High school scoreboard 10/7

Published:

 

FOOTBALL

MARY M. KNIGHT 68, KING'S WAY CHRISTIAN 56

King's Way touchdowns only

First quarter

KW -- Jay Becker 1 run (run failed)

Second quarter

KW -- Joshua Tulley 5 pass from Becker (run failed)

KW -- Becker 2 run (Tulley pass from Becker)

KW -- Becker 15 run (Dustin Johnson pass from Becker)

KW -- Austin Porter 9 pass from Becker (pass failed)

Third quarter

KW -- Nathan Swift 38 pass from Becker (pass failed)

Fourth quarter

KW -- Becker 30 run (Becker run)

Stars of the Day

Alexa Efraimson, Camas girls cross country, finished second overall in the Division 1 race in 17 minutes, 22 seconds, just six seconds behind North Central’s Katie Knight, at the Richland Invitational.

Jay Becker, King’s Way Christian football, passed for 256 yards and three touchdowns, rushed for 177 yards and four touchdowns and even caught a 35-yard touchdown pass for the Knights in a 68-56 loss to Mary M. Knight.

Mark Tedder, Battle Ground boys cross country, won the Mizuno Harrier Classic in Albany, Ore., in 15:53, outdistancing the next fastest runner by 34 seconds to lead the Tigers to the team title.

Anna Panebianco, Camas girls swimming, won two individual races and two relays as the Papermakers easily won the team title at the Kelso Invitational. Camas finished with 867 points to beat Skyview’s 502. Panebianco won the 200 individual medley and 500 freestyle.

Julia Sanders and Bailee Christiansen, Hockinson girls swimming, won events and posted 2A state qualifying marks at the Kelso Invitational. Sanders won the 50 freestyle (24.34 seconds) and 100 butterfly (59.00). Christiansen won the 200 freestyle (2:07.36).

Andrea Young, Union girls swimming, qualified for 4A state in the 100 freestyle (2nd, 54.27) and 100 butterfly (5th, 1:00.28) at the Mukilteo Invitational.

Darya Samiee, Mountain View girls swimming, qualified for 3A state in the 500 freestyle (5th, 5:22.65) and 100 breaststroke (6th, 1:10.85) at the Mukilteo Invitational.

KW -- Becker 35 pass from Johnson (Becker run)

Individual statistics

RUSHING -- King's Way: Becker 26-177, Swift 5-8, Johnson 1-5, Anthony Huser 7-10, Josiah Tulley 5-6.

PASSING -- King's Way: Becker 23-35-2-256.

RECEIVERING -- King's Way: Joshua Tulley 6-110, Becker 1-35, Porter 2-17, Swift 4-33, Johnson 3-76, Josiah Tulley 2-22.

Volleyball

CROSS-OVER CLASSIC

At Spokane

COLUMBIA RIVER

Placed 12 in gold bracket

Highlights -- Sophie Kuehl 85 digs, 3 aces; Morgan Ambrose 101 assists, 29 digs, 2 aces; Nicole Stohr 31 digs, 2 aces; Summer Tomg 29 digs, 1 ace; Kathrine Kofoed 3 digs, 15 kills, 1 ace, 5 blocks; Morgan Bergerud 4 digs, 10 kills, 1 block; Isabelle Crary 15 digs, 27 kills; Bailey McKee 31 digs, 2 aces; Trisha Johnson 23 kills, 2 blocks; Esti Wilson 2 digs, 6 kills, 4 blocks; Evi Wilson: 4 digs, 15 kills

BOYS CROSS COUNTRY

HARRIER CLASSIC

At Albany, Ore., 5000m

BATTLE GROUND (1st, 106 points) -- 1, Mark Tedder 15:53; 10, Aaron Frances 16:52; 13, Joshua Helmes 16:55; 37, Noel Reyes 17:30; 52, Isaac Brown 17:47.

RICHLAND INVITATIONAL

At Carmichael MS, 3 miles

Division 1 race

CAMAS (9th, 230 points) -- 23, Andrew Kaler 16:03; 33, Andrew Duffy 16:14; 39, Tucker Boyd 16:20; 69, Riley Hein 16:46; 77, Jackson Cutler 16:57.

GIRLS CROSS COUNTRY

RICHLAND INVITATIONAL

At Carmichael MS, 3 miles

Division 1 race

CAMAS -- 2, Alexa Efraimson 17:22; 6, Alissa Pudlitzke 18:50; 7, Maddie Woodson 18:54; 12, Camille Parsons 19:51; 31, McKenzie Good 20:12.

GIRLs SWimming

KELSO INVITATIONAL

Team scores -- Camas 867, Skyview 502, Kelso 232, Hudson's Bay 212, Union 188, Hockinson 183, Prairie 150, R.A. Long 133, Seton Catholic 127, Battle Ground 71, Mark Morris 69, Heritage 46, Ridgefield 40, Woodland 32, Mountain View 18.

200 medley relay -- 1, Camas (Anna Panebianco, Allison Bourguin, Julieann Reed, Sierra Colletto) 2:03.70; 2, Hockinson 2:07.19; 3, Skyview 2:08.49; 4, Camas 2:17.22.

200 freestyle -- 1, Bailee Christiansen (H) 2:07.36; 2, Kaitlyn McNeil (S) 2:10.29; 3, Brittany Worley (Cam) 2:19.39; 4, Bry Hughes (HB) 2:19.72.

200 individual medley -- 1, Anna Panebianco (Cam) 2:26.65; 2, Bailey Columbe (Ridgefield) 2:32.66; 3, Courtney Braddock (Sky) 2:44.16; 4, Alyssa Lobkov (Cam) 2:47.13.

50 freestyle -- 1, Julia Sanders (H) 24.34; 2, Julieann Reed (Cam) 25.84; 3, Alexis Vargas (Sky) 26.68; 4, Ada Beale (SC) 26.87.

100 butterfly -- 1, Julia Sanders (H) 59.00; 2, Keiko Inouye (Pr) 1:05.03; 3, Kaitlyn McNeil (Sky) 1:10.19; 4, Bry Hughes (HB) 1:13.03.

100 freestyle -- 1, Bailey Colombe (Rid) 59.81; 2, Sierra Colletto (Cam) 1:01.91; 3, Brittany Worley (Cam) 1:04.06; 4, Sam Daniels (K) 1:04.07.

500 freestyle -- 1, Anna Panebianco (Cam) 5:34.45; 2, Makena Lopiparo (Cam) 6:18.45; 3, Jennifer Duschik (RAL) 6:25.44; 4, Courtney Braddock (Sky) 6:30.90.

200 free relay -- 1, Camas (Sierra Colletto, Julieann Reed, Anna Panebianco, Brittany Worley) 1:49.99; 2, Skyview 1:52.40; 3, Hudson's Bay 1:58.67; 4, Prairie 1:59.36.

100 backstroke -- 1, Julieann Reed (Cam) 1:03.40; 2, Bailee Christiansen (Hoc) 1:04.79; 3, Jamie Rogers (BG) 1:05.62; 4, Monica Krubeck (Hoc) 1:09.75.

100 breaststroke -- 1, Jamie Rogers (BG) 1:14.10; 2, Ada Beale (SC) 1:15.69; 3, Alexis Vargas (Sky) 1:20.87; 4, Talia Orelli (BG) 1:21.90.

400 free relay -- 1, Prairie (Tayler Roberts, Keiko Inouye, Abby Ogle, Shelby Orr) 4:31.30; 2, Camas 4:40.39; 3, Seton Catholic 4:42.36; 4, Skyview 4:42.74.

MUKILTEO INVITATIONAL

Team scores -- 1, Richland 457; 7, Union 265; 26t, Mountain View 53; 32, Heritage 27.

Local placers

200 medley relay -- 4, Union (Livi Cox, Hannah Pickett, Alice Chang, Andrea Young) 1:56.58.100 butterfly -- 5, Andrea Young (U) 1:00.28; 100 freestyle -- 2, Andrea Young 54.27; 500 freestyle -- 5, Darya Samiee (MV) 5:22.65; 100 backstroke -- 7, Livi Cox (U) 1:02.02; 100 breaststroke -- 6, Darya Samiee (MV) 1:10.85; 8, Lauren Woods (H) 1:11.76; 400 freestyle relay -- 5, Union (Livi Cox, Alice Chang, Marissa Young, Andrea Young) 3:47.68.