Community sports scoreboard 11/20

Published:

 

Golf

Hole in one

At Fairway Village Golf Course

Nov. 18

Noemi Smith of Vancouver aced the 144-yard No. 6 hole with a driver. It was witnessed by Matt Riem.

BOWLING

LOCAL LEAGUES

At Allen's Crosley LanesNov. 3

Betty's Senior Quartet -- Men: Virgil Ines 648. Women: Debbie Wiilcox 558.

Nov. 5

Timber Seniors -- Men: Bill Waters 639. Women: Judy Dumond 495.

Nov. 9

Merry Mixers -- Men: Scott Morgus 620. Women: Carolyn Morgus 552.

Nov. 12

Lutheran Mixed -- Men: Kyle Wiebold 681.

Nov. 13

Max Vanek Memorial -- Men: Jason Coigny 245-279-268 793.

Phone Rangers -- Men: Don Pitsch 612. Women: Kim Ziegler 543.

Nov. 14

Wednesday Surprise -- Men: Michael Whitlock 226-241-231 698. Women: Beth Cross 196-192-183 571.

Nov. 15

Manhattan -- Men: Donald Shaffer II 234-225-235 694.

Merry Mixups -- Men:Mark DeVito 245-193-244 682 . Women: Carol Stroup 195-159-246 600.

Swingers -- Women: Gracie Enquist 170-180-188 538.

At Bailey's Classic Lanes

No reports.

At Big Al'sFor week ending Nov. 18

HP Friends & Family -- Men: Mark Swenson 211-201-224 616. Women: Teresa Trueba-Embree 203-154-131 488.

Monday Night Mixed -- Men: Dave Anderson 233-157-224 614.

Young at Heart Seniors -- Men: Mark Swenson 233-192-229 654. Women: Susie Dorn 158-158-213 529.

Mixed Classified -- Men: John Wright 249-173-169 591. Women: Debbie Shoemake 154-127-188 469.

Renegades -- Men: Mike Newsome 229-167-245 641. Women: Mardell Conder 215-197-155 567.

Senior Monte Carlo -- Men: Richard Aronsohn 170-258-235 669. Women: Shirley Hamilton 150-171-177 498.

Swing Shifters Monte Carlo -- Men: Mark Swenson 225-236-176 637. Women: Nancy Lockhart 141-165-172 478.

Adult-Youth -- Men: David Dusi 199-189-164 552. Women: Kathy Jurcich 171-116-143 430. Boys: James Rogerson 190-178-171 539. Girls: Jessica Dufrain 123-129-106 358.

At Husted's Hazel Dell LanesNov. 9

Playmates -- Men: Scott Shaffer 733. Women: Kristen Stackhouse 606.

Senior Rollers -- Men: Gary Liedtke 227-249-222 698. Women: Nina Brown 193-177-171 541.

Nov. 10

Saturday Juniors -- Boys: Nick Bruketta 215-160-193 568. Girls: Jordan Heard 204-145-127 476.

Saturday Preps -- Boys: Nikki Scott 96-149-166 411. Girls: Kaylee Combs 100-219-120 439.

Saturday Bumper Buddies -- Boys: Bryndan Gambino 81-66 147. Girls: Mylee Burrows 101-62 163.

Nov. 12

Cosmopolitan -- Men: Dean Hebner 222-268-239 729.

Moose Mixed -- Men: Tim Holland 200-212-220 632. Women: Brooke Updike 186-178-177 541.

Nov. 13

Spotter's -- Women: Beth Cross 146-165-193 504

Alki-Nuts -- Men: Mike Yoder 214-299-246 759.

Kingpin -- Men: Scotty Long 191-233-227 651. Women: Rachel Kreighbaum 245-226-258 729.

Nov. 14

Widmer Classic -- Men: Corey Stackhouse 196-234-278 708. Women: Krissy Stackhouse 235-257-232 724.

Senior Tappers -- Men: Dennis Davidson 300-233-220 755. Women: Shirley Nickelson 243-200-240 684.

Wednesday Juniors -- Boys: Lyle Stoltenberg 123-123-143 391. Girls: Mikayla Stoltenberg 136-94-100 330.

Nov. 15

Women's Classic -- Debie Watkins 180-204-193 577.

Thursday Trio -- Women: Shirley Norris 154-170-187 511.

Economy -- Men: Rick Carlson 239-212-237 688. Women: Deja Carlson 180-152-169 501.

H.D. Commercial -- Men: Ed Mihaly 242-181-223 646.

At Tiger BowlNov. 10-16

Tiger Juniors -- Boys: Brandon Davis 173-181-142 496. Girls: Wylicia Faley 203-156-187 546.

Monday Classic -- Harold Lysne 140-234-166-225 765; Teresa McMahon 191-136-172 158 657.

Tuesday Tigerettes -- Jan Jones 184-145 166 495.

Men's Commercial -- Gary Jensen 213-191-243 647.

Pinbeaters -- Men: Wayne Kallio 278-247-187 712. Women: Dana Pound 233-193-183 609.

Sundowners-Reno -- Men: Jason Miller 155-194-229 578. Women: Jan High 149-165-138 452.

Nov. 6

Battle Ground School Employees -- Men: Kent Farmer 186-138-166 490. Women: Rhonda Bash 129-153-133 415.

Nov. 13

Battle Ground School Employees -- Men: Donn Bash 226-186-219 631. Women: Theresa Kelly 146-158-215 519.

HONOR SCORES

Men

300 -- Bill Waters, Nov. 15, Crosley Merry Mixups.

299 -- Mike Yoder, Nov. 13, Hazel Dell Alki-Nuts.

287 -- Tom Godkin, Nov. 11, Hazel Dell Cosmpolitan.

279 -- Jason Coigny, Nov. 13, Crolsey Max Vanek Memorial.

279 -- Danny Combs II, Nov. 13, Crolsey Max Vanek Memorial.

279 -- Al Roberts, Nov. 11, Hazel Dell Cosmpolitan.

279 -- Randy Perry, Nov. 14, Hazel Dell Widmer Classic.

279 -- Nanio Phan, Nov. 15, Crosley Manhattan.

279 -- terry Smith, Nov. 13, Hazel Dell Alki-Nuts.

278 -- Brent Baldwin, Nov. 11, Hazel Dell Cosmpolitan.

278 -- Corey Stackhouse, Nov. 14, Hazel Dell Widmer Classic.

278 -- Gerry Tate, Nov. 14, Hazel Dell Widmer Classic.

277, 266 -- Chuck Lecount, Nov. 13, Hazel Dell Alki-Nuts.

277 -- Dick Rylander, Nov. 15, Hazel Dell Commercial.

268 -- Scott Shaffer, Nov. 9, Hazel Dell Playmates.

267 -- Cullen M. Thomas, Nov. 14, Crosley Wednesday Surprise.

266 -- Brian O'Neil, Nov. 11, Hazel Dell Cosmpolitan.

266 -- Rob Edwards, Nov. 13, Hazel Dell Alki-Nuts.

266 -- Mike Mumby, Nov. 13, Hazel Dell Alki-Nuts.

264 -- Mike Armstrong, Nov. 13, Hazel Dell Alki-Nuts.

263 -- Lucky Gilbert, Nov. 13, Hazel Dell Kingpin.

Women

258, 245 -- Rachel Kreighbaum, Nov. 13, Hazel Dell Kingpin.

257 -- Krissy Stackhouse, Nov. 14, Hazel Dell Widmer Classic.

257 -- Kristen Stackhouse, Nov. 9, Hazel Dell Playmates.

244 -- Jackie Payne, Nov. 14, Hazel Dell Widmer Classic.

239 -- Rachel Kreighbaum, Nov. 14, Hazel Dell Widmer Classic.

Juniors

219 -- Kaylee Combs, Nov. 10, Hazel Dell Saturday Preps (her first 200 game).

CROSS COUNTRY

JUNIOR OLYMPICS

Region 13 Championships

Nov. 17 at Mead High School

Spokane

Evergreen Storm Track Club Results

Girls

Midget Division (born 2000-01)

3,000 meters

1, Taylor Roe, Unattached 10:55. 2, Katherine Thronson (Spokane Mercury) 11:13. 3, Emily Wilson (Evergreen A) 11:20.

Other Evergreen runners -- 7, Serena Smith 11:35. 17, Ashlin O'Neill 11:47. 21, Emma Jenkins 11:51. 27, Jenna Efraimson 12:11. 29, Carla Jooste 12:13. 30, Kaylee Merritt 12:14. 33, Paige Neff 12:22. 58, Presley Timmons 12:57. 59, Callie Rheaume 12:59. 67, Madison Child 13:30.

Youth Division (born in 1998-99)

4,000 meters

1, Sophia Cantine (Speed Unlimited) 14:35.

Evergreen runners -- 10, Marley Lefore 15:35. 11, Savanna Craig 15:37. 23, Samanth Rosenkranz 16:06. 28, Meghan Finley 16:22. 29, Ellie Echeverio 16:30. 39, Lauren Mahnke 16:55. 41, Cambryn Gulzow 17:09. 47, Lauren Johnston 17:19.

Boys

Youth Division (born in 1998-99)

4,000 meters

Evergreen runners -- 8, Miguel DeLaMelena 13:59. 43, Bryce Nichols 15:06. 65, William Sun 15:55.

Intermediate Division (born in 1998-99)

4,000 meters

Evergreen runners -- 13, Jordan Moore 17:50. 17, Evan Yackell 18:16.

NIKE FUTURE CLASH

Sunday at Nike World Headquarters

Beaverton

2,000 meters

1, Miguel de La Melena, 13. Vancouver, 7:14. 2, Haden Dressel 13, Spokane, 7:16. 3, Joshua Schumacher, 11, Portland, 7:42. 4 Jeremy Shahan, 14, Aloha, 7:57. 5 Cameron Thompson, 12, Portland, 8:17. 6, Deklan Humble, 12, Sherwood 8:18. 7, Eric Brecht, 12, Portland, 8:20. 8, Bryce Nichols, 13, Camas, 8:22. 9, Rylan Kennedy, 14, Forest Grove, 8:22. 10, Emily Wilson, Vancouver, 8:27 (first girl finisher). 11 Samantha Rosenkranz 8:28 (first girl finisher).