High school scoreboard 11/16

Published:

 

FRIDAY'S SCHEDULE

GIRLS SOCCER

4A state semifinal

Camas vs. Issaquah, 8 p.m. at Sparks Stadium, Puyallup

3A state semifinal

Columbia River vs. Liberty, 2 p.m. at Sparks Stadium, Puyallup

GIRLS BOWLING

Evergreen vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al's

Battle Ground vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Heritage vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al's

Fort Vancouver vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey's

Hudson's Bay vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Mark Morris vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Columbia River vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

GIRLS SOCCER

4A State Tournament

Semifinals at Sparks Stadium, Puyallup

Friday

Skyline vs. Tahoma, 6 p.m.

Camas vs. Issaquah, 8 p.m.

Saturday

Third-place match, noon

Championship, 4 p.m.

3A State Tournament

Semifinals at Sparks Stadium, Puyallup

Friday

Columbia River vs. Liberty, 2 p.m.

Holy Names vs. Mount Spokane, 4 p.m.

Saturday

Third-place match, 10 a.m.

Championship, 2 p.m.

2A State Tournament

Semifinals at Shoreline Stadium

Friday

Squalicum vs. Sumner, 6 p.m.

Sehome vs. West Valley-Yakima, 8 p.m.

Saturday

Third-place match, noon

Championship, 4 p.m.

1A State Tournament

Semifinals at Shoreline Stadium

Friday

King's vs. University Prep, 2 p.m.

Seattle Christian vs. Cashmere, 4 p.m.

Saturday

Third-place match, 10 a.m.

Championship, 2 p.m.

2B/1B State Tournament

Semifinals at Sumner

Friday

Crosspoint Academy vs. Bear Creek, 2 p.m.

Napavine vs. Liberty Bell, 4 p.m.

Saturday

Third-place match, 10 a.m.

Championship, 2 p.m.

BOYS SOCCER

2B/1B State Tournament

Semifinals at Sumner

Friday

Northwest Christian-Colbert vs. Mount Vernon Christian, 6 p.m.

Providence Classical vs. St. George's, 8 p.m.

Saturday

Third-place match, noon

Championship, 4 p.m.

FOOTBALL

4A State Tournament

Quarterfinals

Friday

Skyline vs. Roosevelt, 7 p.m.

Saturday

Federal Way at Camas, 5 p.m.

Mead at Auburn, 3 p.m.

Bellarmine Prep at Gonzaga, 2 p.m.

3A State Tournament

Quarterfinals

Friday

Peninsula at Bellevue, 7:30 p.m.

Saturday

Kennedy at Mount Si, 7:30 p.m.

Eastside Catholic at Marysville-Pilchuck, 7 p.m.

North Thurston at University, 5 p.m.

2A State Tournament

Quarterfinals

Friday

Archbishop Murphy at Tumwater, 7 p.m.

Saturday

Burlington-Edison at Capital, 4 p.m.

Lynden at Sumner, 7:30 p.m.

Othello vs. Prosser, 3 p.m.

1A State Tournament

Quarterfinals

Saturday

Cle Elum/Roslyn vs. Royal, 1 p.m.

Quincy vs. River View, noon

Mount Baker vs. La Center, 1 p.m. at Battle Ground

King's vs. Montesano, 6 p.m.

2B State Tournament

Quarterfinals

Saturday

Raymond vs. La Conner, 3 p.m.

Mossyrock vs. Morton-White Pass, 7 p.m.

Waitsburg-Prescott vs. Reardan, 1 p.m.

DeSales vs. Lind-Ritzville-Sprague, TBA

1B State Tournament

Quarterfinals

Friday

LaCrosse-Washtucna/Kahlotus vs. Liberty Christian, 4 p.m.

Touchet vs. Cusick, 7 p.m.

Saturday

Lummi vs. Taholah, 3 p.m.

Mary M. Knight vs. Neah Bay