High school scoreboard 11/17

Published:

 

SATURDAY'S SCHEDULE

FOOTBALL

4A quarterfinal

Federal Way at Camas, 5 p.m. at Doc Harris Stadium, Camas

1A quarterfinal

Mount Baker vs. La Center, 1 p.m. at District Stadium, Battle Ground

GIRLS SOCCER

4A third-place match

Camas vs. Tahoma noon, at Sparks Stadium, Puyallup

3A state final

Columbia River vs. Mount Spokane, 2 p.m. at Sparks Stadium, Puyallup

GIRLS SOCCER

4A State Tournament

Semifinals at Sparks Stadium, Puyallup

Friday

Skyline 2, Tahoma 1

Issaquah 2, Camas 1, OT

Saturday

Third-place match: Camas vs. Tahoma, noon

Championship: Issaquah vs. Skyline, 4 p.m.

ISSAQUAH 2, CAMAS 1 (OT)

Camas (17-4-1)

Goals (assists) -- Teylyn Sheesley (Hailey Rose, Jamie Carter), 24th minute. Goalkeeper saves -- Lauren Rood 8.

Issaquah (19-2-1)

Goals (assists) -- Audrey Thomas (unassisted), 57th minute; AnnieLorilei Hoffman (unassisted), 85th minute. Goalkeeper saves -- Tala Fry 2.

Halftime -- Camas 1-0.

3A State Tournament

Semifinals at Sparks Stadium, Puyallup

Friday

Columbia River 2, Liberty 1 (SO)

Mount Spokane 2, Holy Names 0

Saturday

Third-place match: Liberty vs. Holy Names, 10 a.m.

Championship: Columbia River vs. Mount Spokane, 2 p.m.

COLUMBIA RIVER 2, LIBERTY 1 (SO)

Columbia River (18-0-2)

Goal -- Maddie Reynolds (unassisted), 69th minute. Goalkeeper saves -- Haley Case 1.

Liberty (14-4-1)

Goal (assist) -- Tara Johnson (Katie Noonan), 26th minute. Goalkeeper saves -- Amy Ellenberg 3.

Halftime -- Liberty 1-0. Fulltime -- 1-1 tie. Overtime -- 1-1.

Shootout -- Columbia River 5, Liberty 4 (7 rounds). CR goals: Charlene Burger, Emily Heaton, Emily Kleier and Ana Delgadillo, Mari Chopp; CR saves: Haley Case 1. Liberty goals: Kailiana Johnson, Leah Grefthen, Taylor Sekyra, Jacquelyn Anderson; Liberty saves: Ellenberg 1.

2A State Tournament

Semifinals at Shoreline Stadium

Friday

Sumner 1, Squalicum 0

Sehome 4, West Valley-Yakima 0

Saturday

Third-place match: West Valley-Yakima vs. Squalicum, noon

Championship: Sumner vs. Sehome, 4 p.m.

1A State Tournament

Semifinals at Shoreline Stadium

Friday

University Prep 1, King's 0

Seattle Christian 4, Cashmere 0

Saturday

Third-place match: King's vs. Cashmere, 10 a.m.

Championship: University Prep vs. Seattle Christian, 2 p.m.

2B/1B State Tournament

Semifinals at Sumner

Friday

Bear Creek 4, Crosspoint Academy 0

Napavine 3, Liberty Bell 0

Saturday

Third-place match: Crosspoint Academy, 10 a.m.

Championship: Bear Creek vs. Napavine, 2 p.m.

BOYS SOCCER

2B/1B State Tournament

Semifinals at Sumner

Friday

Northwest Christian-Colbert 5, Mount Vernon Christian 1

St. George's 1, Providence Classical 0

Saturday

Third-place match: Mount Vernon Christian vs. Providence Classical, noon

Championship: Northwest Christian-Colbert vs. St. George's, 4 p.m.

FOOTBALL

4A State Tournament

Quarterfinals

Friday

Skyline 54, Roosevelt 21

Saturday

Federal Way at Camas, 5 p.m.

Mead at Auburn, 3 p.m.

Bellarmine Prep at Gonzaga, 2 p.m.

3A State Tournament

Quarterfinals

Friday

Bellevue 40, Peninsula 3

Saturday

Kennedy at Mount Si, 7:30 p.m.

Eastside Catholic at Marysville-Pilchuck, 7 p.m.

North Thurston at University, 5 p.m.

2A State Tournament

Quarterfinals

Friday

Tumwater 21, Archbishop Murphy 0

Saturday

Burlington-Edison at Capital, 4 p.m.

Lynden at Sumner, 7:30 p.m.

Othello vs. Prosser, 3 p.m.

1A State Tournament

Quarterfinals

Saturday

Cle Elum/Roslyn vs. Royal, 1 p.m.

Quincy vs. River View, noon

Mount Baker vs. La Center, 1 p.m. at Battle Ground

King's vs. Montesano, 6 p.m.

2B State Tournament

Quarterfinals

Saturday

Raymond vs. La Conner, 3 p.m.

Mossyrock vs. Morton-White Pass, 7 p.m.

Waitsburg-Prescott vs. Reardan, 1 p.m.

DeSales vs. Lind-Ritzville-Sprague, TBA

1B State Tournament

Quarterfinals

Friday

Liberty Christian 70, LaCrosse/Washtucna 8

Cusick 44, Touchet 38

Saturday

Lummi vs. Taholah, 3 p.m.

Mary M. Knight vs. Neah Bay

OREGON STATE PLAYOFFS

Class 6A

Second Round

Central Catholic 35, Sunset 21

Jesuit 63, Thurston 7

Lake Oswego 41, South Medford 14

Sheldon 52, Roseburg 6

Southridge 41, Century 8

Sprague 10, Tualatin 0

Tigard 42, Canby 14

West Salem 59, Aloha 46

Class 5A

Quarterfinal

Marist 28, Mountain View 16

Redmond 14, Crescent Valley 6

Sherwood 42, Springfield 30

Silverton 35, West Albany 6

Class 4A

Quarterfinal

Cascade 35, Philomath 28

North Bend / Oregon Coast Technology 10, Gladstone 7

Class 3A

Quarterfinal

Dayton 54, Willamina 20

Santiam Christian 47, Horizon Christian Tualatin 14

Scio 30, Rainier 21

Class 2A

Quarterfinal

Oakland 48, Gold Beach 22

GIRLS BOWLING

EVERGREEN 1724, UNION 1666

At Big Al's

Union (0-2) -- Brynnan Brown 135-134, Allyson Brown 145-112, Corrina Hopkins 132-150, Madelyn Coe 103-118, Courtney Huss 125-184. Baker games 155-173.

Evergreen (2-0) -- Amanda Johns 115-110, Emily DuFrain 118-122, Justine Johnson-Cook 156-165, Melissa Henry 156-172, Stacey Dettling 183-175. Baker games 130-123.

JV -- Union 1174-1118.

HERITAGE 1908, CAMAS 1436

At Big Al's

Camas (0-2) -- Emily McDonald 93-121, Hunter Lytle 123-108, Rebekah 106-125, Emily Hull 119-96, Porsche Chartrand 159-159. Baker games 105-122.

Heritage (1-1) -- Nikki Davis 149, Vanessa Farmer 121, Ashley Curtis 180-111, Briger Sorenson 155-172, Leila Stutesman 159-204, Michelle Vanek 179-150. Baker games 168-160.

JV -- Heritage 1392-1086.

MOUNTAIN VIEW 1781, FORT VANCOUVER 1475

At Bailey's Classic Lanes

Mountain View (2-0) -- Maddie Crowell 143-156, Ittika Frazier 118-146, Liz Taylor 106-150, Denver Babbitt 152-156, Alex Lanning 201, 146. Baker games 178-129.

Fort Vancouver (0-2) -- Guddi Rowley 92-120, Hayley Wakefield 75-117, Tamika Taylor 150-76, Christina Patterson 128-113, Lauryn Heying 128-189. Baker games 146-141.

JV -- Mountain View 1540-1026.

R.A. LONG 1840, HUDSON'S BAY 1784

At Triangle Bowl

R.A. Long (1-1) -- Complete names not reported. Baker games 147-170.

Hudson's Bay (1-1) -- Amanda Trimble 123-145, Mya Lidstrom 156-143, Charlotte Wimp 111-112, Bri Williams 150-244, Dakota Varela 121-169. Baker games 166-144.

JV -- Hudson's Bay 1282-1234.

BATTLE GROUND 2270, SKYVIEW 1926

At Crosley Lanes

Skyview (1-1) -- Jordan Heard 201-252, Sydney Schiffman 119-120, Emilee Wolf 110-119, Kenzie Hollamon 136-149, Madison Crockett 192-186. Baker games not reported.

Battle Ground (2-0) -- Cassie Hutt 231-257, Layne Pound 192-163, Makayla Falk 234-192, Bailee Standley 158-147, Wylicia Faley 184-185. Baker games no reported.

JV -- Battle Ground 1448-1209; C -- Battle Ground 1129-943.

MARK MORRIS 2002, PRAIRIE 1393

At Tiger Bowl

Mark Morris (2-0) -- Caitlin Heltemes 201-160, Megan Schulz 197-139, Rachel Kreis 164-149, Janaye Kilgore 165-154, Brittany Schlauch 180-131. Baker games 196-165.

Prairie (0-2) -- Kelsey Smith 78-90, Hollie Peto 79-126, Alyssa Hendricks 107-136, Karyssa Kemp 159-140, Megan Tolle 124-106, Baker games 122-126.

JV -- Mark Morris 1181-848.