High school scoreboard 5/24

Published:

 

THURSDAY'S SCHEDULE

TRACK AND FIELD

4A/3A/2A state championships, 4:30 p.m. at Mount Tahoma High School, Tacoma

Boys golf

4A STATE CHAMPIONSHIP

At Hangman Valley GC, Spokane

Team scores -- 1, Kamiak 92; 2, Bellarmine 88; 3, Eastlake 79.5.

Champion, plus locals

  1. Kyle Cornett (Jackson) 74-71--145

  2. Alistair Docherty (Union) 76-76--152

  3. Chad Hall (BGround) 79-82--161

3A STATE CHAMPIONSHIP

At Indian Canyon GC, Spokane

Team scores -- 1, Southridge 96; 2, Mt. Spokane 94; 7, Mountain View 45.5; 10, Camas 20.

Champion, plus locals

  1. Frank Garber (Juanita) 70-65--135

  2. Taylor Smith (Mtn. View) 76-70--146

  3. Braedan Campbell (Cam) 78-77--155

  4. Collin Herrema (MView) 77-83--160

  5. Boon Kusolsomboon (Fort) 81-81--162

  6. Daniel Patterson (Camas) 81-89--170

2A STATE CHAMPIONSHIP

At The Classic GC, Spanaway

Team scores -- 1, Interlake 95; 2, Clarkston 94; 4, Hockinson 77.

Champion, plus locals

  1. Tyler Carlson (Clarkston) 76-71--147

  2. Diego De La Torre (Hock) 78-82--160

  3. Nick Huff (Hockinson) 80-81--161

  4. Trey Udy (Woodland) 85-81--166

  5. Jared Gomez (Hockinson) 83-87--170

1A STATE CHAMPIONSHIP

At The Home Course, Dupont

Team scores -- 1, Ilwaco 121.5; 2, Lakeside 66; 5, Ridgefield 43.5.

Champion, plus locals

  1. Ross Kukula (Ilwaco) 75-74--149

  2. Brett Johnson (Ridgefield) 83-75--158

  3. Taylor Konkright (Ridge) 79-90--169

  4. Cory Smetzler (Ridge) 83-89--172

  5. Derick Rivers (La Center) 84-90--174

1B STATE CHAMPIONSHIP

At Oakbrook GCG, Lakewood

Team scores -- 1, DeSales 109; 2, Colfax 94.5; 9, King's Way 24.

Champion, plus locals

  1. Ryan Baumgart (DeSales) 73-78--151

  2. Clayton Rajewich (K-Way) 91-95--186

  3. Chris Crenshaw (K-Way) 92-94--186

GIRLS GOLF

4A STATE CHAMPIONSHIP

At MeadowWood GC, Spokane

Team scores -- 1, Bellarmine 172; 2, Lewis & Clark 121.5.

Champion, plus locals

  1. Alivia Brown (Bellarmine) 72-72--144

  2. Emma Wriston (Skyview) 84-90--174

3A STATE CHAMPIONSHIP

At Esmeralda GC, Spokane

Team scores -- 1, Hanford 121.5; 2, Mount Spokane 95; 8, Prairie 15; 9, Mountain View 10.

Champion, plus locals

  1. Sierra Bezdicek (MSpokane) 75-71--146

  2. Chloe Bartek (C. River) 76-75--151

  3. Rachel Kim (Mtn. View) 90-81--171

  4. Amanda Poore (Prairie) 84-89--173

  5. Jamie Stilwell (Prairie) 86-87--173

  6. Jenna'e Lecomte (MV) 90-93--183

2A STATE CHAMPIONSHIP

At Lake Spanaway GC, Spanaway

Team scores -- 1, Bellingham 152.5; 2, Fife 62.5; 5, Woodland 47.

Champion, plus locals

  1. Cherokee Kim (Steilacoom) 79-74--153

  2. Tia Tsugawa (Woodland) 93-92--185

  3. Sesca Jouwsma (Wood) 92-96--188

  4. Kelsey Whiles (Hockin) 95-95--190

1A STATE CHAMPIONSHIP

At The Home Course, Dupont

Team scores -- 1, Elma 48; 2, Cascade Christian 17.

Champion

  1. Bree Wandersheid (Golden) 74-72--146

1B STATE CHAMPIONSHIP

At Oakbrook GCG, Lakewood

Team scores -- 1, St. John-Endicott 32; 2, DeSales 31.5.

Champion, plus locals

  1. Kira Powell (O-Harrington) 85-85--170

  2. Tifanny Hansen (KWay) 102-108--210