High school scoreboard 10/30

Published:

 

TUESDAY'S SCHEDULE

VOLLEYBALL

4A district playoffs

Skyview at Union, 7 p.m.

3A district playoffs at Columbia River

Mountain View vs. Columbia River, 5 p.m.

Mountain View/Columbia River winner vs. Prairie, 7 p.m.

2A district playoff

R.A. Long vs. Hockinson, 7 p.m. at Mark Morris

GIRLS SOCCER

3A district playoff

Prairie vs. Mountain View, 7 p.m. at Kiggins Bowl

2A district tournament

Mark Morris vs. Hockinson, TBA

Ridgefield at W.F. West, 7 p.m.

1A district playoffs

Montesano vs. Woodland, 6 p.m. at Kalama

King's Way Christian at Rochester, 7 p.m.

VOLLEYBALL

4A DISTRICT TOURNAMENT

Monday

Skyview 3, Battle Ground 2 (loser out)

Tuesday

Skyview at Union, 7 p.m. (loser No. 3 to bi-district)

Wednesday

Tuesday winner at Camas, 7 p.m. (winner No. 1, loser No. 2 to bi-district)

SKYVIEW 3, BATTLE GROUND 2

26-24, 23-25, 26-24, 16-25 15-8

Battle Ground

Highlights -- Carly Hall 14 digs; Nattali Baiar 7 kills, 2 aces, 3 digs; Brooke Van Sickle 27 kills, 3 blocks, 19 assists, 2 aces, 23 digs; Sarah Wilson 1 ace, 20 digs; Hallie Wyles 16 kills, 2 assists, 2 aces, 25 digs; Celine Murphy 31 assists, 4 digs; Jossilyn Blackman 3 kills, 5 blocks, 2 digs; Cassy Zinke 2 kills, 3 blocks, 2 aces, 5 digs.

Skyview

Highlights -- Larissa Hamilton 9 blocks, 12 digs, 17 kills, 5 service points; Kelsey Oliver 11 service points, 1 ace, 11 digs, 19 assists; Brinley Hadfield 4 digs, 8 kills, 1 block; Shelby Swanson 14 digs, 6 aces, 10 service points; Nicole Barth 1 block, 2 aces, 6 kills, 7 digs; Molly Henderson 2 aces, 2 digs, 6 service points; Shannon Pike 2 blocks, 5 kills, 2 digs; Kelsey Brown 16 assists, 1 ace, 5 service points; Lexie Skordahl 7 digs, 2 kills; Jordan Hunter 3 kills, 2 assists, 2 blocks; Georgia Black 3 blocks; Rachel Shirley 3 blocks, 1 kill, 5 digs.

3A DISTRICT TOURNAMENT

Monday at Columbia River

Mountain View 3, Hudson's Bay 1 (loser out)

Mountain View 3, Kelso 0 (loser out)

Tuesday

Mountain View vs. Columbia River, 5 p.m. (loser No. 3 to bi-district)

5 p.m. winner vs. Prairie, 7 p.m. (winner No. 1, loser No. 2 to bi-district)

MOUNTAIN VIEW 3, HUDSON'S BAY 1

25-21, 10-25, 25-20, 25-15

Mountain View

Highlights -- Emma DuChesne 2 aces, 7 digs, 1 kill; Nina Duerk 1 assist, 2 digs; Christina Lundy 1 ace, 1 kill, 10 assists, 3 digs; Kelsie Archer 2 aces, 3 kills, 9 assists, 2 digs; Bailey Lindsley 6 aces, 6 kills, 11 digs; Kendall Johnson 3 aces, 10 kills, 4 blocks, 9 digs; Bailey Gaspar 2 kills, 2 digs; Kimi Reed 4 digs, 4 blocks, 1 dig; Melissa Ljcua 1 ace, 6 kills, 3 blocks, 3, digs.

Hudson's Bay

Highlights -- no report.

MOUNTAIN VIEW 3, KELSO 0

25-20, 25-19, 25-13

Mountain View

Highlights -- Emma DuChesne 1 ace, 9 digs; Nina Duerk 2 digs; Christina Lundy 7 assists, 4 digs; Kelsie Archer 1 kill, 8 assists, 4 digs; Bailey Lindsley 1 ace, 2 kills, 7 digs; Kendall Johnson 2 aces, 8 kills, 2 blocks, 9 digs; Bailey Gaspar 1 kill, 1 dig; Kimi Reed 7 kills, 5 blocks, 2 digs; Melissa Ljcua 8 aces, 6 kills, 4 blocks, 3 digs.

2A DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday playoff

R.A. Long vs. Hockinson, 7 p.m. at Mark Morris

First round, Thursday

At Mark Morris and Longview CC

Aberdeen vs. Tumwater, 4 p.m. (LCC)

Black Hills vs. Mark Morris, 4 p.m. (MM)

R.A. Long or Hockinson vs. Capital, 6 p.m. (LCC)

Centralia vs. Ridgefield, 6 p.m. (MM)

GIRLS SOCCER

4A DISTRICT PLAYOFFS

Monday

Camas 1, Evergreen 0 (loser No. 3 to bi-district)

Wednesday

Camas at Union, 7 p.m. (winner No. 1 to district; loser No. 2).

CAMAS 1, EVERGREEN 0

Evergreen

Goalkeeper saves -- Samantha Burmester 3.

Camas

Goals (assists) -- Rachel Gibson (Jamie Carter); Goalkeeper saves -- Lauren Rood 3.

Halftime -- 0-0.

3A DISTRICT PLAYOFF

Tuesday

Prairie vs. Mountain View, 7 p.m. at Kiggins Bowl (winner No. 3 seed to bi-district; loser out)

(Columbia River and Kelso advance to bi-district as No. 1 and 2 seeds)

2A DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday's games

Semifinals

Black Hills vs. Tumwater

Ridgefield vs. W.F. West

Loser-out games

Mark Morris vs. Hockinson

Capital vs. Aberdeen

1A DISTRICT PLAYOFFS

Monday's game

Montesano 2, Hoquiam 0

Tuesday's games

(losers out)

Montesano vs. Woodland, 6 p.m. at Kalama

King's Way Christian at Rochester

Thursday, Nov. 1 at Kalama

Tuesday winners, 5 p.m. (winner No. 3 to state, loser No. 4)

La Center vs. Elma, 7 p.m. (winner No. 1 to state; loser No. 2)