper saves -- Sebastian Baker 12.

Halftime -- King’s Way 2-0.

RIDGEFIELD 3, SETON CATHOLIC 0

Seton Catholic (5-1, 4-1)

Goalkeeper saves -- Keith Kuzis 7.

Ridgefield (5-0)

Goals (assists) -- Taylor Konkright (unassisted), 43rd minute; Jared Williams (Brad Abella), 74th minute; Konkright (Jared Williams), 77th minute. Goalkeeper saves -- Tyson Wright 3.

Halftime -- 1-0.

WHITE SALMON 2, LA CENTER 1

La Center

Goal -- Justin Kempf; Goalkeeper saves -- Ryan Moehnke 9.

STEVENSON 5, TOLEDO 0

Stevenson (2-3)

Goals (assists) -- Zack Marr (Sean Ostergard); Yong Park (Casey Wallace); Jacob Scneider (ua); Jacob Weiss (C.R. Weibe); Wallace (ua). Goalkeeper saves -- Wallace 6, Caleb Dodd 0.

Toledo

No report.

Halftime -- 2-0.

JV -- Stevenson 2-1.

NON-LEAGUE

MOUNTAIN VIEW 4, SKYVIEW 3

Mountain View

Goals (assists) -- Rylan Berriman (Fabian Celestian, Brandon Brooks); Myles Belnavis (Ngawang Choephel); Belnavis (Berriman); Belnavis (Brooks); Goalkeeper saves -- Christian Asividio 6.

Skyview

Goals (assists) -- Hayden Schuh (Sean Price); Bobby Hutchin (unassisted); Michael Johnson (unassisted). Goalkeeper saves -- Evan Laws 2.

Halftime -- Tied 2-2.

JV -- Mountain View 2-0.

BOYS TRACK AND FIELD

UNION 90, SKYVIEW 55

100 meters -- 1, Treve Ensley (U) 11.14; 200 -- 1, Treve Ensley (U) 23.22; 400 -- 1, Tanner Sork (U) 50.35; 800 -- 1, Roman Kirkov (U) 1:58.1; 1,600 -- 1, Colby Gilbert (S) 4:30.3; 3,200 -- 1, Colby Gilbert (S) 10:03; 110 hurdles -- 1, Tony Sparrow (S) 15.38; 300 hurdles -- 1, Josiah Reynolds (U) 42.14; 400 relay -- 1, Union 43.86; 1,600 relay -- 1, Union 3:34.7; Shot put -- 1, William Lopez (S) 48-1; Discus -- 1, Phil Westphal (U) 137-5; Javelin -- 1, Micah Merfeld (U) 149-1; High jump -- 1, Micah Merfeld (U) 6-0; Long jump -- 1, Micah Merfeld (U) 20-6; Triple jump -- 1, Micah Merfeld (U) 40-3; Pole vault -- 1, Joe Thompson (U) 14-9.

WASHOUGAL 103, HOCKINSON 42

WASHOUGAL 102, WOODLAND 41

WOODLAND 79, HOCKINSON 61

100 meters -- 1, Eli Whitmire (Wo) 11.0; 200 -- 1, Karsten Short (Wa) 24.0; 400 -- 1, Nick Barclay (H) 53.0; 800 -- 1, Geer McGee (Wa) 2:13; 1,600 -- 1, Joshua Banks (Wa) 5:19; 3,200 -- 1, Sean Eustus (Wa) 10:01; 110 hurdles -- 1, Joe Harris (Wa) 15.0; 300 hurdles -- 1, Hayden Stults (H) 47.0; 400 relay -- 1, Woodland 46.0; 1,600 relay -- 1, Hockinson 3:51.0; Shot put -- 1, Zach Lacey (Wo) 48-8; Discus -- 1, Zach Lacey (Wo) 140-9; Javelin -- 1, Josh Econemedes (Wa) 136-11; High jump -- 1, Jack Klodt (H) 5-11; Long jump -- 1, Eli Whitmire (Wo) 18- ; Triple jump -- 1, Joe Harris (Wa) 37-4; Pole vault -- 1, Nathan Milojevic (Wa) 12-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

SKYVIEW 81, UNION 69

100 meters -- 1, Jessica Ojukwu (U) 12.45; 200 -- 1, Rachel Shirley (S) 26.62; 400 -- 1, Madison Lanford (S) 59.42; 800 -- 1, Alexis Fuller (U) 2:20.6; 1,600 -- 1, Alexis Fuller (U) 5:34.8; 3,200 -- 1, Alexis Fuller (U) 12:01; 100 hurdles -- 1, Emily Morrison (S) 16.82; 300 hurdles -- 1, Heather Browning (U) 48.27; 400 relay -- 1, Skyview 50.26; 800 relay -- 1, Skyview 1:49.72; 1,600 relay -- 1, Union 4:29.7; Shot put -- 1, Jordan Hunter (S) 34-2; Discus -- 1, Taylor Barrus (S) 107-6; Javelin -- 1, Taylor Barrus (S) 126-2; High jump -- 1, Tuileisu Anderson (U) 4-10; Long jump -- 1, Heather Browning (U) 15-5; Triple jump -- 1, Emily Morrison (S) 32-9; Pole vault -- 1, Lily Sulima (U) 8-0.

WASHOUGAL 74, HOCKINSON 71

WASHOUGAL 96.7, WOODLAND 51.3

HOCKINSON 72, WOODLAND 69

100 meters -- 1, Michel Berry (H) 13.0; 200 -- 1, Michel Berry (H) 27.0; 400 -- 1, Mackenzie Kitchen (Wa) 1:07.0; 800 -- 1, Jadyn Gourley (H) 2:35.0; 1,600 -- 1, Jadyn Gourley (H) 5:43.0; 3,200 -- 1, Chantalle Blundell (H) 11:59; 100 hurdles -- 1, Gabby Bender (Wo) 18.0; 300 hurdles -- 1, Kelly Nigro (Wo) 48.0; 400 relay -- 1, Hockinson 53.0; 800 relay -- 1, Hockinson 1:55; 1,600 relay -- 1, Woodland 4:33; Shot put -- 1, Brianne Koering (Wo) 34-11; Discus -- 1, Brianne Koering 103-1; Javelin -- 1, MacKenzie Pfeifer (Wa) 89-9; High jump -- 1, Katelyn Wright (Wa) 5-3; Long jump -- 1, Brianne Koering (Wo) 14-9 ; Triple jump -- 1, Katelyn Johnson (Wa) 30-; Pole vault -- 1, Kayla Lockard (Wa) 7-6.

GIRLs GOLF

UNION 188, SKYVIEW 189

At par-37 Tri-Mountain

Union -- Belex Cheng 43, Olivia Vedder 47, Mykala Kolanda 48, Alicia Kwon 50.

Skyview -- Emma Wriston 44, Sam Kieling 45, Delaney Keser 48, Taylor Betterton 52.

PRAIRIE 204, KELSO 271

At par-36 Cedars

Prairie -- Jamie Stilwell 46, Amanda Poore 46, Alexis Vizcaino 52, Courtney Bradshaw 60, Kelsey Tubbs 64, Maddi Barton 65.

Kelso -- Kayli Thompson 54, Emily Danniston 68, Tiffany Sorgenfrei 74, Angela Koch 75.

MOUNTAIN VIEW 185, HUDSON’S BAY 252

At par-35 Fairway Village

Mountain View -- Rachel Kim 45, Ahreum Yang 48, Jennae Lecomte 48, Clarisa Witherup 44, Megan Olsen 54, Abby Kadrmas 52.

Hudson’s Bay -- Molly Bilsborough 55, Korrina Asmus-sivongxay 64, Hayden Malmstadt 59, Alexis Gillingham 74.

COLUMBIA RIVER 235, FORT VANCOUVER INC

At par-37 Tri-Mountain

Columbia River -- Chloe Bartek 39, Haley Case 59, Morgan Anthony 62, Gracie Sperry 75, Maddi Hawn 81, Maddie Pirkl 79.

Fort Vancouver -- Anna DeLeo 76, Nerfy Rodrigez 86

WOODLAND 221, RIDGEFIELD 289

At Par-35 Tri-Mountain

Woodland -- Sesca Jouwsma 49, Tia Tsugawa 50, Kaitlynn Troyer 59, Makenna Hyde 63.

Ridgefield -- Kenna Woodside 66, Jen Aya King 60, karley Beattie 75, Bailee Decker 88.